Connect with us

BiH

Stižu veći računi za struju: Slovencima će 131 milion KM isplatiti građani RS-a? (VIDEO)

Published

on

Presuda je pravosnažna. Rok za isplatu novca je 30 dana. Stiže uvjeravanje da će sve biti ispoštovano

Hoće li u Republici Srpskoj poskupjeti električna energija? Prema presudi Arbitražnog vijeća u Beogradu, rudnik i termoelektrana “Ugljevik” mora isplatiti 131 milion maraka “Elektroprivredi” Slovenije, ali i prodavati trećinu proizvodnje električne energije. Presuda se odnosi na prijeratno ulaganje u Termoektranu “Ugljevik“, javlja BHRT.

Analiza stručnjaka

RiTE „Ugljevik“ mora isplatiti 131 milion KM. Trećinu svoje proizvodnje struje prodavati Sloveniji. Struje na tržištu Republike Srpske ne bi trebalo da nedostaje. Ipak, novčana isplata mogla bi da utiče na poskupljenje struje krajnim potrošačima. Ovako situaciju analiziraju stručnjaci iz oblasti energetike.

-Povećanje cijene električne energije je jedini način da RiTE Ugljevik plati svoje obaveze prema ovoj presudi. RiTE nema taj novac, kao ni Elektroprivreda RS kao njen vlasnik. Stoga je jedini način, da se obezbijedi novac, povećanje cijene. Ne postoji čarobni štapić, pojašnjava stručnjak u oblasti energetike Damir Miljević.

Ostaje nepoznanica da li će teret presude na kraju nositi građani kroz dodatno poskupljenje struje. Komentar na takvu mogućnost iz Elektroprivrede RS novinari nisu dobili.

Kako isplatiti dug?

Model izvršenja presude, također, nije poznat. Postoji više varijanti. Dodatni problemi su i desetine miliona maraka duga prema dobavljačima, upozoravaju naši izvori. Ipak, stiže i odgovor da radnici, njih oko 2.000, ne treba da brinu.

-Nije to tako katastrofično kako se piše, nije to nikakav kraj “Ugljevika”. Zbog dvije hiljade ljudi koji su zaposleni u tom preduzeću, treba reći da se ne daje jedna trećina energije, nego se prodaje Slovencima jedna trećina energije, ističe izvršni direktor RiTE “Ugljevik” Milutin Tasovac.

-Ja lično bih zagovarao put pregovora. Isplata novca u cjelini mislim da je apsolutno nemoguća. To i da preuzme budžet vidjeli ste koliko je bilo problema sa isplatom onih sredstava koje su bile od obveznica sa bečke berze, napominje ekonomski analitičar Zoran Pavlović.

Presuda je pravosnažna. Rok za isplatu novca je 30 dana. Stiže uvjeravanje da će sve biti ispoštovano.

Uvjeravanja vlasti

-Mi možemo izvršiti ovu odluku. TE Ugljevik će to izvršiti. Naravno da će to za nju biti teret ali u svakom slučaju treba imati u vidu da je ova obaveza nastala u periodu postojanja SFRJ u vrijeme kada je postojao samoupravni sporazum o udruživanju rada i sredstava na nivou tadašnje države, kaže ministar rudarstva i energetike RS Petar Đokić.

Paralelno se vodi spor u okviru Međunarodnog centra za rješavanje investicionih sporova u Washingtonu težak 800 miliona maraka. Taj postupak je zamrznut prije nekoliko godina do okončanja procesa u Beogradu. Očekuje se njegovo aktiviranje, što bi bio dodatni udar na RiTE “Ugljevik” i Elektroprivredu RS.

BiH

Crni dan na bh. cestama: U jednoj nesreći poginuo dječak, u drugoj žena

Published

on

By

Ovo je druga nesreća danas na cestama u BiH sa smrtnim ishodom

Jedna žena je poginula, a druga je teško povrijeđena u teškoj saobraćajnoj nesreći koja se danas dogodila kod Kotor Varoša, javljaju Nezavisne novine.

Tragedija se dogodila kada je pežo, u kojem su se vozile, sletio sa puta oko 13 sati na putu Banja Luka – Teslić, u mjestu Rujevica, opština Kotor Varoš.

Kako Nezavisne novine nezvanično saznaju, Kotorvarošanka koja je vozila automobil je teško povrijeđena i prevezena je na Univerzitetski klinički centar RS, a na mjestu suvozača bila je njena sugrađanka koja je usljed povreda preminula.

Poginuo dječak

Ovo je druga nesreća danas na cestama u BiH sa smrtnim ishodom.

Podsjetimo, u sudaru automobila i teretnjaka u mjestu Živinice kod Dervente poginuo je maloljetnik. Nesreća se dogodila jutros na putu Derventa – Doboj, saopšteno je iz Policijske uprave Doboj.

