Connect with us

USK

USK (opet) zaboravljen: Političari zaokupljeni južnom i istočnom interkonekcijom, a šta je sa zapadnim gasovodom i povezivanjem Krajine

Published

on

Projekti izgradnje gasovoda Južna interkonekcija i Nova istočna interkonekcija zaokupili su, posebno u posljednje vrijeme, političare i javnost, ali u našoj državi postoje planovi za izgradnju još dvije intekonekcije, obje sa Hrvatskom, i to Zapadne koja bi uvezala Krajinu, te Sjeverne koja bi išla od Bosanskog Broda do Zenice.

Zapadna interkonekcija BiH i Hrvatska ide u pravcu Lička Jesenica – Tržac granica – Bosanska Krupa, sa odvojcima za Bihać i Veliku Kladušu, a kasnije bi išla nadogradnja prema Sanskom Mostu i dalje ka Ključu i Bosanskom Petrovcu.

Ključni projekti

Iz kompanije BH-Gas kazali su nam da bi prva faza projekta mogla biti okončana do kraja 2027. godine, pod pretpostavkom pravovremene realizacije dijela projekta u Republici Hrvatskoj i pružanja adekvatne podrške projektu od relevantnih institucija Bosne i Hercegovine i Federacije BiH.

Prema informacijama, tehnički postoje sve pretpostavke da se krene u projektovanje, ali je potrebna podrška institucija BiH koja podrazumijeva međudržavni sporazum, na čemu treba raditi Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa Bosne i Hercegovine.

Iz BH-Gasa su odgovorili da prva faza projekta Zapadne interkonekcije predstavlja izgradnju gasovoda Tržac – Bosanska Krupa sa odvojcima za Bihać i Veliku Kladušu ukupne dužine oko 80 kilometara. Druga faza podrazumijeva gasovode Bosanska Krupa – Sanski Most – Ključ i Ključ – Bosanski Petrovac ukupne dužine oko 105 kilometara, dok treća faza predstavlja gasovod Pećigrad – Bužim dužine oko 11 kilometara.

– Projekat Zapadna interkonekcija BiH i Hrvatska predstavlja jedan od tri ključna interkonekcijska projekta BH-Gasa (pored južne i sjeverne interkonekcije), koji je zbog svog značaja uključen u Okvirnu energetsku strategiju BiH do 2035. godine, Strateški plan i program razvoja energetskog sektora FBiH iz 2009. godine, te Program javnih investicija FBiH 2023-2025. – istakli su u BH-Gasu.

Naglasili su da realizacija ovog projekta ima svoju opravdanost, kako sa aspekta potencijalnog tržišta u Unsko-sanskom kantonu, tako i sa aspekta mogućnosti da se realizacijom prve i druge faze Zapadne interkonekcije, kao i realizacijom gasovoda Travnik – Jajce i Ključ – Jajce ovaj interkonekcijski gasovod poveže s postojećim gasnim transportnim sistemom BiH, što bi doprinijelo povećanju sigurnosti snabdijevanja prirodnim gasom Bosne i Hercegovine.

Kada su u pitanju izvori prirodnog gasa, Zapadnom interkonekcijom bi se povezali sa transportnom mrežom Hrvatske što, kako ističu iz BH-Gasa, otvara tržište Bosne i Hercegovine za pristup raspoloživim izvorima prirodnog gasa u Evropi, uključujući i gas sa terminala LNG Krk.

Naveli su da ovaj projekat redovno prijavljuju na liste koje se odnose na međunarodne, odnosno EU i regionalne razvojne planove, te da istovremeno apliciraju za grant sredstva za potrebe izrade slijedećeg nivoa studijske i projektne dokumentacije.

Mustafa Ružnić, premijer Unsko-sanskog kantona, kazao je da je cijela priča pokrenuta 2019. godine, ali je 2021. godine sve stalo i samo se prestalo o tome govoriti, te su od tada “zaboravljeni”.

Gdje je “zapela” Sjeverna interkonekcija

Situacija je nešto “lošija” sa Sjevernom interkonekcijom, koja ide pravcem Slobodnica (u Hrvatskoj) – Bosanski Brod – Zenica.

– Iako ideja o realizaciji projekta datira još iz 1990-ih godina, usljed neusaglašenosti stavova dva entiteta do danas nije došlo do njegove realizacije, niti je napravljen bilo kakav iskorak u njegovom napretku. S druge strane, uvažavajući činjenicu da je projekat zbog svog značaja sadržan u strateškim dokumentima energetskog sektora Bosne i Hercegovine i Federacije BiH, BH-Gas prijavljuje projekat na evropske liste i planove razvoja transportne mreže na koje i uvršten.

