BiH
Političari sebi povećavaju plate za 1.000 KM, a siromašni pitaju: Kako preživjeti s 550 KM
Prognoze ekonomskih stručnjaka nisu dobre ni za sljedeću godinu, što znači da i dalje možemo očekivati nastavak iseljavanja stanovnika i porast siromaštva
Prema Nacrtu državnog proračuna u 2023. godini, državnim ministrima, parlamentarcima oba doma Parlamenta te članovima Predsjedništva Bosne i Hercegovine plaće će biti povećane i do hiljade KM, a vojniku ili policajcu za oko stotinu maraka.
U godini koja ne pamti ovoliku inflaciju, najniža plaća porasla je tek za oko 150 maraka. Prognoze ekonomskih stručnjaka nisu dobre ni za sljedeću godinu, što znači da i dalje možemo očekivati nastavak iseljavanja stanovnika i porast siromaštva, javlja BHRT.
Toni Beriša iz Sarajeva veći dio ove godine bio je nezaposlen. Prije mjesec dana zaposlio se u jednoj privatnoj firmi kao čuvar, gdje zarađuje najnižu plaću u Federaciji od 550 KM.
– Moja su primanja minimalna. Teško je izaći na kraj. Borba! Najgore je režije platiti, sve je skupo. Da nemam brata, teško bih izašao na kraj, priča Beriša.
I dok Toni mjesečno preživljava sa 550 KM, najviši državni funkcioneri u Novoj godini svoja enormno visoka primanja uvećat će za oko hiljadu KM.
Prema Nacrtu državnog proračuna za 2023. godinu, zaposlenim u državnim institucijama bit će uvećana osnovica za obračun plaće. Prema tom prijedlogu plaća, na primjer, članu Predsjedništva sa sadašnjih 5.350, bit će uvećana 950 KM, te će u idućoj godini primati 6300 KM. Vojnik će umjesto 735 KM, u idućoj godini primati 882 marke.
– Moja prva reakcija je, lijepo nam je, tako nam i treba. Osim što ćemo se iščuđavati po medijima, ništa drugo se neće promijeniti. Povećanje plaće samo u jednom mjesecu od 950 KM je zaista na nivou skandala, bilo to u Sarajevu, Ljubljani, Beogradu, Briselu, bilo gdje. Radi se o tome da su ove vlasti bezobrazne, i da njih stvarno ne zanima kako mi živimo, poručuje novinarka Senka Kurt.
Da bi ovo zakonsko rješenje stupilo na snagu, potrebno je da državni Parlament usvoji proračun za 2023. godinu, te da Vijeće ministara donese odluku o visini osnovice za obračun plaće zaposlenim u državnim institucijama.
U parlamentarnu proceduru već je upućeno i zakonsko rješenje koje bi onemogućilo rast plaća visokim dužnosnicima na razini BiH.
– Mi, znači, podijelili bi da imamo tri osnovice da bi povećali platu ovim s najnižim koeficijentima, vojnicima, policajcima, ovaj srednji dio pomoćnici ministara, sekretari… tu bi došlo do manjeg povećanja, a zaustavili bi rast plaća sa sadašnjeg nivoa ovim najvećim funkcionerima u institucijama BiH, mišljenja je Šerif Špago, iz Kluba zastupnika SDA u PSBiH.
Prema službenim statističkim pokazateljima, u ovoj godini prosječna plaća u BiH porasla je za oko 150 maraka. Sindikalna potrošačka korpa za četveročlanu porodicu iznosi oko 3.000 KM.
Pregovori svih socijalnih partnera da se najniža plaća dodatno uveća, išli su teško.
– Mi usklađivanje najniže plaće praktično nismo prihvatili, nismo dali svoje pozitivno mišljenje iz prostog razloga što nismo bili saglasni sa uredbom, nismo prihvatili to usklađivanje, koje znači 53 marke, to nije dostatno, zbog inflacije koja je u prethodnom mjesecu čini mi se dosezala i do 19,1 posto, kaže Mevludin Bektić, predsjednik SSS BiH.
