Connect with us

Svijet / Zanimljivosti

Snažna ciklona ide prema regionu: Očekuju nas jako nevrijeme i snažne padavine

Published

on

Dio Evrope i našeg područja pod uticajem je snažne ciklonske aktivnosti.

Subota je donijela i nastanak sekundarnog ciklona u Đenovskom zalivu, a on utiče na oblast Alpa, Italije, Jadrana i njegovog zaleđa.

Prvog dana vikenda veoma obilne padavine pogodile su oblast Alpa, u obilne kiše, dok je iznad 1500 metara nadmorske visine vejao snijeg, uz olujne vetrove.

Očekuju nas kiše, ali i natprosječno toplo vrijeme za ovo doba godine

Jako nevrijeme prvog već u petak zahvatilo je Sloveniju, pa je tokom subote širom Slovenije palo puno kiše. Na sjeverozapadu, zapadu i jugozapadu zemlje palo je i više od 200 litara kiše po kvadratnom metru.

Zbog veoma obilnih padavina, u svim predelima Slovenije bilježi se nagli i višemetarski rast, uz opasnost i od poplava, ali dobra vijest je da je u prethodnom periodu zabilježena suša, pa su riječna korita pripremljena za prihvat ogromne količine atmosferske vode.

Istovremeno, iznad 1500 metara nadmorske visine na zapadu i sjeverozapadu Slovenije vejao je snijeg, a palo je čak od 70 do 100 cm snega, pa tako predjeli oko 1600 metara mere i do 2 metra snijega, a Krederica i predjeli iznad 2000 metara i do 310-320 cm snijega, dok je prije padavina bilo oko 200 cm.

Snijeg sa grmljavinom

Snijeg je bio povremeno praćen i grmljavinom, što je uobičajeno za ove predjele, a i zbog blizine Jadrana. Pored obilnog snijega, više planine zahvatio je i orkanski vjetar sa udarima od 150 km/h, uz pravu vejavicu i mećavu.

Inače, snijeg sa grmljavinom uobičajena je pojava u predjelima gdje ima idealnih uslova za to. U Evropi se najčešće javlja na južnim i istočnim predjelima Alpa, u oblasti Dinarida i duž Jadranske obale, odnosno na planinama iznad Jadrana, kao i na planinama duž zapadne i jugozapadne obale Norveške. Česta je pojava i u Sjevernoj Americi pri prodoru ledene zračne mase, uz hladni front, a skoro je svakodnevna pojava zimi na istočnoj obali Japana.

Iako rijetka, ova pojava moguća je i u Srbiji, pa ne treba se čuditi o potpuno prirodnoj pojavi snijega sa grmljavinom.

Ono što je interesantno, veoma je oštra granica između predjela sa i bez snijega i to zbog veoma toplog vremena. Nulta izoterma nalazi se na oko 1400 metara, pa svi predjeli do te visine su imali obilnu kišu, a iznad 1500 metara već visinu snijega od preko 100 cm.

Nevrijeme u Sloveniji slabi i slijedi stabilizacija, a sada se olujni sistem premjestio južnije i na udaru veoma obilnih padavina su jug Dalmacije, Hercegovine i Crna Gora.

Cijelu ovu oblast, predjele i uz Jadran, ali i njegovo zaleđe zahvatile su veoma obilne kiše, a očekuju se i snažni pljuskovi sa grmljavinom.

Očekuje se da padne i više od 100 litara kiše, lokalno i do 200 litara, a na jugozapadu Crne Gore, naročito na Orjenu i do 300 litara. Koliko su ovo ogromne količine kiše za dan-dva, govore podaci. Zbog toga se očekuje opasnost od urbanih poplava i bujica, a očekuju se i odroni.

Rast svih rijeka

Očekuje se nagli rast svih rijeka, ali dobra vijest je da je prethodni period bio sušan, pa se bilježi niži vodostaj, ali svakako treba biti oprezan kod manjih bujičnih tokova. Očekuje se i nagli rast u slivu Piva i Tare, Morače, Zete i Neretve.

Kiša će padati i na višim planinama našeg regiona, naročito u zaleđu Jadrana i na Dinaridima, uz grmljavinske pljuskove, a snijeg se očekuje samo na najvišim planinama, uglavnom iznad 1800-2000 metara nadmorske visine. Dakle, sitzacija sa snijegom biće slična kao i u Sloveniji i na Alpima.

Inače, obilne padavine i grmljavinske oluje biće posljedica orografije, jer kako se područje nalazi u prednjem sektoru ciklonu, preovladavaju južna strujanja, a kada vlažne vazdušne mase sa Jadrana udare o visoke primorske planine Dinarida, dolazi do naglog uzdizanja vazduha, kondenzacije i stvaranja moćnih oluja i ekstremno obilnih padavina.

Nakon vikenda sa veoma obilnim padavinama, ponedjeljak će donijeti stabilizaciju vremena i prestanak padavina, ali i slabljenje vjetra.

Svijet / Zanimljivosti

FOTO Policija u čudu nakon dojave: Pogledajte gdje je parkirala pijana vozačica

Published

on

By

POLICIJA je ostala u čudu nakon dojave da se automobil uspeo na prometni znak.

Dogodilo se to u Ann Arboru u saveznoj državi Michigan kad je veselo društvo od četiri djevojke zabavu okončalo na nesvakidašnji način. Bijeli Dodge Charger uspeo se na znak za zabranjeno parkiranje i ostao doslovno stajati u okomitom položaju.

