Rukovodstvo Medžlisa Islamske zajednice Bosanski Petrovac realizira projekt rekonstrukcije gradske džamije. Završena je izrada projektne dokumentacije, a uskoro će početi prikupljanje sredstava.
Religija
Troškovi rekonstrukcije 500.000 KM: Počela obnova gradske džamije u Bosanskom Petrovcu
U Bosanskom Petrovcu trenutno živi oko 2.500 Bošnjaka.
Obnova vjerskih objekata počela je odmah poslije rata i zahvaljujući inicijativi tadašnjeg načelnika Midhata Hidića, Općinsko vijeće Bosanski Petrovac donijelo je odluku da se zemljište na kojem se nekada nalazila gradska džamija vrati Islamskoj zajednici, te je odlučeno da se obnovi i gradska džamija koja je postojala do 1946. godine.
-Uz asistenciju tadašnjeg bihaćkog muftije Hasana-ef. Makića, osigurana je donacija od Visokog saudijskog komiteta za pomoć narodu BiH za ponovnu izgradnju ove džamije. Kamen-temeljac je postavljen 1997. godine, a izgradnja je završena i džamija svečano otvorena 1999. godine. To je sada najveća džamija u Bosanskom Petrovcu i ujedno najaktivnija jer se u njoj dešavaju sve važnije vjerske aktivnosti u ovom dijelu Bosanske krajine, ali je dotrajala i neophodno je rekonstruirati – ističe glavni imam Medžlisa IZ Bosanski Petrovac Mirzet ef. Spahić.
Dodaje, kako su procjene da bi njena rekonstrukcija koštala oko 500.000 KM. Džamija je već odavno dotrajala u smislu da grijanje ne funkcioniše najbolje, a stolarija je trošna i loša.
-Najviše sredstava očekujemo kroz donacije i priloge naših džematlija i građana Bosanskog Petrovca. Već smo aplicirali na jedan javni poziv kod Ministarstva za građenje i prostorno uređenje Unsko-sanskog kantona i dobili 30.000 KM za zamjenu stolarije. Radi se o projektu energetske efikasnosti i nadamo se da ćemo u toku ove i naredne godine završiti ovaj projekt – ističe ef. Spahić.
FENA
Religija
Bol i patnja nas uče da budemo zahvalni kad smo dobro
Bolest i bol nas podsjećaju koliko su naša tijela krhka i koliko je život kratak. Kada se mi ili neko koga volimo povrijedi ili ozbiljno razboli, to nas podstakne da na svaki slijedeći dan gledamo kao na poklon – što on i jeste.
Umjesto da život prihvatimo zdravo za gotovo, osvrćemo se oko sebe, diveći se čudima svakodnevnog života. Kada se suočimo s bolešću, mnogi od naših takozvanih problema gube na značaju, iako su do maloprije izgledali veliki i nesavladivi.
Moja baka Emili mi je jednom rekla: „Stvarno je odlično što je Bog stvorio patnju i bol. Oni nas opominju da budemo zahvalni kada se osjećamo dobro.“
Nedavno sam dobio modrice na oba koljena. Kada su me bolovi počeli prolaziti, sjetio sam se ove bakine mudrosti. Zapanjio sam se koliko sam postao zahvalan na poklonu što opet mogu normalno da hodam. Postavio sam sebi zanimljivo pitanje. „Zašto nisam bio zahvalan na poklonu zdravlja prije nego što sam se povrijedio?“
Postavite sebi slična pitanja. Da li i vi određene poklone i blagodati uzimate zdravo za gotovo?
Bolest i bol nas podsjećaju koliko su naša tijela krhka i koliko je život kratak. Kada se mi ili neko koga volimo povrijedi ili ozbiljno razboli, to nas podstakne da na svaki slijedeći dan gledamo kao na poklon – što on i jeste. Umjesto da život prihvatimo zdravo za gotovo, osvrćemo se oko sebe, diveći se čudima svakodnevnog života. Kada se suočimo s bolešću, mnogi od naših takozvanih problema gube na značaju, iako su do maloprije izgledali veliki i nesavladivi.
Bolest nas uči i da mi nismo samo tijela, već da imamo dušu. Mi smo duhovna bića, koja obitavaju u tijelima. Jedan od mojih omiljenih duhovnih učitelja, Ram Das, imao je običaj da se učenicima zagleda u oči i kaže: „Jesi li tu? Ja sam ovdje. Kako ti je unutra?“ To je zabavan način isticanja činjenice da smo mi duhovna bića na Zemlji – koja žive svoje ljudske živote u oklopima koje zovemo tijelima. Iz nekog razloga, dio iskustva života u tijelu je da ono nije savršeno i da prolazi kroz razna iskušenja, probleme i da se ono troši. Kraće rečeno, tijela se razbolijevaju i pate.
Autor: dr. Richard Carlson, „Kako ne gubiti živce zbog velikih stvari“
Za Akos.ba pripremio: Nedim Botić
Cazin
Najava tribine – Kako ostvariti uspjeh u životu: Muhammedov alejhi selam primjer
Najava tribine – Kako ostvariti uspjeh u životu: Muhammedov, s.a.v.s., primjer
U srijedu 20. novembra 2024. u Medresi “Reis Džemaludin-ef. Čaušević” na tribini u ciklusu tribina Islam u vremenu ugostit ćemo uvaženog prof. dr. Zuhdiju Hasanovića.
On će govoriti o temi “Kako ostvariti uspjeh u životu: Muhammedov, s.a.v.s., primjer”.
Dr. Zuhdija Hasanović je redovni profesor poslaničke tradicije (hadis) na Fakultetu islamskih
nauka Univerziteta u Sarajevu.
Diplomirao je 1991., magistrirao 1999. i doktorirao 2004. na
Fakultetu islamskih nauka Univerziteta u Sarajevu.
Objavio je sedam originalnih djela, od kojih je i Vjeronauka 4 za srednje škole u koautorstvu s
prof. dr. Nusretom Isanovićem i prof. dr. Mustafom Hasanijem.
Područja njegovog akademskog i naučnog interesa su: poslanička tradicija (sunnet) te
percepcije i normativnost sunneta.
Tribina počinje u 19 sati.
Dobro nam došli!
Religija
Ljubav prema majci je ibadet, a ljubav prema ženi je sreća
-
Cazinprije 3 dana
Odlični rezultati za TKD BOSNA Cazin u Bugarskoj
-
Svijet / Zanimljivostiprije 5 dana
Zabavni načini da djeci odagnate dosadu
-
Religijaprije 5 dana
Ljubav prema majci je ibadet, a ljubav prema ženi je sreća
-
Cazinprije 4 dana
Najava tribine – Kako ostvariti uspjeh u životu: Muhammedov alejhi selam primjer
-
Svijet / Zanimljivostiprije 4 dana
5 navika za zdraviji um i život
-
Svijet / Zanimljivostiprije 2 dana
O stavu roditelja ovisi hoće li dijete imati radne navike
-
Religijaprije 4 sata
Bol i patnja nas uče da budemo zahvalni kad smo dobro