Connect with us

Magazin

Približava nam se “Vražji komet”: Ovu pojavu nećemo moći vidjeti u sljedećih nekoliko desetljeća

Published

on

Neobičan rogati komet bit će vidljiv na noćnom nebu ostatak ožujka, a astronomi očekuju da će se takozvani vražji komet pojaviti i tijekom potpune pomrčine Sunca 8. travnja.

Znanstvenicima je još uvijek enigma zašto dinamički komet poprima oblik koji se uspoređuje s letjelicom Millennium Falcon iz filmova “Ratova zvijezda” kada je eksplozivno aktivan. No, nebeski objekt završi samo jednu orbitu oko Sunca otprilike svake 71 godine, slično Halleyevom kometu, što čini izglede za njegovo promatranje radi pomnog proučavanja jednom u životu prilikom.

S obzirom na to da komet neće ponovno proći pokraj Zemlje desetljećima, kolektivna promatranja astronoma mogla bi pružiti ključne uvide u pravu prirodu i njegovo ponašanje.

Službeno poznat kao komet 12P/Pons-Brooks, nebeski će objekt najbliže proći pored Sunca 21. travnja, dolazeći unutar 74,4 milijuna milja (119,7 milijuna kilometara) od naše zvijezde. Komet će tada najbliže proći Zemlju 2. lipnja, ali će biti 139,4 milijuna milja (224,4 milijuna kilometara) udaljen od našeg planeta i neće predstavljati rizik.

Za one koji žive na sjevernoj hemisferi, zadnjih 10 dana ožujka ponudit će najbolji pogled, prema dr. Paulu Chodasu, upravitelju Centra za proučavanje objekata bliskih Zemlji, i Davideu Farnocchii, inženjeru navigacije, u NASA-inom Laboratoriju za mlazni pogon u Pasadeni, Kalifornija.

“Komet će malo posvijetliti kako se bude približavao suncu i trebao bi biti vidljiv golim okom nisko na zapadu oko sat vremena nakon zalaska sunca”, navodi se u zajedničkoj e-poruci Chodasa i Farnocchie. “Trebali biste otići na mjesto udaljeno od gradskih svjetala i s neometanim pogledom na zapadni horizont. Bilo bi preporučljivo koristiti dalekozor, budući da bi komet moglo biti teško locirati bez njega.”

Kada će biti vidljiv?

Nakon 2. travnja, komet je na putu da se preseli na dnevno nebo i neće biti vidljiv promatračima neba noću, ali će biti vidljiv kada mjesečeva sjena privremeno zakloni Sunce od pogleda 8. travnja.

“Komet bi se nalazio oko 25 stupnjeva od pomračenog Sunca”, rekli su Chodas i Farnocchia putem e-pošte. “Komet bi trebalo biti prilično lako pronaći tijekom potpune pomrčine Sunca, kao i brojne planete, ali glavni fokus tijekom te 4 minute trebao bi biti na samoj pomrčini!”

Nakon što se komet približi Suncu, poznato kao perihel, krajem travnja nebesko tijelo će se pomaknuti na južno noćno nebo i bit će vidljivo samo onima na južnoj hemisferi.

Dva plodna otkrivača, Jean-Louis Pons i William Robert Brooks, neovisno su promatrali vražji komet po prvi put 1812. Ali, komet je vjerojatno mnogo putovao oko Sunca tisućama godina, mnogo prije nego što su astronomi smatrali komete kao bilo što drugo nego “nešto čudno u atmosferi”, rekao je dr. Dave Schleicher, astronom na Lowell opservatoriju u Arizoni, piše CNN.

Astronomi procjenjuju da će masivni komet biti između 6,2 i 12,4 milja (10 do 20 kilometara) u promjeru, rekao je astronom dr. Teddy Kareta, postdoktorski suradnik na Lowell Observatoriju.

Rijedak posjetitelj ima zelen izgled tipičan za većinu kometa jer sadrže dvoatomne molekule ugljika koje apsorbiraju sunčevu svjetlost i emitiraju boju koja se iz naše perspektive čini zelenom, rekao je Schleicher.

Niz kozmičkih ispada

Pons-Brooks je nedavno zaokupio pozornost astronoma nakon što je pokazao intrigantno ponašanje koje je uzrokovalo rogati izgled kometa i lebdenje kroz naš Sunčev sustav.

Komet je tijekom proteklih osam mjeseci doživio brojne eksplozije, uzrokujući izbacivanje plina i prašine. Iako takva ispuštanja nisu neuobičajena kod kometa, a oblik polumjeseca ili Pac-Mana primijećen je kod drugih, teško je reći što je normalno za Pons-Brooksa.

