Connect with us

BiH

Sraman govor Milomira Marića u Banjaluci: Logoraša upoređivao sa medvjedom

Published

on

Gostujući nedavno u Banjaluci na tribini “Hoće li biti Trećeg svjetskog rata?“, Milomir Marić je negirao postojanje logora u Prijedoru, tvrdeći da bodljikava žica nije bila u njihovom krugu. Tokom tribine pokreta “Odbrana Srpske“ on je rekao i da je cijeli svijet obišla fotografija Fikreta Alića, “čovjeka koji stoji iza žice, koji je izgladnio“.

“Ali taj fotograf našao jednog neuhranjenog mršavog čovjeka i slikao sliku koja će obilježiti našu historiju. Mi ne možemo izaći iz te priče. Poslije su ga ugojili, vodili i prikazivali u cirkusu u Amsterdamu i Briselu, kao mečka kada igra. Ja sam to pričao na TV-u, mene je nazvao Fikret i tuži me sudu, da sam se poigravao sa žrtvama iz logora smrti, kako su oni rekli”, ispričao je Marić tokom nastupa.

Detektor je ranije pisao da su bivši prijedorski logoraši podnijeli zajedničku prijavu srbijanskom Regulatornom tijelu za elektronske medije (REM) protiv Happy TV-a nakon što su, kako su naveli u emisiji “Dobro jutro, Srbijo”, iznesene neistine o logorima u Prijedoru, te uputili poziv predsjedniku Aleksandru Vučiću da dođe s voditeljem Marićem i Predragom Antonijevićem da odaju počast žrtvama “Omarske”, “Keraterma” i “Trnopolja”.

Članica REM-a je, nakon tri mjeseca od podnošenja prijave, potvrdila da su obustavili postupak, odnosno odbacili prijavu protiv Happy TV-a koju su podnijeli bivši logoraši iz Prijedora, da bi Upravni sud Republike Srbije zaključio da REM nije imao pravo da obustavi postupak u kome je morao obezbijediti i učešće prijavitelja, te da će REM ponovo odlučivati o ovoj prijavi.

Poslije preuzimanja vlasti u Prijedoru i na okolnim područjima, srpske snage su zatočile hiljade muslimana i Hrvata u zatočeničke logore “Omarska”, “Keraterm”i “Trnopolje”, utvrđeno je u presudi Mići Stanišiću koji je tokom rata bio ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske (RS) i Slobodanu Župljaninu, bivšem načelniku regionalnog centra policije u Banjaluci.

Njih dvojica su osuđeni u Haškom tribunalu na po 22 godine zatvora, a proglašeni su krivima za progon, ubistva i mučenje. Župljanin je osuđen i za istrebljenje.

U presudi Stanišiću i Župljaninu, Pretresno vijeće je zaključilo da je “oko logora bila ograda od bodljikave žice, koja je podignuta neposredno prije nego što su zatočenici iz ‘Keraterma’ i ‘Omarske’ dovedeni u ‘Trnopolje’, krajem jula 1992. godine, ali je uklonjena dan kasnije”. Pored toga, Pretresno vijeće ne smatra da odsustvo ograde predstavlja odlučujući faktor koji definiše karakter nekog zatočeničkog logora i zaključuje da tokom svog postojanja “Trnopolje” jest bilo zatočenički logor.

Presudama Tribunala u Hagu je utvrđeno da je najmanje 11.000 ljudi zatočeno u raznim zatočeničkim centrima u Prijedoru. Kroz logor “Keraterm” je prošlo više hiljada zatočenika, uglavnom Bošnjaka i Hrvata. U jednom periodu istovremeno je bilo zatočeno do 1.500 ljudi.

Srpske snage su ubile najmanje 190 muškaraca – Bošnjaka – u prostoriji 3 u Keratermu, 24. i 25. jula 1992. ili približno tih datuma, utvrđeno je u presudama Radovanu Karadžiću, bivšem predsjedniku RS-a i Ratku Mladiću, nekadašnjem komandantu Glavnog štaba Vojske RS-a, osuđenima na doživotne kazne zatvora.

Osporavanje presuda

Marić je nazvao lažima knjigu “Svjedok genocida“, koju je napisao američki novinar Roy Gutmman i za koju je dobio Pulicerovu nagradu.

