BiH
Stevandić zaprijetio Bošnjacima: “Ovo će vam se jednog dana vratiti kao bumerang!”
Glasanje ambasadora Bosne i Hercegovine pri Stalnoj misiji Ujedinjenih naroda u New Yorku Zlatka Lagumdžije za antirusku izjavu u Vijeću sigurnosti UN čin je koji samo destabilizuje BiH, uništava povjerenje među narodima i Bošnjacima će se jednog dana vratiti kao bumerang, izjavio je predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić.
On je u Beogradu izjavio da “Bošnjaci sve rade smišljeno, da je sve dogovoreno ranije i onda Srbe dovode u poziciju da moraju da se bune i da objašnjavaju da je sve učinjeno mimo njihove volje”.
Stevandić tvrdi da je “srbofobija izvorno rusofobija” tako da Lagumdžija i ostali sada misle da su nanijeli štetu Srbima i Rusima i njihovim međusobnim odnosima.
A naši međusobni odnosi nisu protiv interesa BiH. Oni su mnogo stariji od trenutnog ukrajinskog sukoba, izdržali su mnogo teža vremena i nisu usmjereni protiv Bošnjaka i Hrvata”, rekao je Stevandić.
On sumnja da će ministar vanjskih poslova BiH Elmedin Konaković iskreno odgovoriti na zahtjev člana Predsjedništva BiH Željke Cvijanović da hitno i bez odgađanja u što kraćem roku dostavi informacije o okolnostima koje su prethodile postupku ambasadora Stalne misije BiH pri UN Zlatka Lagumdžije, prenosi RTRS.
“On se čuva da ne povrijedi svoje zapadne mentore i igra tu neku vrstu slaloma tako da i ako odgovori, to će biti neiskren odgovor“, uvjeren je Stevandić.
BiH
Stevandić nakon usvajanja spornih zaključaka NSRS: Da Dodik nije potpisao morao bih ga tužiti, prijetilo bi mu 7 godina zatvora
Narodna skupština Republike Srpske je mjesto gdje ima mnogo različitih mišljenja, ali se ne može glasati protiv akata koji su usmjereni na branjenje Republike Srpske. Voditi suverenu politiku je uvijek bilo teško, ali nemamo pravo da je svojim odlukama ugrožavamo. Naš komoditet mora biti ispod interesa RS, rekao je jutro predsjednik NSRS Nenad Stevandić gostujući na RTRS.
Stevandić je gostujući u Јutarnjem programu RTRS optužio Tužilaštvo BiH da se miješa u rad zakonodavnih organa, i to nazvao rušenjem ustavnog poretka. Rekao je i da poslanici imaju imunitet.
– Ono što se u parlamentu donese može se samo na Ustavnom sudu tumačiti, sve drugo je napad na ustavni poredak – poručio je Stevandić.
Stevandićeva izjava dolazi dan nakon posebne sjednice NSRS na kojoj je usvojeno niz zaključaka, a koji se mahom svode na pokušaj zaštite predsjednika vladajućeg SNSD-a i predsjednika RS Milorada Dodika od krivičnog gonjenja pred Sudom BiH zbog nepoštivanja odluka visokog predstavnika u BiH. Podsjećamo, uoči sjednice Tužilaštvo BiH je od Stevandićevog kabineta zatražilo pojašnjenje o pomenutoj sjednici i tačkama koje su za istu najavljene sumnjajući u mogućnost pet krivičnih djela. Iako tvrdi da Tužilaštvo BiH nije nadležno za ono što je tražilo, Nenad Stevandić je jučer potvrdio da je odgovorio na zahtjev Tužilaštva BiH.
Stevandić je jutros rekao da je Narodna skupština Republike Srpske samostalna, suverena, nezavisna, dok su poslanici zaštićeni imunitetom i statusom Parlamenta RS. Tvrdi da za svoj rad ne snose nikome odgovornost, osim narodu koji ih bira i većini koja određuje politiku.
Hibridni rat iz Sarajeva
– Voditi suverenu politiku je uvije bilo teško, ali naš komoditet je ispod interesa RS. Sve ovo što dolazi iz Sarajeva je dio hibridnog rata i to moramo demaskirati i tri puta mjeriti prije nego što donesemo neke odluke – tvrdi Stevandić.
Stevandić je jutros ustvrdio da je zajednička radna grupa sastavljena od stranaka na vlasti i opozicije u 11 sati napravila nacrt od nekih 10 zaključaka, da bi u 15 sati SDS i PDP počeli da se povlače iz radne grupe sa izjavama “da možda neće ni glasati”.
