USK
U državi sa 13 policija: Da li se napad u Bosanskoj Krupi mogao spriječiti?
BiH ima deset kantonalnih policija, dvije entitetske, i jednu u Brčko Distriktu.
Na državnom nivou, ima nekoliko policijskih agencija, među kojima se ističe SIPA, čija je nadležnost spriječavanje, otkrivanje i istraga krivičnih djela iz nadležnosti Suda BiH
Policija u Bosni i Hercegovini kontroliše internet i osobe povezane sa terorizmom koliko može, ali unaprijed spriječiti napade poput onog u Bosanskoj Krupi je skoro, pa nemoguće.
Ovo je za Radio Slobodna Evropa (RSE) izjavio Anes Čengić, nekadašnji načelnik Odjela za borbu protiv terorizma Federalne uprave policije.
Kazne za terorizam
Između ostalog, Čengić ističe da policija nema dovoljno ljudstva da prati sve prijetnje.
Ovo pitanje se nametnulo nakon što je prije četiri dana u Bosanskoj Krupi, na sjeverozapadu Bosne i Hercegovine, petnaestogodišnjak upao u policijsku stanicu i nožem ubio policajca Ozrena Marana, a povrijedio njegovog kolegu Avdu Hasanovića.
Još nije sa sigurnošću poznato šta ga je motivisalo na ovaj teroristički čin.
Maloljetniku je određen jednomjesečni pritvor, dok će šestorica osumnjičenih za direktnu vezu s njim biti predati u nadležnost Odsjeka za terorizam, kako je saopšteno iz Tužilaštva BiH.
Dodali su da se uhapšena šestorka dovodi u vezu sa indoktrinacijom 15-godišnjaka, “u okviru djelovanja vaninstitucionalnih vjerskih udruženja”.
Za teroristička djela, kazne se kreću od 10 godina iza rešetaka do dugotrajnog zatvora, ali maloljetnicima se mogu izreći samo vaspitne mjere, uključujući smještaj u popravnom domu.
Šta se u BiH radi da se preduprijede ovakve stvari?
Čengić za RSE pojašnjava da unutar svih policijskih struktura u BiH, od entitetskih MUP-ova do državne Agencije za istrage i zaštitu (SIPA), postoje obavještajna odjeljenja, koja vrše kontrolu i nadzor interneta, ali i sumnjivih osoba.
-Očekivati od policije da zna unaprijed šta će se dogoditi, to je po meni van pameti, radio sam 30 godina, ne možete vi znati kad će se nešto dogoditi. Da se zna onda se ne bi ni događalo, kaže Čengić.
On dodaje da, ako se presretne komunikacija na internetu, ipak je moguće djelovati preventivno.
Podsjeća da je u vremenima kada internet nije bio svakome lako dostupan kao danas presretana komunikacija, i spriječavani napadi.
-Nije bilo ovoga, mobitela, nije bilo Fejsbuka. Dakle, sad svako dijete ima mobitel, dva ili tri, i vrlo teško je pratiti sve. Prati se vjerovatno, i Telegram i ostale te komunikacije, ali jako je teško, kaže Čengić.
Iz Federalne uprave policije nije odgovoreno na upit RSE za izjavu do zaključenja ovog teksta.
Da li se ovakav napad mogao spriječiti?
Prema Čengiću, moguće da je u Krupi došlo do “opuštanja”.
-Što se tiče propusta u Bosanskoj Krupi, mislim da je tu kao i svaka policijska agencija, ljudi su opušteni, malo je to mjesto, bili su opušteni, nisu očekivali da može bila šta takvo da se dogodi, ocjenjuje Čengić.
Da bi se unaprijed djelovalo, prisluškivanjem, on podsjeća da je za to potrebna naredba suda.
-Kako sad, recimo, policija da obrazloži da želi da prati dijete od 14 godina, postavlja pitanje Čengić.
