Connect with us

USK

Prije 110 godina reisu-l-ulema Džemaludin Čaušević stao u zaštitu Srba

Published

on

Nakon ubistva austrijskog nadvojvode Franza Ferdinanda u Sarajevu, i njegove supruge, došlo je do progona srpskog stanovništva, posebno onog sa granice prema Srbiji i Crnoj Gori.

Nakon ubistva austrijskog nadvojvode Franza Ferdinanda u Sarajevu, i njegove supruge, došlo je do progona srpskog stanovništva, posebno onog sa granice prema Srbiji i Crnoj Gori, piše novinska agencija Patria.

Protiv takve politike i takvih postupaka prvi se javno oglasio tadašnji reisu-l-ulema Džemaludin Čaušević. On je već 4. jula 1914. uputio apel Bošnjacima savjetujući “svakom muslimanu, da se kani zadirkivanja i izazivanja, a naročito da se prođe Bogu mrskog djela uništavanja imovine”.

Reis Čaušević je svoj apel proširio i kao “Proglas muslimanima” objavio u sarajevskom alhamiado listu “Jeni mishab” (Nova baklja), 24. jula 1914.

Pored reisa Čauševića, sličnim su se apelima protiv progona Srba i uništavanja njihove imovine oglašavali i drugi bošnjački politički, vjerski i kulturni prvaci i radnici, sve dok se to moglo objaviti u nekim od sarajevskih novina.

Zahvaljujući tome, već 26. jula 1914. godine ukinut je u Sarajevu prijeki vojni sud, koji je general Potiorek prolasio 29. juna.

 

Džemaludin Čaušević rođen je 1870. godine u mjestu Arapuša kod Bosanske Krupe. Pred svojim ocem, učenim Ali-hodžom, završio je početno obrazovanje. Nakon toga upisuje medresu u Bihaću, gdje naukovanje nastavlja pred bihaćkim muftijom Ahmed-Sabitom ef. Ribićem. Kako je bio talentiran i briljantan učenik, u dobi od sedamnaest godina bio je preporučen za daljnje naukovanje u Istanbulu pred znamenitim profesorom Salih-efendijom Tokatlijom.

Magazin

Profesor Dupanović iz Bihaća: Uprkos šundu i konzumerizmu uspijevamo poticati ljubav djece prema umjetnosti i muzici

Published

on

By

Almir Dupanović (46), profesor Umjetničke škole “Nusret Keskin – Braco“ u Bihaću, ističe kako je najveći izazov u radu s djecom usmjeriti ih ka pravoj umjetnosti u svijetu preplavljenom šundom.

Nakon završetka Osnovne škole AVNOJ i Srednje muzičke škole koju je pohađao tokom rata u Bihaću, Dupanović je nastavio svoje obrazovanje na Muzičkoj akademiji u Sarajevu. Tokom svoje dvadesetogodišnje karijere, predavao je predmete “Solfeđo” i “Horsko pjevanje” te podučavao sviranje klavira i harmonike.

“Najveći izazov u radu je kako usmjeriti djecu koja su danas bombardirana ogromnom količinom šunda. Problem je što se toj djeci taj šund predstavlja kao nešto potpuno normalno, a da je bilo kakav vid umjetnosti staromodan, potpuno najzanimljiv i samim time apsolutno nije vrijedan njihove pažnje”, kaže Dupanović za Fenu.

Jedan od najvećih uspjeha Umjetničke škole “Nusret Keskin-Braco” je organizacija i održavanje područnih odjeljenja u svim općinama i gradovima Unsko-sanskog kantona.

“U ova teška vremena, uspijevamo okupiti veliki broj djece i poticati njihovu ljubav prema umjetnosti i muzici”, ističe Dupanović.

Dodaje kako svako dijete ima svoj poseban način motivacije za rad i učenje, a samim tim je uslovljeno i napredovanje učenika kako u muzici tako i u svim ostalim segmentima njihovog razvoja.

Dupanović je tokom svoje karijere ostvario brojne uspjehe, kako osobne, tako i sa svojim učenicima. Njegovi učenici su redovno nastupali solo na klaviru i harmonici, kao i sa školskim horovima područnog odjeljenja Ključ i centralne škole u Bihaću.

“Među najvažnijim dostignućima istakao bih članstvo u radnoj grupi Federalnog aktiva za predmet solfeđo, gdje sam bio jedini predstavnik iz USK-a. Radna grupa je imala zadatak da osmisli propozicije za prvo federalno takmičenje iz solfeđa, što je bio historijski događaj”, kaže on.