“Čak i prvi haški optuženik Duško Tadić, ja sam ga gledao na CNN-u, kaže uhapšen srpski Eichmann. Stražar njega vodi, prijavila ga njegova snaha udata za njegovog brata u Njemačkoj, on je bio gastarbajter. Instruktor karatea. U vrijeme kada se to dešavalo u Prijedoru, on nije bio tamo, ali je trebao u direktnom prenosu predstaviti srpske naciste. Duško Tadić je na kraju i oslobođen, traži neku odštetu od Tribunala“, rekao je Marić.

Prvi haški optuženik Duško Tadić osuđen je 2000. godine na 20 godina zatvora zbog zločina u logoru “Omarska” u Prijedoru, počinjenih tokom 1992., dok je bio predsjednik lokalnog odbora Srpske demokratske stranke (SDS) u Kozarcu.

Za Tadića je utvrđeno da je tokom napada na Kozarac i okolno područje učestvovao u sakupljanju i prisilnom premještanju civila u zatočeničke logore. Kao dio grupe Srba, udarao je rukama i nogama jednog zatočenika, sve dok se ovaj nije onesvijestio. Jednom zatočeniku je prijetio nožem, a onda ga je ubo. Tadić je, prema presudi, ubio dvojicu muslimanskih policajaca u Kozarcu 26. maja 1992., te je učestvovao u ubistvu petorice muškaraca u Jaskićima, selu pored Prijedora.

Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju (MKSJ) 2008. godine je odobrio prijevremeno puštanje Tadića na slobodu, nakon što je odslužio više od dvije trećine 20-godišnje zatvorske kazne za zločine u Prijedoru.

Ranije je Marić tvrdnje iznosio u Srbiji, gdje ne postoji zabrana negiranja ili umanjivanja zločina počinjenih u BiH. Ali je izmjenama Krivičnog zakona takva praksa u BiH zabranjena. Državno tužilaštvo do sada je podiglo svega tri optužnice za negiranje zločina ili veličanje ratnih zločinaca, od kojih je jedna odbačena, a druge dvije spojene u jedan predmet protiv Vojina Pavlovića, kome se trenutno sudi.

Proruski stavovi

Tokom predavanja, Marić je iznio stavove o globalnim geopolitičkim izazovima, aktuelnim sukobima u svijetu i situaciji u kojoj se nalaze Srbija i bh. entitet Republika Srpska. Kazao je da nije bilo jasno da li će se zaratiti u Ukrajini.

“Čak i [Volodimir] Zelenski, kada su mu američke obavještajne službe govorile da će ga Rusija napasti, on je rekao kako njegove obavještajne službe ne govore da će Rusija napasti. Čak i Putina da su pitali u predvečerje rata u Ukrajini da li će napasti, on je rekao da neće. Bukvalno Rusija je uvučena u taj rat, jer je neko zaključio da je to posljednji trenutak da se obračunaju s Rusima, jer će kasnije biti kasno“, istakao je Marić.

On je rekao da Amerikanci i Evropljani imaju plan da podijele Rusiju, za šta postoji plan – jer Rusija raspolaže nezasluženo ogromnim prirodnim bogatstvima i da “to nisu nacionalna nego opštečovječanska bogatstva i ne pripadaju Rusima nego onom ko je u stanju – ko to može da oduzme“.

“Angela Merkel [bivša njemačka kancelarka] je imala hrabrosti da kaže da oni, potpisujući mirovne sporazume, nisu htjeli da naprave mir u Ukrajini. Putin nije tražio ništa nego da se zaustavi progon ruskog stanovništva u pokrajinama u Donbas i Luganjsk, neku vrstu autonomije je tražio da ostanu u Ukrajini. Angela Merkel je rekla, a pridružio se i [Francois] Hollande [predsjednik Francuske], mi smo samo na terenu da naoružamo Ukrajinu po NATO standardima i da je pošaljemo da ratuje s Rusijom“, izjavio je Marić.

Navodi o prirodi rata u Ukrajini, koje je Marić iznio, često se mogu naći u proruskim medijima u BiH i Srbiji, kao i na ruskim državnim medijima poput RT-a i Sputnika, u kojima se nerijetko nalaze sadržaji koji se kose s utvrđenim činjenicama, te ih stručnjaci smatraju dezinformacijama, o čemu je Detektor ranije izvještavao.

