Connect with us

BiH

Poskupljuje kafa u ugostiteljskim objektima: Šoljicu omiljenog napitka plaćat ćemo više

Published

on

Ljubitelji kafe u Republici Srpskoj uskoro će, prema najavama ugostitelja, šoljicu omiljenog napitka plaćati i za pola marke više, s obzirom na to da je cijena sirove kafe na svjetskim berzama eksplodirala, srušivši višedecenijski rekord.

Cijena zrna “arabike” premašila je 3,44 dolara po funti, skočivši za više od 80 odsto ove godine, čime je premašen rekord koji je postavljen još 1977. godine. Osim “arabike”, poskupjela je i “robusta”, a razlog enormnog rasta cijena ove berzanske robe je suša u Brazilu tokom avgusta i septembra, najgora u proteklih 70 godina, a potom obilne kiše u oktobru.

Sudeći prema riječima domaćih ugostitelja, rast cijene na berzama samo je kap koja će preliti čašu.

Zamjenik predsjednika i član Upravnog odbora Udruženja poslodavaca ugostiteljstva i turizma RS “Horeka” Goran Kurtinović rekao je za Glas Srpske da je poskupljenje kafe u ugostiteljskim objektima neminovno iz više razloga.

– Ponovnim poskupljenjem poslovanja, u smislu povećanja minimalne plate, poreza, poskupljenja struje, pa na to sve i kafe, sigurno da će i ugostitelji korigovati cijene ovog napitka. Kafa je najreprezentativniji proizvod u svakom ugostiteljskom objektu, tako da je velika vjerovatnoća da će kafa poskupjeti odmah poslije praznika – rekao je Kurtinović.

Naglašava da je prosječna cijena italijanske espreso kafe između 45 i 55 maraka po kilogramu.

– Ukoliko ta cijena poraste i do deset maraka, onda će sasvim sigurno šoljica kafe u domaćim lokalima poskupjeti i do pola marke – istakao je Kurtinović.

Govoreći o cijenama kafe u banjalučkim lokalima, Kurtinović kaže da je najskuplja šoljica kafe oko četiri marke, a da je prosječna cijena u većini lokala između 2,5 i tri marke.

Predsjednik Udruženja za zaštitu potrošača “Zvono” iz Bijeljine Jovan Vasilić rekao je da s obzirom na to da je kafa berzanska roba, logično je da rast cijene na berzi prati adekvatan rast cijena i na domaćem tržištu.

– S te strane poskupljenje je opravdano. Međutim, nikakvog smisla ni opravdanja nema ako, primjera radi, na berzi poskupi za pet odsto, a kod nas za 25 odsto. Isto tako, kada bilo koja berzanska roba pojeftini onda uglavnom nema lančane reakcije. Svjedoci smo da se to konstantno dešava  sa naftom – rekao je Vasilić.

On upozorava da nadležne inspekcije moraju da kontrolišu kretanja cijena i da ne dozvole da se bilo ko bogati preko leđa potrošača.

Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku prosječna cijena kilograma mljevene kafe, koja se koristi u domaćinstvima, u novembru 2020. godine iznosila je 12,88 maraka, dok su u novembru ove godine građani za kilogram izdvajali u prosjeku 20,94 KM.

BiH

Hoće li biti dovoljno imama (efendija) u budućnosti?

