Connect with us

Magazin

VIDEO Naučnici tvrde da navodnu najstariju piramidu na svijetu nisu izgradili ljudi

Published

on

Dok Guinnessova knjiga svjetskih rekorda zvanično navodi Djoser Step piramidu u Egiptu kao najstariju piramidu na svijetu (oko 2.630. pr.n.e.), jedan rad objavljen u oktobru tvrdi da je sloj piramide Gunung Padang u Indoneziji izgrađen još 25.000. pr.n.e. – iako postoje sumnje je li struktura uopće ljudskog porijekla.

U istraživanju koje je predvodio Danny Hilman Natawidjaja sa Indonezijskog instituta za nauku, objavljenom u časopisu Archaeological Prospection, akademici tvrde da “jezgra piramide sastoji se od pažljivo oblikovane masivne andezitske lave” i da je “najstariji konstrukcijski” element piramide “vjerovatno nastao kao prirodni brijeg od lave prije nego što je oblikovan i zatim arhitektonski obuhvaćen”.

 

“Ovo istraživanje osvjetljava napredne vještine zidanja koje potječu iz zadnjeg ledenog doba. Ovaj nalaz izaziva konvencionalno vjerovanje da je ljudska civilizacija i razvoj naprednih građevinskih tehnika nastao samo dolaskom poljoprivrede prije otprilike 11.000 godina.

 

Dokazi s Gunung Padanga i drugih mjesta, poput Gobekli Tepea u Turskoj, sugeriraju da napredne građevinske prakse možda još nisu bile prisutne kod poljoprivreda”, tvrde naučnici.

 

Akademici također tvrde da graditelji “mora da su posjedovali izuzetne vještine zidanja“, ali jedan britanski arheolog odbacuje rad, tvrdeći da je “iznenađen što je objavljen u takvom obliku”.

 

Flint Dibble s Univerziteta u Cardiffu rekao je časopisu Nature da nema jasnih dokaza koji sugeriraju da su zakopani slojevi izgrađeni od strane ljudi.

 

“Materijal koji se kotrlja niz brdo će se, prosječno, postaviti sam”, rekao je, dodajući da nema dokaza “da se radi ili da bilo šta ukazuje na to da je čovjek napravio”.

U međuvremenu, Bill Farley, arheolog sa Southern Connecticut State University, tvrdi da “uzorci tla starosti 27.000 godina s Gunung Padanga, iako tačno datirani, ne pokazuju znakove ljudske aktivnosti, poput koštanih fragmenata”.

Natawidjaja je odgovorio na kritike rekavši da “stvarno pozdravljamo istraživače iz cijelog svijeta koji bi željeli doći u Indoneziju i provesti istraživački program na Gunung Padangu”, dok je suurednik Archaeological Prospection potvrdio pokretanje istrage u vezi s radom, javlja Klik.

Magazin

VIDEO Pogledajte dvoboj Ferrari Purosanguea i Lamborghini Urusa

Published

on

By

MATT Watson i Carwow izbacili su novu zanimljivu usporedbu.

Na red u njihovoj utrci na ravnome došli su moćni SUV-ovi, neki od najbržih na svijetu, Ferrari Purosangue i Lamborghini Urus.

Lamborghini Urus Performante pokreće 4-litreni twin-turbo V8 koji broji 666 KS i 850 Nm okretnog momenta. Opremljen je pogonom na sva četiri kotača, težak je 2150 kg.

Ferrari ima zapreminu motora od čak 6.5 litara. Atmosferski V12 isporučuje 725 KS i 716 Nm, a težak je 2033 kg.

Pogledajte kako je prošla usporedna utrka na ravnom.

Index.hr

Nastavi čitati

Magazin

Karleuša: “Srbija nije tražila pravdu za milione ubijenih, protjeranih, poturčenih, pokatoličenih i obespravljenih”

Published

on

By

Jelena Karleuša je na društvenim mrežama objavila tekst u kojem tvrdi da su vlade susjednih zemalja neprijateljski raspoložene prema Srbiji te je pojedinačno komentarisala Bošnjake, Hrvate, Crnogorce i Albance.

“Nevjerovatno kako su vlade okolnih zemalja konstantno neprijateljski raspoložene prema mojoj zemlji Srbiji. I njihovi mediji i njihova vlast. Za to vrijeme Srbija građanima okolnih zemalja pruža dugačak niz olakšica i povlastica kad dođu u Srbiju da žive, rade i zarade. Da Crna Gora po ko zna koji put glasa protiv Srbije, a da se pola Crnogoraca nalaze u toj istoj Srbiji i ne vide neki moralni problem ili politički problem?! Pa ne glasaš protiv zida, već protiv naroda i zemlje koja ti hrani sunarodnike”, započela je.