Denis Avdagić, politički i bezbjednosni analitičar iz Zagreba, za RSE ocjenjuje da se BiH ne može samostalno boriti protiv ovakvih prijetnji.
-U EU i među zemljama NATO-a svi se zapravo oslanjaju na saradnju. Tako da država koja nije dio toga direktno i u kojoj se slabe državne institucije unutarnjim, pa i vanjskim djelovanjem, ima naravno velikih problema, istakao je Avdagić.
Dodaje da zbog glomaznog i nefunkcionalnog državnog aparata, pomoć ponekad može da zakasni, a strane agencije ne mogu naći prave sagovornike.
BiH ima deset kantonalnih policija, dvije entitetske, i jednu u Brčko Distriktu.
Na državnom nivou, ima nekoliko policijskih agencija, među kojima se ističe SIPA, čija je nadležnost spriječavanje, otkrivanje i istraga krivičnih djela iz nadležnosti Suda BiH.
Indoktrinacija na internetu
Avdagić podsjeća da su na društvenim mrežama “sveprisutni i pojedinci i organizacije kojima je zapravo cilj maksimalno radikalizovati ljude”.
-Na širem geografskom području nije nemoguće doći do bilo koga na svijetu i pogotovo labilnije mlade ljude možete vrlo lako navući na nešto što im, ni njima, ni društvu, neće donijeti ništa dobro, kazao je Avdagić.
Anes Čengić ističe da je potrebno sačekati da maloljetni napadač razgovara sa psihologom, pedagogom i socijalnim radnikom, pa da se onda oni izjasne o njegovoj mogućoj indoktrinaciji.
-Da li je on indoktriniran ili nije indoktriniran, koliko se može dijete tog uzrasta indoktrinirati, ja ne znam. Ali mislim da Tužilaštvo BiH, jer je nadležno za terorizam, oni na kraju moraju dati svoju krajnu kvalifikaciju, smatra Čengić.
Ilija Cvitanović, predsjedavajući Zajedničke komisije za nadzor nad radom Obavještajno-bezbjednosne agencije (OBA) BiH, za RSE je kratko izjavio da je i OBA uključena u istragu slučaja, te da se on “ne smije gurati pod tepih”.
Šta kaže državna Strategija za borbu protiv terorizma?
BiH ima Strategiju za prevenciju i borbu protiv terorizma, usvojenu 2022. godine, koja obuhvata period od 2021. do 2026.
U ovom dokumentu, navedeno je da je njen cilj “prevencija i suprotstavljanje svim oblicima terorizma, odnosno nasilnog ekstremizma i radikalizacije koji vode ka terorizmu”.
Između ostalog, navedeno je da su ekstremističke strukture u BiH “u potpunosti prepoznale ogroman potencijal, veliku prednost i korist masovnih medija i društvenih mreža, jer pružaju maksimalan efekat s minimalnim troškovima”.
Takođe, u strategiji se ističe da se mreže koriste za vrbovanje, mobilizaciju i obučavanje novih članova, te međusobno umrežavanje i povezivanje.
Zbog prevencije terorističkih akata, navodi se da je potrebno jačati mogućnosti prikupljanja podataka o njihovom planiranju.
USK
Sjednica OV Bosanska Krupa jučer prekinuta zbog nasilja: Gradonačelnika Halitovića napao vijećnik SDA Jasmin Hasanović
Sjednicu Općinskog vijeća Bosanska Krupa, jučer je obilježio incident u kojem je fizički napadnut Armin Halitović (SDP), gradonačelnik Bosanske Krupe, saznaje Raport.
Na Halitovića je nasrnuo Jasmin Hasanović, vijećnik SDA u Općinskom vijeću Bosanska Krupa, tokom razmatranja Izvještaja o razvoju Grada u prošloj godini.
Kako saznaje Raport Hasanović je bio nezadovoljan i izrevoltiran izlaganjem gradonačelnika Halitovića, te ga je fizički napao, nakon čega je sjednica prekinuta, a o svemu je obaviještena policija.
