Connect with us

BiH

Svi strepe od novih poskupljenja, građani: “Hajde cigarete i alkohol, ali što i mlijeko, brašno…”

Published

on

S novom godinom došle su i nove cijene. Najavljeno je značajno poskupljenje struje u RS-u, a što će lančano izazvati talas poskupljenja. Da li je BiH pred još jednim ekonomskim šokom ili nas čeka stabilizacija – pitanje je koje se postavlja gotovo svakodnevno.

Ulazimo u još jednu godinu u kojoj smo za novogodišnji poklon dobili veće račune. Nije Djeda Mraz, jeste vlast. Bh. građani su u 2025. godinu zakoračili sa sve tanjim džepovima, a teškim pitanjima. Novi izazovi – stari problemi. Od hrane do komunalnih usluga, čini se da sve, osim životnog standarda, postaje skuplje, a evo izjava pojedinih građana koje su dali za Federalnu:

“Hajde cigarete, alkohol i kafa što poskupljuje, ali ode mlijeko, ode šećer, ode brašno, ode hljeb. Ja mislim da mi imamo najskuplji hljeb u regionu. Baš previše.

“Živimo jednu vrstu haosa”

“Svugdje je katastrofa!”

“Živimo kako živimo. Kao obični građani, doživljavamo jednu vrstu haosa. Treba se riješiti ove vlasti.”

“Mislim da glas naroda treba malo da se čuje. Mali je broj ljudi koji imaju, veliki je broj onih koji nemaju. Oni ušutkaju neke pojedince, narod šuti i ne mogu da kažem – i ja sam taj isti narod – da smo budale, ali jesmo budale. Strašno je!”

 

U BiH koja je, prema riječima ekonomista, “veliki uvoznik svega”, visoke cijene na tržištu evropskih zemalja direktno utječu na nas. Osim toga, domaći poljoprivredni sektor je sve slabiji, a zemlje iz kojih uvozimo proizvode suočavaju se s vlastitim krizama, što dodatno povećava troškove. Ekonomski analitičari nemaju dobre prognoze.

“Možemo očekivati visok nivo cijena i niže stope koje su projektovale nadležne institucije, kad se primijene na visoke osnovice koje smo imali u prethodnom periodu, to će značiti visoke cijene na domaćem tržištu i pad životnog standarda”, upozorava ekonomski analitičar Milenko Stanić.

I inflacija i tržišna sloboda

Ali, nije samo inflacija ta koja gura cijene u visine. Trgovci će, kao i do sada, iskoristiti tržišne slobode da, kroz marže, usmjere dodatne troškove na građane.

“Uporedite cijene nekih prehrambenih proizvoda, a u svim ovim akcijama niko nije spomenuo proizvode za domaćinstvo – deterdžente, sapune… koliko je to poraslo. To se zanemari, nego gledamo kolika će biti cijena vekne, brašna, parizera”, napominje Jovan Vasilić, predsjednik Udruženja potrošača Zvono iz Bijeljine.

Građani se, kako to često biva, pripremaju za novu godinu sa nadom da će biti bolje. Ali ona, čini se, neće donijeti olakšanje, već samo daljnji izazov za već iscrpljeni budžet. Ekonomija se možda oporavlja na papiru, ali džepovi građana to sigurno neće osjetiti.

BiH

Stevandić nabavlja automobil vrijedan skoro 190.000 KM: “Ona dva Audija, ipak su malo ostarila, 2020. su godište”

Published

on

By

Plan Narodne skupštine RS je da nabavi dva automobila vrijednosti 249 hiljada maraka. Treba li predsjedniku entitetske skupštine Nenadu Stevandiću automobil vrijedan skoro 190 hiljada maraka?

 

Nabavka novih i održavanje postojećih vozila entitetska skupština će ove godine da plati 350 hiljada maraka, piše Federalna.ba.

Procijenjena vrijednost nabavke vozila 249.000 KM.

 

Procijenjena vrijednost nabavke guma 30.000 KM.

 

Procijenjena vrijednost pranja vozila 17.000 KM.

Procijenjena vrijednost osiguranja vozila od automobilske odgovornosti 42.000 KM.

U opoziciji nisu iznenađeni najnovijim planom javnih nabavki u skupštini. Sarkastični su kada je potreba za novim vozilima u pitanju.

