Connect with us

Svijet / Zanimljivosti

VIDEO Palestinski djed žali za trogodišnjom unukom ubijenom u Gazi: “Ljubio sam je, ali se nije probudila”

Published

on

Prebirući po ruševinama svoje uništene kuće, Khaled Nabhan podiže lutku koja je pripadala njegovoj unuci i ljubi je. Igračke i uspomene sve su što mu je ostalo od njegovih voljenih unuka, 3-godišnjeg Reema i 5-godišnjeg Tareka, koji su ubijeni prošle sedmice dok su spavali u svom krevetu, piše CNN.

Njihov dom srušio je, kako je Nabhan rekao, obližnji izraelski zračni napad na izbjeglički kamp Al Nuseirat u južnoj Gazi. Nabhan se tek uspio vratiti, nakon pauze u borbi.

Govoreći za CNN iz ruševina svoje kuće, Nabhan je opisao posljednju večer koju je proveo sa svojim unucima, briznuvši u suze prisjećajući se kako su ga molili da ih izvede van da se igraju. Odbio je zbog opasnosti od izraelskih zračnih napada, rekao je.

“Stalno su tražili voće, ali ga nema zbog rata”, rekao je. U ruci je držao mandarinu koju je htio dati Reem kao poslasticu, ali koju ona nikada nije imala priliku pojesti. “Mogao sam im pronaći samo ove mandarine.”

Porodica je spavala kad je došlo do zračnog napada. Khaled je rekao da se probudio vrišteći tražeći svoju djecu i unuke, mučeći se hodati kroz mrak i olupinu kako bi ih pronašao.”Nisam mogao pronaći nikoga, bili su zatrpani ispod svih ovih ruševina”, rekao je stojeći na krevetu u sobi punoj krhotina.

Nabhan je CNN-u pokazao videa i fotografije porodice u sretnijim vremenima, djece koja pjevaju, smiju se i igraju. U jednom isječku, Nabhan baca svoju unuku u zrak i hvata je dok se Reem hihoće od oduševljenja. Na drugoj slici, Nabhan se smije dok vozi bicikl, njegova unuka sjedi na upravljaču u lijepoj žutoj haljini i bijelim cvjetovima u kosi.

Njih su dvoje bili nerazdvojni, rekao je. Budući da im je otac radio u inozemstvu, porodica je živjela s djedom i on je bio cijeli Reemov svijet.

Njena omiljena igra bila je čupanje njega za bradu, a on bi je čupao za repove, rekao je.

“Pustit ću, ako ti pustiš”, kaže hihoćući se u videu.

U uništenoj spavaćoj sobi njihove kuće u Gazi, Nabhan je CNN-u pokazao gdje je njegova kći Maysa – Reemova i Tarekova majka – spavala kada se kuća srušila. Ona i njena sestra su preživjele, ali su teško ozlijeđene.

Govoreći za CNN iz kuće rođaka u Gazi gdje se oporavljaju, Maysa je rekla da se sjeća da je vrištala i da ju je nešto teško prikovalo.

“Čula sam Reem kako vrišti pored sebe, rekao sam joj da je nešto teško na meni, ne mogu doprijeti do tebe. Izmolila sam posljednje molitve, a zatim sam se probudila u bolnici”, rekla je.

Maysa se probudila uz vijest da su njena male djeca ubijena Njihova beživotna tijela pronađena su zajedno ispod ruševina.

“U bolnici sam bila samo otupjela. Zagrlila sam ih, htjela sam dobiti što više zagrljaja. Koliko god sam ih grlila, nije mi bilo dosta – rekla je Maysa.

Gotovo sedam sedmica većina ljudi u Pojasu Gaze samo je pokušavala preživjeti, fokusirajući se na osnove: pronalaženje skloništa, bijeg od borbi, dobivanje pristupa hrani i vodi.

