Connect with us

BiH

„Schmidtovim namjerama ugroženi su Bošnjaci, Srbi i bosanski Hrvati, samo je HDZ na dobitku“

Published

on

Gube građanske partije, jer one okupljaju Srbe i Hrvate u bošnjačkim većinama, te partije će postati besmislene. Hrvati i Srbi u bošnjačkoj većini neće više moći biti kandidati u Domu naroda, moći će samo biti izabrani u skupštini kantona. Schmidt želi izbaciti konstitutivne narode koji u kantonu ne prelaze prag od tri posto – tvrdi Avdić.

Novinar Avdo Avdić i Ahmed Husagić, predsjednik Pokreta “Snaga domovine”, za Hayat TV su govorili o namjerama visokog predstavnika Christiana Schmidta, i planovima da do početka augusta nametnu izmjene Izbornog zakona BiH.

Avdić je na početku kazao da dokument koji se pojavio u medijima pokazuje da OHR namjerava da promijeni Ustav Federacije i Izborni zakon Bosne i Hercegovine.

-Vidi se jasna namjera OHR-a, a to je promjena načina izbora predsjednika Federacije i promjena načina popunjavanja Doma naroda Federacije Bosne i Hercegovine. Dom naroda Federacije i predsjednik Federacije su ključne institucije, odnosno pozicije za funkcionsanje ovog entiteta – tvrdi Avdić.

Dodaje kako je Vlada Federacije samo posljedica načina imenovanja predsjednika i potpredsjednika Federacije.

-Ako pogledamo način koji se razmatra, jasno se vidi da se ide u korist HDZ-a zato što se prema trenutnim propisima u Ustavu Federacije i Izbornom zakonu BiH, predsjednik Federacije bira tako što ga mora predložiti 1/3 Kluba u ime kojeg naroda će bit imenovan. Od 17 zastupnika u Klubu Hrvata, najmanje šest ljudi mora potpisati da bi neko bio kandiat za predsjednika Federacije. HDZ je zahvaljujući bivšem sazivu CIK-a uspio dobiti drugog Hrvata iz ZDK-a koji je prebačen u ZHK i sada kantoni gdje HDZ nije dominantan, poput BPK, TK, USK, ZDK i KS daju po jednog Hrvata i to daje ukupan broj pet. Teško je doći do ciftre od šest Hrvata u Klubu Hrvata u Domu naroda Federalnog parlamenta, tako da je HDZ bio siguran i do sada.

OHR ih dodatno ojačava, tako što diže kvotu na osam, dakle ne može više šest delegata predlagati. U prvom krugu HDZ će uvijek imati osam delegata, zato što je napravljen takav raspored  gdje kantonalne skupštine delegiraju. Pet kantona može dat Hrvata koji nisu pod kontrolom HDZ-a. U Ustavu Federacije piše da svaki kanton daje najmanje jednog predstavnika iz reda svih konstitutivnih naroda u Dom naroda pod uslovom da je on prethodno izabran u skupštinu kantona. Tako naprimjer BPK može dati Hrvata ako je on prethodno izabran u skuptšinu kantona. Sada to OHR mijenja, odnosno namjerava promijeniti. Uvode kvotu od tri posto. Recimo Hrvata mora da živi u BPK više od tri posto da bi Goražde moglo dati Hrvata u Dom naroda. Time bi BPK i USK ostali bez Hrvata u Domu naroda Federalnog parlamenta.