– Mislim da je vrijeme Nenadu Stevandiću da promijeni ona dva Audija, ipak su malo ostarila, 2020. su godište, tako da mislim da predsjednik treba da se vozi u najnovijem nekom modelu – kaže Đorđe Vučinić, poslanik Liste za pravdu i red u NSRS-u.

U PDP-u napominju da, kada ja riječ o javnim nabavkama, u BiH nemamo ništa novo i da u tom segmentu sve ide glatko i bez problema. Za sve drugo postoje političke blokade i nemogućnost dogovora, osim kada se troši budžetski novac za nosioce funkcija.

– Jedino što funkcioniše su javne nabavke i trošenje javnog novca. To je to jedna u moru kupovina luksuznih limuzina po nevjerovatno visokim cijenama i tu nikad nije bio zastoj i blokada i tu sve ide kao po loju. To je sasvim jedna uobičajena činjenica u ovom turobnom društvu. To je nabavka koja je vjerovatno unaprijed planirana i zna se ko će biti prodavac – kaže Branislav Borenović, član Glavnog odbora PDP-a.

Plan javnih nabavki ne mora definitivno da znači da će kupovina novih skupštinskih službenih vozila biti i realizovana. Sudeći po dosadašnjoj praksi to bi, međutim, bilo iznenađenje.

Nastavi čitati

BiH

Dok bh. pravosuđe traži Zorana Galića, on kupuje namirnice u trgovačkom centru u Makarskoj

Published

on

By

Bjegunac od bh. pravosuđa Zoran Galić kojeg Tužilaštvo BiH potražuje zbog korupcije živi na relaciji Imotski-Makarska, saznaje Raport.

Galić je danas uslikan u jednom trgovačkom centru u Makarskoj kako kupuje namirnice. Njegovi advokati, kao razlog zašto se mjesecima nije odazvao pozivima Tužilaštva, navodili su da je na liječenju u Hrvatskoj. No, nikada nisu precizirali gdje se nalazi.

Raport otkriva da Galić, bivši direktor Granične policije i zamjenik direktora SIPA-e koji je smijenjen s ove pozicije mjesecima boravi u Makarskoj.

Njegov brat, pokazali su obavještajni podaci, ima apartmane u Makarskoj gdje je Galić i smješten. Galić je dan pred hapšenje, tačnije, 9. juna ove godine pobjegao u Imotski i od tada je nedostupan bh. pravosuđu piše Raport.

Njega su razotkrile Sky poruke, a Županijski sud u Splitu odbio ga je izručiti BiH jer ima i državljanstvo Hrvatske. Nedavno je DORH saopćio da je Županijski sud pogriješio u svojoj odluci, ali je rješenje ostalo na snazi.

Zoran Galić je prije smjene podnio zahtjev za raskid ugovora navodeći da je stekao uslove za penziju. Za sada nije poznato da li dobija penziju od BiH i da li mu je isplaćena otpremnina, u iznosu od 30.000 maraka.

Za njim je i dalje na snazi crvena Interpolova potjernica.

Nastavi čitati

BiH

‘Srpski svet‘ pod udarom, najteže je Dodiku: Prijeti mu smjena, ali i zatvor, uzalud se nada da će ga spasiti Trump

Published

on

By

Predsjednik RS je suđenje cijelo vrijeme proglašavao lovom na vještice, političkim procesom i napadom na RS, iako je prekršio zakone

 

Piše: Željko Trkanjec
www.jutarnji.hr

 

Srpski svet je pod udarom. Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić već bulazni u neprestanim televizijskim nastupima o doslovce svima u susjedstvu koji mu rade o glavi, osim mađarskog premijera Viktora Orbána. Crna Gora je suočena sa stravičnim zločinom, ali poznavatelji situacije nisu iznenađeni, podsjećaju da je inauguracija predsjednika Jakova Milatovića, zbog otvorene prijetnje, s Cetinja, gdje se masakr dogodio, prebačena u Podgoricu.
Nisu to okolnosti u kojima se Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske (RS), BiH entiteta, dobro osjeća. Kad god je u takvoj situaciji, Dodik prijeti, vrijeđa, napada, poznata je to taktika. “Schmidt je zabranio mišljenje, funkciju koja ljude izdvaja od ostalih živih bića. Schmidt je odlučio da ljude u BiH, ali i u EU vrati na granu. Neće moći. Schmidt u BiH više ništa ne može zabraniti”, objavio je Dodik na platformi X, bivšem Twitteru.