 

Pauza u borbama između Izraela i Hamasa dala je mnogim porodicama u Gazi priliku da izađu van, kupe zalihe i vrate se kući kako bi preuzele stvari ili čak pokopale tijela svojih najmilijih.

Za mnoge stanovnike Gaze, poput Nabhana, primirje je također produbilo bol dok promišljaju svoje novo, razoreno okruženje. Semice zračnih napada i borbi ostavili su cijele četvrti sravnjene sa zemljom, a mnogi sada po prvi put mogu vidjeti punu razmjeru razaranja.

Više od 14.800 Palestinaca, uključujući 6.000 djece, ubijeno je u Gazi otkako je Izrael pokrenuo svoju ofanzivu.

Ranije ovog mjeseca,generalni sekretar UN-a António Guterres rekao je da Gaza “postaje groblje za djecu”, dodavši da je “noćna mora u Gazi više od humanitarne krize. To je kriza čovječanstva.”

Ožalošćeni djed Nabhan kaže da su njegovi unuci bili premladi da shvate rat u kojem su živjeli i poginuli. On nije borac, rekao je, a njegova porodica nije imala nikakve veze s ratom.

Sada se njegovi unuci nikada neće moći dotjerivati, igrati ili jesti svoje omiljene poslastice.

Nabhan je viđen diljem svijeta u široko dijeljenom videu njegovog trenutka tuge prošle sedmicedok je ljubio svoju beživotnu trogodišnju unuku na rastanku.

“Ljubio sam je u obraze, u nos i ona bi se hihotala”, rekao je. “Poljubio sam je, ali nije se htjela probuditi.”

U drugom videu na društvenim mrežama, tijela dvoje djece ležala su pripremljena za pokop u bijelim pokrovima dok Nabhan popravlja Tareku kosu.

“Počešljao sam mu kosu kao što bi to uvijek tražio od mene, kao fotografiju koju bi mi uvijek pokazao. Volio je svoju takvu kosu, a sada je otišao”, rekao je Nabhan.

Iz svog uništenog doma, Nabhan pretražuje svoje oštećene stvari i skuplja pune naramke šarenih igračaka – gubitak mu je urezan u bore lica, piše CNN.

“Želio sam, nadao sam se da samo spavaju. Ali oni nisu spavali, nema ih”, kazao je ožalošćeni djed.

klix

Svijet / Zanimljivosti

Oblačila se poput žena u zapadnom svijetu: Strpali su je u zatvor na 11 godina

Published

on

By

VLASTI Saudijske Arabije moraju odmah i bezuvjetno osloboditi Manahel Al-Otaibi, 29-godišnju instruktoricu fitnessa i aktivisticu za ženska prava žena, koja je osuđena na 11 godina zatvora zbog vlastitog izbora odjeće i podrške pravima žena, objavili su Amnesty International i organizacija za ljudska prava u Saudijskoj Arabiji ALQST. Odluka je izravno u suprotnosti s narativom vlasti o reformama i osnaživanju položaja žena.

Manahel Al-Otaibi osuđena je na tajnom saslušanju pred zloglasnim sudom za borbu protiv terorizma u zemlji, Specijaliziranim kaznenim sudom, 9. siječnja 2024. godine, no odluka je objavljena tek tjednima kasnije u službenom odgovoru saudijske vlade na zahtjev za informacijama o njenom slučaju koji su uputili posebni izvjestitelji UN-a.

Optužbe protiv Al-Otaibi odnosile su se isključivo na njezin izbor odjeće i izražavanje stavova na internetu, uključujući pozivanje na ukidanje sustava muškog skrbništva u Saudijskoj Arabiji, objavljivanje videozapisa na kojima nosi “nepristojnu odjeću” i “odlaske u trgovine bez “abaye” (tradicionalne nošnje). Njezina sestra Fawzia Al-Otaibi suočava se sa sličnim optužbama, ali je pobjegla iz Saudijske Arabije strahujući od uhićenja nakon što je pozvana na ispitivanje 2022. godine.