Zatim se oni prebacuju u druge kantone sa HDZ-ovom većinom i HDZ od 12 sigurnih, dobiva 14 delegata u Klubu Hrvata Doma naroda Federalnog parlamenta i sa tih 14 ne može niko drugi u prvom krugu predložit predsjednika Federacije, osim HDZ-a. To znači da će HDZ vječno biti u vlasti, a sve drugi klubovi će se morati dogovarati ko će biti sa HDZ-om u vlast. Manjine će biti obespravljene u BPK i USK , a HDZ će postati stvarna i zauvijek većina. To je uknjižavanje HDZ-a. Puno veći problem je ono što Schmidt namjerava, a to je da promijeni Ustav Federacije i da ubaci posljednji popis, koji će zamijeniti popis iz 1991. godine. Tom odlukom su ugroženi Srbi koji su napustili svoja ognjišta u Federaciji. Ako ne bude impelemtniran Aneks 7, ostaje popis iz 1991. godine. Međutim, Schmidt ne proglašava da je Ankes 7 zavreešn, a istovremeno koristi popis iz 2013. godine. To znači da prilikom obračuna rasporeda mjesta u Vladi Federacije ne morate voditi računa da li će Srbi biti zastupljeni onako u skladu sa popisom iz 1991. godine. Time su ugroženi Srbi i Bošnjaci. Bosanski hrvati su također ugroženi. HDZ je jedini politički subjekt koji dobija ovim. Gube građanske partije, jer one okupljaju Srbe i Hrvate u bošnjačkim većinama, te partije će postati besmislene. Hrvati i Srbi u bošnjačkoj većini neće više moći biti kandidati u Domu naroda, moći će samo biti izabrani u skupštini kantona. Schmidt želi izbaciti konstitutivne narode koji u kantonu ne prelaze prag od tri posto – tvrdi Avdić.

Husagić smatra da je ovo rezultat lobiranja Republike Hrvatske zadnjih nekoliko godina.

-20 godina sam živio u Austriji, preko 10 godina sam bio politički aktivan i ovakve stvari možete očekivati samo od desno ekstremnih političkih partija i u suštini sve što propagira OHR, evropske vrijednosti, na ovakvim primjerima padaju u vodu. Za šta se borimo i kuda ide BiH ako ćemo imati rješenja koja nisu pogodna za 21. stoljeće. Trebamo uraditi sve da iz svjetskih centara dođe signal da ovo nije prihvatljivo u BiH, jer nije prihvatljivo sa onim što nam međunarodna zajednica govori zadnjih 30 godina – naveo je Husagić.

BiH

Vukanović: „Ja se ne bojim! Ako Vukan bude ministar sigurnosti, kuku vama!”

Published

on

By

Zastupnik u Narodnoj skupštini RS, Nebojša Vukanović, večerašnji je gost u “Centralnom dnevniku sa Senadom Hadžifejzovićem”.
Hadžifejzović Vukanoviću: „Prijetiš da ćeš sve pohapsiti. S takvim jezikom nigdje nisi prispio. Ko će te u vlast uzeti?“ Vukanović: „Ja se ne bojim! Ako Vukan bude ministar sigurnosti, kuku vama! Meni se sve mora dati! Nisam ja budala i naivan! Tražit ću od glavnog tužioca da pohapsi sve lopove! Otvorit ćemo Pandorinu kutiju! Čović i Dodik nisu iznad Parlamenta i zakona! Ovo je tumor koji je metastazirao; primarni tumor moramo odstraniti! Ko god spasi Amidžića i Košarca smjene – neprijatelj je ove zemlje i svih nas! Dodik, Čović i Izetbegović ne smiju napraviti vlast – šuplji su. Previše je ovdje tajnih dilova. Dodikova i Čovićeva crveno-crna koalicija Srbe je najskuplje koštala! Ne mogu Dodik sa šest i Dodik sa četiri zastupnika držati sve nas kao taoce! Čovića vrlo lako možemo smijeniti skupa sa Špirićem! Nije on Djeva Marija! Nije ni Borjana Krišto Bogom dana! Cijelo Vijeće ministara se može smijeniti! Oni koji trguju, ne smiju govoriti da im je stalo do BiH! Moraju se otkriti ubice Davida i Dženana, ko je išao na Jahorinu, šta se kupovalo i prodavalo! Pozvat ću ljude i napraviti proteste pred Tužilaštvom! Blokirat ćemo sve do Otoke!“

Vukanović:“Takva percepcija se stvara. SNSD ima šest, HDZ četiri u Predstavničkom domu. ‘Za’ treba 22, a oni imaju deset! U Domu naroda imaju šest od petnaest! Čović vrlo lako može biti smijenjen skupa sa Špirićem!”

Hadžifejzović: “I on?”

Vukanović: “A šta je to on? Djeva Marija?”

Hadžifejzović: “Vidiš li kolebanje kod Trojke?”

Vukanović:“Kad jednom napravite ustupak, to je put u anarhiju!”