Visoki predstavnik za Bosnu i Hercegovinu Christian Schmidt u četvrtak je svojom odlukom stavio izvan snage zaključke što ih je u prosincu 2024. usvojio parlament Republike Srpske pokušavajući time osporiti legitimitet pravosudnih tijela na razini BiH i dovesti u pitanje nastavak suđenja Miloradu Dodiku, prenio je Ranko Mavrak, dopisnik Hine iz Sarajeva.
Dodik i direktor Službenog glasnika RS Miloš Lukić optuženi su jer su 2023. godine omogućili objavljivanje dva zakona iako su znali da ih je na temelju svojih ovlasti poništio visoki predstavnik Christian Schmidt. Riječ je o zakonima kojima su u RS-u kanili spriječiti provedbu presuda Ustavnog suda BiH kao i svih odluka visokog predstavnika. Nepoštivanje odluka visokog predstavnika u BiH je kazneno djelo za koje se može dobiti do pet godina zatvora. Bude li proglašen krivim, Dodik bi automatski bio smijenjen s pozicije predsjednika RS.

 

“Svako nepoštivanje Daytonskog sporazuma dovest će u pitanje stabilnost i pravni integritet zemlje i mogućnost uravnoteženja političkih pozicija na pošten i demokratski način. Sve dok se demokratska integracija u transatlantsku i europsku zajednicu u potpunosti ne ostvari, međunarodna zajednica ne može ostati nijema i mora doprinijeti očuvanju međunarodno dogovorenih načela Daytonskog sporazuma kao temelja multietničke države bez diskriminacije”, navodi se u odluci visokog predstavnika Christiana Schmidta.
U priopćenju iz Ureda visokog predstavnika (OHR) podsjetili su kako je Schmidt konačni autoritet u pogledu tumačenja provedbe civilnog dijela Daytonskog mirovnog sporazuma te ima dužnost djelovati ako dođe do značajnog kršenja ili najava kršenja tog sporazuma. Schmidtovu odluku odmah je pozdravila ambasada SAD u Sarajevu. “Sjedinjene Države pozdravljaju današnju odluku visokog predstavnika da se obrani Daytonski sporazum i zaštite pravosudne institucije i institucije vladavine prava BiH na državnoj razini”, stoji u izjavi ambasade.

Milorad Dodik se u reakciji na navedenu odluku pitao zašto EU šuti. Pitanje bi trebalo biti retoričko jer se EU, barem oni u EU koji nisu proruski i prosrpski nastrojeni poput mađarskog premijera Viktora Orbána, slažu s odlukama visokog predstavnika i podržavaju njegov rad. Pridružila im se i Ujedinjena Kraljevina.

 

Predsjednik RS je suđenje cijelo vrijeme proglašavao lovom na vještice, političkim procesom i napadom na RS iako je prekršio zakone i time se javno hvalio. Pokušao je tako pokazati da Schmidt nema nikakvog utjecaja na RS, da on može raditi što želi, ali sudski se postupak nastavio i približio kraju. Promatrači navode da nije isključeno da sud u Sarajevu proglasi Dodika i Lukića krivima. Da je riječ o nevolji koja tišti lidera Srba u BiH potvrdilo je i njegovo oboljenje, zbog kojeg je bio na liječenju u Beogradu.

Skupština RS je 24. prosinca pozvala Dodika da ne sudjeluje u nastavku suđenja, osporila legitimitet visokog predstavnika te zatražila blokadu donošenja svih odluka koje donosi parlament BiH dok se u zemlji ne uspostavi “vladavina prava”. Rusija i RS smatraju da Schmidt nije legitiman predstavnik jer ga nije potvrdilo Vijeće sigurnosti gdje je to Moskva blokirala. Zapad i ostale članice Vijeća provedbe mira taj stav ne prihvaćaju.
Sud Bosne i Hercegovine 30. prosinca prošle godine odlučio je odgoditi nastavak suđenja. Dodikov odvjetnik Goran Bubić kazao je tada novinarima kako je sud prihvatio mišljenje tima liječnika Opće bolnice u Sarajevu po kojemu Dodik trenutno iz zdravstvenih razloga ne može sudjelovati na suđenju.
Predsjednik RS uspio je u nastojanju da se proces odulji jer je uvjeren da će dolazak Donalda Trumpa na vlast 20. januara njemu ići u prilog, da će odmah smijeniti američkog ambasadora Michael J. Murphyja koji podržava Schmidta. Takvo je razmišljanje, najblaže uzevši, na pogrešnim temeljima jer će SAD nastaviti podržavati Daytonsku BiH, pa i Schmidta kao visokog predstavnika.
Dodik bi se tako mogao naći u izuzetno teškom položaju ako ga sud proglasi krivim, SAD neće podržati bilo kakvo izazivanje nereda ili izvođenje snaga sigurnosti na entitetske granice što bi izazvalo reakciju EUFOR-a i NATO. Dodik, koji je pod sankcijama SAD-a, mogao bi tako biti primjer da Schmidt ima autoritet, može djelovati i provoditi svoje odluke. Rusija bi u takvom ishodu glasno prosvjedovala, bunila se, ali je previše izložena u Ukrajini da bi se usudila zbog Dodika suprotstavljati SAD-u.
BiH bez Dodika na čelu RS bila bi lijepa poruka Zapadnom Balkanu.