Kao RT ili Sputnik, Marić nije ponudio nijedan od dokaza kojim bi potkrijepio svoje tvrdnje te večeri.

Diskreditacija sudova pred kojima su optuženi Rusija ili ruski državljani dugo je prisutna dezinformacijska strategija Kremlja, kako bi zaštitili svoje aktivnosti i vladu od međunarodne odgovornosti, a prikazali Ukrajinu kao počinioca zločina, pokazala je analiza Detektora.

Ruski mediji širili su lažnu vijest da je Međunarodni sud pravde u februaru 2024. zaključio da Rusija nije agresor, izvrćući tvrdnje u predmetu u kojem je Ukrajina tužila Rusiju za kršenje Konvencije o suzbijanju finansiranja terorizma i zabrani svih oblika rasne diskriminacije.

Tužba se odnosila na početak ruske okupacije dijelova regija Donjeck i Lugansk, kao i Krima tokom 2014., bez spominjanja invazije punih razmjera iz 2022. godine. Ukrajina, kao tužitelj, nije zahtijevala da Sud prepozna Rusiju kao agresora, a Sud je pronašao činjenice o ruskom kršenju međunarodnog prava.

BiH

Najavljena promjena na granici pri ulazu u Hrvatsku, dio građana BiH će biti “pošteđen”

Published

on

By

Posljednje informacije koje govore o tomu kako bi do kraja godine mogao zaživjeti najavljivani sistem ulaska/izlaska (EES) za registraciju državljana zemalja izvan EU-a, a koji će od državljana zemalja koje su izvan EU-a tražiti biometrijske podatke, izazvale su, očekivano, i veliko zanimanje javnosti u BiH, a osobito među onim stanovnicima koji često prelaze granicu s Unijom, u ovom slučaju prema Republici Hrvatskoj.

Ali, prema informacijama koje je Večernji list dobio iz Ministarstva unutarnjih poslova Republike Hrvatske, sustav se ne primjenjuje prema državljanima trećih zemalja ako imaju i državljanstvo države članice EU-a, a to znači ni prema državljanima Hrvatske u Bosni i Hercegovini.

Tehnički aspekti

Iz Službe za odnose s javnošću Ministarstva unutarnjih poslovna RH navode kako je sistem Entry/Exit (EES) tehnički već uspostavljen i spreman za primjenu, a njegovo aktiviranje na razini schengenskog prostora predviđeno je, prema najavama Evropske komisije, krajem 2025. godine.

U smislu njegove provedbe navode da, što se tiče faznog uvođenja sustava, provedba ovisi o odluci Evropske komisije.

– Plan faznog uvođenja bit će usklađen s europskim smjernicama, a precizna dinamika još nije formalno objavljena – naveli su iz MUP-a, potvrdivši kako je Entry/Exit sistem testiran na graničnim prijelazima Republike Hrvatske kako bi se osiguralo da svi tehnički aspekti i proceduralni protokoli budu u potpunosti operativni prije početka primjene. Policijski službenici za graničnu kontrolu prošli su, ističu, detaljnu obuku o korištenju sustava, uključujući tehničke i operativne aspekte novog načina obavljanja granične kontrole koji uključuje i obradu biometrijskih podataka. Hrvatska je stoga potpuno spremna za početak rada EES-a, ali konačan početak i način rada ovise o koordiniranoj odluci na razini Europske unije. Iz Ministarstva unutarnjih poslova Republike Hrvatske naglašavaju i kako će provedba ovog sustava na svim vanjskim granicama Europske unije, uključujući kopnene, morske i zračne prijelaze, imati ključnu ulogu u praćenju ulazaka i izlazaka državljana trećih zemalja, čime će se značajno unaprijediti sigurnosni standardi te osigurati učinkovitija regulacija kratkotrajnog boravka.

– Sistem se ne primjenjuje prema državljanima trećih zemalja ako imaju i državljanstvo države članice EU-a – objasnili su iz MUP-a.

Tehničke karakteristike govore o ključnom cilju i namjeri realizacije novog informatičkog sustava, a koji će biti važan alat u borbi protiv krađa identiteta.