Hadžifejzović:“Krenuli su… Zašto su stali? Je li Čović zaustavio?”

Vukanović:“Ne znam. Neka ga krunišu, neka bude novi Tvrtko kralj! On odlučuje s četiri poslanika i tri delegata! Legenda! Oni imaju tajne dilove i talove; ne znamo mi te kombinacije!”

Nastavi čitati

BiH

Žuljević: Inteligentna bića za šest dana mogu sebi osigurati dovoljno da prežive neradnu nedjelju

Published

on

By

Zastupnik u Predstavničkom domu Parlamenta FBiH Aner Žuljević (SDP) komentarisao je izmjene Zakona o unutrašnjoj trgovini u FBiH kojima je uvedena neradna nedjelja u trgovinama.

Stava je da kritičari neradne nedjelje iz sebične perspektive vlastite slobode i konformizma pogrešno tragaju za argumentacijom u ekonometriji.

“Suština je u činjenici da taj zakonski neradni dan formatira humanistički nediskriminirajući pristup koji u potpuno drugom aspektu, izvan pravila ekonometrije kreira prostor da najveći broj majki, supruga, sestara konačno dobiju priliku da spoznaju šta je nedjeljni porodični ručak uz svoju djecu, muževe i braću”, kaže Žuljević.

Dodaje da je porodica stub svakog društva koja je rasturena na paramparčad logikom komercijalizma u kojem se roditelji mimoilaze na vratima, a djeca dominantno sama digitalno odgajaju.

“Najveći iskorak našeg društva se upravo vidi u hrabrim pojavama organiziranog suprotstavljanja bolesno nametnutim pravilima potrošačkog društva koji nas svaki dan kao perpetum mobile uvjerava da sreća i emocije ne postoje bez ostvarenja profitne logike kroz potrošačku ideologiju valute. Inteligentna bića za šest dana sedmice mogu osigurati sebi dovoljno da prežive taj jedan zatvoren dan”, ističe Žuljević.

Na kraju kaže da je možda najbolje da “tu čarobnu nedjelju, proglasimo radnom za sve bez izuzetka, ako je presudna za ekonomiju, i zamijenimo je odmorom u srijedu za sve.”

Klix

Nastavi čitati

BiH

Borio se za Ruse: U Ukrajini poginuo Haris Mataradžija, četnik iz Visokog

Published

on

By

Ruski dobrovoljac iz Visokog Haris Mataradžija poginuo je na ukrajinskom ratištu u Zaporožju u novembru prošle godine, saznaje Istraga.ba.

Mataradžija je bio član Srpske radikalne stranke, poštovalac ratnog zločinca Vojislava Šešelja, ali i nekadašnjeg predsjednik SRJ Slobodana Miloševića, koji je umro u Hagu, gdje je bio optužen za ratne zločine.

Matardžija je ranije na svom Facebook profilu objavljivao fotografije s podignuta tri prsta, dijelio četničke pjesme, pozivao na “klanje šiptara”, pisao uvredljive komentare o Bošnjacima nazivajući ih “Turcima” i “balijama”.

Mediji u regionu su 2021. godine pisali da je Matardžija napadnut pred svojom kućom u Visokom “zato što se izjašnjava kao Srbin”. Tom prilikom je  zadobio lakše tjelesne povrede. Haris je rođen u “mješovitom braku”, a dobar dio svog života proveo je u Srbiji.

Kako je 2021. prenio Stav Haris je sudeći po komentarima koje je ostavljao na Facebooku bio uključen i u kriminalne obračune u Istočnom Sarajevu, u kojima je korišteno i vatreno oružje.

Mjesec dana prije smrti Matardžije u Ukrajini je poginuo još jedan ruski dobrovoljac iz Bosne i Hercegovine Veljko Mijatović iz sela Boljanić kod Doboja. Prema objavama, Mijatović je poginuo u blizini ukrajinskog grada Bahmut, gdje se proteklih godina, kao dobrovoljac, borio na strani ruskih agresorskih snaga u Ukrajini.