– Očigledno su bili u nekakvoj eksternoj komunikaciji. Rekao sam im, ako pripadate Republici Srpskoj vi odgovarate svojim biračima. Morate da kažete šta vam se ne sviđa, a ne da nas dovedete u situaciju da vam omogućimo sjedicu, a vi se onda povlačite sa te sjednice. Pravili su neki alibi da izađu sa glasanja. Čak su u tri sata ujutro tražili pauzu od 20 minuta. Јa sam im dao pet minuta pauze nakon čega su se vratili u salu i glasali. Valjda su uvidjeli da bi to bio nepatriotski čin – rekao je Nenad Stevandić.
“Na lokalnim izborima, što se kaže, nije se znalo ko pije a ko plaća. To je završeno”
– Ne kažem ja da je skupštinska većina u svemu upravu, ne kažem ja ni da se ja slažem u svemu s Dodikom. On je predsjednik, tu prestaju političke podjele. Imali smo mi na lokalnim izborima, što se kaže, nije se znalo ko pije a ko plaća, bilo je svako protiv svakoga. To je završeno. Ti sada imaš vrlo konkretnu sitaciju, da se sudi čovjeku koji je potpisao akt koji sam mu ja poslao. Da nije potpisao ja bi ga mora da tužim, i prijetilo bi mu sedam godina zatvora. Jer ja sad ne treba da štitim tog čovjeka? Ne ja treba da pokažem da li pripadam RS iskreno ili da li se folimar”, tvrdi Stevandić.
NSRS je mjesto gdje ima mnogo različitih mišljenja, ali se ne može glasati protiv akata koji su usmjereni na branjenje Republike Srpske, smatra Nenad Stevandić.
Nakon upita Tužilaštva NSRS ipak ublažila zaključke?
Narodna skupština Republike Srpske (RS) usvojila je rano 25. decembra zaključak kojim se od Milorada Dodika, predsjednika tog bosanskoercegovačkog entiteta, traži da se ne odaziva na poziv Suda Bosne i Hercegovine, sve dok ne bude zdravstveno sposoban da učestvuje u postupku.
Time je ublažen prvobitno definisan tekst zaključka, kojim je predloženo da se od Dodika traži da se uopšte ne odaziva na poziv Suda BiH, pred kojim mu se sudi za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Radi se o jednom od 12 zaključaka koje je Skupština RS usvojila nakon razmatranja “Informacije o urušavanju pravnog poretka u BiH kršenjem Dejtonskog mirovnog sporazuma” na posebnoj sjednici.
Dodik, nedavno operisan u Beogradu, trebao se pojaviti pred Sudom BiH u srijedu, ali je ročište, po navodu njegovog advokata, odgođeno za 30. decembar.
(Polu)blokada institucija BiH
Među usvojenim zaključcima je i onaj kojim se traži da imenovani predstavnici RS u institucijama Bosne i Hercegovine obustave dalje odlučivanje, sve dok Sud BiH i državno Tužilaštvo ne obustave “politički montirani proces” protiv Dodika i Lukića.
No, blokade neće biti “ako se odlučuje o pitanjima kojima se vrši prenos nadležnosti sa nivoa Republike Srpske na nivo BiH”.
BiH
Višković: “Srbi su u FBiH građani drugog reda, ne bi preživjeli bez pomoći Srbije”
Naveo je i kako je vještak Haris Vranić “na njihovoj listi želja”.
Jedna od njegovih tvrdnji je i da “Srbi u Federaciji BiH nemaju prava kakva ima Salkić u RS-u”.
“Srbi su u Federaciji BiH građani drugog reda. Srbe ste protjerali iz FBiH, Srba ima nešto malo u Drvaru, Grahovu i Bosanskom Petrovcu i da nije pomoći iz Srbije i RS, što se tiče vas ne bi ni tamo preživjeli”, smatra Višković.
Podsjetimo da je na ovoj sjednici, koja je trajala nekoliko sati iza ponoći, usvojena i Informacija o urušavanju pravnog poretka u BiH kršenjem Dejtonskog sporazuma protivpravnim djelovanjem visokih predstavnika u BiH, antidejtonskim djelovanjem Ustavnog suda BiH, Suda i Tužilaštva BiH.
BiH
Građani BiH već 11 godina plaćaju lične karte više nego što treba: Kome i gdje je otišao višak novca!?
