Connect with us

BiH

Srbijanski tabloidi podivljali: ‘Sarajevo hapsi Nešića jer je Srbin i bori se za RS’

Published

on

Nenad Nešić, ministar sigurnosti BiH, uhapšen je jutros u Istočnom Sarajevu. Akciju provodi MUP RS po nalogu Tužilaštva BiH. Vijest je u vrlo kratkom vremenu odjeknula u BiH, ali i u regionu. Vučićevi tabloidi u stanju su histerije, sa naslovnica portala vrište vijesti “Sarajevo hapsi Nešića”.

Tako je Alo u najnovijoj vijesti dao “SARAJEVO HAPSI NENADA NEŠIĆA Izmišljaju zloupotrebe, hapse ga samo zato što je Srbin”. “Nešića hapse samo zato što se bori za Republiku Srpsku, izmišljaju zloupotrebe. A istina je da ga hapse samo zato što je Srbin.”, navodi ovaj opskurni tabloid.

Večernje novosti pišu: “Kako saznajemo, Sarajevo izmišlja zloupotrebe u cilju udara na Republiku Srpsku i hapsi Nešića samo zato što je Srbin”.

Informer opet donosi “dramatične vijesti iz BiH” i kažu da su oni ” ekskluzivno saznali”, da je u toku akcija hapšenja ministra sigurnosti Bosne i Hercegovine Nenada Nešića.

A tu im je informaciju “eksluzivno saopštio glavni urednik Informera Dragan J. Vučićević”, Vučićev medijski pajac.

“U toku je akcija hapšenja ministra sigurnosti Bosne i Hercegovine Nenada Nešića. On je ministar policije u Bosni i Hercegovini na federalnom nivou, a navodno ga hapse zbog korupcije. Naravno da je to glupost, izmišljotina, navodno zbog nekih puteva koji su građeni nekad davno prije ne znam koliko godina. Izmišljotina, namještaljka. Ovo je početak akcije napada na Srbe i na Republiku Srpsku. To je ono o čemu smo pričali, čega smo se plašili, pribojavali. Ovo je, bojim se, opasan razvoj događaja i bojim se da će sada krenuti i na predsjednika Dodika i na druge funkcionere Republike Srpske”, navodi Informer.

B92 kaže da je akcija u toku i da Sarajevo hapsi ministra Nešića.

Nenad Nešić je, kažu, i ranije bio meta, stravično su mu prijetili više puta, presretali mu kolonu.

Navode njegove riječi iz aprila da “Zapad želi da uvede rezoluciju o genocidu u Srebrenici, a ne želi da se prave rezolucije o Aušvicu i NATO agresiji na Srbiju”.

Kurir kaže: “U TOKU AKCIJA HAPŠENJA NENADA NEŠIĆA: Sarajevo otvoreno krenulo u kriminalizaciju ministra sigurnosti BiH”.

U tekstu navode da je “u pitanju je očigledna kriminalizacija još jednog iskrenog borca za Republiku Srpsku i srpski narod”.

“Nešić je i ranije bio meta pritisaka i napada. Njegova pratnja je u oktobru presretnuta u centru Sarajeva, i kako je sam ministar sigurnosti BiH rekao, pretili su mu da će proći “kao svat na Baščaršiji”, aludirajući na ubistvo Srbina Nikole Gardovića, kojim je počeo rat u BiH”, navodi Kurir.

BiH

Tragedija u BiH: Tročlana obitelj otrovala se monoksidom

Published

on

By

U OPĆINI Teočak u Bosni i Hercegovini došlo je do tragedije. Kako javlja Dnevni Avaz pozivajući se na neslužbene izvore, u kući je stradala tročlana obitelj.

Otrovali se monoksidom?

“Uprava policije MUP-a Tuzlanskog kantona zaprimila je u poslijepodnevnim satima 26. prosinca 2024. godine dojavu da se ukućani u naselju Teočak ne napuštaju iz kuće, nakon čega je patrola policije Teočak pronašla tri beživotna tijela. na mjestu događaja, čiju je “Smrt konstatirao mrtvozornik Doma zdravlja Teočak”, kazali su nam iz MUP-a TK.

