Connect with us

BiH

OHR se oglasio o špekulacijama da će državnu imovinu isporučiti Dodiku

Published

on

OHR se oglasio o špekulacijama da će Christian Schmidt nemetnuti zakon kojim će državnu imovinu prepisati na RS.

OHR se oglasio na Twitteru:

“Pitanja državne i vojne imovine i dalje su uslovi definirani u Programu 5+2. Stoga OHR ostaje angažiran na postizanju prihvatljivog i održivog rješenja za ova pitanja.

U pogledu nepokretne vojne imovine koja će ubuduće služiti za potrebe odbrane (“perspektivna vojna imovina”), doneseni su svi pravni akti potrebni za postizanje ovog cilja, a lokacije ove vojne imovine moraju biti direktno uknjižene kao vlasništvo države BiH. Ovo je hitan zadatak za novoizabrane vlasti u BiH.

Što se tiče državne imovine, još uvijek se čeka na provođenje presuda Ustavnog suda.

Rješavanje ovog pitanja zahtijeva donošenje zakona na državnom nivou u Parlamentarnoj skupštini BiH.

OHR nastavlja pažljivo pratiti razvoj situacije i planira se u vezi s ovim pitanjem angažirati sa predstavnicima svih nivoa vlasti nakon njihovog formiranja”, stoji u saopćenju OHR-a.

BiH

Zbog obilnog snijega obustavljen saobraćaj na više putnih pravaca u BIH

Published

on

By

Zbog većih količina snijega obustavljen je saobraćaj za sve kategorije vozila na putevima Glamoč-Mlinište, Bosansko Grahovo-Drvar-Bosanski Petrovac, Drvar-Glamoč, Sanski Most-Ključ, Kupres-Novo Selo, Kotor Varoš-Teslić (Borja), Banja Luka-Kneževo i Bihać-Bosanski Petrovac-Ključ.

Za vozila preko 10 tona, kao i za teretna vozila sa prikolicom i šlepere obustavljen je saobraćaj preko prevoja Karaula na putu Olovo-Kladanj.

Na autoputu 9 januar, kao i na magistralnim i regionalnim putevima u RS-u produžena je zabrana saobraćaja za teretna vozila.

Snijeg i dalje otežava saobraćaj u većem dijelu Bosne, dok je u Hercegovini kolovoz mjestimično vlažan. Iz BIHAMK-a posebno upozoravaju na dionice preko planinskih prevoja, gdje ima ugaženog snijega na kolovozu, a na ovim dionicama za teretna vozila obavezno je korištenje lanaca.

Dodatne poteškoće vozačima pričinjava jak vjetar, koji stvara snježne nanose. Zbog težine snijega na brojnim dionicama česta su obaranja stabala na kolovoz.

Savjetuje se vozačima da na put ne kreću bez veće potrebe, a ukoliko ipak putuju da ne kreću bez odgovarajuće zimske opreme.

Zbog otežanih zimskih uvjeta obustavljen je saobraćaj za teretna vozila na graničnom prelazu Izačić. Na ostalim graničnim prelazima nema dužih zadržavanja za putnička vozila.

Povodom vjerskog praznika katoličkog Božića večeras do ponoći zabranjen je prevoz eksplozivnih materija na teritoriji Federacije Bosne i Hercegovine.

Preko planinskog prevoja Borova glava (Šuica-Livno) upozorava se na česte izlaske divljih konja na kolovoz.

Na magistralnom putu Jablanica-Blidinje zbog oštećenja kolovoza još uvijek je obustavljen saobraćaj.

U toku su radovi na magistralnom putu M-17 u Donjoj Jablanici, na lokalitetu Komadinovo vrelo, zbog čega se povremeno saobraća sporije, uz moguće kraće obustave.

Na dionici autoceste A1, Podlugovi-Visoko zbog radova na postavljanju bukobrana na mjestu izvođenja radova u funkciji je preticajna traka.

Radovi su aktuelni i na magistralnim putevima: Pelagićevo-Srebrenik, Turbe-Travnik (Kalibunar), Husino-Ljubače, Buna-Masline, Klašnice-Šargovac, Lepenica-Han Ploča i Čitluk-Ljubuški.

Na magistralnom putu Rogatica-Ustiprača, zbog oštećenja mosta, vozila do 30 tona saobraćaju jednom trakom, dok je za vozila preko 30 tona saobraćaj obustavljen.

