Connect with us

BiH

Nuklearni otpad iznad Dubrovnika? Treba li BiH odgovoriti Hrvatskoj istom mjerom zbog Trgovske gore

Published

on

Republika Hrvatska već godinama planira izgradnju odlagališta nuklearnog otpada uz samu sjeverno-zapadnu granicu Bosne i Hercegovine, tačnije na samo dva kilometra od prelijepe rijeke Une i pet kilometara od Bosanskog Novog s blizu 27.000 stanovnika, ali i više stotina hiljada stanovnika u cijelom području.

Lokalne, entitetske i državne vlasti Bosne i Hercegovine već dugo vremena apeluju na kolege u Hrvatskoj da odustanu od ideje odlaganja po zdravlje opasnog otpada na području gdje živi veliki broj ljudi, no čini se da susjedi u ovom slučaju ne žele biti dobri susjedi.

Ova tema se aktuelizirala posljednjih sedmica, a na ignorantski odnos Zagreba stigla je prilično radikalna izjava predsjednika banjalučkog ogranka SDP-a Aleksandra Vukovića koji je ponovio ideju koju je 2019. godine iznijela tadašnja ministra za prostorno uređenje RS-a Srebrenka Golić.

Ideja glasi da, ukoliko Hrvatska sagradi odlagalište nuklearnog otpada na granici s BiH, uprkos velikom protivljenju institucija BiH i lokalne zajednice, institucije unutar BiH trebaju donijeti odluku o odlaganju radioaktivnog otpada na granici sa Hrvatskom, i to iznad Dubrovnika.

“Odmah regulacionim planom uspostaviti centralnu bh. deponiju u dubrovačkom zaleđu. Sav raspoloživi radioaktivni otpad u državi lagerovati na vrh Golubovog kamena, tj. uz samo izvorište rijeke Omble, pa neka se Dubrovnik i njegovi turisti kupaju, piju i tuširaju kao i Bosanski Novi, samo iz flaširane vode… Sa gospodom gospodski, a sa smećarima -smećarski i problem riješen”, predlaže Vuković.

Istu ideju je 2019. iznijela tadašanja ministrica Golič.

“Imamo i mi radioaktivnog otpada. Ako smatraju da trebaju naš narod trovati, stavit ćemo i skladište iznad Dubovnika i pozvat ću da svi tamo odlažu, ukoliko je to način i ako uvodimo mjere reciorociteta. Ali to nije način rješavanja problema”, ustvrdila je ona i dodala da niko nema pravo da ugrožava građane druge zemlje.

Ministarstvo za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju RS-a je 2. marta 2023. godine zaprimilo na znanje dopis kojim Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja Republike Hrvatske, obavještava Ministrastvo vanjskih poslova BiH da je u Republici Hrvatskoj započet postupak određivanja sadržaja studije utjecaja na životnu sredinu zbrinjavanja radioaktivnog otpada na lokaciji Čerkezovac na Trgovskoj gori.

Ministarstvo vanjskih poslova BiH je dopis zaprimilo 28. februara 2023. godine i od tada teče rok za postupanje od 30 dana.

U skladu sa Espoo konvencijom o procjeni okolinskih utjecaja u prekograničnom kontekstu, Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH je 3. marta 2023. godine iskazalo namjeru učešća Bosne i Hercegovine u postupku procjene utjecaja na životnu sredinu u predmetnom postupku i o tome obavijestilo hrvatsko resorno ministarstvo.

Entitetsko ministarstvo je uputilo dopis nadležim ministarstvima i institucijama u Republici Srpskoj, lokalnim zajednicama Prijedor, Bosanski Novi, Kozarska Dubica i Kostajnica, kao i nevladinim organizacijama sa zahtjevom da se upoznaju sa dokumentima koji su u vezi sa postupkom, sa posebnim osvrtom na odredbe koje se odnose na prekogranični utjecaj projekta, kao i da u okviru svojih nadležnosti dostave mišljenja i sugestije u vezi sa obimom i sadržajem studije utjecaja na životnu sredinu zbrinjavanja radioaktivnog otpada na lokaciji Čerkezovac na Trgovskoj gori.

Ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH Staša Košarac nedavno je i zvanično obavijestio Hrvatsku da će BiH učestvovati u postupku procjene uticaja na životnu sredinu zbrinjavanja radioaktivnog otpada i istrošenog nuklearnog goriva na Trgovskoj gori.

Načelnik opštine Bosanski Novi Miroslav Drljača također je naglasio kako očekuje značajniju diplomatsku aktivnost BiH kada je riječ o odluci Hrvatske da gradi centar za odlaganje nuklearnog otpada na Trgovskoj gori u neposrednoj granici sa BiH dok je ministar vanjskih poslova BiH Elmedin Konaković rekao da će BiH po svaku cijenu zaštiti životnu sredinu.

U konačnici, vlasti svake zemlje bi trebale voditi računa o životima i zdravlju svih ljudi i okoline, i svoje i susjedne, pa bi svakako u interesu svih bilo postizanje dogovora na obostrano zadovoljstvo, piše Klix.

BiH

Šokantni nalazi revizora: Gdje je “nestao” 381 milion KM za poljoprivredu u FBiH?

Published

on

By

Poticaja je bilo sve više, a poljoprivredi je bilo sve gore. Novac za poljoprivredu trošili bez nadzora i kontrole, kao i bez funkcionalni registara

Rezultati revizije su pokazali da na području Federacije BiH nadležne institucije nisu osigurale uslove za efektivno upravljanje poljoprivrednim poticajima i da se implementacijom poljoprivrednih poticaja ne postižu zadovoljavajući rezultati, ustanovio je Ured za reviziju institucija FBiH.

Štaviše, u najnovijem izvještaju naveli su da iako se svake godine značajno povećavao iznos budžetskih sredstava za poticaje u poljoprivredi, poljoprivredne proizvodnje uglavnom stagniraju ili imaju trend smanjenja?!

Ko je bio ministar

Vremenski obuhvat revizije je bio je period od 2020–2022. godine, kada je na čelu Federalnog ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva bio Šemsudin Dedić (SDA). U tom periodu, kako su ustanovili revizori, nije ostvareno povećanje ukupne poljoprivredne proizvodnje i brojčanog stanja stočnog fonda u Federaciji uprkos utrošenim budžetskim sredstvima za novčane poticaje u FBiH, koji su u periodu 2020– 2022. godine iznosili čak 381 milion KM!

Revizijom je obuhvaćeno pet ministarstava nadležnih za oblast poljoprivrede: Ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva FBiH, te ministarstva USK, TK, HNK i PK, piše Fokus.

-Poljoprivredni poticaji nisu planirani na odgovarajući način s obzirom da nisu bili u skladu sa strateškim ciljevima i principima iz produžene Strategije razvoja poljoprivrede i ruralnog razvoja, niti je izvršena obaveza prilagođavanja Zajedničkoj poljoprivrednoj politici Evropske unije. Nisu uspostavljeni funkcionalni poljoprivredni registri, sistemi za identifikaciju zemljišnih parcela i životinja niti poljoprivredni informativni centar, koji predstavljaju osnovne pretpostavke za odgovarajuće planiranje i praćenje efekata poljoprivrednih poticaja – neki su od nalaza revizora.

Nalazi revizora za poljoprivredu

Utvrđeno je da Federalno ministarstvo nije uspostavio temeljne pretpostavke za planiranje i praćenje efekata poticaja u dijelu: planiranja i harmonizacije poticajnih mjera i osiguranja funkcionalnog poljoprivrednog informacionog sistema (baze, registri, knjigovodstvo…).