Kako dodaju, o svemu je obaviješteno Kantonalno tužiteljstvo Tuzlanskog kantona, a na mjesto događaja upućena je ekipa Sektora kriminalističke policije Uprave policije MUP-a Tuzla, koja će obaviti očevid, a sve u cilju utvrđivanja okolnosti pod kojima se događaj dogodio.

“Sukladno Zakonu o kaznenom postupku FBiH, istragom rukovodi tužitelj, a sve daljnje mjere i radnje poduzet će se također po uputama postupajućeg tužitelja”, dodaje se.

Avaz navodi kako se sumnja da je obitelj koristila agregat u nedostatku električne energije te su se otrovali ugljičnim monoksidom. Do trovanja je došlo sinoć, a tijela su nađena danas.

Nastavi čitati

BiH

Nešić priveden u prostorije PU Istočno Sarajevo: ‘Nastavljam se boriti za RS’

Published

on

By

Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske uhapsili su po nalogu Tužilaštva BiH ministra sigurnosti Bosne i Hercegovine Nenada Nešića zbog korupcijskog skandala tokom mandata direktora “Puteva RS-a”.

Nenada Nešića su danas priveli u prostorije PU Istočno Sarajevo.

Podsjetimo, Nešić isprva nije bio dostupan pravosudnim i policijskim organima te se javio da će sam doći na saslušanje.

Uskoro se očekuje i privođenje ostalih uhapšenih u današnjoj akciji.

“U istrazi koju Tužilaštvo BiH provodi zajedno sa Upravom za organizovani kriminal Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske, dana 26.12.2024. godine, u predmetu za koruptivna krivična djela, po naredbi tužioca lišeni su slobode Nešić Nenad, ministar sigurnosti u Vijeću ministara BiH, Dakić Milan, direktor JP Putevi RS, Lučić Mladen i još četiri lica” naveli su u saopćenju Tužilaštva BiH.

Između ostalog, istaknuli su kako su osumnjičeni da su kao rukovodioci JP Putevi RS činili krivična djela.

“Oni su osumnjičeni da su kao rukovodioci JP Putevi RS i lica koja su poslovala sa navedenim preduzećem, počinili krivična djela – udruživanje radi činjenja krivičnih djela, pranje novca, zloupotreba službenog položaja ili ovlaštenja i pimanje mita”, naveli su.

N1

Nastavi čitati

BiH

Dodik: Neprihvatljiv postupak protiv Nešića, progon kadrova Republike Srpske!

Published

on

By

“Potpuno je neprihvatljiv postupak koji je Tužilaštvo BiH pokrenulo protiv ministra bezbjednosti BiH Nenada Nešića”, kazao je na zvaničnom X nalogu predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik.

“Ovakav način rada predstavlja progon kadrova iz Republike Srpske s ciljem njene destabilizacije”, dodao je.

Dodik još poručuje da Tužilaštvo pokazuje da je “postalo instrument stranih ambasada”.

 

“Tužilaštvo BiH pokazuje da je postalo instrument pojedinih stranih ambasada i sarajevske političke javnosti za obračun s Republikom Srpskom. Ukoliko postoje sumnje da je bilo nezakonitih radnji, taj postupak treba da se vodi u skladu sa zakonom, a ne da se od njega pravi medijski spektakl i predstava za javnost”, kazao je Dodik.

Podsjećamo, Tužilaštvo BiH je zatražilo privođenje ministra sigurnosti BiH Nenada Nešića, a akciju provodi MUP RS.

Nastavi čitati

BiH

Nenad Nešić je prije četiri godine optužio Milorada Dodika da će biti kriv ukoliko on bude uhapšen

Published

on

By

Ministar sigurnosti Bosne i Hercegovine Nenad Nešić bi se danas trebao pojaviti u Tužilaštvu BiH, nakon što je izdat nalog za njegovo privođenje.
U fokusu je, prema trenutnim informacijama, njegov mandat na mjestu direktora Puteva RS, koju je obnašao od 2016. do 2020. godine.Zanimljivo je spomenuti da je prije četiri godine već objavljen prvi izvještaj o optužbama za kriminal u ovom javnom preduzeću, a za koji je osumnjičen Nenad Nešić.

