Connect with us

BiH

Stevandić: Dan RS ostaje, to je ugaoni kamen našeg nastanka

Published

on

Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić rekao je za Srnu da je 9. januar ugaoni kamen na kome je sve sagrađeno i da zbog toga svi žele da ga uklone.

”Sve ostalo što smo radili ove 33 godine bi palo. Zato mi toliko ne damo taj kamen. To je ugaoni kamen ne samo našeg nastanka nego i naše budućnosti”, istakao je Stevandić.

On je rekao da RS ne može da mijenja datum obilježavanja.

”On bi bio Dan Republike i kada ne bi bio na papiru, i kada ne bi glasala za njega Narodna skupština, on bi bio, i on bi narod okupljao”, poručio je Stevandić.

Podsjetimo, Ustavni sud BiH 9. januar je proglasio neustavnim ali ga vlasti u ovom entitetu nastavljaju obilježavati.

BiH

Poslodavci nemaju dobre vijesti: “Ako bude trebalo, otpustit ćemo 100-200 radnika”

Published

on

By

Cilj povećanja minimalne plaće na iznos od 1.000 KM nije poboljšanje finansijskog statusa radnika već da se u budžet Federacije Bosne i Hercegovine upumpa novih 700 miliona KM – kaže za Faktor Adnan Smailbegović, predsjednik Udruženja poslodavaca FBiH.

Smatra da će Vlada FBiH, baš kao što to tvrdi zamjenik premijera Vojin Mijatović, subvencionirati obrte i mala preduzeća.

– To je bacanje prašine u oči. Šta sa srednjim i velikim preduzećima koji imaju po 500 i više radnika?
Rast minimalne plaće povlači i rast drugih plaća. Tokom vikenda razgovarao sam sa čelnicima jedne velike kompanije koja se bavi pružanjem usluga. Kažu, ako bude trebalo, otpustit ćemo 100-200 radnika. Ko će se prvi naći na udaru? Mladi ljudi kojima je to prvi posao, tek se uče zanatu, treba im vremena… A Vlada FBiH ističe kako je ova odluka, između ostalog, i za dobrobit mladih – ističe Smailbegović.

Dodaje kako nas u 2025. očekuje eksplozija cijena.

– Svako će se snalaziti na svoj način. Trgovački centri će podići cijene, ulazne cijene idu gore, cijene usluga… Ovi koji podižu cijene ubrzat će rast inflacije, a istovremeno će se smanjiti zaposlenost. I ko će na kraju platiti ceh? Građani, naravno – govori on.

Stava je da će ova odluka pojačati sivu ekonomiju.

– Vidite, u FBiH privatna preduzeća imaju 14 radnika zaposlenih u prosjeku. Znači, značajan je broj onih firmi, obično porodičnih, koji imaju pet-šest zaposlenih. Kako da oni podignu plaću, od čega? Također, izvozno orijentisane firme ne mogu podići cijene svojih proizvoda jer će onda ostati bez tržišta – pita se

Naglašava kako je od ekonomskih stručnjaka i analitičara zatražio da istraže da li se ikada desilo, pogotovo u ovom dijelu Evrope, da se minimalna plaća poveća za 61,5 posto (sa 619 KM na 1.000 KM).

– Prije 15 godina, ekonomski jaka i stabilna Slovenija je digla minimalnu plaću za 23 posto, pa su se godinama oporavljali od te mjere – istakao je Smailbegović.

Nastavi čitati

BiH

Suljagić: Ako može zveckati oružjem, Dodik može i na suđenje

Published

on

By

Emir Suljagić, direktor Memorijalnog centra Srebrenica, oglasio se danas, 6. januara na mreži X (bivši Twitter) i javno uputio poruku Miloradu Dodiku, predsjedniku manjeg bosanskohercegovačkog entiteta.

Ako može da zvecka oružjem, može i prisustvovati suđenju“, napisao je kratko Suljagić.

Podsjetimo, Dodik je operisan 9. decembra u Beogradu. Operativni zahvat na želucu i jednjaku bio je komplikovan, ali je prošao uspješno, kako je tada saopćeno.

Sud BiH je pribavio multidisciplinarno vještačenje šestočlanog tima ljekara Opće bolnice “Prim. dr Abdulah Nakaš”, a oni su se izjasnili da Milorad Dodik nije sposoban da prisustvuje suđenju.