“Rekao bih da je pomalo neobično u broju ispada koje ima”, rekao je Schleicher. “S druge strane, nije da imate dobre zapise iz prošlosti da biste doista znali što je tipično. I sumnjam, s obzirom na prilično veliki broj ispada koji su se dogodili u posljednjih osam mjeseci, da je to sasvim jasno uobičajena pojava za Pons-Brooksa.”

Kometi su komadi prašine, stijena i leda, zapravo zamrznuti ostaci formiranja Sunčevog sustava. Također sadrže smrznute elemente kao što su ugljični dioksid i ugljični monoksid.

Kometi se zagrijavaju i posvjetljuju kako se približavaju suncu, a neki od smrznutih plinova pohranjenih u kometima ne trebaju se puno zagrijati prije nego što se počnu pretvarati u paru, rekao je Schleicher.

“Mislimo da je glavni pokretač, naravno, grijanje od sunca”, rekao je. “Komet dolazi; godinama je stajao u dubokom zamrzavanju. Toplina će se probijati od površine prema dolje do mjesta gdje se taj led ugljičnog dioksida ili ugljičnog monoksida nalazi.”

Astronomi sumnjaju da su se Pons-Brooksovi ispadi dogodili tijekom ponovljenih događaja jer toplina isparava materijal unutar kometa, što uzrokuje povećanje pritiska i probijanje površine. Dok eksplozija plina ne bi bila vidljiva teleskopima, prašina koju bi podigla stvorila bi događaje poput onih promatranih s Pons-Brooksa, rekao je Schleicher.

Znanstvenici su pratili mlazove materijala koji su promatrali kako se oslobađaju iz kometa tijekom njegovog izbijanja do dva područja izvora na njegovoj površini. Astronomi su zbunjeni zašto “cijela površina ne eksplodira kao luda”, rekao je Schleicher.

Promatranja upućuju na to da se led pokorio na većem dijelu površine ili je led ispario, ostavljajući samo prljavštinu iza sebe, ali astronomi “nisu baš sigurni koji od tih mehanizama vodi stvar”, rekao je.

Što možemo naučiti od kometa

Niz događaja koji se preklapaju vjerojatno je pridonio prepoznatljivom izgledu Pons-Brooksa, ali to bi moglo biti i zbog naše perspektive kometa, rekao je Kareta.

“Ovo su trodimenzionalni objekti”, rekao je Kareta. “Kada snimamo slike noćnog neba, snimamo ih u ograničenom rasponu boja, sve spljoštene u dvije dimenzije. To će učiniti da stvari koje bi vam mogle imati savršenog smisla, ako ste u mogućnosti otići gore i prošetati okolo i vidjeti to iz nekoliko različitih perspektiva, izgledaju mnogo kompliciranije nego što stvarno jesu.”

Astronomi promatraju Pons-Brooks u nadi da će otkriti više detalja o njegovoj brzini rotacije ili brzini kojom se kometi vrte dok se kreću kroz svemir. Pons-Brooks ima period rotacije od 57 sati, što je duže od očekivanog, a astronomi žele znati ubrzavaju li ga mlazevi materijala koji se ispuštaju iz kometa ili usporavaju.

Ali, Schleicher preporučuje da pripazite na komet sada, a ne tijekom pomrčine.

Magazin

Ispovijest kriminalca: ‘Evo kako sam ukrao na stotine automobila, ovako ćete najbolje zaštititi vozilo‘

Published

on

By

Profesionalni kradljivac je u intervjuu za Business Insider objasnio kako je ukrao stotine auta u samo dvije godine

Zanimljivo, krađe auta postaju sve lakše i češće zahvaljujući ponajviše modernoj tehnologiji pametnih ključeva koja se pokazala vrlo osjetljivom zbog lake replikacije valova, međutim ni moderniji ni stariji automobili nisu pošteđeni interesa lopova.

Zato je važno da uvijek primijenite mjere kako biste umanjili šanse za krađu vašeg vozila, posebice ako nemate kasko.

Kako to napraviti, savjetuje Amerikanac Hondo Underwood koji je u dvije godine ukrao stotine automobila vrijednih oko milijun dolara u SAD, u razgovoru za Business Insider.

Prvo što treba učiniti kako bi se spriječila krađa je odvraćanje lopova. Ako se ne koristi neki sustav protiv krađe, velike su šanse da će taj automobil, a ne drugi, na kraju biti ukraden.

Isto tako, trebali biste izbjegavati ostavljanje osobnih stvari unutar vozila ili na vidljivom mjestu, jer su oni još jedan plijen lopova koji bi vam zbog neke torbice mogli oštetiti automobil. Underwood kaže da je vrlo lako doznati postoji li telefon ili drugi mobilni elektronski uređaj unutar vozila. Bilo koji uređaj s Bluetooth sustavom lako je otkriti.