Policija je na mjesto neobične nesreće stigla u rekordnom roku, ali ipak prekasno da bi na mjestu zatekla vozačicu i tri putnice. Nakon istrage su sve putnice pronađene, uključujući i 24-godišnju vozačicu za koju se utvrdilo da je bila pod utjecajem alkohola.

Nije poznato je li vozačica odlučila proslaviti kupovinu novog automobila jer isti ima probne tablice ili se radi o nekom drugom povodu, ali posljedice su jasne. Vozačica će se suočiti s optužnicom po nekoliko točaka, a automobil mora na servis.

Osim pozamašne novčane kazne, prijeti joj kazna zatvora u trajanju do 180 dana. Policija u svojoj objavi naglašava kako je “sreća da nije bilo ozbiljnih ozljeda”, ali i da “uvijek treba planirati povratak kući uz trijeznog vozača i nikad ne voziti pod utjecajem alkohola”.

 

Nastavi čitati

Svijet / Zanimljivosti

Kamera snimila trenutak potresa kod Slunja: Oštećene crkva i zgrada općine

Published

on

By

POTRES magnitude 4.3 po Richteru, koji je jutros zatresao Rakovicu i Slunj, snimila je nadzorna kamera. Na snimci koju je objavio portal Lika Club vidi se trenutak potresa u mjestu Irinovac u općini Rakovica.

Načelnik općine Rakovica Mihovil Bićanić rekao je za Lika Club da je u potresu oštećena crkva u Rakovici.

“Treslo je 10-15 sekundi oko 20 do šest. Zasad nema prijavljenih šteta, osim u crkvi u Rakovici, gdje je pala žbuka i napukao je strop na par mjesta. Ministar Tomo Medved se javio i rekao da će poslati hrvatsko potresno inženjerstvo u Rakovicu da pregledaju teren”, rekao je načelnik.

“Prema zaprimljenim informacijama u vezi potresa kod Slunja, zabilježena je manja materijalna šteta. Služba civilne zaštite Karlovac je od načelnika općine Rakovica zaprimila informaciju o oštećenju stropa u crkvi sv. Jelene i dimnjaka na zgradi stare općine u Rakovici. Na teren su upućeni statičari Hrvatskog centra za potresno inženjerstvo. Za sada nije bilo drugih dojava o štetama”, priopćilo je Ravnateljstvo civilne zaštite.

Potres  se jako osjetio i u Bosni i Hercegovini.

Nastavi čitati

Svijet / Zanimljivosti

Autobus sa Vučićem i Dodikom se zaglavio u blatu, morali su izaći (VIDEO)

Published

on

By

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić polaže danas kamen temeljac povodom početka izgradnje Nacionalnog stadiona. Uz propratni komleks i akvatik centar, Nacionalni stadion koštaće 1,2 milijarde eura.

Prisutni su i predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, ambasador Kine u Srbiji Li Ming, predsjednik Fudbalskog saveza Srbije Dragan Džajić, ministar finansija Srbije Siniša Mali, građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić, ministar sporta Zoran Gajić, ministarka nauke Jelena Begović, ministar turizma Husein Memić, selektor fudbalske reprezentacije Srbija Dragan Stojković Piksi, nekadašnji fudbaler Nenad Bjeković, potpredsednik FSS Bratislav Nedimović, direktor JP Koridori Srbije Aleksandar Antić itd.

Na putu do mjesta izgradnje, autobus u kojem su se nalazili Vučić, Dodik i delegacija je zaglavio u blatu. Nakon što su stajali nekoliko minuta, morali su se prebaciti u drugi.

„Moramo u drugi autobus, pošto se ovaj zaglavio u blatu. Teški smo, Dragane, šta da ti kažem.. Ja po kilaži, Dragan ovako kao čovjek, ali svakako smo teški. Znaš li koliko smo vode bacili i ne vrijedi opet i mi se zaglavimo“, rekao je Vučić.

Vučić će postavljanjem lopte sa potpisima legendarnih igrača, ali i sa svojim potpisom simbolično označiti početak izgradnje Nacionalnog stadiona u Surčinu, javlja Tanjug.

O Nacionalnom stadionu

Srbija će, prema ranijim najavama Aleksandra Vučića, do 2027. u EXPO, Nacionalni stadion, ali i niz drugih infrastrukturnih projekata po cijeloj zemlji, poput akvatika, izgradnje puteva, pruga, obnove fasada, škola, rekonstrukcija luka, domova zdravlja, ali i hotela i stambenih zgrada, uložiti nevjerovatnih 18 milijardi evra. Samo će na paviljone, hotelski i stambeni kompleks, akvatik centar i Nacionalni stadion „otpasti“ oko 1,2 milijarde eura.

Inače, krajem godine je iz tekuće budžetske rezerve za stadion izdvojeno više od 13 miliona evra. Kako je saopštio Fiskalni savjet, samo u 2023. godini na planiranu izgradnju potrošeno je 65 miliona evra.

Predsjednik Srbije je prilikom današnjeg obilaska pripremnih radova na izgradnji kompleksa EXPO 2027 i novog stadiona rekao da se stadion nalazi na 121 hektar zemljišta i da će za njega biti potrebno 2.400 šipova da se pobode.

Nastavi čitati

Najčitanije