Connect with us

BiH

Tineke Strik: OHR treba nametnuti zakon o državnoj imovini, Mađarska je trojanski konj u EU

Published

on

Članica Evropskog parlamenta iz Nozozemske Tineke Strik održala je konferenciju za novinare prilikom posjete našoj zemlji kako bi podržala napredak BiH na putu ka Evropskoj uniji (EU).

Kako je na početku obraćanja kazala, ovo je njena četvrta posjeta Sarajevu.

“Želim da vidim kakav je trenutni status kada je u pitanju razvoj. EU je donijela odluku da počne pregovore o članstvu u EU, ja naravno pozdravljam tu odluku, sada je vrijeme da počnemo da koristimo pristup kojo je osnovan na zaslugama”, kazala je Strik.

Presjek stanja

Dodala je da je svima jasno da je odluka rezultat geopolitičkih događanja u Evropi.

“Sada je vrijeme da se pozabavimo pristupom koji je zasnovan na zaslugama. Tu sam da napravimo presjek stanja u kojem bismo smjeru trebali krenuti”, kazala je Strik.

Istakla je da se ne može reći da do sada nisu napravljeni određeni koraci, ali treba početi ozbiljan rad.

“Na osnovu izvještaja Komisije vidimo da ima konstantnih ukorijenjenih problema koje treba prevazići. Nastojat ću da ubijedim Komisiju da BiH treba ispuniti ključne prioritete da bi se krenulo naprijed”, istakla je Strik.

Zatim je kazala EU trebaju pouzdani partneri, navodeći situaciju sa Mađarskom.

“Vodi se trojanski rat i više nam ne trebaju trojanski konji i ratovi i vrijeme je da se to zaustavi”, navela je.

Kazala je da vidi dva problema, jedan se odnosi na korupciju, a drugi na demokratizaciju.

“Korupcija, koja je sveprisutna i klijentelizam koji je prisutan u svim porama društva. Drugi problem koji vidim je demokratizacija”, navela je i dodala da podjele i separacije ljudi moraju biti iskorijenjene.

Strik: U BiH postoje dva problema

Problem koji je povezan s tim je što se sve rješava po nacionalnom ključu, navodi.

“Naravno, u takvom etno-okruženju dolazi do blokada odluka u skupštini što BiH čini specifičnom zemljom kandidatom koja se ne pomjera od tog statusa”, kazala je.

RS u suprotnom smjeru

Navela je i instituciju OHR-a koju BiH ima, a u sklopu koje visoki predstavnik ima pravo da nametne određene odluke, oko kojih se političari ne mogu dogovoriti.

“I entitet RS u tom kontekstu ide u jednom suprotnom smjeru i njen lider Dodik koji ima određene nacrte zakona o, na primjer kleveti i LGBT zajednici… sve je to u suprotnosti s EU zakonima”, istakla je Strik.

Osvrnula se i na ponašanje Milorada Dodika, koje je nazvala problematičnim.

Kazala je da ne poštuje instituciju OHR-a i da donosi zakone koji podrivaju institucije, poput Ustavnog suda.

“Njegove uvrede treba rješavati ozbiljno”, istakla je i dodala da nekažnjavanje predstavlja podsticaj.

Istakla je da etnoretorika Milorada Dodika nije u interesu građana te je koristi zbog svojih finansijskih interesa.

“Opsjednut je zakonom o imovini, želi da postane vlasnikom imovine. Tu dolazimo do pitanja zakona o državnoj imovini. OHR više ne treba čekati da nametne zakon o državnoj imovini. Imamo kontroverzu sa kompanijom Adriatic Metals koja se bavi iskopavanjem ruda. Dobili su dozvole, a da građani nisu bili upitani i to dovodi do gubitka povjereja građana ko može raspolagati našom imovinom”, naglasila je.

EU prati dešavanja

Na kraju je kazala da je današnja posjeta bila i informativna te je razgovarala s predstavnicima nevladinih organizacija.

Dodala je da ona i njene kolege budnim okom prate ono što se dešava u BiH.