Nastavi čitati

BiH

Stevandić odgovorio Bećiroviću: Grbovi sa ljiljanima su grbovi srpskih kraljeva, vlastele, kneževa…

Published

on

By

Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić ekspresno je odgovorio članu Predsjedništva BiH Denisu Bećiroviću i poručio mu da treba da zna da je “Zakon o upotrebi zastave, grba i himne RS usklađen sa ranijim odlukama Ustavnog suda i da pravni modus ne može da se pobija političkom mržnjom”.

Stevandić tvrdi da je zahtjev za ocjenu ustavnosti Zakona o dopuni Zakona o upotrebi zastave, grba i himne RS, koji je Bećirović podnio, kako je naveo, krnjem Ustavnom sudu BiH, izraz političke mržnje i nipodaštavanja, ali ne prema srpskim simbolima, nego prema RS.

“To je zato što RS još nije rekla koje će koristiti simbole, niti je to decidno navedeno u zakonu, nego je uvedeno pravo korištenja koje ne negira i ne mijenja korištenje dosadašnjih amblema i himne, koje se i dalje koriste i dobile su prolaznu ocjenu ustavnih sudova Srpske i BiH”, rekao je Stevandić.

On je, kako prenosi RTRS, napomenuo da je riječ o materiji kojoj se ne može osporiti pravo.

“Ovdje je riječ o pravu, a ne o nametanju, a Bećirović želi da iskoristi sud da poništi naša prava, da bi nam nametnuo svoja. To mi Bošnjacima ne radimo, niti ćemo dopustiti da oni rade nama”, rekao je Stevandić.

On tvrdi kako je Bećirovićev potez sračunat, te da je izabrano vrijeme kada će početi velika kriza s ciljem da se još više zavade narodi i usložnjava situacija u BiH.

“Mi drugim narodima ne vrijeđamo datume rođenja, himne, praznike, te zastave koje stavljaju na svojim svečanostima i nećemo dozvoliti da to neko vrijeđa nama. Nismo ovdje narod bez korijena, mi smo ovdje prapostojbina. Prvi grbovi, uključujući i one sa ljiljanima, su grbovi srpskih kraljeva, vlastele, kneževa, župana, te mi je žao što je to mnogo starije od Bećirovića i njegove percepcije nacije, simbola, grba i himne”, rekao je Stevandić.

Nastavi čitati

BiH

Kovačević predlaže da ministar sigurnosti bude Vukanović: “To je Srbin po mjeri Sarajeva”

Published

on

By

Delegat u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH Radovan Kovačević izjavio je kako se delegati SNSD-a ne bore za fotelje već za RS te je najavio kako će predložiti Dodiku da za ministra sigurnosti BiH predloži Nebojšu Vukanovića.

U objavi na društvenoj mreži X, Kovačević je rekao kako je pričao o odbrani fotelja čista banalizacija cijelog procesa.

“Kažu iz opozicije da imaju legitimitet za ulazak u vlast. Iako se takav legitimitet stiče jedino pobjedom na izborima. Ali, ne mare oni. Kažu i kako se mi borimo za fotelje, što je opšta banalizacija politike i očigledan politički alibi za njihovu politiku izdaje. Da li možda Miloradu Dodiku sude zbog toga što se bori za nekakve fotelje, ili ipak zbog toga što, kao što piše i u samoj optužnici, poštuje Ustav Republike Srpske, a ne poštuje nelegitimnog stranca, Christiana Schmidta”, rekao je Kovačević.

Poručio je da je odgovor svima jasan.

“Koji li je razlog što svima nama prijete, uvode sankcije i, na kraju, što nas pokušavaju izbaciti iz vlasti, iako smo ubjedljivi pobjednici izbora i stranka sa najvećim demokratskim legitimitetom i u RS-u i u BiH?! Mislim da je odgovor baš svima jasan. Ne morimo se mi ni za kakve fotelje, već se beskompromisno borimo za interese RS-a. Samo zato smetamo. Pa, evo, još jednom. Ne zanimaju nas fotelje. Zanima nas pozicija Republike Srpske. Mjesto ministra sigurnosti u Vijeću ministara BiH je upražnjeno i time je narušena pozicija srpskog naroda i RS-a”, naveo je Kovačević.

Zbog toga, kako ističe, predložit će Dodiku da za ministra sigurnosti BiH predloži opozicionara Nebojšu Vukanovića.

