Connect with us

Svijet / Zanimljivosti

Ručak od 700 KM na moru prisjeo turistima na omiljenom ljetovalištu: ‘Jedno pivo košta 70 KM…’

Published

on

Pivo 35 eura (68,25 KM), milkshake 38 eura (74,1 KM) i porcija lignji 148 eura (299,6 KM) – Ovo su cijene u grčkom restoranu na Mykonosu koje je platila jedna porodica. Porodica se na internetu požalila zbog velikog računa.

Četveročlana porodica htjela je provesti opuštajući dan na plaži otoka Mykonos. “Tokom naše šetnje plažom, prišao nam je konobar i ponudio nam da sjednemo na ležaljke”, piše turist na Redditu.

 

Koliko skup može biti ručak u restoranu na plaži?

“Ne morate platiti ništa za ležaljke, potrebno je kupiti samo dva pića”, uvjeravao ih je. Porodica se tada odlučuje za lagani ručak i dva milkshakea za djecu.

 

Cijene na jelovniku bile su umjerene. “Prema cijenama na jelovniku, porcija lignji trebala je koštati 19 eura (37,05 KM). Salata i hljeb kao prilog ne koštaju ništa dodatno, uvjeravao nas je konobar”, nastavio je turist. Na jelovniku nije bilo cijena pića, pišr Fenix magazin.

 

Konobar me gurnuo da platim račun

Kada je gost želio platiti račun, prvo je dobio ceduljicu na kojoj su navedena samo dva artikla: lignje od 78 eura (152,1 KM) i dva milkshakea od 78 eura (152,1 KM).

“Bio sam šokiran, ali konobar me gurnuo da platim račun”, prisjeća se korisnik Reddita.

 

Pravi vrhunac tek slijedi: Gost daje svoju kreditnu karticu na plaćanje – uobičajena procedura. Kad je dobije natrag zajedno s konačnim računom, ne može vjerovati. Ručak je platio 360,80 eura (703,56 KM).

Na konačnom računu su po prvi put navedena sva jela uključujući cijene:

  • Grčka salata: 28,50 eura (55,58 KM)
  • Lignje: 148,50 eura (289,58 KM)
  • Hljeb: 14,80 eura (28,86 KM)
  • Dva milkshakea: 38 eura (74,1 KM)
  • Pivo: 35 eura (68,25 KM)
  • Mojito 58 eura (113,1 KM)

Turist je rekao, navode njemački mediji, kako se obratio vlasniku restorana, ali nije bilo pomoći. Jedan od zaposlenika je čak otrgnuo gornju polovicu računa na kojoj je pisalo ime restorana.

Svijet / Zanimljivosti

Ostajemo bez stanovništva: ‘Balkanske zemlje nisu spremne za nove doseljenike, njihova djeca će im promijeniti izgled gradova’

Published

on

By

Ta nova stvarnost će društva u balkanskoj regiji staviti pred teške izazove, upozorava FAZ, jer će doseljenici iz Azije i Afrike rađati djecu, kupovati nekretnine, njegovati svoje tradicije i religije i promijeniti izgled gradova na jugoistoku Europe, na što u toj regiji nisu navikli

 

Njemačke novine Frankfurter Allgemeine Zeitung pišu o poteškoćama koje u balkanskim zemljama izazivaju s jedne strane iseljavanje i pad nataliteta, a s druge doseljavanje iz Azije na koje te zemlje nisu spremne. Autor teksta Michael Martens spominje anegdotu s jedne konferencije na kojoj se raspravljalo o opasnosti od izbijanja rata na jugoistoku Europe, pri čemu je jedan sudionik ustvrdio da opasnost ne postoji jer u tim zemljama nedostaje vojnika, prenosi Deutsche Welle.

Autor teksta ne misli da opasnost rata ne postoji tvrdeći da i dobro naoružane specijalne postrojbe mogu učiniti puno zla, ali da te zemlje ipak muku muče s nedostatkom vojnika. Kao primjer navodi Srbiju. „Srbija se primjerice već nekoliko godina jako naoružava, raketama, dronovima i protuzračnim sustavima iz Kine i Rusije, koji bi uskoro trebali biti dopunjeni francuskim borbenim zrakoplovima Rafale, to je jedan dio slike.

Drugi je da Srbiji, kao i drugim zemljama te regije nedostaje vojnika koji znaju upravljati tom skupom tehnikom. Tako srpska vojska ima, istina, više od 300 tenkova, ali za najviše jednu trećinu ima osposobljene posade”, tvrdi FAZ. Kao razlog navodi to što časnici rado prelaze u gospodarstvo i što je malo podmlatka, jer vojni poziv nije više tako privlačan i jer se rađa sve manje djece. Uz to se navodi da iseljavanje još zaoštrava problem, jer „države te regije nisu dovoljno privlačne da zadrže svoje mlado stanovništvo ili privuku migrante”.

 

Autor članka uspoređuje stanje u Srbiji s onim u Rumunjskoj ili Bugarskoj navodeći da se u tim zemljama nekad uspijeva usporiti iseljavanje iz velikih gradova ili čak okrenuti trend, ali napominje da su te zemlje članice Europske unije. „U šest zemalja zapadnog Balkana, koje još nisu članice Europske unije i nemaju ravnopravan pristup njezinom tržištu i njegove četiri slobode, stanje ne izgleda tako dobro”, piše FAZ, navodeći da za brojne mlade ljude u tim zemljama iseljavanje i dalje izgleda kao najbolja mogućnost.

