Connect with us

BiH

Školski primjer lihvara iz BiH: Pozajmio 21.000 KM, a iznudio 310.000 KM!

Published

on

Siniša Perić iz Bijeljine optužen je zbog zelenaštva i iznude kojima je tri osobe kojima je posudio oko 21.000 maraka oštetio za 310.000 maraka.

Okružni sud u Bijeljini potvrdio je optužnicu Okružnog javnog tužilaštva Bijeljina koja ga tereti da je u Bijeljini dogovorio sa B. G. pozajmicu od 7.000 KM, sa mjesečnom kamatom od 20 posto odnosno 1.400 KM mjesečno koju bi plaćao sve dok ne isplati cijeli iznos glavnice.

 

Agonija je trajala od novembra 2019. godine do 23. augusta 2023. godine a B. G. ga je zamolio da mu pozajmi novac za jesenju sjetvu jer je kreditno zadužen i ne može podići novi kredit, a od poljoprivrede živi i izdržava sebe i porodicu, pa je Perić iskoristio njegovo teško imovno stanje i nuždu.

Dao mu je novac bez izdavanja odgovarajućeg dokumenta o pozajmici, a oštećeni mu je kao garanciju ostavio vlasnički list od Golfa 7, u vlasništvu njegove majke, saobraćajnu dozvolu i rezervni ključ.

Kada B. G. nije uspio vratiti novac u roku od tri do četiri mjeseca, te je uslijed pandemije koronavirusom zapao u još težu finansijsku situaciju, Perić ga je počeo pozivati telefonom i vršiti pritisak, uvećavajući kamatu za 100 KM po danu.

 

“Krajem 2021. godine pokušao je izvršiti prenos vlasništva sa vozila što je oštećeni spriječio. Potom ga je počeo tražiti na radnom mjestu i dolaziti kući i prijeteći da će mu zapaliti automobil i kuću, napraviti mu probleme na poslu, na što se oštećeni usljed straha i nemogućnosti plaćanja duga skrivao od njega”, navodi se u optužnici.

Zbog toga je pozajmicu i kamatu u njegovo ime počela donositi njegova djevojka V. S., kojoj je rekao da je ona garant da će B. G. vratiti dug.

“Kako V. S. nije donosila cjelokupan iznos kamate, u namjeri daljeg iznuđivanja novca istoj je rekao da mu je i ona sada dužna kamatu 1.600 KM mjesečno, dok mu je B. G. dužan 1.000 KM mjesečno, a dug je uvećavao za 100 KM sedmično svaki put kada bi zakasnio sa uplatom, a što je V. S. nosila objedinjeno”, navodi se u optužnici.

 

Prijetio joj da ako nema novac doći će i useliti se u njenu kuću, iznositi i rasprodavati stvari, a B. G. otići i sve popaliti.

“V. S. i B. G. bili su prinuđeni da se zadužuju na sve strane kako bi Periću vraćali kamatu, pri čemu je V. S. dala u zalog i svoj Golf 5 koji joj je Perić oduzeo sve dok ne isplati kamatu. Perić je tako do 23. augusta ove godine pribavio protivpravnu imovinsku korist u iznos od 110.000 KM, za koliko ih je oštetio”, navodi se u optužnici.

Također, ga terete da je početkom 2020. godine u Bijeljini iskoristio nuždu i lakomislenot oštećenog N. M. i dogovorio pozajmicu od 7.000 eura koje je dužan vratiti u roku od dva mjeseca, sa mjesečnom kamatom od 2.250 eura.

Kada je N. M. kasnio sa isplatom kamate Perić ju je povećao na 4.000 eura i za svaki dan zakašnjenja obračunavao dodatnih 200 eura.

“Osumnjičeni je svjestan da neće moći naplatiti kamatu, uzeo njegovo vozilo Audi A4 (cijenio ga 8.000 KM) na ime mjesečne kamate, nakon čega je oštećeni nastavio donositi novac u iznosu od 2.000 eura naivno vjerujući da otplaćuje dug i kamatu, međutim kako je opet došao u situaciju da kasni dva mjeseca sa uplatom kamate, ovaj je od njega na ime zakašnjele mjesečne kamate uzeo vozilo marke Mercedes E klase (cijenio ga 16.000 KM)”, stoji u optužnici.

Oštećeni je na ime kamate u Bijeljini kupio keramičke pločice i lijepak za iznos od 2.000 KM, što je predao Periću a iznos kamate se konstantno povećavao.

Na kraju je bio primoran izvršiti prenos vlasništva na nekretnini – kuću površine 71 m2 i dvorište površine 985 m2 na ime J. Z. koje je doveo Perić, za iznos od 18.000 KM, naivno vjerujući da će na taj način isplatiti svoja dugovanja.

“Međutim osumnjičeni ga je i dalje dužio za 5.000 eura i kamate od 2.000 eura, pa kako nije imao novca, u firmi u Bijeljini kupio je peć na pelet u vrijednosti oko 5.000 KM, koju je lično predao Periću koji ga je i dalje dužio za iznos od 9.000 KM. Za taj iznos se zadužio kod trećeg lica i isti isplatio”, navodi se u optužnici.

Perić je na ovaj način pribavio 200.000 KM, za koliko je oštetio N. M.

On je, inače, osuđivan zbog teške tjelesne povrede, zelenaštva i iznude.

Uhapšen je 23. augusta ove godine i nalazi se u pritvoru, pišu Nezavisne.

BiH

Crni dan na bh. cestama: U jednoj nesreći poginuo dječak, u drugoj žena

Published

on

By

Ovo je druga nesreća danas na cestama u BiH sa smrtnim ishodom

Jedna žena je poginula, a druga je teško povrijeđena u teškoj saobraćajnoj nesreći koja se danas dogodila kod Kotor Varoša, javljaju Nezavisne novine.