Dodala je da “nije dovoljna sramna nepravda koju im svi oni mali čine tako što kao gomila iskeženih majmuna likuju kao kad se rani lav, kad im se protivpravno otima ogromno parče teritorije i time se krše svi zakoni UN-a nego se utrkuju ko će više da naudi”.

Screeenshot: Instagram/karleustar

“Jer vide da mogu da podignu svoj kur-ić. I niko, ponavljam, niko nema pravo da se poziva licemjerno na devedesete jer niti te politike ima niti tih mozgova…”, nastavila je.

Također smatra da bismo se svi zajedno mogli proglasiti “genocidnim Balkanom” kada bi Srbija krenula da se poziva na “nepravde” devedesetih, pedesetih, četrdesetih, tridesetih, dvadesetih, raznih jasenovaca, Tita i komunista, koji su im, kako tvrdi, “nakačili na grbaču i Albance i ostale narode i narodnosti koji nisu imali ni put ni voz”.

“Jer svakom Crnogorcu je deda Srbin, svakom Hrvatu je deda ubijao Srbe, svakom Bošnjaku deda nije došao ni iz Turske ni iz Saudijske Arabije, jer smeta ono -ić i razumijevanje srpskog jezika, a svakom Albancu s Kosova je deda bio u plemenskoj bandi koja je napadala srpsku vojsku koja se povlačila prema Grčkoj u Prvom svjetskom ratu u bandi koja je palila vjekovne srpske manastire”, nastavila je.

Dalje tvrdi da smo svi mi na Balkanu zmijarnik koji je zatrovan mržnjom protiv Srbije “koja na-ebe kad ne reaguje, a i kad reaguje, samo zato što nikada nije zvanično prebrojala svoje žrtve i tražila pravdu za milione ubijenih, protjeranih, poturčenih, pokatoličenih i obespravljenih”.

“Nikada nisam podržavala bilo kakav vid agresije, zločine po bilo kojoj osnovi. Prva uvijek osudim. Zato osuđujem i nepravdu prema mojoj zemlji”, napisala je.

Nastavi čitati

Magazin

Ovo je prava istina o porijeklu Alena Islamovića: Pod pritiskom menadžera promijenio je čak i ime

Published

on

By

Alen Islamović jedan je od najboljih pjevača na našim prostorima, a slavu je stekao još u Jugoslaviji kao pjevač najpoznatijih bendova tog vremena.
Još kao dječak zavolio je muziku i naučio je svirati gitaru, a s grupom „Divlje jagode“ ostvario je značajan uspjeh. Nakon toga pridružio se „Bijelom dugmetu“, a kasnije je uslijedila i Islamovićeva solo karijera. Pjesme koje je Alen otpjevao i danas slušaju sve generacije.

Kad je riječ o privatnom životu pjevača, Alen je sa suprugom Marjanom u braku dugi niz godina i veoma se ponosi skladnom porodicom koju, osim supruge, čine i dvije kćerke, Una i Lara.

Inače, Islamović je rođen 1957. godine u Sokolcu nedaleko od Bihaća, a jednom je prilikom otvoreno i govorio o svom porijeklu.

– U Novom Pazaru imam mnogo prijatelja, ali i dio porodice, no nikada se nismo sreli. Otac mi je pričao da smo porijeklom iz Sandžaka, a znam da u Novom Pazaru ima Islamovića koji tu dugo žive. Međutim, ni moj otac mi nije znao nešto detaljnije reći o svemu, osim da su nam preci odavde, što vjerujem da do sada ni nitko od vas nije znao, pričao je Islamović.

Podsjetimo, Alen je svojevremeno promijenio ime. Naime, izvor blizak pjevaču otkrio je da je njegovo pravo ime zapravo Alija.

– Kad se dogodio uspon „Divljih jagoda“, grupe u kojoj je Islamović pjevao, čelnici nekadašnjeg ‘Jugotona’ došli su na ideju koja se njemu u početku nije svidjela. Menadžeri i članovi izdavačke kuće predložili su Aliji da počne koristiti umjetničko ime Alen, uz obrazloženje da to bolje zvuči i da će tako steći veću popularnost među publikom. On se malo nećkao, nije htio mijenjati svoje ime, ali je brzo popustio i poslušao njihov savjet. Danas gotovo nitko ne zna da se Alen zapravo zove Alija jer on u javnosti o tome nikada nije htio pričati, rekao je izvor.

Međutim, Islamović je tek nekoliko godina kasnije konačno i potvrdio da je njegovo pravo ime Alija.

– Tačno je. Nema ništa čudno u tome, mnoge svjetske zvijezde odaberu drugo ime kojim se predstavljaju u javnosti, najčešće neko koje zvuči primamljivije. Tako je bilo i u mom slučaju, izjavio je pjevač 2017. godine.

Nastavi čitati

Najčitanije