Kako su utvrdili vještaci, Dodik nije zdravstveno sposoban da putuje na relaciji Banja Luka – Sarajevo i da prisustvuje suđenju. Doktori će pratiti njegov oporavak šest sedmica nakon operacije.

Radiosarajevo.ba

Nastavi čitati

BiH

SNSD blizu ispadanja iz vlasti na nivou Bosne i Hercegovine, pregovori do kraja sedmice

Published

on

By

Krajem sedmice će početi razgovori o rekonstrukciji vlasti na nivou Bosne i Hercegovine, koja će početi od smjene kadrova SNSD-a u rukovodstvima oba doma Parlamentarne skupštine BiH, saznaje Klix.ba.

Prve “mete” nove većine, koju bi činile stranke Trojke (SDP, NiP, NS), HDZ i trenutno opozicione stranke iz Republike Srpske (SDS, PDP, Lista za pravdu i red) bile bi Nebojša Radmanović i Nikola Špirić, koji se nalaze u rukovodstvu Predstavničkog doma, odnosno Doma naroda PS BiH.

Nakon toga, trebala bi krenuti i rekonstrukcija Vijeća ministara BiH, gdje bi se zamijenili ministri iz SNSD-a Staša Košarac i Srđan Amidžić, a Nenad Nešić, koji je uhapšen i trenutno se nalazi u pritvoru, svakako će biti smijenjen uz podršku svih stranaka u Predstavničkom domu, osim SNSD-a.

Kako saznajemo, razlog za ovaj potez je blokada puta BiH prema Evropskoj uniji, koju najavljuju iz SNSD-a nakon hapšenja Nešića.

Pored toga, izjave predsjednika RS-a Milorada Dodika, koji je rekao da je “politički cilj nezavisnost” ovog entiteta, također su pridonijele “pucanju” koalicije na državnom nivou.

Iako stav HDZ-a još uvijek nije poznat po ovom pitanju, iz stranaka Trojke smatraju da imaju dovoljno ruku da počnu sa smjenama rukovodstva oba doma PS BiH, a zatim i Vijeća ministara.

Nastavi čitati

BiH

dr. Sedad Bešlija : Nenad i Darko: intelektualci ili velikosrpska vlahadija?