Zabranjen je saobraćaj za vozila preko 5 tona najveće dozvoljene mase na graničnom prelazu Karakaj (kod Zvornika). Teretna vozila preko 5 t preusmjeravaju se na granične prelaze Bratunac ili Rača, dok autobusi mogu koristiti GP Šepak. Teretna vozila mogu saobraćati na GP Šepak od 09 do 13 sati i od 22 do 06 sati, saopćeno je iz BIHAMK-a.

FENA

Nastavi čitati

BiH

Nešić: ‘Ni talibanima se ne nameću zakoni, pa zar da dozvolimo u BiH’

Published

on

By

Tokom večerašnje diskusije u Narodnoj skupštini Republike Srpske o tački “Informacija o urušavanju pravnog sistema u BiH kršenjem Dejtonskog mirovnog sporazum”, zastupnicima su se obratili predsjednici stranaka u ovom entitetu.
Predsjednik PDP-a Draško Stanivuković je poručio da ova stranka nije izdajnik i da o pitanjima koja su i danas na dnevnom redu, mogu razgovarati, ali da se postavlja pitanje po čemu su ovi zaključci drugačiji od onih koje je ranije donosila NSRS, a nisu poštovani.
– Sada se u ovim zaključcima opredjeljujemo da ne učestvujemo u radu institucija BiH. Kada je raniji zaključak ukinut? Donosimo zaključak na zaključak koji već postoji. Kada se počelo odlučivati na organima BiH? – upitao je Stanivuković.
Podsjetio je i na odluke NSRS-a o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda BiH i visokog predstavnika u BiH.
– Garantujem da svaki zastupnik ovdje može navesti jedan zaključak koji je usvojen, prekršen i nikome ništa. Kada ovo usvojimo, šta su naredni koraci? Što će nama zaključak da on ne ide na suđenje. Mi imamo zaključak o nesprovođenju odluka visokog predstavnika, to je Skupština RS-a usvojila – dodao je.
Predsjednik SP-a Petar Đokić smatra da se “proces razgradnje Jugoslavije još nije završio”.
– Najveća zabuda Bošnjaka je što su u permanentnom sukobu sa Srbima, a nigdje nema mjesta gdje mogu živjeti bolje i normalnije nego sa Srbima. Teško je objasniti činjenicu zašto pokušavaju povrijediti one sa kojima im je najbolje živjeti – rekao je Đokić.
Pozvao je zastupnike NSRS-a na “borbu”.
– Cilj je da nas i dalje nastave ponižavati i povređivati. To ne smijemo dozvoliti. Zato trebamo biti spremni da se dalje borimo, bez obzira na posljedjice koje može imati svako od nas. Jednog čovjeka mogu da ubiju, ne mogu dva – rekao je Đokić.
Obratio se i predsjednik Demosa Nedeljko Čubrilović.
– Stanje je krajnje teško i zabrinjavajuće… Ovo je odsutan trenutak u kojem moramo biti na visini zadatka. Ne trebaju nam odluke i zaključci koji su neprovodivi. Možda o nekim odlukama treba još jednom razmisliti prije nego što se donose zaključci – rekao je Čubrilović.
Podržao je stav da se “sugeriše” izabranim predstavnicima iz RS-a u institucijama BiH da do povratka u “normalno stanje” ne učestvuju u donošenju odluka.
Nenad Nešić je ispred koalicije DNS-NPS rekao da je današnja sjednica pod budnim okom mnogih – i prijatelja i neprijatelja RS-a.
– Molim vas da porukom jedinstva obradujemo naše prijatelje i razočaramo one koji nas ne vole. RS mora biti iznad svake političke partije – istakao je Nešić.
zjavio je i kako se “ni talibanima ne nameću zakoni”.
– Pa zar da dozvolimo u BiH – dodao je.
Govorio je i o ranijim zahtjevima za njegovu smjenu u Vijeću ministara BiH, te kazao kako je to “zato što je Srbin, a ne zato što je loše radio”.
Predsjednik Ujedinjene Srpske Nenad Stevandić je rekao da nijedan zaključak NSRS-a do sada nije povučen, i da ova institucija mora reagovati.
– Mi dok smo tu, moramo da se borimo. Ko hoće uvijek nađe način, ko neće nađe izgovor. Čestitam i jednima i drugima. Kao što kaže vojvoda Mišić, bolje jedan koji hoće nego trojica koji moraju – dodao je.
Stevandić je rekao da “Dodik nije jedini pacijent kojeg Sud BiH maltretira i pokušava ubiti”.