Maloljetno lice bilo je saputnik u automobilu Fiat kojim je upravljalo lice sa područja Dervente čiji su inicijali S. Đ, a o čijem se stepenu povreda ljekari Bolnice “Sveti apostol Luka” u Doboju još nisu izjasnili.

Kako javlja ATV, poginuo je dječak, dok je njegov otac S.Đ. povrijeđen.

Teretnim vozilom VW upravljao je M.T. iz Modriče. Sudar se dogodio u 8.15 sati na magistralnom putu Doboj-Derventa.

Ilustracija (fotografija nije s mjesta nesreće navedene u tekstu)

Nastavi čitati

BiH

U ovom bh. gradu ste bogati tek ako imate 100 miliona KM

Published

on

By

Poznato je da u BiH postoje sredine koje su mnogo razvijenije od ostalih, te u kojima je skoncentrisana većina bogatstva.
Jedno od takvih mjesta je Široki Brijeg, jedan od najbogatijih gradova u BiH.
Prema podacima BiznisInfo.ba, u ovom gradu ima 129 kompanija čiji su godišnji prihodi u 2023. bili veći od milion KM. No, zanimljivo je da je čak 6 kompanija čiji su prihodi bili veći od 100 miliona maraka.
Poređenja radi, u Tešnju, gradu koji se uzima kao primjer malog ali veoma razvijenog mjesta pa se po tome može porediti sa Širokim Brijegom, lani je bilo 146 kompanija s prihodima u iznosu većem od milion KM, ali “samo” četiri s prihodima većim od 100 miliona.
Tešanj, dakle, ima više kompanija sa prihodima većim od milion KM, a Široki Brijeg više onih prihodima većim od 100 miliona.
Nastavi čitati

BiH

Građani BiH bi do kraja godine mogli imati digitalni novčanik: Znate li šta on podrazumijeva?

Published

on

By

Direktor Agencije za identifikacione dokumente, evidenciju i razmjenu podataka Bosne i Hercegovine (IDDEEA BiH) Almir Badnjević najavio je da će do kraja godine građani BiH imati digitalni novčanik i da će naša zemlja biti lider u ovoj oblasti.

Naime, objavljena je nova eIDAS 2.0. regulativa koja se odnosi na koncept digitalnog novčanika (Digital ID wallet), namijenjenog kao sredstvo za prošireno korištenje digitalnog identiteta.

Badnjević objašnjava da će ovaj novčanik omogućiti građanima, ne samo dokazivanje identiteta, već i dijeljenje dokumenata, provjeru identiteta drugih građana i kompanija, uz visok nivo privatnosti i kibernetičke sigurnosti.

“EU parlament potiče sve države da digitalni novčanik bude dobrovoljan i besplatan, s mogućnostima kao što su transparentnost transakcija i opcije zaštite privatnosti, a koncept digitalnog novčanika uključuje i kvalificirane elektroničke potpise za korisnike istog i naravno sve bez diskriminacije onih koji odluče ne koristiti se ovim novčanikom. Promatrano s tehničkog aspekta, eIDAS 2.0 predviđa korištenje samostalnog suverenog identiteta, koji stavlja potpunu kontrolu nad svim identifikacijskim informacijama (podacima) u ruke krajnjih korisnika (vlasnika podataka)”, ističe Badnjević.

SSI (Self-Sovereign Identity) omogućava korisnicima kontrolu nad vlastitim podacima kroz decentralizirane digitalne identifikatore (DID), koji donose prednosti poput jedinstvenosti, decentralizacije, kriptografske sigurnosti, kontrole nad podacima i interoperabilnosti.

“Ovaj pristup rješava probleme privatnosti i sigurnosti u digitalnom okruženju. Države članice EU imaju 24 mjeseca za usklađivanje s ovom regulativom i implementaciju digitalnog novčanika na nacionalnom nivou. Zvuči nevjerovatno, ali Bosna i Hercegovina će sasvim sigurno biti jedan od lidera u oblasti digitalnog novčanika, a IDDEEA BiH će već do kraja ove godine implementirati digitalni novčanik za sve građane Bosne i Hercegovine. Nadam se da će i Vijeće ministara pratiti dinamiku, te usvojiti novi zakon o elektronskom potpisu u skladu sa tek objavljenom eIDAS 2.0 regulativom”, zaključio je.

Digitalni novčanik nudi pristup državnim službama, otvaranje računa u banci, registraciju SIM kartice, pristup vozačkoj dozvoli, potpisivanje dokumenata, pohranjivanje recepata, pristup dokumentima za putovanja, plaćanje, pohranjivanje diploma i certifikata, pristup naknadama socijalnog osiguranja itd.

klix

Nastavi čitati

Najčitanije