Građanima u BiH se već 11 godina obračunava puna cijena ličnih karata, iako one ne sadrže sve ono što su u stvari platili.
Ovaj podatak objavio je Almir Badnjević, direktor Agencije za identifikaciona dokumenta, evidenciju i razmjenu podataka BiH (IDDEEA), te pojasnio da je riječ o besplatnom elektronskom potpisu, koji još nije zaživio na ličnim kartama.
Nezavisne novine su juče pokušale u IDDEEA provjeriti koliko je, od 2013. do ove godine, građanima izdato ličnih karata, ali odgovor nismo dobili.
Ipak, prema podacima sa sajta IDDEEA, trenutno imamo 3.049.128 važećih ličnih karata, pa se lako dođe do zaključka da je riječ o ogromnoj svoti koja je građanima naplaćena bez osnova.
Badnjević je naveo da je , “najblaže rečeno – skandalozno” to što Savjet ministara BiH nije usvojio odluku (sedam glasova “za”, dva “protiv”) da građani BiH na ličnoj karti imaju besplatan elektronski potpis.
– Naime, ovo je propisano Zakonom o ličnoj karti građana BiH još 2013. godine. Umjesto da su tada, 2013. godine, prvo usvojili sve potrebne odluke, pa tek onda ugovarali poslove izrade lične karte sa čipom i pripadajućim sertifikatima, oni su odlučili da godinama obračunavaju punu cijenu lične karte građanima BiH, iako ona nije sadržavala sve ono što su građani u stvari platili. Dakle, građani BiH već 11 godina plaćaju nešto što ne dobijaju – naveo je direktor IDDEEA.
U prethodnih godinu dana, tvrdi dalje Badnjević, pokušavali su da se ova odluka usvoji.
– Prikupili smo sva pozitivna mišljenja ministarstava, međutim Vijeće ministara je na kraju donijelo konačnu odluku i nije usvojilo ovu odluku. Na osnovu ovog zaključka Vijeća ministara uputili smo inicijativu resornom Ministarstvu civilnih poslova BiH, da se promijeni Pravilnik o ličnoj karti te smanji cijena lične karte građanima BiH – tvrdi Badnjević.
Kako je dodao, da ne bude nejasnoća, građani BiH imaju svoj besplatan udaljeni elektronski potpis putem IDDEEA BiH.
– Pretpostavili smo kakav će ovaj ishod biti, pa nismo htjeli čekati samo na ovu opciju. Dovoljno se čekalo od 2006. godine. Više od milion dokumenta u BiH je potpisano kvalifikovanim elektronskim potpisom. Dobit će građani BiH svoj elektronski potpis i kroz digital wallet polovinom naredne godine – najavio je Badnjević na društvenim mrežama.
Međutim, kako je dodao, građani BiH su od 2013. godine morali imati elektronski potpis i na ovaj način, kroz ličnu kartu.
– Nažalost, ni nakon 11 godina im nije dozvoljeno, iako je moralo biti – naglasio je Badnjević.
Admir Arnautović, predsjednik Udruženja kluba potrošača srednje Bosne Travnik, kaže da je strašna činjenica da građani lične karte plaćaju više nego što bi trebalo. On vjeruje da ovakvih slučajeva ima još.
– Kad uzmemo u obzir sve što se dešava, vjerujem da je to samo jedan od primjera, i kad bi se malo više zagrebalo, došli bismo do puno sličnih podataka. A istovremeno, nema primjera da su građani nešto manje platili nego što je trebalo – rekao je Arnautović za Nezavisne novine.
BiH
Zbog obilnog snijega obustavljen saobraćaj na više putnih pravaca u BIH
Zbog većih količina snijega obustavljen je saobraćaj za sve kategorije vozila na putevima Glamoč-Mlinište, Bosansko Grahovo-Drvar-Bosanski Petrovac, Drvar-Glamoč, Sanski Most-Ključ, Kupres-Novo Selo, Kotor Varoš-Teslić (Borja), Banja Luka-Kneževo i Bihać-Bosanski Petrovac-Ključ.
Za vozila preko 10 tona, kao i za teretna vozila sa prikolicom i šlepere obustavljen je saobraćaj preko prevoja Karaula na putu Olovo-Kladanj.
Na autoputu 9 januar, kao i na magistralnim i regionalnim putevima u RS-u produžena je zabrana saobraćaja za teretna vozila.