Ocijenio je i kako je ubrzavanje procesa Dodiku napad i na 9. januar, a sve je povezao i sa geopolitičkim procesima.
– Uz božiju pomoć ćemo glasati, a svako se upisuje kod onog gore – rekao je Stevandić.
Predsjednik Socijalističke partije Srpske Goran Selak kaže kako je za njih “vječna Republika Srpska” te da je njihova misija je da nijedan “sin naše Republike Srpske ne bude više vođen u rat”.
– Mir i stabilnost nemaju cijenu, ali ni pravna država nema cijenu. Pozivamo međunarodne faktore na razumijevanje situacije u BiH jer smo svjedoci da je Dejtonski sporazum prekršen i da su ugrožena ljudska prava pojedincima od strane pojedinih institucija BiH – rekao je Selak
Predsjednica Narodnog fronta ističe kako je “problem je poistovećivanje sudbine RS-a sa interesima i sudbinom jednog čovjeka”.
– Vi ćete usvojiti ove zaključke i ne znate šta ćete sutra sa RS-om. Šta ćete ako Dodik, a znam da je spreman na to, krene dole? Ja mu to ne želim, to znači da i mi svi idemo dole. Znate vi u sebi, da je on na to spreman, znate ga bolje nego ja. Problem jeste kad neko sudbinu sebe veže sa sudbinom RS-a i jednog naroda. To je grijeh. On čini grijeh prema ovom narodu i RS-u.
Šta radimo sutra u zavisnosti od ishoda tog prokletog suđenja? Nemaju ti odgovori. Nisam ja tu da ih dajem, ja nisam vlast. Ne volim ih ni ja. Taj dio stranaca je zlo, ali niko da mu kaže “čovječe stani” – navela je Trivić.
Dodala je kako se ne raduje Dodikovoj nevolji jer je to nevolja “svih nas” te istakla da najvjerovatnije neće podržati zaključke.
U ime SNSD-a obratila se Željka Cvijanović te istakla kako je od samog početka cijeli proces suđenja Dodiku “apsolutno kontaminiran”.
– I u političkom Sarajevu, ne javno, ćete čuti stavove da je to pravna farsa. Tamo ćete čuti i da je svaka odluka, oslobađajuća ili osuđujuća, uvod u dodatnu najveću ustavno-političku krizu jer taj proces nije smio da se desi. U RS-u čut ćete ocjene da je to montirani proces. Brzina kojom se nastoji okončati ovaj proces, koji nije ni trebao da se desi, ukazuje na silu i lošu namjeru – navela je.
Poručila je i kako “priča kako se ovdje brani jedan čovjek ne pije vodu”.
– Ovdje se brane instititucije – kaže Cvijanović.
Obratio se i predsjedavajući Kluba zastupnika SDS – PDP – Za pravdu i red u PSBiH Darko Babalj .
– Pričamo danas o Ustavnom sudu BiH, Sudu BiH, Tužilaštvu BiH, a znate li ko hrani te institucije? Hrane ih srpski predstavnici u Vijeću ministara i PSBiH. Iz godine u godinu im povećavaju budžet. Mi to hranimo. Znate li da smo prošle godine podigli budžet MOBiH za 85 miliona KM? Mi iz RS-a. Znate li koliko je povećan budžet zadnjih godinu Ustavnom sudu BiH sa 8 na 9,6 miliona KM, Sudu BiH sa 20 na 21,5 KM? Lako je naći obrazloženje zašto smo to uradili, a danas sve pričamo protiv njih i njihovih odluka. Slažem se da te odluke nisu za dobrobit – kazao je Babalj.
Dodaje kako ne treba biti hrabar nego trezven.
– Idu teška vremena za RS, ali nisu teža nego što su nekad bila. Treba da budemo odgovorni i ozbiljni, da imamo plan – naveo je.
Upitao je i da li je narod zadovoljan.
– Bojim se da smo taj narod obezvrijedili i da neće stati iza nas – istakao je.
Nastavi čitati

BiH

Sraman govor Milomira Marića u Banjaluci: Logoraša upoređivao sa medvjedom

Published

on

By

Gostujući nedavno u Banjaluci na tribini “Hoće li biti Trećeg svjetskog rata?“, Milomir Marić je negirao postojanje logora u Prijedoru, tvrdeći da bodljikava žica nije bila u njihovom krugu. Tokom tribine pokreta “Odbrana Srpske“ on je rekao i da je cijeli svijet obišla fotografija Fikreta Alića, “čovjeka koji stoji iza žice, koji je izgladnio“.