Underwoodov savjet je da što je više moguće oteža krađu auta. Jedini način da se spriječi krađa vozila je postavljanje nekakvog sustava koji sprječava njegovo pokretanje. Na primjer, ugradnja ručnog prekidača između baterije i motora čiji je položaj poznat samo vlasniku vozila.

Tako, kada lopov krene pokrenuti automobil kako bi ga ukrao i vidi da to nije moguće, on će odustati kako ne bi privukao pozornost i ostavio vozilo tamo gdje ga je pronašao.

“Ne budite nepromišljeni” kaže, jer ljudi često na svojoj koži osjete da se to ne događa nekom drugom, no tada je već kasno…

Ponekad lopov odveze automobil samo zato što ima skupocjene kotače ili skupocjenu audio opremu, ponekad se auto ukrade ciljano prema tipu samo zbog dijelova za drugi razbijeni auto, a ponekad se automobili kradu i za činjenje drugih kaznenih djela.

Nastavi čitati

Magazin

Kako Bill Gates troši svoje bogatstvo: Evo šta je do sada kupio i koliko novca će ostaviti djeci

Published

on

By

Bill Gates je peta najbogatija osoba na svijetu, ali ne namjerava da to zauvijek bude.

Suosnivač kompanije Microsoft je prije dvije godine izjavio da će se na listi najbogatijih pomjeriti prema dolje jer planira da preko svoje Fondacije Bill & Melinda donira skoro sve svoje bogatstvo. Prema procjeni američkog poslovnog medija Bloomberg, njegovo bogatstvo vrijedi 153 milijarde dolara. Djelomično je poznato na šta je novac potrošio, a to su:

  • Imanje u Washingtonu vrijedno 183,5 miliona dolara;
  • Avion Bombardier BD-700 Global Express za 19 osoba;
  • Kolekcija automobila za koju je poznato da je čini i Porsche 959; Zapravo, njegov prvi automobil nakon što je osnovao Microsoft, 1979. godine, bio je također Porsche, ali je to tada bio slavni model 911 kojeg je kasnije prodao na aukciji za 80.000 dolara;
  • Više nekretnina, među kojima je jedna u američkom nacionalnom parku Yellowstone koju je platio devet miliona dolara;
  • Investiciona kompanija Cascade;
  • Superjahta Serene dugu skoro 134 metra. Unajmljivanje ovog plovila s helidromom sedmično košta pet miliona dolara. Između ostalih, ovom jahtom je posjetio Hrvatsku;
  • Humanitarne svrhe, čime je potrošio desetine miliona dolara.

Gates je istakao da će svakom od svoje troje djece u nasljedstvo ostaviti po deset miliona dolara. Osim po humanitarnom radu, prepoznatljiv je i kao strastveni ljubitelj tenisa, prenosi Business Insider.

Nastavi čitati

Magazin

Urnebesne reakcije na pobjednika Eurosonga, mnoge podsjeća na Simonidu Puhalo

Published

on

By

Švicarac Nemo je nakon pobjede na 68. izdanju Eurosonga postao tema na društvenim mrežama, a mnoge Balkance je izgledom podsjetio na Simonidu Puhalo iz legendarne predstave “Audicija”.

Nemo je nastupio u suknjici istog kroja kao ona koju je glumac Admir Glamočak prvi put nosio davne 1984. godine na premijeri spomenute predstave.

“Konačno i Simonida Puhalo da prođe audiciju i da pobijedi”, “Porodila se Simonida Puhalo”, “Koliko smo ispred svijeta. Simonida Puhalo je to sve znala”, neki su od komentara.

Predstavnik Šivcarske je privukao pažnju javnosti i po izjavi da se identifikuje kao nebinarna osoba. “Želim da vam se zahvalim. Nadam se da će ovo takmičenje ispuniti svoja obećanja i nastaviti da se zalaže za mir i dostojanstvo za svaku osobu na ovom svijetu”, rekao je nakon što je pobijedio.

Dodao je da mu mnogo znači to što sve više ljudi počinje razumijevati nebinarne osobe. Sudeći po reakcijama na društvenim mrežama, Bosna i Hercegovina je sa Simonidom Puhalo bila daleko ispred svog vremena.

Predstava “Audicija” je u februaru 1986. godine stigla i na male ekrane, što je pomoglo jednom teatarskom djelu da postane fenomen. Nakon što su osvojili srca Sarajlija, tadašnji studenti glume Admir Glamočak, Emir Hadžihafizbegović, Senad Bašić, Jasmin Geljo, Saša Petrović, Željko Kecojević, Mladen Nelević, Haris Burina, Branko Đurić i Željko Ninčić postaju imena koja zna cijela bivša Jugoslavija.

Nastavi čitati

Najčitanije