Published

on

Nenad i Darko: intelektualci ili velikosrpska vlahadija?
(Kratko upozorenje na knjigu “Alija: ulema ili balija?” Nenada Kecmanovića i Darka Tanskovića, Laguna, Beograd, 2024.)
Sasvim je legitimno baviti se ličnosti i djelom Alije Izetbegovića jer je on relevantna i važna historijska ličnost o kojem se danas pišu doktorske teze, objavljuju relevantna (i argumentirana kritička) historiografska, politološka i kulturološka istraživanja, daju imena ulica i trgova, vjerskih i školskih objekata, čija djela krase nacionalne i druge biblioteke diljem svijeta i prevode se na svjetske jezike.
Međutim, nije umjesno, a ni korektno baviti se ovom ličnosti na način neprimjeren akademskom nivou nastojeći “ugurati” neka pisanja pod relevantnu publicistiku. Interesantno, ali odavno ne i iznenađujuće, je da takav pristup uvijek i iznova dolazi iz poznatih krugova koji na svaki mogući način pokušavaju učiniti nemoguće, a to je da jednoj pozitivnoj historijskoj figuri promijene povijesni karakter. Upravo su to iz Beograda (gle čuda!) pokušali učiniti Nenad Kecmanović i Darko Tanasković svojim najnovijim izdanjem pod provokativno-pogrdnim naslovom “Alija: ulema ili balija”.
U ovom kratkom osvrtu, bolje rečeno, “upozorenju o opasnostima na putu”, zadržat ćemo se konkretno da tretiranju glavnog „junaka“ Kecmanovićevog i Tanaskovićevog teksta, Alije Izetbegovića, premda tekst obiluje i drugim raznoraznim ideološkim kvalifikacijama i prevaziđenim historiografskim falsifikatima o bosanskoj prošlosti (npr. upitna državnost Bosne u srednjem vijeku, Bošnjaci su poturice, Bošnjaci su sluge nacista i fašista, u Bosni je od 1992. do 1995. bio građanski rat, relativizacija/negiranje genocida nad Bošnjacima…) te značajnih bosanskih ličnosti i događaja o kojima će se vjerovatno pisati na drugim mjestima.
Naime, već nakon čitanja prvih stranica ovog štiva, uočljiv je kafansko-pamfletističko-sarkastični pristup u pisanju zadate teme, a knjiga može poslužiti za primjer unaprijed osmišljenog i za potrebe ideološke indoktrinacije i satanizacije historijske ličnosti napisanog teksta. To i nije čudno budući da su autori knjige dežurni velikosrpski ideolozi (u međuvremenu evoluirali u ideologe famoznog tzv. “srpskog sveta”) okićeni raznoraznim titulama.
Tekst obiluje lažnim konstrukcijama, ciničnim podvalama, nevještim pokušajima skrivanja vlastite opčinjenosti ličnosti i djelom Alije Izetbegovića, posebno djelom pretočenim u veliku historijsku činjenicu očuvanja međunarodnog priznanja, suvereniteta, teritorijalnog integriteta i nezavisnosti cjelovite države Bosne i Hercegovine.
Autori su naprosto fascinirani i opčinjeni svestranošću i neuhvatljivošću svih dimenzija Alijine ličnosti (od porijekla i porodičnog života do obrazovanja, pisane zaostavštine i političke karijere) koja im i dalje ostaje noćna mora i enigma (baš kao što je to bila i ostala i psihijatru i ratnom zločincu Radovanu Karadžiću, kako i sami autori navode u tekstu).
Doima se da ustaju i liježu samo s jednim pitanjem na koje nemaju odgovor niti će ga imati makar napisali tomove knjiga o njemu: Kako je moguće da nam je taj Alija (nakon što je odbio Miloševićevu ponudu da bude predsjednik tzv. “Treće Jugoslavije” tj. Velike Srbije) ukrao povijesni finiš velikodržavne projekcije te savremenu i buduće generacije (veliko)Srba ostavio bez zlatne jabuke tj. kosovskim mitom obojene velikosrpske države na Balkanu?!
U slovu i duhu islamofobne orijentalističke terminološke koncepcije autori ponavljaju otrcane i prežvakane sintagme, formulacije i mantre iz velikosrpske “akademske” kuhinje o tome da je Alija Izetbegović u Drugom svjetskom ratu služio naciste, a da su Mladi muslimani dio Muslimanske braće iz kojih je nastala Al-Kaida, da je na bazi “Islamske deklaracije” stvarao islamsku državu u BiH, da je (pan)islamski militantni džihadistički fundamentalista, da je glavni akter i razlog rušenja Jugoslavije i međuetničkih odnosa u Bosni, da je dijelio Bosnu, da je bio prevrtljiv i lažljiv, da je politički debitant i amater i tome slično.
Usto, blasfemično i islamofobično se izražavaju o vjerskom i vjerujućem identitetu Alije Izetbegovića konstruirajući gnusne i podrugljive rečenice i kvalifikacije.
Autori u knjizi, koja definitivno atakuje na mentalno zdravlje čitaoca udaljavajući ga od osnovnih historijskih činjenica, na par mjesta pokazuju i svojevrsni strah od širenja državotvornog bosanstva u Bosni što je također odlika velikosrpskih promicatelja unutar najnovije, u nazivlju modifikovane, velikodržavne ideje tzv. “srpskog sveta”.
Od nadljudskog, na momente paranoičnog, naprezanja moždanih ćelija i nevještog pokušaja sklapanja teorijskih elaboracija i naklapanja autori su se premorili što najzornije ilustruje činjenica da su na kraju ovog ideološkog pamfleta par excellence rahmetli Aliji Izetbegoviću dodali 7 nepostojećih godina života navodeći da se “iz aktine politike povukao u 85. godini života”, iako je Izetbegović ovaj svijet napustio u 78. godini života (str. 310)
Toliko dugo je Alija Izetbegović u njihovom komšiluku i njihovim glavama živio, da im se pričinilo da je živio i duže nego što je stvarno živio, a svojim posljednjim pisanjem potvrđuju da je još uvijek i te kako živ.
Dr. Sedad Bešlija
Nastavi čitati

BiH

Dodik: Ako je Nešić učestvovao u kriminalnim aktivnostima neka bude procesuiran, ima i kod Srba bitangi

Published

on

By

Predsjednik RS Milorad Dodik u intervjuu Glasu Srpske je rekao da je hapšenje Nenada Nešića, ministra sigurnosti BiH, “pritisak na RS”.