“Ali taj fotograf našao jednog neuhranjenog mršavog čovjeka i slikao sliku koja će obilježiti našu historiju. Mi ne možemo izaći iz te priče. Poslije su ga ugojili, vodili i prikazivali u cirkusu u Amsterdamu i Briselu, kao mečka kada igra. Ja sam to pričao na TV-u, mene je nazvao Fikret i tuži me sudu, da sam se poigravao sa žrtvama iz logora smrti, kako su oni rekli”, ispričao je Marić tokom nastupa.

Detektor je ranije pisao da su bivši prijedorski logoraši podnijeli zajedničku prijavu srbijanskom Regulatornom tijelu za elektronske medije (REM) protiv Happy TV-a nakon što su, kako su naveli u emisiji “Dobro jutro, Srbijo”, iznesene neistine o logorima u Prijedoru, te uputili poziv predsjedniku Aleksandru Vučiću da dođe s voditeljem Marićem i Predragom Antonijevićem da odaju počast žrtvama “Omarske”, “Keraterma” i “Trnopolja”.

Članica REM-a je, nakon tri mjeseca od podnošenja prijave, potvrdila da su obustavili postupak, odnosno odbacili prijavu protiv Happy TV-a koju su podnijeli bivši logoraši iz Prijedora, da bi Upravni sud Republike Srbije zaključio da REM nije imao pravo da obustavi postupak u kome je morao obezbijediti i učešće prijavitelja, te da će REM ponovo odlučivati o ovoj prijavi.

Poslije preuzimanja vlasti u Prijedoru i na okolnim područjima, srpske snage su zatočile hiljade muslimana i Hrvata u zatočeničke logore “Omarska”, “Keraterm”i “Trnopolje”, utvrđeno je u presudi Mići Stanišiću koji je tokom rata bio ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske (RS) i Slobodanu Župljaninu, bivšem načelniku regionalnog centra policije u Banjaluci.

Njih dvojica su osuđeni u Haškom tribunalu na po 22 godine zatvora, a proglašeni su krivima za progon, ubistva i mučenje. Župljanin je osuđen i za istrebljenje.

U presudi Stanišiću i Župljaninu, Pretresno vijeće je zaključilo da je “oko logora bila ograda od bodljikave žice, koja je podignuta neposredno prije nego što su zatočenici iz ‘Keraterma’ i ‘Omarske’ dovedeni u ‘Trnopolje’, krajem jula 1992. godine, ali je uklonjena dan kasnije”. Pored toga, Pretresno vijeće ne smatra da odsustvo ograde predstavlja odlučujući faktor koji definiše karakter nekog zatočeničkog logora i zaključuje da tokom svog postojanja “Trnopolje” jest bilo zatočenički logor.

Presudama Tribunala u Hagu je utvrđeno da je najmanje 11.000 ljudi zatočeno u raznim zatočeničkim centrima u Prijedoru. Kroz logor “Keraterm” je prošlo više hiljada zatočenika, uglavnom Bošnjaka i Hrvata. U jednom periodu istovremeno je bilo zatočeno do 1.500 ljudi.

Srpske snage su ubile najmanje 190 muškaraca – Bošnjaka – u prostoriji 3 u Keratermu, 24. i 25. jula 1992. ili približno tih datuma, utvrđeno je u presudama Radovanu Karadžiću, bivšem predsjedniku RS-a i Ratku Mladiću, nekadašnjem komandantu Glavnog štaba Vojske RS-a, osuđenima na doživotne kazne zatvora.

Osporavanje presuda

Marić je nazvao lažima knjigu “Svjedok genocida“, koju je napisao američki novinar Roy Gutmman i za koju je dobio Pulicerovu nagradu.

“Čak i prvi haški optuženik Duško Tadić, ja sam ga gledao na CNN-u, kaže uhapšen srpski Eichmann. Stražar njega vodi, prijavila ga njegova snaha udata za njegovog brata u Njemačkoj, on je bio gastarbajter. Instruktor karatea. U vrijeme kada se to dešavalo u Prijedoru, on nije bio tamo, ali je trebao u direktnom prenosu predstaviti srpske naciste. Duško Tadić je na kraju i oslobođen, traži neku odštetu od Tribunala“, rekao je Marić.