Published

on

Hoće li biti dovoljno imama u budućnosti?
Često ćemo naići na ohrabrujuće fraze da je imam stub Islamske zajednice. Siguran sam da je imam stub podjednako sa ljudima.
On je najistureniji sa narodom. Imam je lice Zajednice, servis ljudima, on je i na akikama, i na dženazama, prvi tumač, sakupljač, branitelj i na kraju krajeva narod. Dakle, velika je odgovornost imama između troje: Boga, naroda i administracije.
Na to sve možemo dodati, kao dodatnu odgovornost, jako osjetljiv kontekst Bosne i Hercegovine, od Brčkog do Trebinja.
Odgovornost, kao takvu, imami su uvijek prihvatali i onda kada se radilo za milostinju, za kilogram brašna i kada su djeca nosila po jedno drvo u mekteb. Mislim da nikada egzistencijalno pitanje nije bilo ni motiv za rad, ni motiv za odustajanje.
Međutim, danas kao da se ne želimo suočiti sa problemom da je sve manje onih koji žele biti imami, da imami napuštaju svoje pozicije i da odlaze raditi neke druge poslove. Kao da ne želimo govoriti o problemima svojih stubova? Možda bi trebalo biti znakovito to da se na konkurse velikih džemata ne prijavljuje više niko ili da sve više imama postaju šoferi diljem Evrope. I ako se bavimo tim problemom kao da idemo od posljedice, a ne od uzroka.
Nemilo pišem ali lično sam svjedočio da pojedini profesori medrese, a ovome su svjedočili i drugi u drugim medresama, obezvrijeđuju imamski posao, a samim tim i Fakultet islamskih nauka. Naravno, treba nama i doktora, i profesora, i privatnika sa serdžadom u latici ali isto tako treba nam i kvalitetnih imama jer oni su ipak “stub”. Fakultet islamskih nauka smo upisivali kada ne bismo imali šta drugo ili smo upisali tek kada se ne upišemo na druge fakultete. Otuda imamo, od trideset učenika muškog odjeljenja iz moje generacije, samo tri imama. A medresa je odgojila i pripremila zaista velike ljude koji nam možda i najviše trebaju u ovom trenutku.
Drugo, Fakultet islamskih nauka nije imao program stipendisanja najboljih učenika. Čak mislim da nije bila ni promocija našeg fakulteta u medresi. Najbolji su odlazili uglavnom na privatne fakultete koji su davali bolje uslove, ozbiljne stipendije i realno bolje prilike. Po mom mišljenju za budućnost ovo je prijeka potreba, posebno kada imamo u vidu da su djeca u medresama uglavnom iz porodica koje jedva spajaju kraj sa krajem.
Treće. Iskustvo imama odbija potencijalne imame. Ako jedan imam mora saditi paprike, baviti se pčelarstvom, prodajom, popravkom mobitela, pogrebnim društvima i sličnim da bi imao primanja jednaka sa radnikom iz JYSK-a onda ćemo dobiti mnogo više šofera kamiona, radnika po tržnim centrima i na građevini sa završenim fakultetom nego imama. Takvi stubovi se moraju kretati, a stub kada se pomjeri cijela konstrukcija se pomjera.
Četvrto. Imami uglavnom rade po 200-300km od svoga doma. Zbog kretanja po džematima uglavnom ne ostvare ni svoja građanska prava – sve je uslovljeno boravkom u jednoj općini (3-5 godina).
Nemaju pravo na dodatke, povlastice za kupovinu prve nekretnine itd. Mislim da o ovim izazovima nikad niko i nije razmišljao.
Zašto bi onda neko išao raditi iz Doboja u Stolac npr.? Ljudi će raditi za pristojnost ali ako će još morati ulagati da bi radili onda je to nemoguća misija.
Peto. Kada kažemo da je imam stub, a prema njemu se svi odnose kao prema brklji onda dobijemo ovakvo stanje koje ukoliko se, po mom mišljenju, nešto od ovih gore stvari ne promijeni gledat ćemo nedostatak kvalitetnih stubova, kvalitetnih imama.
Ako su imami prvi do naroda, a kazali smo da su imami i narod stub Zajednice i ako legalizujemo nezainteresovanost kadra, a pri tome ne riješimo ozbiljne izazove sa kojima se susrećemo, šta možemo dobiti?
Sadmir ef.Mustafić, fb
Nastavi čitati

BiH

Helez: Čini se da će litra benzina u Beogradu vrijediti kao suho zlato

Published

on

By

Ministar odbrane BiH Zukan Helez pozdravio je danas odluku vlasti SAD-a da uvedu sankcije režimu Aleksandra Vučića, konkretno Naftnoj industriji Srbije.
“Sjedenje na ‘dvije stolice”, kreiranje ‘srpskog sveta’ pod pokroviteljstvom Rusije i agresivna politika prema susjedima došli su na naplatu.

Nakon što je rukovodstvo Vučićevog režima slavilo neustavni ‘dan Rs’, pri povratku u vlastitu državu dočekalo ih je naglo triježnjenje i mnogobrojni problemi.

Čini se da će litar benzina, kao u vrijeme sankcija ’93., u Beogradu vrijediti kao suho zlato.

Drago mi je da se ovim sankcijama pridružila Velika Britanija te da će uskoro i EU. Drago mi je prvenstveno što je demokratski i slobodarski svijet ujedinjen u borbi protiv agresorskih i nedemokratskih režima.

Žao mi je zbog građana koji će biti najveće žrtve Vučićevog režima, a siguran sam da ih ima mnogo koji samo žele živjeti od svog rada u slobodnoj i pravnoj državi. Svakako, protesti studenata su prilika da se režim svrgne.

Svi građani treba da se pridruže studentima koji traže uređen sistem, pravnu državu, slobodno društvo, odgovornu vlast, borbu protiv korupcije. Sve ono što je normalno, a što Vučićev režim guši.

Bosna i Hercegovina je opredijeljena ka članstvu EU i kao takva obavezna je slijediti politike EU. U kapacitetu zamjenika predsjedavajuće Vijeća ministara BiH uradit ću sve da se i Bosna i Hercegovina priključi ovim sankcijama”, naveo je Helez na svom Facebook profilu.