Smanjenje broja stanovnika utječe i na ponašanje zapadnih investitora, napominje FAZ, obrazlažući da za velike projekte u radno intenzivnim branšama nema dovoljno radne snage. „Jedan zapadni koncern, koji u jednoj balkanskoj zemlji želi graditi veliku tvornicu, dogovorio je zato već prije početka radova da će dvije trećine zaposlenika biti uvezene s Filipina.”

 

Navodi se da su političari u toj regiji kasno shvatili ozbiljnost demografskog stanja te da se sad natječu oko dovođenja stranih radnika. „Beogradski gradski promet u međuvremenu zapošljava vozače autobusa iz Indije ili Šri Lanke, jer nema domaćih interesenata. Najsiromašnija država u Europi Kosovo za velike projekte je zrakoplovima dovezla radnike iz Bangladeša.”
Ta nova stvarnost će društva u balkanskoj regiji staviti pred teške izazove, upozorava FAZ, jer će doseljenici iz Azije i Afrike rađati djecu, kupovati nekretnine, njegovati svoje tradicije i religije i promijeniti izgled gradova na jugoistoku Europe, na što u toj regiji nisu navikli. „Konfliktni potencijal je očit. Balkan je, istina, multietnički već stoljećima. Ali, priznati da je to područje useljenička regija ili da to mora postati, da bi se gospodarski održala, vlastodršci to teško prihvaćaju”, zaključuje Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Nastavi čitati

Svijet / Zanimljivosti

Njemačka uz Adisa Ahmetovića, reagirao cijeli niz zvaničnika

Published

on

By

Vijest da mladi zastupnik Socijaldemokratske partije Njemačke (SPD) Adis Ahmetović ima rak uzdrmala je političku scenu te zemlje.

Federalni ministar odbrane Boris Pistorius (SPD) oglasio se javnim saopćenjem:

Sve najbolje, puno snage, ljubavi prema ljudima oko sebe i puno optimizma i samopouzdanja“.

Premijerka Meklenburg-Zapadne Pomeranije, Manuela Schwesig (SPD), koji je također bolovala od raka, piše:

Dragi Adise, od srca ozdravi što prije i puno snage i samopouzdanja ti želim“, piše najtiražniji njemački list Bild, prenosi Politički.ba.

Član Bundestaga ispred opozicione Kršćansko-demokratske unije (CDU) Tilman Kuban (36) napisao je:

“Ostani jak”.

Bivši generalni sekretar FDP-a Patrick Döring također šalje dobre želje: “Puno snage!”.

Bild piše i da je Ahmetović vijest o svom zdravstvenom stanju jučer podijelio s javnošću. Ističu i da je mladi naturalizirani Nijemac bosanskohercegovačkih korijena “nada u usponu SPD-a”.

Ovaj medij podsjeća i da je bio, između ostalog, konsultant za premijera Donje Saksonije Stephana Weila (SPD ). Izabran je u septembru 2021.

“Samo dva mjeseca kasnije, bivši evropski državni ministar Michael Roth (53, SPD) odveo ga je na “pregovore o deeskalaciji” u Bosni i Hercegovini .

Njegovi mirovni napori kao izvjestioca za zapadni Balkan također su donijeli neprijateljstvo prema Ahmetoviću. Desničarski ekstremistički predsjednik Rs Milorad Dodik otrovno je izjavio: “Kad ga vidim, podsjeti me na Hitlerjugend”.

Bild dalje podsjeća da su tokom rata u Jugoslaviji, Ahmetovićevi roditelji 1992. protjerani iz Bosne i pobjegli u Njemačku.

“Adis je rođen 1993. godine. Tek nakon 18 tolerancija porodica je 2001. godine dobila boravišnu dozvolu. Za to je zaslužan zamjenik SPD Bundestaga Matthias Miersch, koji je godinama spriječavao deportaciju porodice.

Ahmetović je i danas prijatelj sa Mierschom. Jedan od mnogih prijatelja koji sada podržavaju mladi talenat SPD-a u ovom teškom trenutku”, stoji u tekstu Bilda.

Nastavi čitati

Svijet / Zanimljivosti

Vozač iz BiH pijan, drogiran i bez vozačke dozvole došao na GP Maljevac

Published

on

By

Vozač iz Bosne i Hercegovine je na Granični prijelaz Maljevac došao u alkoholiziranom stanju, pod utjecajem droga i bez vozačke dozvole.

Uz optužni prijedlog je sudu priveden 37-godišnjak koji je u petak ujutro došao na Granični prijelaz Maljevac vozeći automobil bosansko-hercegovačkih s 1,03 promila i “pod utjecajem opojnih droga”, a k tome nema niti vozačku dozvolu, izvijestila je u subotu Policijska uprava karlovačka i napomenula da je riječ o višestrukom počinitelju prekršaja.

Policija je nastavila da se odbio podvrgnuti testiranju vađenjem krvi i urina.

“Nadležni sud izrekao mu je novčanu kaznu od 3.030 eura koja mu je zamijenjena kaznom zatvora u trajanju od šezdeset dana”, navela je PU karlovačka.

Nastavi čitati

Najčitanije