“Lice se sumnjiči da je od 8. maja 2018. do 31. avgusta ove godine u svojstvu odgovornog lica, vršioca dužnosti direktora Javnog preduzeća ‘Putevi Republike Srpske’, kršeći odredbe Zakona o javnim nabavkama, čija je povreda utvrđena presudom Suda BiH, iskoristio svoj položaj i ovlašćenja, te je zaključio Okvirni sporazum sa privrednim društvom ‘Prijedorputevi’ i u okviru istog zaključio šest pojedinačnih ugovora za izvođenje radova održavanja i zaštite magistralnih i regionalnih puteva i objekata na putevima na oblasti jedan u Republici Srpskoj”, tada je objavljeno u saopštenju MUP-a RS.

U reakciji na ovaj izvještaj, podnesen Okružnom javnom tužilaštvu u Banjoj Luci, Nešić je tada za Klix.ba rekao da je krivac Milorad Dodik, predsjednik RS-a.

Tada je ovaj dvojac, treba reći, bio u jednoj vrsti političkog sukoba, koji je riješen 2022. godine, kada je Nešić dobio resor sigurnost na državnom nivou.

“Da li će mene uhapsiti ili neće, to ne znam, ali smatram da bi se u slučaju mog hapšenja radilo o političkom progonu”, tada je rekao Nešić.

Podsjetimo, akciju provodi MUP RS-a po nalogu Tužilaštva BiH, a prema nezvaničnim informacijama, Nešić je rekao da će se sam predati i doći u Tužilaštvo. U akciji je uhapšen i Mladen Lučić, brat bivšeg državnog ministra Miloša Lučića.

Klix

Nastavi čitati

BiH

Akcija MUP-a RS: Zbog Mladena Lučića naređeno privođenje i ministra Nenada Nešića

Published

on

By

Mladen Lučić, brat optuženog bivšeg državnog ministra za ljudska prava i izbjeglice Miloša Lučića, uhapšen je jutros, kako je prvi i objavio Raport.

Lučića su uhapsili pripadnici MUP-a Republike Srpske, a po naredbi Tužilaštva BiH.

Naređeno je i privođenje Nenada Nešića, ministra sigurnosti BiH.

Nastavi čitati

BiH

“Kao da je ratno stanje”: Da li je snijeg glavni krivac što je bez struje stotine hiljada ljudi u BiH?

Published

on

By

U trenerci i ogrtaču ležim pod jorganom cijeli dan, kaže za Radio Slobodna Evropa (RSE) Hana iz Maglaja, gradića u sjevernom dijelu Bosne i Hercegovine.

Hana se grije na struju, a njen dom je jedan od oko 200.000 domaćinstava, koja nemaju električnu energiju u posljednja dva dana, niti informaciju kada će isporuka biti normalizovana.

“Osjećam se kao da je ratno stanje, jer ne mogu doći do bilo kakve informacije od nadležnih”, kaže Hana.

Dodaje da ne može dugo razgovarati, jer posljednje procente baterije u mobilnom telefonu čuva, kako bi se mogla čuti sa djecom, koja žive u drugim gradovima.

Iz saopštenja nadležnih elektroenergetskih preduzeća, javnost je proteklih dana mogla saznati da je evidentirano oko 70 prekida na dalekovodnoj mreži, kao i više od 60 prekida niskonaponske mreže.

Za prenos električne energije mrežom dalekovoda, kao i za njeno održavanje i proširenje, nadležan je Elektroprenos – jedino javno preduzeće na državnom nivou. Iz ovog preduzeća nisu dali konkretne odgovore ni na jedno od pitanja koje je postavio RSE.

Na pitanja o stanju elektroenergetske mreže, vrsti kvarova, broju kvalifikovanih zaposlenika koji mogu otkloniti te kvarove, te nivou ulaganja u održavanje i obnovu mreže, odgovoreno je da je “zbog jakog snježnog nevremena došlo do ispada” šest dalekovoda, što je bez struje ostavilo građane u 16 opština širom Bosne i Hercegovine, te nepoznat broj opština u Semberiji, ravničarskom kraju na sjeveroistoku zemlje.