Snijeg i dalje otežava saobraćaj u većem dijelu Bosne, dok je u Hercegovini kolovoz mjestimično vlažan. Iz BIHAMK-a posebno upozoravaju na dionice preko planinskih prevoja, gdje ima ugaženog snijega na kolovozu, a na ovim dionicama za teretna vozila obavezno je korištenje lanaca.
Dodatne poteškoće vozačima pričinjava jak vjetar, koji stvara snježne nanose. Zbog težine snijega na brojnim dionicama česta su obaranja stabala na kolovoz.
Savjetuje se vozačima da na put ne kreću bez veće potrebe, a ukoliko ipak putuju da ne kreću bez odgovarajuće zimske opreme.
Zbog otežanih zimskih uvjeta obustavljen je saobraćaj za teretna vozila na graničnom prelazu Izačić. Na ostalim graničnim prelazima nema dužih zadržavanja za putnička vozila.
Povodom vjerskog praznika katoličkog Božića večeras do ponoći zabranjen je prevoz eksplozivnih materija na teritoriji Federacije Bosne i Hercegovine.
Preko planinskog prevoja Borova glava (Šuica-Livno) upozorava se na česte izlaske divljih konja na kolovoz.
Na magistralnom putu Jablanica-Blidinje zbog oštećenja kolovoza još uvijek je obustavljen saobraćaj.
U toku su radovi na magistralnom putu M-17 u Donjoj Jablanici, na lokalitetu Komadinovo vrelo, zbog čega se povremeno saobraća sporije, uz moguće kraće obustave.
Na dionici autoceste A1, Podlugovi-Visoko zbog radova na postavljanju bukobrana na mjestu izvođenja radova u funkciji je preticajna traka.
Radovi su aktuelni i na magistralnim putevima: Pelagićevo-Srebrenik, Turbe-Travnik (Kalibunar), Husino-Ljubače, Buna-Masline, Klašnice-Šargovac, Lepenica-Han Ploča i Čitluk-Ljubuški.
Na magistralnom putu Rogatica-Ustiprača, zbog oštećenja mosta, vozila do 30 tona saobraćaju jednom trakom, dok je za vozila preko 30 tona saobraćaj obustavljen.
Zabranjen je saobraćaj za vozila preko 5 tona najveće dozvoljene mase na graničnom prelazu Karakaj (kod Zvornika). Teretna vozila preko 5 t preusmjeravaju se na granične prelaze Bratunac ili Rača, dok autobusi mogu koristiti GP Šepak. Teretna vozila mogu saobraćati na GP Šepak od 09 do 13 sati i od 22 do 06 sati, saopćeno je iz BIHAMK-a.
FENA
BiH
Nešić: ‘Ni talibanima se ne nameću zakoni, pa zar da dozvolimo u BiH’
BiH
Sraman govor Milomira Marića u Banjaluci: Logoraša upoređivao sa medvjedom
Gostujući nedavno u Banjaluci na tribini “Hoće li biti Trećeg svjetskog rata?“, Milomir Marić je negirao postojanje logora u Prijedoru, tvrdeći da bodljikava žica nije bila u njihovom krugu. Tokom tribine pokreta “Odbrana Srpske“ on je rekao i da je cijeli svijet obišla fotografija Fikreta Alića, “čovjeka koji stoji iza žice, koji je izgladnio“.
“Ali taj fotograf našao jednog neuhranjenog mršavog čovjeka i slikao sliku koja će obilježiti našu historiju. Mi ne možemo izaći iz te priče. Poslije su ga ugojili, vodili i prikazivali u cirkusu u Amsterdamu i Briselu, kao mečka kada igra. Ja sam to pričao na TV-u, mene je nazvao Fikret i tuži me sudu, da sam se poigravao sa žrtvama iz logora smrti, kako su oni rekli”, ispričao je Marić tokom nastupa.
Detektor je ranije pisao da su bivši prijedorski logoraši podnijeli zajedničku prijavu srbijanskom Regulatornom tijelu za elektronske medije (REM) protiv Happy TV-a nakon što su, kako su naveli u emisiji “Dobro jutro, Srbijo”, iznesene neistine o logorima u Prijedoru, te uputili poziv predsjedniku Aleksandru Vučiću da dođe s voditeljem Marićem i Predragom Antonijevićem da odaju počast žrtvama “Omarske”, “Keraterma” i “Trnopolja”.