 

– Vidljivo je to i kroz odbijanje da slučaj procesuira pravosuđe u RS. Ne znam šta mu se stavlja na teret, nemam veze sa tom pričom, iako i to neki tvrde. Nešić je na mjestu ministra pokazao patriotsko ponašanje. Kad je bio direktor “Puteva”, bilo je nekih indicija, nekih pogovaranja i tada smo rekli da na to mjesto mora neko drugi. Naš MUP je to ispitivao, predao našem tužilaštvu, koje je reklo da nema spornih elemenata. A onda se desilo nešto u FBiH, neka firma koja je pravila neke dilove sa tim direktorom sa Sokoca, neko je tu uhapšen i onda se tragom tog hapšenja došlo i do Nešića – naveo je Dodik.

Kazao je da proces koji se protiv njega vodi i Nešićev slučaj nisu iste stvari.

 

– Ako se pokaže da je Nešić učestvovao u nekim kriminalnim aktivnostima, nemam ništa protiv da bude procesuiran. Ima i kod Srba bitangi, lopova, kriminalaca, uopšte ne tvrdim da ih nema. I mene su dovodili u taj kontekst, ali nikada ništa nisu dokazali iako je bilo prijava. A ja sada imam manje nego što sam imao prije nego što sam ušao u politiku. To znaju svi iz mog okruženja. I porodicu sam držao van državnih poslova – kazao je Dodik.

Nastavi čitati

BiH

Stevandić opet vrijeđa: Bošnjaci nikada do sada nisu imali priliku da iskuse…

Published

on

By

Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić rekao je da je Republika Srpska, 33 godine poslije potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma jača, veća i samostalnija, dok je BiH država bez zajedničkih vrijednosti koja bez nametanja sa strane ne bi mogla da funkcioniše ni dana.

– Ako gledate samo broj formalnih ili nametnutih institucija na nivou BiH, onda možda možete da izvedete zaključak kako je sada više BiH nego u Dejtonu. Međutim, neka država je jaka onoliko koliko može da funkcioniše, rekao je Stevandić za Nezavisne novine.

On je istakao da nisu stvorene nikakve zajedičke vrijednosti koje vežu narode u BiH. Prema njegovim riječima, razlog za to je što Bošnjaci ne znaju šta znači kompromis, jer nisu nikada imali priliku da ga iskuse, prenosi Vrbasmedia.

– Oduvijek imaju pomoć Zapada u ugrožavanju drugih jer to korespondira sa geopolitičkom agendom. Pravo s tim nema nikakve veze, napomenuo je Stevandić.

On smatra da je pozicija Republike Srpske posljednjih nekoliko godina otežana zbog sankcija njenom rukovodstvu, ali i finansijskih sankcija institucijama, određenim preduzećima, a time i građanima, ali čak i u takvim uslovima RS funkcioniše normalno.

– Ali, ta vremena sankcija ne mogu da traju predugo. RS u ovom trenutku ima podršku moćnih prijatelja koje na samom početku nije imala. Rusija, ali i Kina u Savjetu bezbjednosti UN pokazuju da svijet odavno nije unipolaran. I u samoj EU postoje države koje smatramo svojim prijateljima, a koje, zapravo, samo štite međunarodno pravo, naglasio je Stevandić.

Stevandić je istakao da je suđenje predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku pred Sudom BiH politički montiran proces, te da se protiv političkog suđenja moguće boriti samo političkim odlukama.

– I ovaj put smo imali odgovor u slučaju da pokušaju da svrgnu legitimnog i legalnog predsjednika Republike Srpske, naveo je Stevandić.

On je ponovio da se u Sarajevu ne sudi Dodiku kao građaninu već predsjedniku koji po Ustavu predstavlja Republiku.

– Ako popustimo sada, više nijedan predsjednik neće smjeti da potpiše zakon koji usvoji Narodna skupština, a da prije toga ne pita Ambasadu SAD, naglasio je Stevandić.

Nastavi čitati
Advertisement

Najčitanije