(NAP)

Nastavi čitati

BiH

Vulić: Ide inicijativa za smjenu Konakovića, njegovi postupci su uvreda za srpski narod

Published

on

By

Šefica Kluba poslanika SNSD-a u Predstavničkom domu Parlamenta BiH Sanja Vulić rekla je da će u ponedjeljak biti pokrenuta inicijativa za smjenu ministra vanjskih poslova BiH Elmedina Konakovića.

“Ova odluka dolazi kao reakcija na izjave i postupke ministra koje smatramo uvredom za srpski narod, posebno u vezi s njegovim inicijativama za proglašavanje 9. januara danom žalosti”, rekla je Vulić.

Ona smatra da aktivnosti Konakovića narušavaju ustavni poredak BiH i ugrožavaju prava i položaj jednog od konstitutivnih naroda u BiH – srpskog naroda.

“Smatramo da ovakvi postupci ne doprinose miru i stabilnosti u BiH, već dodatno produbljuju političke i etničke tenzije. Kolegijumu Predstavničkog doma inicijativa će biti dostavljena u ponedjeljak”, izjavila je.

Nakon inicijative za smjenu ministra sigurnosti BiH Nenada Nešića koji je uhapšen i u pritvoru, dakle, bit će pokrenuta inicijativa za smjenu još jednog državnog ministra, no nije za očekivati da će Konaković na kraju biti smijenjen.

Nastavi čitati

BiH

Žestoka rasprava Isaka i Jolovića: “9. januara ste pokrenuli inicijativu za genocid, ima i Bošnjaka budala”

Published

on

By

Federalni ministar unutrašnjih poslova i pripadnik Armije Republike BiH i Milan Jolović, ratni komandant “VRS”, imali su žestoku raspravu u Centralnom dnevniku kod Senada Hadžifejzovića.

Senad Hadžifejzović je upitao goste šta njima predstavlja 9. januar.

Ramo Isak je na to odgovorio:

– Šta je čitavom svijetu 9. januar? To je nezakonit dan koji ne treba da se slavi. Dan kada je pokrenuta inicijativa za iseljenje, protjerivanje, genocid i sve što se desilo nesrpskom stanovništvu na teritoriji BiH. Jolović razumije kada najveća institucija u BiH kaže da je nešto nezakonito.

Na to je Jolović odgovorio:

– Slavim 9. januar. Nama je veći problem što vi slavite 1. mart, dan kada se desilo ubistvo srpskog svata. Mi ne pravimo vama problem zbog toga. Što je vama problem koji mi datum slavimo? Možemo li slaviti 21. novembar, dan potpisivanja Dejtonskog sporazuma?

Također, Jolović je rekao da se u Bosni i Hercegovini desio “građanski rat”, s čime se Isak nije složio nego je kazao da su BiH napala JNA.

Na to ga je Jolović pitao kako se desio sukob na području Krajine, između Armije RBiH i snaga Fikreta Abdića, na šta je Ramo Isak rekao:

– Ima i Bošnjaka budala.

Nastavi čitati

BiH

Izetbegović odgovorio Milanoviću: Bošnjaci su Evropa, a šovinizam nije

Published

on

By

Predsjednik Hrvatske Zoran Milanović u svojim logoroičnim javnim istupima označio je Bošnjake kao potencijalne teroriste, samo zato što su muslimani, a mene je optužio da sam „prijetvoran“ i da ne govorim istinu.

Stoji ovo u reakciji predsjednika SDA Bakira Izetbegovića na izjave Zorana Milanovića.

”Nakon šovinističke izjave o „sapunu i parfemu“, Milanović je sada otkrio i svoje islamofobično lice. Istovremeno, za Dodika, s kojim dijeli skoro identične stavove o Bošnjacima, pun je riječi hvale. Za njega je Dodik pozitivan, a ja sam negativan lik. Njih dvojica se dobro razumiju jer su prošli isti put i istu metamorfozu. Lako je ustanoviti ko je u trianglu Dodik-Milanović-Izetbegović prijetvoran i prevrtljiv, a ko je ostao dosljedan svojim stavovima i politikama od mladosti do danas”, poručio je Izetbegović i dodao:

”Jasno je ko se od ljevičara pretvorio u rigidnog desničara, od liberala u nacionalistu, od Titovog omladinca u četnika, odnosno u ustašu. Sve u svemu – bio bih zabrinut kada bi osobe poput Milanovića imale pozitivno mišljenje o meni i mom narodu”, kazao je Izetbegović.

Nastavi čitati

BiH

Kahva i datule (hurme) za dugovječnost

Published

on

Kratka i poučna priča 🙂

Nastavi čitati
Advertisement

Najčitanije