Ekonomisti najavljuju kako će i 2023. godina biti puna izazova i neizvjesnosti. Rast cijena potrošačkih cijena će se nastaviti. Što se tiče gospodarskog rasta, prognoze nisu optimistične. Procjenjuje se da će on biti maksimalno do dva posto.
BiH
Dodik: “Sve što je urađeno na evropskom putu, urađeno je zahvaljujući RS-u!”
Predsjednik SNSD Milorad Dodik rekao je da će danas poslije dužeg vremena s partnerima iz Federacije BiH razgovarati o funkcioniranju vlasti i međusobnim odnosima, te da će se ponovo dogovarati o dogovorenim, ali nerealizovanim pitanjima zbog straha, nesigurnosti i odsustva želje partnera iz FBiH.
Dodik je pozvao partnere da sprovedu već dogovoreno ako žele da budu od koristi za sva tri naroda i oba entiteta.
“Ponovo ćemo se dogovarati o pitanjima koja smo već dogovorili i potpisali kao Principe za formiranje Savjeta ministara. Ponovo ćemo se dogovarati o pitanjima koja smo opet dogovorili, prvo na sastanku u Laktašima, a potom na sastanku u Sarajevu”, istakao je Dodik, prenosi portal Srpskainfo.
On je naveo da je čitao najave da treba da dogovore plan rasta, odnosno tri preostale stavke, ali niko ne govori da je Federacija kroz četiri kantona odbila svih 120 tačaka.
“Šta ćemo s tim? Čitam da nam je zbog toga na čekanju 70 miliona evra, ali niko ne govori da nam je zbog opstrukcije Federacije na čekanju i da propada naših 700 miliona KM”, naglasio je Dodik na društvenoj mreži “X”.
On je rekao da je sve što je urađeno na evropskom putu, urađeno zahvaljujući Republici Srpskoj.
“I nije mi problem da pored toga slušam da, kao, ja nešto blokiram, ali od takvih besmislica niko nema koristi. Ako hoćemo da bude koristi za sva tri naroda i oba entiteta, sprovedimo već dogovoreno. Ili možemo unedogled da se dogovaramo”, rekao je Dodik.
Sastanak predstavnika političkih stranaka partnera u vlasti na nivou BiH biće održan danas u Sarajevu. Sastanak je planiran u 15.00 sati u zgradi Parlamentarne skupštine BiH, a konferencija za novinare u 16.30 časova, najavljeno je iz Parlamentarne skupštine BiH.
BiH
Helez poziva OHR da reaguje zbog antiustavnog djelovanja NSRS: Slično je i Hitler pripremio spajanje Austrije Njemačkoj
Ministar odbrane BiH Zukan Helez oglasio se nakon što je Narodna skupština RS danas usvojila dopune Zakona o upotrebi zastave, grba i himne, kojim se omogućava isticanje simbola stranih država te Zakon o izmjenama zakona o sprovođenju odluka Komisije za zaštitu nacionalnih spomenika Bosne i Hercegovine, kojima je iz sintagme “nacionalni spomenici Bosne i Hercegovine” izbrisana Bosna i Hercegovina.
Zakonom o upotrebi zastave, grba i himne omogućuje se da se grb Nemanjića i himna “Bože pravde” mogu koristiti kao zvanična obilježja RS.
Ističe da je usvajanje oba ova zakona antidejtonski i antiustavni čin te da predstavljaju nastavak napada na suverenitet, teritorijalni integritet i cjelovitost Bosne i Hercegovine.
“Na sličan način je Hitler krajem 30-tih godina prošlog vijeka pripremio spajanje Austrije Njemačkoj. Grb Nemanjića i himna Bože pravde su simboli pod kojima su počinjeni najteži ratni zločini uključujući udruženi zločinački poduhvat i genocid nad Bošnjacima.
Naravno da predstavnici vlasti manjeg bh. entiteta RS djeluju u potpunoj koheziji sa režimom Aleksandra Vučića, a zvanična politika Srbije od 90-tih godina i Slobodana Miloševića pa sve do danas je ista. Srbija na sve načine pokušava da se proširi na zapadnu stranu Drine. Prvo su to pokušali otvorenom agresijom 90-tih godina protiv suverene i međunarodno priznate države Bosne i Hercegovine, a sada antiustavnim djelovanjem”, navodi Helez.