Odgovarajući na pitanje o odnosima premijera Mađarske Viktora i Milorada Dodika kazala je da je ne čudi da je Orban primio orden.

“Nije čudo jer je on taj koji usporava i blokira EU ka uvođenju sankcija Dodiku i Rusiji. On kod njih ima zasluge zbog toga”, naglasila je.

Također je kazala da joj je drago da su američke sankcije efektivne te je stava da bi pojedinačno zemlje članice trebale istupiti i podržavati te sankcije, ali i kreirati konzorcij koji će uvesti sankcije.

“Pohvalila bih Njemačku i pozvala još više zemalja da joj se pridruže”, zaključila je.

klix

BiH

Čović “pogurao” HDZBiH s 1.500 KM, Dodik za SNSD nije izdvojio ništa

Published

on

By

SNSD predao finansijski izvještaj CIK-u, iako je predsjednik ove stranke javno izjavio da ne priznaje ovaj sastav CIK-a. Dvije firme su finansirale HDZBiH

Koalicioni partneri na nivou države, SNSD Milorada Dodika i HDZBiH Dragan Čovića, kao i većina stranaka, predali su Centralnoj izbornoj komisiji (CIK) BiH svoje finansijke izvještaje za 2023. godine.

Kada je riječ o SNSD-u, zanimljivo je da je to i ova stranka učinila iako je njen lider više puta javno osporio legitimitet CIK-a, a sve zbog aktuelnog sastava ove institucije u kojoj nisu kadrovi njegove stranke.

Prihodi SNSD-a

Ukupni prihodi SNSD-a u 2023. godini iznosili su 2.554.728 KM, a od toga iz budžeta 2.003.703 KM. Po osnovu članarina prikupljeno je 507.725 KM, a finansijski prilozi fizičkih lica 270 KM. Prihodi od imovine iznosili su 3.600 KM, a prihodi od poklona 495 KM. Ostali prihodi iznosili su 38.944 KM, piše Fokus.

Kada je riječ o prilozima fizičkih lica navedene su samo dvije uplate i to Petra Bilčara od po 135 KM. Bilčar je aktuelni zamjenik direktora Agencije za identifikacione dokumente, evidenciju i razmjenu podataka BiH. Kada je riječ o rashodima, služba SNSD-a je navela kako je lani na troškove reklame i propagande uplaćeno 106.709 KM

Prihodi HDZ-a

Ukupni prihodi HDZ-a BiH u izvještajnom periodu iznosili su 2.552.980 KM od čega 2.250.060 KM iz budžeta. Prilozi pravnih lica iznosili su 30.400 KM, a pokloni 2.008 KM.

Prihodi SNSD-a

Kada je riječ o prilozima fizičkih lica, u dokumentaciji je vidljivo da je prilog od 1.500 KM dao i sam predsjednik stranke Dragan Čović. Nabrojani su i drugih funkcioneri stranke koji su donirali, poput, Bariše Čolaka (4.000 KM), Jelke Miličević (4.000 KM), Marine Pendeš (1.200 KM), Tomislava Marinovića (3.000 KM) i drugih.

Tabela finansijskih priloga HDZ-a

Kada je riječ o firmama koje su dale priloge za HDZ, spominju su dvije. Riječ je o firmama „Perčinović“ iz Tomislava grada (prilozi od 10.000 i 15.000 KM) kao i „Thermoflux“ Jajce (3.000 KM).

 

Nastavi čitati

BiH

Da li je “odzvonilo” Isacima: NES izvjestan partner u preslagivanju vlasti u FBiH?

Published

on

By

Javna je tajna da mnogi koji čine trenutnu koaliciju u Federaciji Bosne i Hercegovine nisu oduševljeni postupcima i radom federalnog ministarstva unutrašnjih poslova Rame Isaka. Sve su izraženije indicije da Trojka traži zamjenu, a ključnu ulogu bi mogao odigradi NES.
Pored internog nezadovoljstva unutar same Trojke, u Isaka po svemu sudeći nemaju povjerenje ni Amerikanci. Najbolji pokazatelj toga je nedavno saopćenje Ambasade SAD-a u BiH u kojem su ga žestoko kritikovali zbog svečanog dočeka Vahidina Munjića i Mustafe Selmanovića nakon puštanja na slobodu u sklopu akcije “Black Tie 2”Tada su naveli kako je šokantno je da je ministar unutrašnjih poslova FBiH Ramo Isak proslavio povratak na posao službenika FUP-a koji su uhapšeni i koji se nalaze pod istragom za teška krivična djela, piše Klix.