Armin Halitović, gradonačelnik Bosanske Krupe potvrdio je za Raport da je fizički napadnut na sjednici Općinskog vijeća i da je o svemu obaviještena policija.
Halitović je kazao da će se o svemu detaljnije oglasiti saopćenjem za javnost.
USK
Bihać se mijenja: Infrastrukturne investicije za bolje sutra
Grad Bihać se posljednjih godina nameće kao primjer lokalne zajednice koja kroz velike infrastrukturne projekte mijenja svoj izgled i otvara vrata turističkom razvoju. Jedan od ključnih projekata u realizaciji je izgradnja pješačkih staza i mostova na rijeci Uni, čija je ukupna vrijednost procijenjena na 500.000 KM.
Radi se o nastavku ambicioznog projekta nazvanog „Smaragdni put“, koji ima za cilj povezati sve otoke u centru Bihaća, uključujući Veliku otoku, Amerikančevu otoku i područje Higijenskog zavoda. Prema riječima direktorice JU Zavod za prostorno uređenje Bihać, Edine Osmanović, ova ideja stara je više od deset godina, a njenom realizacijom Bihać će dobiti potpuno novu dimenziju u turističkoj ponudi.
– Kroz povezivanje šetnica, parkova i tri drvena mosta, Bihać će postati jedinstvena destinacija na rijeci Uni, ne samo u Bosni i Hercegovini nego i u cijelom regionu. Već smo započeli izgradnju najdužeg mosta, dužine 48 metara, no radovi su trenutno privremeno obustavljeni zbog visokog vodostaja rijeke. Čim vremenske prilike to dozvole, nastavljamo s realizacijom. – istakla je Osmanović, prenosi Fena.
Osim što će povezati prirodne ljepote Bihaća, Smaragdni put je osmišljen kako bi unaprijedio turističku infrastrukturu i dodatno povećao interes posjetitelja za ovaj grad.
– Bihać ima potencijal da postane nezaobilazna turistička destinacija, a ovaj projekt je značajan korak ka ostvarenju tog cilja – izjavila je Osmanović.
Pored Smaragdnog puta, Grad Bihać planira nastavak ulaganja u komunalnu infrastrukturu. Projekti poput izgradnje i rekonstrukcije cesta, kanalizacionih mreža i vodovoda obuhvatit će različite dijelove grada, uključujući Veliki i Mali Lug, krug bivšeg Kombiteksa i druge lokalitete.
Ova ulaganja, često sufinansirana višim nivoima vlasti, ciljaju na unapređenje svakodnevnog života građana. Poseban akcent stavljen je na modernizaciju saobraćajnica i rješavanje problema odvodnje oborinskih voda, što će smanjiti rizik od poplava i učiniti grad funkcionalnijim.
– Ulaganje u infrastrukturu nije samo gradnja, već i ulaganje u bolju budućnost naših građana. Bihać ima potencijal da postane grad primjer za cijelu regiju – zaključila je Osmanović.
Dok radovi napreduju, Bihać polako, ali sigurno, gradi mostove prema održivoj i prosperitetnoj budućnosti.
FENA
USK
USK – Stablo palo na 30-godišnjeg muškarca prilikom sječe šume
U Sanskom Mostu dogodila se teška nesreća prilikom sječe šume, kada je 30-godišnji I.E. zadobio ozbiljne povrede. Na njega je, naime, palo stablo dok je obavljao posao u šumskom području, piše Dijaspora.
Isti je prevezen od Odjel hitne pomoći.
Pretpostavlja se da su nepovoljni uvjeti rada i vjerovatno nesretni splet okolnosti doveli do ove nesreće.
USK
Američki sud odbio zahtjev “Babinog autonomaša” optuženog za ratne zločine u BiH
Naime, Sead Miljković (52), porijeklom iz BIH je i zvanično optužen za mučenje zatvorenika u BiH tokom rata. Optužnica protiv njega je potvrđena još prije godinu dana.