Sjeverna interkonekcija BiH – Hrvatska je projekat u regionalnom kontekstu strateški veoma dobro pozicionirana s obzirom na to da se izgradnjom samo 5 kilometara transportnog gasovoda na strani Hrvatske, Bosni i Hercegovini osigurava pristup evropskim gasnim čvorištima bilo kroz interkonekcije Hrvatska – Mađarska ili Hrvatska – Slovenija, kao i pristup LNG terminalu i gasnim skladištima Hrvatske i šire – kazali su u BH-Gasu.

USK

Krajišnici velikog srca u ramazanu šalju pomoć povratnicima u Podrinje – “Sjetimo ih se i kad nije 11. juli”

Published

on

By

Bišćani i dijaspora su, uz podršku Pomozi.ba, darivali povratničke porodice u Podrinju, uljepšavajući i njima i sebi blagoslovljeni mjesec

Udruženje Horizont 2006 iz Bihaća organizovalo je akciju pod nazivom Sedmica solidarnosti Bihać Srebrenici, kao što to njegovi članovi čine svakog ramazana već dugi niz godina. U okviru ove humanitarne akcije Bišćani su u Srebrenici, Potočarima, Bratuncu, Zvorniku i Vlasenici podijelili oko 600 paketa pomoći.

POSEBNO VRIJEME

Kupovinu mješovitih paketa pomoći donacijama su obezbijedili građani grada Bihaća, prijatelji iz Švicarske, te organizacija Pomozi.ba, dok su u distribuciji učestvovale i članice Udruženja Hanume sa Une.

Ideja da pomažemo Podrinje nastala je davno, prije 16 godina, prilikom našeg učestvovanja na Maršu mira, kazao je Muslić

– Javljaju nam se naši volonteri iz Podrinja, da ih dragi Allah nagradi za svaki pređeni korak. Svi vi koji ste učestvovali, molimo da vas Gospodar dvostruko nagradi. Paketići su i ove godine izmamili osmijeh na lica najmlađih, izvijestile su članice ovog ženskog udruženja.Oglasili su se i iz organizacije Pomozi.ba, koja već nekoliko godina učestvuje u ovoj akciji sa Horizontima, pomažući povratnike.

– Vrijedno je napomenuti da je ovo šesnaesta godina kako Udruženje Horizont 2006 organizira ovu akciju koja ima za cilj pomoći povratničkom stanovništvu Podrinja. Također, ovom akcijom i sličnim aktivnostima koje Horizont 2006 provodi želi se dati na značaju tome da Srebrenica nije samo jedanaestog jula, već da se Srebrenice i genocida u Srebrenici trebamo sjećati i ostala 364 dana u godini, navodi se u saopćenju organizacije, piše Oslobodjenje.

Ramazan je posebno vrijeme za vjernike, jer svako učinjeno djelo u njemu ima višestruko uvećanu emotivnu vrijednost i blagoslove.

Svaka od 300 porodica dobila je po dva paketa namirnica

– Željeli smo da prikupimo u gradu Bihaća što više namirnica i da ih distribuiramo u Podrinje, u ruke onih kojima je to zaista i potrebno. Aktivnost je nastala još davno, prije 16 godina, prilikom našeg učestvovanja na Maršu mira za Srebrenicu. Inače, mi svake godine učestvujemo u ovom maršu, ali 2009, kada smo u najvećem broju učestvovali, rodila se i ideja da organizujemo ovu akciju kojom bismo bili u prilici da posjetimo Srebrenicu ne samo na jedan dan, 11. jula, nego i van obilježavanja genocida, u toku svake godine. Kada se obilježava godišnjica genocida, oni uvijek imaju mnogo posjeta, ali mimo toga su obično prepušteni sami sebi. Odluka je pala da to bude u ramazanu, koji je najodabraniji mjesec, u kojem se posti i u kojem su ljudi više skloni da čine dobra djela, jer su više u kontaktu sa svojim srcem i žele da darivaju druge oko sebe, kazao nam je Elvir Muslić iz Bihaća, jedan od osnivača Udruženja Horizont 2006 i pokretača ove lijepe akcije.

Ovog ramazana akcijom Sedmica solidarnosti Bihać Srebrenici ostvarili su veliki uspjeh, jer je ona pokrenuta i završena u roku od sedam dana.