Jedna od indicija da se NES približava Trojci je bilo “odazivanje” na skup političkih predstavnika Bošnjaka koje je organizovao lider NiP-a Elmedin Konaković.

Iako su sve opozicione stranke odbile prisustvovati ovom skupu, na njemu su se pojavili predsjednik kantonalnog odbora NES-a Mustafa Ružnić, kao izastupnik u Predstavničkom domu državnog parlamenta Jasmin Emrić.

Smjena Vlade USK je još jedna stavka koja bi mogla biti presudna pri preslagivanju vlasti. U decembru prošle godine je vlada koju je predvodio upravo Mustafa Ružnić smijenjena, a premijersku poziciju je dobio Nijaz Hušić (SDA). Također, u tom kontekstu treba uzeti u obzir i poziciju vlasti u USK te način da li bi NES i to pitanje uslovio pridruživanjem većini u FBiH.

Ukoliko bi se postigao dogovor, broj ruku koji ima NES u Predstavničkom domu Federacije BiH bi bio dovoljan da se izglasa nova vlada. Pet zastupnika koje ima NES bi mogli nadomjestiti glasove Arnela Isaka i Kenana Uzunovića, i eventualno tri zastupnika HDZ 1990.

U slučaju smjene Isaka potrebna je isključivo potvrda Predsjednika FBiH, u ovom slučaju Lidije Bradare (HDZ). Saglasnost potpredsjednika bi bila potrebna prilikom imenovanja novog ministra.

Hipotetički ukoliko jedan potpredsjednik ne bi dao odobrenje u prvom i drugom krugu glasanja u trećem bi mogao biti preglasan. U tom slučaju mogao bi iskoristi pravo veta za koje bi mu bilo potrebno 14 ruku (od mogućih 23) u Klubu Bošnjaka Doma naroda FBiH, no nije za očekivati da bi bilo koji od dva potpredsjednika, Refik Lendo (SDA) ili Igor Stojanović (SDP), opstruirali imenovanje novog ministra.

Matematika je jasna, da li će doći do preslagivanja Vlade BiH ovisi o više faktora, no sve bi moglo biti poznato veoma brzo, jer po svemu sudeći Isaci su vladajućima “preko glave”.

Nastavi čitati

BiH

Anel ušao u stan i ubio Emiru, pa se s djetetom zaključao u drugom stanu

Published

on

By

Oružje kojim je počinio ubistvo posjedovao je bez dozvole

Kantonalni sud u Sarajevu potvrdio je optužnicu Tužilaštva KS protiv Anela Bećirovića za krivična djela ubistvo, nasilje u porodici i nedozvoljeno držanje oružja.

Optuženi se tereti da je 12. novembra 2023. godine oko 21.45 sati, uprkos zabrani prilaska i prilikom predaje djeteta majci, s pištoljem ušao u stan koji je koristila Emira Maslan i ispalio jedan hitac u pravcu njene glave – usmrtivši je.

Nakon toga je optuženi s djetetom izašao iz stana. Dan poslije, dijete je držao zaključano u drugom stanu, potom, po dolasku policije odbio da otvori vrata.

Policijski službenici su nasilno ušli u stan i uhapsili ga.

Foto: Armin Durgut/PIXSELL
Bećirović u sudnici

Istovremeno, oružje kojim je počinio ubistvo posjedovao je bez dozvole. Nakon potvrđivanja optužnice, postupajuća tužiteljica predložila je produženje pritvora optuženom, a za glavni pretres saslušanje 12 svjedoka, osam vještaka i izvođenje više od 80 materijalnih dokaza, saopćeno je iz Kantonalnog tužilaštva KS.

FENA

Nastavi čitati

Najčitanije