Za svoj rad u Komisiji dobio je certifikat od Federalnog aktiva i zahvalnicu od Ministarstva kulture i  obrazovanja Unsko-sanskog kantona.

Vjeruje da umjetnost i muzika uprkos šundu i konzumerizmu, imaju perspektivu.

“Umjetnost nije ništa staromodno ili nezanimljivo. Umjetnost, a pogotovo muzika je nešto što pomjera granice kako našeg uma tako i našeg društva. Vjerujem i vidim kroz svoje i učenike svojih kolega i kolegica, kroz svoj i njihov rad, da umjetnost i muzika imaju svijetlu budućnost i u našem kantonu, ali i u našoj lijepoj BiH”, naglasio je.

Kroz svoje predano zalaganje i rad s učenicima, Dupanović nastavlja da potiče mlade generacije na ljubav prema umjetnosti i muzici, čime doprinosi očuvanju kulturnog naslijeđa i razvoja kreativnosti.

FENA

Nastavi čitati

USK

Policija u Bihaću oduzela automobil vozaču zbog 2.500 KM neplaćenih kazni!

Published

on

By

Na području grada  Bihaća oduzeto je vozilo zbog neplaćenih kazni u iznosu od 2.500 KM.
Naime, jučer je kontrolisano putničko motorno vozilo “Seat”, kojim je upravljao D. A., rođen 2004. godine, nastanjen u bihaćkom naselju Golubić.

Izvršenim provjerama u registaru novčanih kazni i prekršajnih evidencijaje utvrđeno je da 20-godišnjak ima dug po osnovu neplaćenih kazni u iznosu od 2.500 KM, piše Dijasporainfo.

Od prekršioca je privremeno oduzeto predmetno vozilo, a Općinskom sudu u  Bihaću će biti podnesen Zahtjev za pokretanje prekršajnog postupka za počinjeni prekršaj iz oblasti ZOOBS-a na putevima u Bosni i Hercegovini.

Nastavi čitati

USK

Bosanska Krupa dobija moderan sportski kompleks, evo kako će izgledati

Published

on

By

Bosanska Krupa bi do kraja ove godine trebala predstaviti moderni sportski centar, projekat koji obećava da će grad pretvoriti u vrhunsku destinaciju za sport i rekreaciju.

Građani Bosanske Krupe mogu uskoro očekivati otvaranje vrata novog sportskog centra. Dvorana bi trebala biti svečano otvorena početkom augusta, a uz već postojeće terene, uskoro će početi gradnja terena za mali nogomet, te će biti otvoreni pozivi za interesantne za građenje terena za košarku i tenis.

Ovaj ambiciozni projekt, koji može parirati sportskim kompleksima mnogo većih i razvijenijih zajednica, svjedoči o naporima gradske uprave i sportskih djelatnika da Bosansku Krupu stave na mjesto koje joj pripada.

Novim ugovorom u vrijednosti od 400.000 KM, koji je gradonačelnik Armin Halitović potpisao sa Federalnim ministarstvom raseljenih osoba i izbjeglica, te uz učešće Grada Bosanska Krupa planirano je da se u potpunosti rekonstruiše most koji vodi na Velike ade, te da se asfaltira putna infrastruktura koja će ubuduće povezivati dva nogometna stadiona, veliku sportsku dvoranu, košarkaško igralište, teniski teren i teren za mali nogomet sa umjetnom travom i budućim turističkim kampom.

Osim toga, veliki parking i brojne staze za šetnju i ostale aktivnosti omogućit će posjetiteljima svih uzrasta da uživaju u ponudi sportskog centra.

Gradonačelnik Armin Halitović izrazio je oduševljenje skorim završetkom projekta, kazavši: “Zahvalni smo na podršci Federalnog ministarstva za izbjeglice i raseljena lica i ponosni na naše zajedničke napore da ovu viziju ostvarimo. Ovaj sportski centar je od velike važnosti za Bosansku Krupu i radimo svim kapacitetima da što prije ovaj sportski kompleks u potpunosti damo građanima našeg grada na korištenje”.

Ovaj sportski centar predstavlja simbol napretka, konstantnog ulaganja i vizije budućnosti koju gradonačelnik sa svojim saradnicima gradi već dugi niz godina.

Nastavi čitati

Najčitanije