Dodaje da je pauza u implementiranju velikosrpske politike bila samo kada su u BiH bili imenovani ‘snažni’ visoki predstavnici koji su koristili Bonska ovlaštenja i kada je iza njih stajala međunarodna zajednica.
“Kako god mnogo je posla za Visokog predstavnika u BiH Christiana Schmidta koji mora poništiti ovaj antidejtonski i anticivilizacijski zakon. Osokoljeni agresijom Rusije na Ukrajinu, predsjednik manjeg bh. entiteta RS Milorad Dodik i vlasti RS su intenzivirali implementaciju velikosrpske politike, odnedavno uobličenu na svesrpskom saboru”, naveo je.
Pozvao je članice NATO-a i EU, naše partnere da posvete više pažnje secesionističkoj politici RS i velikosrpskoj politici režima Aleksandra Vučića.
Građanima manjeg bh. entiteta RS poručuje da se odreknu političara koji provode secesionističku politiku, piše Raport.
“U 30 godina pokušaja mijenjanja granica na Zapadnom Balkanu građani manjeg bh. entiteta RS su samo postali taoci takve promašene politike te najsiromašniji građani u Evropi.
Usvajanjem ovih zakona u Narodnoj skupštini RS vlasti neće konkretno pomoći nijednom građaninu na prostoru ovog entiteta. Ovo je još jedan u nizu promašenih i nepotrebnih poteza vlasti manjeg bh. entiteta RS koji mogu samo narušiti sveukupne odnose u Bosni i Hercegovini.
Bosna i Hercegovina je dovoljno velika za sve nas. Učinimo je državom, članicom EU i NATO-a, u kojoj će svi njeni građani ugodno živjeti od svog rada2, zaključio je ministar Helez.
BiH
Iz opticaja se povlače određene novčanice apoena 10, 20, 50 i 100 KM, provjerite imate li ih
Ovim novčanicama će se moći plaćati do 31. decembra 2024. godine, dok od 1. januara 2025. prestaju biti zakonsko sredstvo plaćanja i biće podložne isključivo zamjeni, navedeno je na internet stranici Centralne Banke BiH.
Novčanice ovih apoena koje ostaju u opticaju razlikuju se po zaštitnoj mikrooptičkoj niti “Motion™”, koja nije prisutna na starim izdanjima. Na osnovu ovog zaštitnog obilježja lako je razlikovati novčanice koje ostaju važeće od onih koje se povlače iz opticaja.
Cilj ove promjene je povećanje kvaliteta novčanica u opticaju i jačanje zaštite od krivotvorenja. Zamjena povučenih novčanica u 2025. godini obavljaće se u komercijalnim bankama, dok će nakon isteka roka u komercijalnim bankama zamjenu preuzeti Centralna banka BiH, u periodu od deset godina, počevši od 1. januara 2026. godine.
Novčanice apoena od 200 KM ostaju u opticaju i ne podliježu ovom procesu povlačenja.
-
BiHprije 6 dana
Stevandić u NSRS-u prozvan zbog 90-ih: “Tada sam stvarao RS, dobio sam metak, povrijedila me granata”
-
Sportprije 4 dana
Velika tragedija u Španiji: Nogometaš poginuo u katastrofalnim poplavama
-
Cazinprije 1 dan
Doborac okupio bh. rukometaše u Cazinu. Stručni štab Zmajeva jači za jedno ime
-
Sportprije 1 dan
UZNEMIRUJUĆE Munja pokosila četvoricu nogometaša, jedan umro na mjestu
-
Svijet / Zanimljivostiprije 2 dana
Slučaj u Njemačkoj: Nijemac napao Bosanke, razlog – smetalo mu je što su pričale na maternjem jeziku u autobusu
-
Svijet / Zanimljivostiprije 1 dan
SAD raspoređuju stratešku avijaciju na Bliski istok: Stiže šest bombardera B-52
-
BiHprije 1 dan
Dodik još jednom poručio kako podržava Trumpa: “Mnogo će bolje razumjeti situaciju u BiH”
-
BiHprije 1 dan
Cijene kafe u ugostiteljskim objektima u BiH i do 5 KM
You must be logged in to post a comment Login