-Uprkos značajnim sredstvima koja se izdvajaju za poljoprivredne poticaje, oni poljoprivrednicima nisu adekvatno planirani, niti proizvode očekivane efekte. Navedeno rezultira nezadovoljstvom poljoprivrednih proizvođača, njihovim čestim protestima i poskupljenjima poljoprivrednih proizvoda. Također, dostupni podaci ukazuju na to da nije uspostavljen adekvatan nadzor i kontrola nad korisnicima poticajnih sredstava, a postoje indicije da određeni poljoprivredni proizvođači poticajna sredstva troše za sasvim druge namjene, što upućuje na to da poljoprivredna politika FBiH treba promjene – jedan je od krucijalni nalaza koji dijelom daje odgovor na pitanje gdje je “nestao” 381 milion KM.

Nalazi revizora za poljoprivredu

Suprotno zakonu

Kada je riječ o ovom ukupnom iznosu za poljoprivredu iz Budžeta FBiH je isplaćeno 275.376.938 KM i iz budžeta svih kantona 105.749.525 KM.

Revizori su utvrdili i da su kantoni suprotno zakonskim odredbama, planirali dodjelu poticaja iz kantonalnih budžeta, za pojedine biljne i animalne poljoprivredne proizvodnje, koje su već poticane iz federalnog budžeta. Ovo se ogleda u tome da se kantonalnim programima poticao obim proizvodnje koji je iznad propisanih količina za kantone.

– Pored činjenice da značajni registri nikada nisu uspostavljeni, konstatovano je da pojedini nisu funkcionalni. Naime, iako je uspostavljen Registar poljoprivrednih gazdinstava (RPG), FMPVŠ nije poduzimao aktivnosti kako bi osigurao njegovo odgovarajuću funkcionalnost u procesu planiranja i dodjele poticaja. Podaci u Registru su neažurirani, nepotpuni i nepouzdani, što onemogućava adekvatnu provjeru i potvrdu prijavljenog stanje stoke, odnosno parcele u apliciranim i/ili odobrenim zahtjevima za dodjelu poticaja – naveli su revizori.

Nastavi čitati

BiH

Kojić: “Bošnjaci spremni na sve jer rezolucija o Srebrenici ne ide željenim tokom!”

Published

on

By

“Ukoliko je istina sve ovo što su mediji objavili da će Bošnjaci u Potočarima da prave incidente da bi se opet Srbi osudili za to, pokazuje samo da su oni spremni na sve, jer rezolucija o Srebrenici nije prošla onako kako su oni priželjkivali”, rekao je za RTRS predsjednik Skupštine Republičke organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila Branimir Kojić.

“Oni planiraju da ruše nišane, pitam se da li samo žele da lupaju onih koji su živi, a nalaze se u Potočarima, i time bi sakrili svoju sramotu. To samo pokazuje da smo mi u pravu kada tvrdimo da u Potočarima postoje nišani i za žive ljude, ali i za one koji su stradali mnogo prije nego što je bila Srebrenica 1995. godine, kao što je i otac Emira Suljagića”,  kazao je Kojić.

Kojić je pozvao sveštenstvo SPC “da skrene pažnju vjernom narodu tokom Vaskršnjih praznika”.

“Narodu treba pozvati da ne nasjedaju ni na kakve provokacije. Uz MUP Republike Srpske koji profesionalno radi svoj posao i uvijek je spreman da spriječi eventualne incidente, naši građani će biti sigurni”, naglasio je Kojić.

Nastavi čitati

BiH

Duraković objavio video sa slavlja u OŠ Skelani: “Oj Ćamile nisi više glavni, pobedio narod pravoslavni” (VIDEO)

Published

on

By

Potpredsjednik Republike Srpske Ćamil Duraković objavio je video na društvenoj mreži “X” na kojem je prikazano, kako je naveo, slavlje u osnovnoj školi u Skelanima.

Naime, kako je naveo Duraković “sav jad i čemer politike Milorada Dodika se ogleda u ovom videu” na kojem je prikazano slavlje u OŠ Skelani, a na kojem je prikazan pjevač kako pjeva pjesmu u kojoj kaže:

“Cela Srpska Republika diže ruku za Dodika. Ooj Ćamile nisi više glavni, pobedio narod pravoslavni“.

Nastavi čitati

Najčitanije