Na pitanje kada će snabdijevanje biti normalizovano, iz Elektroprenosa poručuju da se nadaju da će do kraja dana otkloniti kvarove, ali da se mogu očekivati novi, zbog nevremena.

Na upite nije odgovorila nijedna od tri elektroprivrede: Elektroprivreda BiH, Elektroprivreda Republike Srpske i Elektroprivreda HZ Herceg Bosna.

Radi se o javnim preduzećima u Bosni i Hercegovini koja proizvode struju i upravljaju niskonaponskom mrežom koja opskrbljuje potrošače.

Politiziran i zanemaren elektroenergetski sistem u BiH

Almir Muhamedbegović, inžinjer elektrotehnike, kaže za RSE da građani BiH imaju brojne probleme duž cijelog sistema koji struju vodi od postrojenja za proizvodnju, pa do utičnice.

Nedovoljno ulaganje u održavanje i razvoj elektroenergetske mreže je jedan od ključnih razlog za nestanak struje, kaže on. Dodaje da je to vidljivo iz plana poslovanja Elektroprivrede BiH za period 2025. do 2027. godine.

“I ne čudi me uopšte da je 17 posto domaćinstava koje snabdijeva ova elektroprivreda ostalo bez struje nakon snijega, koji nije bio nešto izvanredno visok. To je jasan pokazatelj koliko loše oni upravljaju distributivnom mrežom”, kaže Muhamedbegović.

Problem kreće, kaže on, od bazičnog održavanja prostora i sječe šume oko distributivne mreže, da drveće ne bi padalo na mrežu.

“A mi stalno gledamo kako drveće pada na mreže, i oni to slikaju i dijele, a time samo slikaju vlastiti nerad” kaže on.

Prema njegovim saznanjima, Elektroprivreda BiH planirala je naredne godine uložiti 18 miliona maraka (devet miliona eura) u nabavku materijala za održavanje, te oko osam miliona maraka (oko četiri miliona eura) za usluge održavanja.

To je, smatra on, nedovoljno za jednu kompaniju i mrežu te veličine.

“Evo vidimo kako dobro održavaju kad sve padne čim napada malo veći snijeg”, kaže Muhamedbegović, i dodaje da bi izdatke za održavanje i unapređenje distributivne mreže trebalo povećati za 10 do 20 puta, naročito za preventivno i za prediktivno održavanje, a ne samo za havarijsko održavanje, što je popravak nakon kvara.

“A havarijsko održavanje i nije održavanje, već samo gašenje vatre, koje ne rješava uzrok nego sanira posljedice”, kaže on.

Prema zvaničnim podacima Elektroprivrede BiH, ovo preduzeće je prošle godine od građana i firmi naplatilo skoro 300 miliona maraka (oko 150 miliona eura) po osnovu mrežarine, odnosno naknade za korištenje distributivne mreže.

Bivši direktor Elektroprivrede BiH Enver Kreso za RSE kaže da Elektroprivreda nema para za kvalitetno održavanje distributivne mreže.

“Prekidi struje traju i po nekoliko dana i to nije normalno, to se ne smije dešavati. Ulaganja i održavanja su minimalna i ona su ispod potrebnog nivoa, zbog finansijskih i organizacijskih problema održavanje distributivnih komponentni energetskog sistema je loša i zato su sve češći i dugotrajniji ispadi”, kaže Kreso za RSE.

Istovremeno, Edhem Bičakčić, predsjednik Regionalnog ogranka Međunarodnog vijeća za velike električne sisteme, kaže za RSE da je poslije rata distribucijska mreža značajno obnovljena i rekonstruisana, ali taj posao treba nastaviti dalje.

“Ono gdje je distribucijska mreža limitirana je priključak novih potrošača, posebno, ovih novih malih proizvođača električne energije, tu je uvijek falilo dalekovoda i bilo je teško dobiti te priključke, a ovo su sada poremećaji u snabdijevanju uslijed dodatnih tereta po dalekovodima”, kaže Bičakčić.