Tragedija se dogodila kada je pežo, u kojem su se vozile, sletio sa puta oko 13 sati na putu Banja Luka – Teslić, u mjestu Rujevica, opština Kotor Varoš.

Kako Nezavisne novine nezvanično saznaju, Kotorvarošanka koja je vozila automobil je teško povrijeđena i prevezena je na Univerzitetski klinički centar RS, a na mjestu suvozača bila je njena sugrađanka koja je usljed povreda preminula.

Poginuo dječak

Ovo je druga nesreća danas na cestama u BiH sa smrtnim ishodom.

Podsjetimo, u sudaru automobila i teretnjaka u mjestu Živinice kod Dervente poginuo je maloljetnik. Nesreća se dogodila jutros na putu Derventa – Doboj, saopšteno je iz Policijske uprave Doboj.

Maloljetno lice bilo je saputnik u automobilu Fiat kojim je upravljalo lice sa područja Dervente čiji su inicijali S. Đ, a o čijem se stepenu povreda ljekari Bolnice “Sveti apostol Luka” u Doboju još nisu izjasnili.

Kako javlja ATV, poginuo je dječak, dok je njegov otac S.Đ. povrijeđen.

Teretnim vozilom VW upravljao je M.T. iz Modriče. Sudar se dogodio u 8.15 sati na magistralnom putu Doboj-Derventa.

Ilustracija (fotografija nije s mjesta nesreće navedene u tekstu)

Nastavi čitati

BiH

U ovom bh. gradu ste bogati tek ako imate 100 miliona KM

Published

on

By

Poznato je da u BiH postoje sredine koje su mnogo razvijenije od ostalih, te u kojima je skoncentrisana većina bogatstva.
Jedno od takvih mjesta je Široki Brijeg, jedan od najbogatijih gradova u BiH.
Prema podacima BiznisInfo.ba, u ovom gradu ima 129 kompanija čiji su godišnji prihodi u 2023. bili veći od milion KM. No, zanimljivo je da je čak 6 kompanija čiji su prihodi bili veći od 100 miliona maraka.
Poređenja radi, u Tešnju, gradu koji se uzima kao primjer malog ali veoma razvijenog mjesta pa se po tome može porediti sa Širokim Brijegom, lani je bilo 146 kompanija s prihodima u iznosu većem od milion KM, ali “samo” četiri s prihodima većim od 100 miliona.
Tešanj, dakle, ima više kompanija sa prihodima većim od milion KM, a Široki Brijeg više onih prihodima većim od 100 miliona.
Nastavi čitati

BiH

Građani BiH bi do kraja godine mogli imati digitalni novčanik: Znate li šta on podrazumijeva?

Published

on

By

Direktor Agencije za identifikacione dokumente, evidenciju i razmjenu podataka Bosne i Hercegovine (IDDEEA BiH) Almir Badnjević najavio je da će do kraja godine građani BiH imati digitalni novčanik i da će naša zemlja biti lider u ovoj oblasti.

Naime, objavljena je nova eIDAS 2.0. regulativa koja se odnosi na koncept digitalnog novčanika (Digital ID wallet), namijenjenog kao sredstvo za prošireno korištenje digitalnog identiteta.

Badnjević objašnjava da će ovaj novčanik omogućiti građanima, ne samo dokazivanje identiteta, već i dijeljenje dokumenata, provjeru identiteta drugih građana i kompanija, uz visok nivo privatnosti i kibernetičke sigurnosti.

“EU parlament potiče sve države da digitalni novčanik bude dobrovoljan i besplatan, s mogućnostima kao što su transparentnost transakcija i opcije zaštite privatnosti, a koncept digitalnog novčanika uključuje i kvalificirane elektroničke potpise za korisnike istog i naravno sve bez diskriminacije onih koji odluče ne koristiti se ovim novčanikom. Promatrano s tehničkog aspekta, eIDAS 2.0 predviđa korištenje samostalnog suverenog identiteta, koji stavlja potpunu kontrolu nad svim identifikacijskim informacijama (podacima) u ruke krajnjih korisnika (vlasnika podataka)”, ističe Badnjević.

SSI (Self-Sovereign Identity) omogućava korisnicima kontrolu nad vlastitim podacima kroz decentralizirane digitalne identifikatore (DID), koji donose prednosti poput jedinstvenosti, decentralizacije, kriptografske sigurnosti, kontrole nad podacima i interoperabilnosti.

“Ovaj pristup rješava probleme privatnosti i sigurnosti u digitalnom okruženju. Države članice EU imaju 24 mjeseca za usklađivanje s ovom regulativom i implementaciju digitalnog novčanika na nacionalnom nivou. Zvuči nevjerovatno, ali Bosna i Hercegovina će sasvim sigurno biti jedan od lidera u oblasti digitalnog novčanika, a IDDEEA BiH će već do kraja ove godine implementirati digitalni novčanik za sve građane Bosne i Hercegovine. Nadam se da će i Vijeće ministara pratiti dinamiku, te usvojiti novi zakon o elektronskom potpisu u skladu sa tek objavljenom eIDAS 2.0 regulativom”, zaključio je.

Digitalni novčanik nudi pristup državnim službama, otvaranje računa u banci, registraciju SIM kartice, pristup vozačkoj dozvoli, potpisivanje dokumenata, pohranjivanje recepata, pristup dokumentima za putovanja, plaćanje, pohranjivanje diploma i certifikata, pristup naknadama socijalnog osiguranja itd.

klix

Nastavi čitati

Najčitanije