Progresivno uvođenje

– Sistem ulaska/izlaska (EES) je automatizirani informatički sustav za registraciju državljana zemalja izvan EU-a, prilikom putovanja u svrhu kraćeg boravka, svaki put kada prijeđu vanjske granice bilo koje od 29 europskih zemalja koje koriste ovaj sustav. Za potrebe EES-a “državljanin zemlje izvan EU-a” je putnik koji nema državljanstvo bilo koje zemlje Europske unije ni državljanstvo Islanda, Lihtenštajna, Norveške ili Švicarske. “Kratki boravak” znači boravak u trajanju do 90 dana unutar bilo kojeg razdoblja od 180 dana, a razdoblje se računa kao jedno razdoblje za sve europske zemlje koje koriste EES – navode za Večernji list iz Izaslanstva Europske unije u BiH. Uvođenjem tehnologije EES će modernizirati upravljanje vanjskom granicom EU-a i postupno unaprijediti iskustvo za putnike prilikom ulaska u schengenski prostor. Unaprijeđene granične provjere, korištenje elektroničkih evidencija i biometrijskih podataka povećat će sigurnost. Osim toga, prikupljanje biometrijskih podataka doprinijet će borbi protiv krađa identiteta.

Konačan datum za početak rada EES-a još nije određen. Sa svoje strane Komisija je usvojila prijedlog uredbe koja bi državama članicama omogućila progresivno uvođenje EES-a u razdoblju od šest mjeseci od datuma početka rada EES-a. Takvo što svakako bi ostavilo mogućnost prilagodbe na specifičnosti koje sa sobom nosi primjena jednog takvog specijaliziranog sustava.

Nastavi čitati

BiH

Milorad Dodik: “Zvao sam Izetbegovića, želim da sjedimo Bakir, Čović, Erdogan i ja”

Published

on

By

Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske i lider SNSD-a u subotu navečer, 25. januara, gostovao je na Centralnom dnevniku kod Senda Hadžifejzovića

Dodik je govorio o svim aktuelnim političkim dešavanjima, ali i o državnoj koaliciji.

Na samom početku razgovora osvrnuo se na izjave ministra vanjskih poslova BiH Elmedina Konakovića.

“Izgledam li kao pun eksploziva?! Taj bager je u Dubaiju… dok ga doveze, proći će sve! Konaković je naučio da briše i piše! Nikakva žurba vezana za Evropu nije postojala, ali neki su htjeli nabrzinu nešto! Ništa se nije desilo! Predložili smo Branislava Borenovića za drugog zamjenika predsjedavajućeg Predstavničkog doma. Potrebno je da se izabere Srbin koji će sjediti u Kolegiju”, kazao je Dodik.

 

Na pitanje zašto je zvao Bakira Izetbegovića, Dodik je odgovorio: “Zvao da pitam kako je! I da mu kažem da su me zvali… Želim da sjedimo Bakir, Čović, Erdogan i ja… znaš ko je pobjegao? Bakir! Zbog Amerikanaca! Bakir je nasjeo! Vidim da mlatara po Sarajevu! Onoliko si važan koliko te drugi prihvate! Ovdje nije prihvaćen! Izetbegovići su bili napadnuti od strane vas medija… teret koji su nosili zbog vas je ogroman”.

Senad je potom kazao da ne može da vjeruje da Dodik brani Izetbegovića. Zatim ga je pitao hoće li otcijepiti entitet.

“Donijet ćemo prvo naš izborni zakon, donijet ćemo odluku da ne važe odluke Suda…Je l’ ti dosta”, upitao je Dodik.

Hadžifejzović mu je rekao da je to “početak otcjepljenja”, a Dodik je odgovorio da on ne bi bio Baba Vanga.

Na pitanje ko mu je draži – Stanivuković ili Vukanović, Dodik je odgovorio “Niko mi nije drag nešto posebno”.

Nastavi čitati

BiH

Borenović predlaže Dodiku da se pridruži cirkusu Medrano: “Tamo traže novog klauna”

Published

on

By

Zastupnik Partije demokratskog progresa Branislav Borenović je uputio žestoke kritike na račun aktuelne vlasti.

Stranku Milorada Dodika Savez nezavisnih socijaldemokrata je nazvao “mjernom jedinicom za glupost”.

Naglasio je da je Milorad Dodik najveći teret za manji bh. entitet. Na press konferenciji koja se održala u Banjoj Luci, Borenović je naglasio da entitet zbog bahatog i neodgovornog ponašanja vlasti.