Kako stoji u ovoj odvojenoj optužnici, Miljković je bio pripadnik Obezbjeđenje objekata i lica (OBL), policije takozvane Autonomne pokrajine Zapadna Bosna.
“Sead Miljković je navodno mučio zatvorenike, a potom je decenijama kasnije lagao o svom identitetu kako bi dobio američki pasoš”, saopšteno je iz Kancelarije državnog pravobranilaštva SAD.
Protiv njega su svjedočile i tri njegove žrtve. Kako prenose američki mediji prva žrtva je rekla da je Miljković bio među čuvarima koji su ga teško pretukli u više navrata, koristeći gumene palice, metalne cijevi i kundake. Ova žrtva tvrdi da joj je Miljković rekao da će je zaklati nožem ili bajonetom.
Druga žrtva je posvjedočila da ju je tukao “palicama i lopatom” nanoseći mu teške povrede, stoji u optužnici. I ova žrtva je navela da su Miljković i ostali tjerali zatvorenike da se međusobno bore te im prijetili ubistvom.
U svjedočenju treće žrtve stoji da ga je Miljković u više navrata tukao palicom i lopatom, od čega je jednom izgubio svijest i mislio da će umrijeti.
Inače, tokom svih ročišta Miljkovićev advokat se zalaže za odbacivanje optužbi, što zbog zastrajelosti, što zbog činjenice da je prava rijetkost da SAD podignu optužnicu za zločine počinjene u inostranstvu, ali da je njegov klijent spreman da odgovara i pred sudovima u BiH:
“Bosna i Hercegovina ima svoje sudove, svoje procedure, koje se bave ovakvim slučajevima. Zašto SAD ima interes da troši sopstvene resurse kada te zemlje same mogu suditi takve slučajeve”, rekao je Hos.
Kako su američki mediji prenijeli, u slučaju da bude proglašen krivim, prijeti mu do 20 godina zatvora po svakoj od tačaka optužnice.
Podsjetimo, Miljković, koji je u SAD živio pod prezimenom Dukić, uhapšen je 6. juna, 2023. godine u Ist Ridžu. On je posljednje 24 godine živio miran život sa suprugom i kćerkom u maloj kući u Tenesiju. Međutim, početkom juna prošle godine, u njegovu kuću upadaju imigracioni policajci na osnovu naloga za pretres i optužnice u kojoj se navodi da se on ne preziva Dukić, nego Miljković, i da je na Interpolovoj crvenoj listi jer ga Bosna i Hercegovina tereti za ratne zločine. Iako je promijenio ime, nije mogao da promijeni otiske prstiju, a prema američkom Odeljenju za nacionalnu bezbjednost (DHS), upravo su njegovi biometrijski markeri pomogli u potvrđivanju njegovog pravog identiteta.
USK
BIHAMK: Obustavljen saobraćaj za teretna motorna vozila preko GP Izačić
Zbog nepovoljnih vremenskih uslova obustavljen je saobraćaj za teretna motorna vozila preko prevoja Romanija i Rogoj. Na magistralnom putu M-17.5 Risovac-Blidinje-Rakitno obavezna je upotreba lanaca i zimske opreme za teretna motorna vozila, navode iz BIHAMK-a.
Zbog loših vremenskih uslova obustavljen je saobraćaj za teretna motorna vozila preko graničnog prelaza Izačić.
Na većini puteva u centralnoj i sjevernoj Bosni ima ugaženog snijega na kolovozu, dok u Hercegovini upozoravamo na mokar kolovoz i mjestimične odrone.
“Apelujemo na vozače da voze maksimalno oprezno i da na put ne kreću bez zimske opreme. Skrećemo pažnju na mjestimično jače udare vjetra, kao i na učestale odrone”, navode iz BIHAMK-a.
Dodatno, preko prevoja Borova glava (Šuica-Livno) upozoravamo na česte izlaske divljih konja na kolovoz.