PODRŠKA IZ ŠVICARSKE

– Pomogao nam je i Medžlis Islamske zajednice koji je aktivan u Bihaću. Zahvalio bih njima kao partnerskoj instituciji sa glavnim imamom Mensurom ef. Ćehićem na čelu, koji je i ovaj put aktivirao svoje imame, mještane i ljude aktivne u svim džematima. Neizostavan partner u svim našim aktivnostima je i Pomozi.ba, jer mi za njih radimo i neke projekte u Unsko-sanskom kantonu, pa i dalje. Njihov doprinos u donacijama je veliki, a zajedno smo i ovaj put posjetili Podrinje. Naša dijaspora iz Švicarske, džemati vezani za grad Saint Gallen, već četiri godine zaredom također učestvuje u akciji. Ovaj put su doprinijeli iznosom od 20 hiljada maraka, što smo pretvorili u životne namirnice. Oko 300 porodica dobilo je po dva paketa, a ukupna vrijednost svega je oko 50 hiljada maraka, kazao je Muslić.

Nastavi čitati

USK

U Bužimu ukradeno 14 kubika drveta, policija traga za počiniteljima

Published

on

By

U mjestu Radoča, smještenom unutar općine Bužim, dogodio se slučaj šumske krađe. Prema našim saznanjima, krađu je otkrio čuvar Kantonalnih šuma tijekom redovnog obilaska terena.

Čuvar je primijetio je da je na navedenom području posječeno oko desetak stabala kestena. Daljnjom istragom utvrđeno je da je ukradeno oko 14 kubika drveta, što sugerira na planiranu i organiziranu krađu.

Policija je odmah reagirala nakon što je čuvar prijavio slučaj, pokrenuvši istragu i intenzivnu potragu za počiniteljima ovog krivičnog djela.

Šumska krađa nije samo krivično djelo koje ugrožava ekonomiju, već i ekosustav. Uništavanje stabala ne samo da smanjuje prirodni resurs drveta, već također narušava ravnotežu u šumskom ekosistemu.

 

Nastavi čitati

USK

Zastupnik Agan Bunić pravomoćno osuđen što dovodi u pitanje nedavno formiranu vlast u USK

Published

on

By

Zastupnik u Skupštini Unsko-sanskog kantona Agan Bunić nedavno je pravomoćno osuđen da je skrivio saobraćajnu nesreću sa smrtnom posljedicom.
Zbog toga će mu Centralna izborna komisija Bosne i Hercegovine oduzeti mandat, a što će značiti jedna ruka manje za aktuelnu vlast.
Bunić je, prema informacijama Klix.ba, dobio šest mjeseci zatvora u pravomoćnoj presudi koja je donesena nedavno, međutim prema Izbornom zakonu BiH, članu 1.10, stav 1, tačka 4, njemu CIK mora oduzeti i mandat.

Izabranom članu organa vlasti na svim nivoima prestaje mandat prije isteka vremena na koje je izabran danom pravosnažnosti sudske presude kojom je osuđen na kaznu zatvora u trajanju od šest mjeseci ili duže“, stoji u zakonu.Zastupnik Bunić je u Skupštinu USK ušao kao zastupnik NES-a, ali je on krajem prošle godine izbačen iz te stranke nakon što je podržao rušenje vlade Mustafe Ružnića i glasao za koaliciju SDA-SDP-Pomak-NiP.

Sada ta koalicija ima zastupnika manje, što otvara prostor za novo rušenje vlasti u USK. Od 30 zastupnika, SDA ima 8, SDP 3, Pomak 2 i Narod i pravda 4 zastupnika, što je većina od 17 zastupnika, ali prilično tijesna i neugodna za rad, pogotovo kada se u matematiku uračunaju razni zahtjevi koji u ovakvoj situaciji uobičajeno stižu premijeru na sto.

Kako saznaje Klix.ba, NiP je sada nezadovoljan jer ima manje ministara u odnosu na SDP, a vremenom su došli do većeg broja zastupnika od SDP-a. Naime, NiP je pridobio jednog Pomakovog zastupnika, kao i jedinog iz Naše stranke pa je sa dva osvojena mandata došao na četiri.

S druge strane, s obzirom na to da je Bunić u Skupštinu USK ušao kao zastupnik NES-a, umjesto njega će u ovu instituciju ući sljedeći sa NES-ove liste, što će dodatno ojačati opoziciju i omogućiti im veći kapacitet za pregovaranje i prekompoziciju vlasti.

Nastavi čitati

Najčitanije