Članica REM-a je, nakon tri mjeseca od podnošenja prijave, potvrdila da su obustavili postupak, odnosno odbacili prijavu protiv Happy TV-a koju su podnijeli bivši logoraši iz Prijedora, da bi Upravni sud Republike Srbije zaključio da REM nije imao pravo da obustavi postupak u kome je morao obezbijediti i učešće prijavitelja, te da će REM ponovo odlučivati o ovoj prijavi.
Poslije preuzimanja vlasti u Prijedoru i na okolnim područjima, srpske snage su zatočile hiljade muslimana i Hrvata u zatočeničke logore “Omarska”, “Keraterm”i “Trnopolje”, utvrđeno je u presudi Mići Stanišiću koji je tokom rata bio ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske (RS) i Slobodanu Župljaninu, bivšem načelniku regionalnog centra policije u Banjaluci.
Njih dvojica su osuđeni u Haškom tribunalu na po 22 godine zatvora, a proglašeni su krivima za progon, ubistva i mučenje. Župljanin je osuđen i za istrebljenje.
U presudi Stanišiću i Župljaninu, Pretresno vijeće je zaključilo da je “oko logora bila ograda od bodljikave žice, koja je podignuta neposredno prije nego što su zatočenici iz ‘Keraterma’ i ‘Omarske’ dovedeni u ‘Trnopolje’, krajem jula 1992. godine, ali je uklonjena dan kasnije”. Pored toga, Pretresno vijeće ne smatra da odsustvo ograde predstavlja odlučujući faktor koji definiše karakter nekog zatočeničkog logora i zaključuje da tokom svog postojanja “Trnopolje” jest bilo zatočenički logor.
Presudama Tribunala u Hagu je utvrđeno da je najmanje 11.000 ljudi zatočeno u raznim zatočeničkim centrima u Prijedoru. Kroz logor “Keraterm” je prošlo više hiljada zatočenika, uglavnom Bošnjaka i Hrvata. U jednom periodu istovremeno je bilo zatočeno do 1.500 ljudi.
Srpske snage su ubile najmanje 190 muškaraca – Bošnjaka – u prostoriji 3 u Keratermu, 24. i 25. jula 1992. ili približno tih datuma, utvrđeno je u presudama Radovanu Karadžiću, bivšem predsjedniku RS-a i Ratku Mladiću, nekadašnjem komandantu Glavnog štaba Vojske RS-a, osuđenima na doživotne kazne zatvora.
Osporavanje presuda
Marić je nazvao lažima knjigu “Svjedok genocida“, koju je napisao američki novinar Roy Gutmman i za koju je dobio Pulicerovu nagradu.
“Čak i prvi haški optuženik Duško Tadić, ja sam ga gledao na CNN-u, kaže uhapšen srpski Eichmann. Stražar njega vodi, prijavila ga njegova snaha udata za njegovog brata u Njemačkoj, on je bio gastarbajter. Instruktor karatea. U vrijeme kada se to dešavalo u Prijedoru, on nije bio tamo, ali je trebao u direktnom prenosu predstaviti srpske naciste. Duško Tadić je na kraju i oslobođen, traži neku odštetu od Tribunala“, rekao je Marić.
Prvi haški optuženik Duško Tadić osuđen je 2000. godine na 20 godina zatvora zbog zločina u logoru “Omarska” u Prijedoru, počinjenih tokom 1992., dok je bio predsjednik lokalnog odbora Srpske demokratske stranke (SDS) u Kozarcu.
Za Tadića je utvrđeno da je tokom napada na Kozarac i okolno područje učestvovao u sakupljanju i prisilnom premještanju civila u zatočeničke logore. Kao dio grupe Srba, udarao je rukama i nogama jednog zatočenika, sve dok se ovaj nije onesvijestio. Jednom zatočeniku je prijetio nožem, a onda ga je ubo. Tadić je, prema presudi, ubio dvojicu muslimanskih policajaca u Kozarcu 26. maja 1992., te je učestvovao u ubistvu petorice muškaraca u Jaskićima, selu pored Prijedora.
Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju (MKSJ) 2008. godine je odobrio prijevremeno puštanje Tadića na slobodu, nakon što je odslužio više od dvije trećine 20-godišnje zatvorske kazne za zločine u Prijedoru.
Ranije je Marić tvrdnje iznosio u Srbiji, gdje ne postoji zabrana negiranja ili umanjivanja zločina počinjenih u BiH. Ali je izmjenama Krivičnog zakona takva praksa u BiH zabranjena. Državno tužilaštvo do sada je podiglo svega tri optužnice za negiranje zločina ili veličanje ratnih zločinaca, od kojih je jedna odbačena, a druge dvije spojene u jedan predmet protiv Vojina Pavlovića, kome se trenutno sudi.