“Kad su se već začešljali. I on, a i cijela opozicija. A najviše Sarajevo. To je Srbin, a i sigurnost, po njihovoj mjeri”, zaključio je Kovačević.

Nastavi čitati

BiH

Od polja do stola: 1 kg brašna 1 KM, a kruha 8 KM, mlijeko u otkupu 65 feninga, a plaćamo ga 2 KM

Published

on

By

Prevelika ovisnost o uvozu prehrambenih proizvoda, marže, kao i preskromna ulaganja u tehnološki razvoj domaće proizvodnje hrane ključni su razlozi uslijed kojih se građani BiH iz mjeseca u mjesec suočavaju s kontinuiranim i upornim rastom cijena prehrane, a kada se tomu doda i podatak kako udio prehrane u mjesečnim troškovima višestruko premašuje evropske prosjeke, jasno je da su promjene nužne, piše Večernji list BiH.

Nezadovoljstvo

Bojkot trgovina jedan je od oblika iskazivanja građanskog nezadovoljstva situacijom, no korjenite promjene traže sistemski pristup i sinergiju države, proizvođača i potrošača. Naravno, kada se dodaju brojni distributivni lanci, jasno je kako u formiranju konačne cijene proizvoda najmanje sudjeluju primarni proizvođači, a izvori Večernjeg lista otkrivaju i u kojoj mjeri dolazi do porasta cijene od polja do stola.

Predsjednik Udruženja poljoprivrednika FBiH Nedžad Bićo kao ilustraciju navodi cijenu mlijeka koju potrošači na policama plaćaju u prosjeku 2 marke po litri, no podsjeća i kako je otkupna cijena mlijeka od 65 feninga do jedne marke.

Drugi primjer dolazi nam iz pekarstva, pa je tako otkupna cijena pšenice od 30 do 40 feninga, a otkupna cijena brašna ispod 1 KM, dok, s druge strane, građani izdvajaju i do 700 posto više sredstava kada kupuju hljeb.

Naime, od jednog kilograma brašna, koji košta manje od marke, dobivaju se četiri hljeba, od kojih se svaki plaća po dvije marke, odnosno dolazimo do računice koja glasi: kilogram brašna za marku, kilogram hljeba za osam maraka. Naravno, proizvođač će uvijek imati objašnjenje u smislu da je za proizvodnju kruha potrebno platiti radnika, najam prostora, električnu energiju… No, i dalje ostaje činjenica da bi u konačnici kupnja brašna bila itekako isplativija opcija.

Poljoprivrednici kažu i kako je, uz korjenitu promjenu stanja u kojemu se kao društvo nalazimo, potrebna i mnogo aktivnija uloga države u smislu ograničenja marži, ali i značajnija ulaganja u domaću proizvodnju hrane.

Saša Marić, ombudsman za zaštitu prava potrošača BiH, za Večernji list nedavno je otkrio rezultate velike analize koju su proveli u smislu kretanja globalnih cijena i usporedbe globalnih cijena na svjetskim tržištima u posljednjih deset, dvadeset i trideset godina.

Rezultati jasno govore o tomu s čime se suočavaju potrošači u BiH. U skladu s cijenama od prije desetak godina na globalnoj berzi hrane, današnje cijene hrane, u koju se ubrajaju sve vrste mesa, sve vrste mlijeka i mliječnih proizvoda, većina žitarica, većina uljarica i šećera, u odnosu na to razdoblje na globalnim berzama dvadesetak su posto više, dok su, s druge strane, cijene hrane u BiH od 100 do 400 posto više.

Ulaganje u proizvodnju

Kako riješiti situaciju u kojoj se suočavamo, pitanje je na koje nije moguće pružiti jednostavan odgovor. On traži višeslojan pristup, u središtu svega je znatno veći fokus na domaćoj proizvodnji. Potencijali za takvo što postoje, a za BiH su spremna i značajna sredstva Evropske unije u okviru IPARD-a, koja, nažalost, uslijed nepostojanja političkoga dogovora, ne uspijevamo povući. I to je nešto što će se morati mijenjati ako želimo na policama vidjeti jeftinije prehrambene proizvode.

Nastavi čitati
Advertisement

Najčitanije