“Zlostavljana je”

Prema Stalnoj misiji Saudijske Arabije u Ženevi, Manahel Al-Otaibi proglašena je krivom za apsurdna “teroristička kaznena djela” prema člancima 43. i 44. drakonskog zakona o borbi protiv terorizma, koji kriminaliziraju “svaku osobu koja stvori, pokrene ili koristi internetsku stranicu ili program na računalu ili elektroničkom uređaju za objavljivanje informacija o proizvodnji zapaljivih naprava, eksploziva ili bilo kojih drugih naprava korištenih u terorističkim zločinima“, kao i “svaku osoba koja na bilo koji način emitira ili objavljuje vijesti, izjave, lažne ili zlonamjerne glasine ili slično za počinjenje terorističkog zločina”. Obitelj optužene nije imala pristup njezinim sudskim dokumentima niti dokazima iznesenima protiv nje.

“Osuda i kazna od 11 godina je užasna i okrutna nepravda prema Manahel. Od trenutka kada je uhićena, vlasti Saudijske Arabije podvrgnule su je zlostavljanju, od nezakonitog pritvaranja zbog podupiranja prava žena do prisilnog zatočenja na više od pet mjeseci dok je bila tajno ispitivana, potom suđenju i osudi i višestrukom premlaćivanju od strane drugih osoba u zatvoru. Ovom su osudom saudijske vlasti razotkrile ispraznost svojih toliko hvaljenih reformi ženskih prava posljednjih godina i pokazale svoju predanost ušutkavanju mirnog neslaganja”, rekla je Bissan Fakih, voditeljica kampanje Amnesty Internationala za Saudijsku Arabiju.

“Manahelino samopouzdanje da može slobodno djelovati moglo je biti pozitivna reklama za toliko hvaljeni narativ Mohammeda bin Salmana o reformi prava žena. Umjesto toga, njezinim uhićenjem i izricanjem ove nečuvene kazne, saudijske su vlasti još jednom razotkrile proizvoljnu i kontradiktornu prirodu svojih takozvanih reformi i svoju stalnu odlučnost da kontroliraju žene u Saudijskoj Arabiji”, rekla je Lina Alhathloul iz ALQST-a.

Iako su vlasti uklonile neka ograničenja s kojima se žene suočavaju u sustavu muškog skrbništva, mnoge diskriminatorne odredbe ostale su na snazi. Dugoočekivani Zakon o osobnom statusu iz 2022. godine, koji je trebao biti velika reforma, zapravo služi kodificiranju, a ne ukidanju mnogih restriktivnih elemenata sustava, uključujući pitanja braka, razvoda, skrbništva nad djecom i nasljeđivanja.

Vjerovala je u reforme

Manahel Al-Otaibi je, ironično, isprva vjerovala u obećanja reforme prijestolonasljednika Mohammeda bin Salmana. U televizijskom intervjuu 2019. za njemačku postaju Deutsche Welle opisala je “radikalne promjene” koje se događaju u saudijskom kraljevstvu, uključujući reforme kodeksa odijevanja, te rekla da se osjeća slobodno izraziti svoje stavove i nositi ono što joj se sviđa na temelju novih pravila. Ipak, uhićena je 16. studenog 2022. zbog korištenja upravo ovih sloboda, piše Index.hr.

Nakon uhićenja Manahel Al-Otaibi bila je izložena fizičkom i psihičkom zlostavljanju u zatvoru Malaz u Rijadu te je bila nestala na pet mjeseci od 5. studenog 2023. do travnja 2024. Dana 14. travnja 2024. godine, kada je konačno uspjela kontaktirati svoju obitelj, rekla im je da se nalazi u samici i da zbog zlostavljanja ima slomljenu nogu. Također je rekla da joj je uskraćena zdravstvena skrb.