Na magistralnom putu Jablanica-Blidinje zbog oštećenja kolovoza još uvijek je obustavljen saobraćaj.
U toku su radovi na magistralnom putu M-17 u Donjoj Jablanici, na lokalitetu Komadinovo vrelo, zbog čega se povremeno, saobraća usporeno, uz moguće kraće obustave.
Na dionici autoceste A-1 Podlugovi-Visoko zbog radova na postavljanju bukobrana na mjestu izvođenja radova u funkciji je preticajna traka.
Od ostalih puteva sa aktuelnim radovima izdvajamo magistralne puteve: Pelagićevo-Srebrenik, Husino-Ljubače, Ormanica-Špionica, Turbe-Nević Polje, Klašnice-Šargovac, Lepenica-Han Ploča i Čitluk-Ljubuški.
Na magistralnom putu Rogatica-Ustiprača, zbog oštećenja mosta, vozila do 30 tona saobraćaju jednom trakom, dok je za vozila preko 30 tona saobraćaj obustavljen.
Na graničnim prelazima: Gradina, Velika Kladuša, Orašje i Brod duga je kolona vozila na ulazu u Bosnu i Hercegovinu. Na ostalim graničnim prelazima putnička vozila ne čekaju duže od 30 minuta.
Zabranjen je saobraćaj za vozila preko 5 tona najveće dozvoljene mase na graničnom prelazu Karakaj (kod Zvornika). Teretna vozila preko 5 t preusmjeravaju se na granične prelaze Bratunac ili Rača, dok autobusi mogu koristiti GP Šepak. Teretna vozila mogu saobraćati na GP Šepak od 09 do 13 sati i od 22 do 06 sati.
USK
Predloženo da maloljetnik koji je ubio policajca u B. Krupi ode u popravni dom
Kantonalno tužilaštvo Unsko-sanskog kantona uputilo je Općinskom sudu u Bosanskoj Krupi obrazložen prijedlog za izricanje zavodske mjere – upućivanje u odgojno-popravni dom maloljetniku koji se sumnjiči da je 24. oktobra izvršio napad na Policijsku stanicu u Bosanskoj Krupi.
Tužilaštvo je naknadno podnijelo Općinskom sudu u Bosanskoj Krupi prijedlog za produženje mjere pritvora maloljetniku nakon dostavljanja sudu prijedloga za upućivanje u odgojno-popravni dom.
Napad na Policijsku stanicu u Bosanskoj Krupi u kojem je maloljetnik ubio policajca Ozrena Marana okarakteriziran je kao teroristički čin, a istragu je preuzelo Tužilaštvo BiH.
Nakon intenzivne potrage, u noći 25. oktobra, pripadnici MUP-a Unsko-sanskog kantona, uz podršku Federalne uprave policije i Agencije za istrage i zaštitu BiH, uhapsili su sedam osoba koje se dovode u vezu s ovim činom, a njima je kasnije Sud BiH odredio kućni pritvor i mjere zabrane.
-
Smrtovniceprije 5 dana
Na ahiret preselio Lojić (Nijaz) Anel
-
Cazinprije 6 dana
Tuga u Cazinu, iznanada preminuo Anel Lojić
-
BiHprije 4 dana
Skandalozna Zovko: “A to se događa u BiH s kršćanima, a kamoli u Siriji. Zato ne budimo naivni!”
-
Svijet / Zanimljivostiprije 5 dana
Snažne eksplozije u Siriji, Izraelci napali: “Najteži udar od 2012.”
-
Svijet / Zanimljivostiprije 5 dana
Izraelci ubili Khaleda Nabhana, djeda čiji je snimak u kojem žali za ubijenom unukom obišao svijet
-
BiHprije 6 dana
Nikšić: „Lažne patriote iz SDA izdale državu! Poslao sam poruku Dodiku prije operacije, odmah me nazvao”