“PDP nije ovdje da bi se borio za fotelje, već za konkretna rješenja koja će donijeti boljitak našem narodu. Odlučni smo da odblokiramo evropski put i pružimo šansu europskoj perspektivi BiH. Smjenom Radmanovića i Nešića poslali smo jasnu poruku da korupcija i bahatost više neće biti tolerisane”, rekao je Borenović.

 

Također je kritikovao opravdavanje koruptivnih radnji i komentarisao smjenu Nenada Nešića.

“Sramota je da se 30 dana razvlačilo pitanje da li ministra koji je u zatvoru treba smijeniti. To je katastrofalan primjer društvu i poruka da je korupcija postala stil života. Takvo ponašanje ne smije biti naš model“, naglasio je Borenović.

 

Komentarisao je to što ga je Dodik predložio da zauzme mjesto smijenjenog Nebojše Radmanovića.

“Dodik se više ništa ne pita. Možda se nudi da pređe u PDP, ali mi takve ne primamo. Ako već traži novo radno mjesto, predlažem mu da se pridruži cirkusu Medrano – tamo traže klauna“, komenarisao je on.

Borenović je naglasio da je pred njima izbor, a to je hoće li graditi budućnost ili će se nastaviti politika sukoba i privilegija što je pravilo SNSD-a. Zaključio je sa tim da PDP bira odgovornost i mudrost.

Radiosarajevo.ba

Nastavi čitati

BiH

Dodik predlaže Borenovića umjesto Radmanovića: “Tako ćemo smijeniti Konakovića koji se plaši SDA k'o đavo krsta”

Published

on

By

Predsjednik Republike Srpske i najveće stranke u tom entitetu SNSD-a Milorad Dodik održao je konferenciju za medije na kojoj je govorio o posljednjim okolnostima u državnoj vlasti, prilikom čega je formirana nova većina bez SNSD-a u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine.
Na početku konferencije je govorio o povećanju minimalne plate u RS-u, o čemu članovi Ekonomsko-socijalnog vijeća RS-a nisu postigli dogovor. Zatim se osvrnuo i na političke okolnosti u BiH, najprije govoreći o tome da Predstavnički dom BiH ne može legitimno donositi odluke jer nije imenovan član Kolegija umjesto smijenjenog Nebojše Radmanovića.Govoreći o EU putu BiH rekao je da “svi pokazatelji govore da je EU u ozbiljnoj strukturnoj, ekonomskoj i organizacionoj krizi”, ali uprkos tome kaže kako treba ubrzati EU put Bosne i Hercegovine, a da se to ne može učiniti ukoliko Kolegij Predstavničkog doma BiH nije kompletan. Zbog toga, a i kako bi legitimno smijenio Konakovića, kaže da je predložio imenovanje Branislava Borenovića na mjesto Nebojše Radmanovića.

“Imajući u vidu da je potrebno nastaviti evropske reforme, neophodno je da se popuni Kolegij što je moguće prije. Zato će SNSD-ov klub u Predstavničkom domu zatražiti hitno zasjedanje parlamenta i da jedina tačka dnevnog reda bude izbor Kolegija. Mi iz SNSD-a razumijemo realnost i ne pravimo neke posebne prigovore. Mislimo da Nebojša Radmanović nije zavrijedio takav odnos dosadašnjih partnera, ali to je do njih. Smatrajući da nema uslova da ovaj dom radi bez popune Kolegija, SNSD neće predlagati nikoga iz naše strukture nego predlažemo i zvanično ćemo to učiniti da Branislav Borenović bude na srpskom mjestu”, rekao je Dodik.

Osvrnuo se i na Trojkin raskid koalicije.

“Nije nikada ni postojala koalicija. To je bila saradnja na posebnim pitanjima do nekih oblika partnerstva, ali nikada nije bila koalicija. Oni su to raskinuli zbog unutrašnjih problema i obračuna”, kazao je Dodik, istaknuvši da HDZ nije glasao za smjenu Radmanovića.

Komentarisao je i gostovanje Mirka Šarovića u Klix Studiju, koji je kazao da opozicija iz RS-a nikada neće izdati BiH.