Prvi haški optuženik Duško Tadić osuđen je 2000. godine na 20 godina zatvora zbog zločina u logoru “Omarska” u Prijedoru, počinjenih tokom 1992., dok je bio predsjednik lokalnog odbora Srpske demokratske stranke (SDS) u Kozarcu.

Za Tadića je utvrđeno da je tokom napada na Kozarac i okolno područje učestvovao u sakupljanju i prisilnom premještanju civila u zatočeničke logore. Kao dio grupe Srba, udarao je rukama i nogama jednog zatočenika, sve dok se ovaj nije onesvijestio. Jednom zatočeniku je prijetio nožem, a onda ga je ubo. Tadić je, prema presudi, ubio dvojicu muslimanskih policajaca u Kozarcu 26. maja 1992., te je učestvovao u ubistvu petorice muškaraca u Jaskićima, selu pored Prijedora.

Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju (MKSJ) 2008. godine je odobrio prijevremeno puštanje Tadića na slobodu, nakon što je odslužio više od dvije trećine 20-godišnje zatvorske kazne za zločine u Prijedoru.

Ranije je Marić tvrdnje iznosio u Srbiji, gdje ne postoji zabrana negiranja ili umanjivanja zločina počinjenih u BiH. Ali je izmjenama Krivičnog zakona takva praksa u BiH zabranjena. Državno tužilaštvo do sada je podiglo svega tri optužnice za negiranje zločina ili veličanje ratnih zločinaca, od kojih je jedna odbačena, a druge dvije spojene u jedan predmet protiv Vojina Pavlovića, kome se trenutno sudi.

Proruski stavovi

Tokom predavanja, Marić je iznio stavove o globalnim geopolitičkim izazovima, aktuelnim sukobima u svijetu i situaciji u kojoj se nalaze Srbija i bh. entitet Republika Srpska. Kazao je da nije bilo jasno da li će se zaratiti u Ukrajini.

“Čak i [Volodimir] Zelenski, kada su mu američke obavještajne službe govorile da će ga Rusija napasti, on je rekao kako njegove obavještajne službe ne govore da će Rusija napasti. Čak i Putina da su pitali u predvečerje rata u Ukrajini da li će napasti, on je rekao da neće. Bukvalno Rusija je uvučena u taj rat, jer je neko zaključio da je to posljednji trenutak da se obračunaju s Rusima, jer će kasnije biti kasno“, istakao je Marić.

On je rekao da Amerikanci i Evropljani imaju plan da podijele Rusiju, za šta postoji plan – jer Rusija raspolaže nezasluženo ogromnim prirodnim bogatstvima i da “to nisu nacionalna nego opštečovječanska bogatstva i ne pripadaju Rusima nego onom ko je u stanju – ko to može da oduzme“.

“Angela Merkel [bivša njemačka kancelarka] je imala hrabrosti da kaže da oni, potpisujući mirovne sporazume, nisu htjeli da naprave mir u Ukrajini. Putin nije tražio ništa nego da se zaustavi progon ruskog stanovništva u pokrajinama u Donbas i Luganjsk, neku vrstu autonomije je tražio da ostanu u Ukrajini. Angela Merkel je rekla, a pridružio se i [Francois] Hollande [predsjednik Francuske], mi smo samo na terenu da naoružamo Ukrajinu po NATO standardima i da je pošaljemo da ratuje s Rusijom“, izjavio je Marić.

Navodi o prirodi rata u Ukrajini, koje je Marić iznio, često se mogu naći u proruskim medijima u BiH i Srbiji, kao i na ruskim državnim medijima poput RT-a i Sputnika, u kojima se nerijetko nalaze sadržaji koji se kose s utvrđenim činjenicama, te ih stručnjaci smatraju dezinformacijama, o čemu je Detektor ranije izvještavao.

Kao RT ili Sputnik, Marić nije ponudio nijedan od dokaza kojim bi potkrijepio svoje tvrdnje te večeri.