Dodaje i da kada dođe do velikih ispada struje sa mreže dolazi i do pada proizvodnje struje, ukoliko ona nema put da ide u izvoz.

“Ako dođe do ispada struje sa mreže, smanjuje se proizvodnja. Ovo nije neobična pojava i ovo je posebno opasno za osjetljive regije poput Bihaća i Mostara”, kaže Bičakčić.

Stotine miliona na računu, a popravak dalekovoda još na čekanju

Slično stanje je i sa održavanjem i proširenjem mreže dalekovoda, za koje je nadležno preduzeće Elektroprenos BiH.

Skoro pola milijarde maraka (oko 250 miliona eura) leži na računu ovog preduzeća, što je iznos koji se godinama uvećava, jer se sredstva planirana za održavanje i unaprijeđenje prenose u narednu godinu.

Ovo je vidljivo iz analize godišnjih planova investicija, kao i iz Dugoročnog plana razvoja prenosne mreže od 2021. do 2030. godine, koje je Elektroprenos BiH dužan izraditi svake godine.

Ovi dokumenti su javno dostupni na stranici Državne regulatorne komisije za električnu energiju – DERK, koja odobrava planove preduzeća Elektroprenos BiH.

U dokumentima je vidljivo da je Elektroprenos BiH planirao u dalekovodnu mrežu investirati 207 miliona maraka (oko 103,5 miliona eura), u periodu od 2021. do 2023. godine, ali je uloženo samo 20 posto tog iznosa.

Uzroci za tako nisku realizaciju investicija u dalekovodnu mrežu vidljivi su u političkom neslaganju suvlasnika ovog preduzeća. Naime, suvlasnici su entiteti Federacija Bosne i Hercegovine i Republika Srpska, u omjeru 59 na prema 41 posto.

Na čelo ovog preduzeća je nedavno imenovan Miro Džakula, ekonomista i dugogodišnji kadar Hrvatske demokratske zajednice u BiH, koji je godinama rukovodio Upravom za indirektno oporezivanje BiH.

Elektroprenos BiH je tako 2021. godine planirao investirati 288 miliona maraka (oko 144 miliona eura) u dalekovodnu mrežu, ali je utrošen te godine samo jedan milion maraka (oko pola miliona eura). Ostatak novca je prebačen na narednu, 2022., godinu, kada je ovo preduzeće investiralo oko 10 miliona maraka (oko pet miliona eura).

Planom investicija za 2023. godinu predviđena su 352 miliona maraka (176 miliona eura), a investiran je 31, pa su sredstva na računu preduzeća dosegla pola milijarde maraka (oko 250 miliona eura).

Istovremeno, u desetogodišnjem planu ovo preduzeće navodi da su na prenosnoj mreži u jednom dijelu Hercegovine “još uvijek u pogonu prelazna rješenja napravljena u ratu”, te da još nisu završene “rekonstrukcije nekih ratom oštećenih vodova”.

Preveliki napon, hronični problem prenosne mreže u BiH

Već duži niz godina je napon u elektroenergetskom sistemu BiH često iznad propisanih vrijednosti, što je jedan od najozbilјnijih problema s kojim se susreće prenosna mreža u BiH, navodi Državna regulatorna komisija za električnu energiju – DERK, u prošlogodišnjem izvještaju o svom poslovanju.

“Neophodan je aktivniji angažman Elektroprenosa BiH u nabavci i ugradnji kompenzacijskih postrojenja, odnosno prigušnica kako bi ovaj probem bio riješen”, ističe se u izvještaju.

Uz to, navodi u DERK u svom izvještaju, Elektroprenos BiH kasni sa dostavljanjem godišnjih planova investicija, dok je svoj Dugoročni plan razvoja prenosne mreže ovo preduzeće posljednji put ažuriralo 2021. godine, iako bi ga po zakonu trebalo donositi svake godine.

Dugoročni plan razvoja prenosne mreže treba definisati neophodna pojačanja postojeće mreže i njenu dogradnju, kako bi se ona pravovremeno jačala i bila sposobna obezbjediti kontinuiran prenos električne energije.

Nastavi čitati
Advertisement

Najčitanije