“Oni (političari u Sarajevu) su zaigrani na nekim svojim vrijednostima. Vidim da uvažavaju i slave Mirka Šarovića. Kad je on bio u zatvoru, ja sam poslao Milana Jelića da ga posjeti, pomagali smo tada njegovu porodicu. Za razliku od onda kad sam ga smatrao da je u dijelu srpskog patriorizma, sada je u dijelu srpskih podanika Sarajevu. On kaže da neće ništa učiniti protiv BiH, a nije pomenuo RS. Pod takvim okolnostima je došlo do ovakvog transfera”, rekao je.

Novinar ga je upitao da prokomentariše izjavu šefa diplomatije BiH Elmedina Konakovića o tome da tri glasa SNSD-a u Domu naroda BiH ne znače ništa. Kazao je da Konakovićeva stranka ima loš izborni rezultat i da on nema snagu nizašta.

“Ja ovog Konakovića ne bih komentarisao, on ima toliko svojih problema da svaki dan trči s nekim glupostima koje izbaci pa neko treba da se bavi s njima. Glupost koja ide u sferu vrijeđanja i poniženja je da treba uvesti dan žalosti vezano za 9. januar. Kako se ono zove… Nejaki Jovan u nekoj literaturi postoji… ‘Nejaki Jovan’ ne može ništa da uradi pa ni to. Mi smo za njega kolosalna partija, kakva njegova partija, nije na lokalnim ostvarila ni rezultat koji je imala na prethodnim izborima, al to je njegov problem. Ja ću biti prvi koji će predložiti da se u RS-u 1. mart proglasi danom žalosti i da svako ko bude plakao što mu je teško u BiH bit će mu neradni dan pa da vidi kako se to radi. A ne ko on, mlatara, galami, ne može ništa da uradi, tamo se plaši Bakira i SDA ko đavo krsta”, rekao je.

Ističe da je popunjavanje Kolegija Predstavničkog doma BiH važno i kako bi mogli smijeniti Konakovića.

“Mi smo pokrenuli inicijativu za njegovu smjenu. Nismo sigurni da će to proći jer smo naveli kao razloge da ponižava RS, ali ćemo glasati za smjenu ko god prvi podnese inicijativu za njegovu smjenu. To pod uslovom da Borenovića izaberu u Kolegij kako bi to bilo legitimno”, kazao je Dodik.

Klix

Nastavi čitati

BiH

Hrana u BiH poskupjela i do 400 posto: Zašto građani šute?

Published

on

By

Cijena plina niža je za dva posto, počevši od 1. januara. No, cijene namirnica i dalje rastu. I dok zbog rasta cijena u Hrvatskoj danas građani bojkotuju trgovine, bh. građani su izgleda zadovoljni, jer reakcija na poskupljenja izostaje, piše N1.

 

U bojkotu trgovina u Hrvatskoj uz građane i druge organizacije koje su im se pridružile, stoji i ministar privrede. Istovremeno politički predstavnici u Bosni i Hercegovini svojim građanima smiju se u lice.

“Proizvodnja i potrošnja hljeba se smanjuje, a povećava potrošnja i proizvodnja kifli i drugih kvalitetnijih oblika peciva, što govori o tome da su naši ljudi već u stanju da priušte sebi izbor u tom pogledu”, kaže Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske.
I tako kifla postaje luksuz. Nije ovo jedini primjer, ali je najsvježiji. Još odzvanja i poruka bišeg federalnog premijera od prije četiri godine, koji se nalazi na odsluženju zatvorske kazne. Na konstataciju TV voditelja da 100 KM ove i 100 KM prošle godine nije isto, Fadil Novalić odgovara:

 

“Zavisi šta kupujete, to je moj odgovor. Ako kupujete ulje, kupićete ga 37% manje. Dakle, kupićete manje litara 37%. Umjesto 100, kupićete 63.”

 

Da se nosioci vlasti najmanje brinu o onima koji ih biraju, svjesni su i građani. I ne samo toga, već i trenutne društvene letargije:

 

“A mi podržavamo, ne bunimo se. Tuzlanski penzioneri danas ili sutra će u štrajk, a mi ćutimo, fino nam dok nas ponižavaju.”