Diskreditacija sudova pred kojima su optuženi Rusija ili ruski državljani dugo je prisutna dezinformacijska strategija Kremlja, kako bi zaštitili svoje aktivnosti i vladu od međunarodne odgovornosti, a prikazali Ukrajinu kao počinioca zločina, pokazala je analiza Detektora.

Ruski mediji širili su lažnu vijest da je Međunarodni sud pravde u februaru 2024. zaključio da Rusija nije agresor, izvrćući tvrdnje u predmetu u kojem je Ukrajina tužila Rusiju za kršenje Konvencije o suzbijanju finansiranja terorizma i zabrani svih oblika rasne diskriminacije.

Tužba se odnosila na početak ruske okupacije dijelova regija Donjeck i Lugansk, kao i Krima tokom 2014., bez spominjanja invazije punih razmjera iz 2022. godine. Ukrajina, kao tužitelj, nije zahtijevala da Sud prepozna Rusiju kao agresora, a Sud je pronašao činjenice o ruskom kršenju međunarodnog prava.

Nastavi čitati

BiH

Šta je Dodik naveo u zahtjevu za odgodu ročišta: Izvadio sam konce i imam temperaturu

Published

on

By

Sud BiH odgodio je ročište Miloradu Dodiku, predsjedniku RS koje je bilo planirano za sutra, saznaje Raport.

Dodik je poslao nove nalaze i najavio da neće doći zbog čega je Sud odložio ročište za 30.decembar u 12 sati.

Kako saznajemo, Dodikova odbrana je istakla da je “predsjednik RS izvadio konce, da ima temperaturu i da nije u stanju da dođe u Sud.

Zbog toga je sutkinja Sena Uzunović odlučila da sve odgodi. Ovim je potvrđeno pisanje Raporta da predsjednik RS neće doći u Sud BiH.

Nastavi čitati

BiH

Stevandić: Poslanici NSRS imaju imunitet, pa i ja. Tužilaštvo BiH ruši ustavni poredak

Published

on

By

Uoči zakazane sjednice NSRS javnosti se obratio Nenad Stevandić, predsjednik entitetskog parlamenta. Stevandić tvrdi da je Tužilaštvo BiH reagovalo na stvari na koje ne može da reaguje i da o radu NSRS može odlučivati samo Ustavni sud BiH. Posebno je apostrofirao činjenicu da su oni koji sjede u NSRS zaštićeni imunitetom.

”Moram reći da su poslanici u NSRS zaštićeni imunitetom po svom statusu donošenja odluka. Za odluke koje donose narodni poslanici, kakve god da su, nije nadležno Tužilaštvo BiH već Ustavni sud, tako da miješanje Tužilaštva BiH u rad najvećeg zakonodavnog tijela predstavlja napad na ustavni poredak, a Tužilaštvo BiH je trebalo sebi poslati onu informaciju”.

Stevandić tvrdi kako je Narodna skupština RS samostalna, suverena i nezavisna.

”Ponavljam, poslanici osim što su zaštićeni imunitetom i statusom u NSRS, za svoj rad ne snose nikome odgovornost, i ja sam poslanik”, pojašnjava.

Onda je iznio niz kritika na račun Suda i Tužilaštva BiH.

”Tužilaštvo BiH se bavi politikom, pokušava da se uključi u neki hibridni rat u BiH koji vodi Visoki predstavnik u BiH nametanjem rješenja, a jedno je i suđenje predsjedniku Republike”, tvrdi Stevandić.

Nisu nikakve vanredne okolnosti kaže Stevandić već redovan rad entitetskog parlamenta.

”Za ove dvije tačke smo formirali radnu grupu i od 11 sati rade da se za predlože zajednički zaključci kako bismo došli do dokumenta koji je prihvatljiv. Jedna normalna i potpuno rutinska sjednica u sjeni laži i podovala i politike straha i politike paranoje protiv Republike Srpke”.

Još jednom je ponovio da odluke koje donese NSRS može da ocjenjuje samo Ustavni sud BiH te dodao da je reakcija Tužilaštva BiH samo dokaz da živimo u haosu.

Nastavi čitati

BiH

Opasni zaključci NSRS-a: Zahtijevamo da Dodik više ne ide na suđenje, obustavu rada u institucijama BiH i prekid EU integracija

Published

on

By

Narodna skupština Republike Srpske (NSRS) na posebnoj sjednici zakazanoj za večeras u 18 sati planira usvojiti set zaključaka u vezi s informacijom o, kako se navodi, urušavanju pravnog poretka u Bosni i Hercegovini kršenjem Dejtonskog mirovnog sporazuma.