Nastavi čitati

BiH

Dodik objavio prvu fotografiju nakon operativnog zahvata

Published

on

By

Predsjednik RS i lider SNSD je objavio prvu fotografiju nakon prošlomjesečnog operativnog zahvata.

Dodik je poručio kako ga raduje današnja posjeta Njegovog visokopreosveštenstva arhiepiskopa i mitropolita banjalučkog gospodina Jefrema u njegovom porodičnom domu uoči predstojećih praznika i najradosnijeg hrišćanskog praznika Božića.

“Srpski narod posvećen je pravoslavnoj vjeri i obilježavanju svih važnih praznika, okupljen oko Srpske pravoslavne crkve, oko naših zajedničkih ideja, a to su sloboda naroda i RS”, kazao je Dodik.

Podsjetimo, Dodik je operisan 9. decembra u Beogradu. Operativni zahvat na želucu i jednjaku bio je komplikovan, ali je prošao uspješno, kako je tada saopćeno.

On je nakon operacije izjavio je da mu je savjetovano mirovanje tri mjeseca.

A dok je u prvom intervjuu nakon operacije rekao da uspijeva da hoda pomalo, da teško podnosi sjedenje i da poštuje preporuke ljekara.

Također, osim nekoliko fotografija iz bolničkog kreveta u Beogradu, uprkos brojnim posjetama visokih zvanica u javnosti se nije pojavila niti jedna fotografija Dodika u periodu oporavka.

Nastavi čitati

BiH

Stevandić: Dan RS ostaje, to je ugaoni kamen našeg nastanka

Published

on

By

Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić rekao je za Srnu da je 9. januar ugaoni kamen na kome je sve sagrađeno i da zbog toga svi žele da ga uklone.

”Sve ostalo što smo radili ove 33 godine bi palo. Zato mi toliko ne damo taj kamen. To je ugaoni kamen ne samo našeg nastanka nego i naše budućnosti”, istakao je Stevandić.

On je rekao da RS ne može da mijenja datum obilježavanja.

”On bi bio Dan Republike i kada ne bi bio na papiru, i kada ne bi glasala za njega Narodna skupština, on bi bio, i on bi narod okupljao”, poručio je Stevandić.

Podsjetimo, Ustavni sud BiH 9. januar je proglasio neustavnim ali ga vlasti u ovom entitetu nastavljaju obilježavati.

Nastavi čitati

BiH

Čitluk u tišini: Dan žalosti zbog tragične pogibije dječaka

Published

on

By

U Čitluku je Dan žalosti zbog tragične pogibije dva maloljetna dječaka iz Međugorja.

U Međugorju je u četvrtak došlo do nesreće u kojoj su živote izgubila dva brata u dobi od 9 i 13 godina, a Općina Čitluk proglasila je Dan žalosti u subotu, 4. januara , na dan njihovog posljednjeg ispraćaja.

Dan žalosti obilježit će se spuštanjem zastava na pola koplja na zgradi Općine Čitluk i zgradama javnih ustanova i institucija čiji je osnivač Općina Čitluk.

Danas se na javnim mjestima neće održavati programi javnog, kulturnog i zabavnog karaktera i neće se puštati glazba u ugostiteljskim i drugim javnim objektima. Odlukom o proglašenju Dana žalosti obvezuju se mediji na području općine Čitluk da svoje programske sadržaje prilagode Danu žalosti.

Marin Radišić, načelnik Općine Čitluk i Ivica Jerkić, predsjednik Općinskog vijeća Čitluk, povodom tragičnog događaja uputili su porodici Čilić telegram sućuti.

FENA

Nastavi čitati
Advertisement

Najčitanije