 

Međutim, nisu građani letargični jer nemaju razloga za socijalni bunt, nego ih političko i državno uređenje od toga odvraća, smatra Lejla Čaušević Sućeska, iz Saveza samostalnih sindikata BiH.
“Za najveći broj pitanja nadležnosti su rasparčane na različitim nivoima, tako da za jednu organizaciju velikog protesta ili akcije, građana na teritoriji BiH, vrlo je teško naći adresu na koju bi uputili svoje zahtjeve”, dodaje.
Vlada Federacije BiH donijela je odluku o smanjenju cijene prirodnog gasa za dva odsto. Ipak, cijene namirnica ponovo hvataju zalet. I nisu to ona simbolična, sa puzajućom inflacijom, koja se vezuju za početak godine. Ove godine to je daleko više.
“Kod nekih proizvoda je već vidljivo, kod drugih će se tek vidjeti. Određeni objektivni faktori su, recimo, povećanje cijene struje dijelu privrede koje se dešava i u FBiH i to jeste realno povećanje troškova. Međutim, pitanje je koliko privrednika stvarno zbog tog povećanja mora povećati cijenu, a koliko njih bi vrlo lako mogli apsorbovati u svoju zaradu”, napominje ekonomista Igor Gavran.

Potrošačka korpa u BiH odavno je iznad 3.000 KM. Niska primanja, trgovačke marže, nedostatak domaće proizvodnje hrane ključni su razlozi zbog kojih su bh. građani na samom evropskom dnu u pogledu troškova prehrane. Institucija ombudsmana za zaštitu potrošača, analizirala je i uporedila globalne cijene na svjetskim tržištima u posljednjih deset, dvadeset i trideset godina. Između ostalog, trenutna cijena kafe na svjetskim berzama slična je cijeni iz 2009. i 2010., a tada smo je pili za marku ili marku i po.
Zabrinjavajuća je i neusklađenost rasta cijena na globalnom nivou, u odnosu na rast cijena na domaćem tržištu. Tako je zabilježeno da je na globalnom nivou porast cijena hrane iznosio 20%, dok je na tržištu BiH varirao od 100 pa čak do 400 posto.

Nastavi čitati

BiH

‘Ja ne volim BiH, ja sam Hrvatica iz RS i moja država je RS, želja mi je da budemo nezavisni’

Published

on

By

Teza da je SNSD izbačen iz vlasti je preuranjena. SNSD ništa ne donosi nepromišljeno i ne zaustavlja evropski put Bosne i Hercegovine, ali ga ne zagovara po svaku cijenu, na štetu RS, izjavila je potpredsjednica Narodne skupštine RS Anja Ljubojević (SNSD).

Ona tvrdi da je upravo SNSD najviše “pogurao” neke promjene da Bosna i Hercegovina dobije zeleno svjetlo EU, no onda ide klasičan ton Dodikovih satelita: “Evropski put znači da BiH prihvate onakvu kakva jeste, a ne da nam se nameću neke stvari.”

I ona je, poput Sanje Vulić jučer, optužila PDP i SDS da su izdali RS jer su podržali smjenu Nebojše Radmanovića (SNSD) s funkcije člana Kolegijuma Predstavničkog doma Parlamenta Bosne i Hercegovine, nazvavši ih “domaćim izdajnicima”.

 

“Zašto opozicija nije ponudila srpskog člana za Kolegijum nakon što je Radmanović smijenjen… Trebali su odmah predložiti ime novog člana, jer se krši ustavna pozicija srpskog naroda ukoliko nema nikoga od Srba u Kolegijumu”, progovara iz Ljubojević potom Sanja Vulić.

U sinoćnoj izjavi za BHRT nastavila je živjeti u zabludama SNSD-a, pa dodala: “Daće Bog da mi budemo samostalni i nezavisni pa ćemo mi tad ući u EU. Mi svi želimo slobodnu i nezavisnu RS i od toga ne bježimo, to je naša želja i naša težnja. Paradoksalno je da, iako želimo slobodnu i nezavisnu RS, mi smo ti koji se najviše trude oko ove Bosne i Hercegovine. Ja ne volim BiH, ali je poštujem jer živim u njoj. Ja sam Hrvatica iz RS i moja država je RS i želja mi je da budemo nezavisni jednog dana”.

Nakon odluke lidera Trojke (SDP, NIP i Naša stranka) da prekinu koalicionu saradnju sa SNSD-om, Ljubojević je rekla da će  “Trojka zakucati posljednje eksere u sanduk zvan BiH”.

Nastavi čitati
Advertisement

Najčitanije