Proruski stavovi
Tokom predavanja, Marić je iznio stavove o globalnim geopolitičkim izazovima, aktuelnim sukobima u svijetu i situaciji u kojoj se nalaze Srbija i bh. entitet Republika Srpska. Kazao je da nije bilo jasno da li će se zaratiti u Ukrajini.
“Čak i [Volodimir] Zelenski, kada su mu američke obavještajne službe govorile da će ga Rusija napasti, on je rekao kako njegove obavještajne službe ne govore da će Rusija napasti. Čak i Putina da su pitali u predvečerje rata u Ukrajini da li će napasti, on je rekao da neće. Bukvalno Rusija je uvučena u taj rat, jer je neko zaključio da je to posljednji trenutak da se obračunaju s Rusima, jer će kasnije biti kasno“, istakao je Marić.
On je rekao da Amerikanci i Evropljani imaju plan da podijele Rusiju, za šta postoji plan – jer Rusija raspolaže nezasluženo ogromnim prirodnim bogatstvima i da “to nisu nacionalna nego opštečovječanska bogatstva i ne pripadaju Rusima nego onom ko je u stanju – ko to može da oduzme“.
“Angela Merkel [bivša njemačka kancelarka] je imala hrabrosti da kaže da oni, potpisujući mirovne sporazume, nisu htjeli da naprave mir u Ukrajini. Putin nije tražio ništa nego da se zaustavi progon ruskog stanovništva u pokrajinama u Donbas i Luganjsk, neku vrstu autonomije je tražio da ostanu u Ukrajini. Angela Merkel je rekla, a pridružio se i [Francois] Hollande [predsjednik Francuske], mi smo samo na terenu da naoružamo Ukrajinu po NATO standardima i da je pošaljemo da ratuje s Rusijom“, izjavio je Marić.
Navodi o prirodi rata u Ukrajini, koje je Marić iznio, često se mogu naći u proruskim medijima u BiH i Srbiji, kao i na ruskim državnim medijima poput RT-a i Sputnika, u kojima se nerijetko nalaze sadržaji koji se kose s utvrđenim činjenicama, te ih stručnjaci smatraju dezinformacijama, o čemu je Detektor ranije izvještavao.
Kao RT ili Sputnik, Marić nije ponudio nijedan od dokaza kojim bi potkrijepio svoje tvrdnje te večeri.
Diskreditacija sudova pred kojima su optuženi Rusija ili ruski državljani dugo je prisutna dezinformacijska strategija Kremlja, kako bi zaštitili svoje aktivnosti i vladu od međunarodne odgovornosti, a prikazali Ukrajinu kao počinioca zločina, pokazala je analiza Detektora.
Ruski mediji širili su lažnu vijest da je Međunarodni sud pravde u februaru 2024. zaključio da Rusija nije agresor, izvrćući tvrdnje u predmetu u kojem je Ukrajina tužila Rusiju za kršenje Konvencije o suzbijanju finansiranja terorizma i zabrani svih oblika rasne diskriminacije.
Tužba se odnosila na početak ruske okupacije dijelova regija Donjeck i Lugansk, kao i Krima tokom 2014., bez spominjanja invazije punih razmjera iz 2022. godine. Ukrajina, kao tužitelj, nije zahtijevala da Sud prepozna Rusiju kao agresora, a Sud je pronašao činjenice o ruskom kršenju međunarodnog prava.
-
Smrtovniceprije 6 dana
Na ahiret preselila Bajrić (rođ. Hadžalić) Fatima -Babica
-
Svijet / Zanimljivostiprije 6 dana
Izraelski ministar odbrane se oglasio nakon žestokih udara po Jemenu: “Naša duga ruka će doći do vas”
-
Svijet / Zanimljivostiprije 6 dana
Saudijska Arabija odustaje od priznanja Palestine: Normalizacija odnosa s Izraelom cijena primirja?
-
Smrtovniceprije 7 dana
Na ahiret preselio Ćoralić (Ramo) Murat – Mujo
-
Cazinprije 7 dana
Saobraćajna nesreća u cazinskom naselju Kovačevići
-
BiHprije 5 dana
Doktor Peško: Čuo sam se s Dodikom, kaže da ima potrebu da podriguje, savjetujem mu da nigdje ne putuje