Kako se navodi u dokumentu zaključaka u koji je uvid imao Klix.ba “zaključci su doneseni na osnovu Ustava Republike Srpske i Poslovnika NSRS-a, a ključne tačke se odnose na protivljenje djelovanju institucija na nivou BiH i visokih predstavnika”.

Navedeno je ukupno osam zaključaka koje večeras planiraju usvojiti. Ostaje da se vidi da li će doći do izmjena ili će zaključci biti usvojeni kako su i predloženi.

Zaključci glase:

  1. Narodna skupština Republike Srpske usvaja Informaciju o urušavanju pravnog poretka u BiH kršenjem Dejtonskog mirovnog sporazuma protivpravnim djelovanjem visokih predstavnika u BiH, antidejtonskim djelovanjem Ustavnog suda BiH, Suda i Tužilaštva BiH, što je kulminiralo politički montiranim procesom protiv Predsjednika Republike Srpske i direktora Službenog glasnika Republike Srpske.
  1. Narodna skupština Republike Srpske ostaje privržena poštovanju teritorijalnog integriteta i podijeljenog suvereniteta između entiteta definisanog Opštim okvirnim sporazumom za mir u BiH (dalje: Dejtonski mirovni sporazum), naročito Aneksom ІІ.
  1. Narodna skupština Republike Srpske zahtijeva od Predsjednika Republike Srpske i direktora Službenog glasnika Republike Srpske da se više ne odazivaju na pozive Suda BiH. Narodna skupština Republike Srpske konstatuje da je Predsjednik Republike Srpske izvršavao svoje ustavne i zakonske obaveze u zakonodavnom postupku, a čiji je nosilac Narodna skupština Republike Srpske.
  1. Narodna skupština Republike Srpske zahtijeva od imenovanih i izabranih predstavnika Republike Srpske iz srpskog konstitutivnog naroda u zajedničkim institucijama BiH da, bez izuzetka, obustave odlučivanje na nivou BiH, sve dok Sud BiH i Tužilaštvo BiH ne obustave politički montirani proces protiv Predsjednika Republike Srpske i direktora Službenog glasnika Republike Srpske.
  2. Narodna skupština Republike Srpske zahtijeva prekid evropskih integracija dok se ne uspostavi vladavina prava u BiH. Narodna skupština Republike Srpske konstatuje da evropske integracije ne može nastaviti država u kojoj se sudi Predsjedniku Republike ili bilo kojem pojedincu na osnovu zakona koji nije usvojen od strane zakonodavnog tijela, već je nametnut od strane neizabranog pojedinca stranog državljanstva.
  3. Narodna skupština Republike Srpske traži od Vlade Republike Srpske da po hitnom postupku izradi i uputi u proceduru prijedlog dopuna Krivičnog zakonika Republike Srpske kojim će biti inkriminisano nepoštovanje i neizvršavanje odluka institucija i organa Republike Srpske.
  4. U slučaju nepoštovanja i neprovođenja ovih zaključaka, Narodna skupština Republike Srpske će u roku od 48 časova preduzeti jednostrane mjere u cilju njihovog provođenja.
  1. Zaključci stupaju na snagu danom donošenja.

Posebna sjednica Narodne skupštine Republike Srpske počet će danas u 18 sati. Prije toga će zasjedati Kolegij koji će utvrditi tačke dnevnog reda. Danas je planiran i sastanak šefova kluba svih parlamentarnih stranaka.

Kao i što je bilo očekivano NSRS zaključcima pokušati “odbraniti” predsjednika RS Milorada Dodika od odlaska na sud, gdje mu se već nekoliko mjeseci sudi zbog nepoštivanja odluka visokog predstavnika u BiH.

Sljedeće ročište u ovom slučaju je zakazano za 25. decembar u Sarajevu, a Dodik je već najavio da, zbog svoje nedavne operacije, neće prisustvovati suđenju.

Sud BiH je na osnovu mišljenja sudskog vještaka da je Dodik sposoban za dolazak i prisustvovanje suđenju zakazalo ročište, iako je pravni tim, ali i saradnici, predsjednika RS-a kritikovalo njegovo stručno mišljenje tražeći novo vještačenje medicinske dokumentacije.

Klix

Nastavi čitati
Advertisement

Najčitanije