“Saudijske vlasti moraju odmah i bezuvjetno osloboditi Manahel Al-Otaibi i sve one koji su trenutno zatočeni zbog mirnog ostvarivanja njihovih ljudskih prava. Do puštanja Al-Otaibi na slobodu vlasti moraju osigurati njezinu sigurnost i pristup odgovarajućoj zdravstvenoj skrbi”, rekla je Lina Alhathloul.

“Vrijeme je da saudijske vlasti izmijene diskriminirajuće odredbe u Zakonu o osobnom statusu i u potpunosti ukinu sustav muškog skrbništva”, rekla je Bissan Fakih.

Prema odgovoru saudijske vlade UN-u od 25. siječnja 2024. godine, presuda Manahel Al-Otaibi bila je podložna žalbi i njezin je slučaj ostao “na razmatranju pred sudovima”.

Mnoge žene su u zatvoru

Presuda Al-Otaibi dolazi usred pojačanog gušenja slobode govora u Saudijskoj Arabiji, uključujući izražavanje na internetu. U posljednje dvije godine saudijski sudovi osudili su i izrekli dugotrajne zatvorske kazne desecima pojedinaca zbog njihovog izražavanja na društvenim mrežama, uključujući mnoge žene, poput Salme Al-Shehab (27), Fatime Al-Shawarbi (30) , Sukaynah Al-Aithan (40) i Nourah Al-Qahtani (45).

U sklopu nastojanja da se zemlja otvori za turizam, vlasti su 2019. najavile ublažavanje pravila odijevanja za strankinje koje posjećuju Saudijsku Arabiju. Međutim, ovaj ustupak nije proširen na građanke ove zemlje, koje se umjesto toga suočavaju s pravnom nesigurnošću zbog slobodnog odijevanja u javnosti. U promotivnom videu koji je objavila državna sigurnosna agencija, vlasti su čak kategorizirale feminizam kao oblik “ekstremističkog” razmišljanja, ali su bile prisiljene odstupiti i nacionalna komisija za ljudska prava morala je pojasniti da feminizam “nije zločin”.

Nastavi čitati

Svijet / Zanimljivosti

U stravičnoj saobraćajnoj nesreći u Sloveniji smrtno stradao Dženan Bajrić

Published

on

By

U nedjelju oko 7.30 sati dogodila se saobraćajna nesreća na magistralnom putu, kod Brezovice u Sloveniji, u kojoj je učestvovao vozač kamiona s cisternom, a smrtno je stradao Dženan Bajrić iz Maglaja, piše 24ur.

Kako piše 24ur vozač se zaglavio u vozilu i preminuo je od posljedica nesreće.

 

 

Tužnu vijest objavio je i NK Natron Maglaj na zvaničnom Facebook profilu.

 

– Nažalost, zadesila nas je još jedna stravična informacija. U saobraćajnoj nesreći u Sloveniji, smrtno je stradao naš mladi sugrađanin, Dženan Bajrić, inače bivši igrač našeg kluba te veliki navijač. Da ti Uzvišeni Allah podari Dženetske ljepote, a kolektiv našeg kluba roditeljima, prijateljima te svima onima koji su ga poznavali izražava saučešće i želi sabur u ovim teškim trenucima – napisali su iz NK Natron Maglaj.

24ur je objavio i stravične fotografije s mjesta nesreće.

Nastavi čitati

Svijet / Zanimljivosti

Objavljeni detalji užasa u Zagrebu: Nasmrt izbo majku, pa otišao u kafić

Published

on

By

28-godišnjak je oštrim predmetnom zadao više ubodnih rana majci, koja je preminula na mjestu, a onda otišao u obližnji ugostiteljski objekat

U Zagrebu se jučer dogodilo ubistvo. Kako smo već objavili, zločin se dogodio oko 10 sati ujutro na zagrebačkom Črnomercu gdje je sin ubio majku, koju je izbo oštrim predmetom..

Policija je jutros objavila detalje tog zločina.

“Jučer, 4. maja u jutarnjim satima na području Črnomerca u kući, prema do sada prikupljenim informacijama, 28-godišnji član obitelji je oštrim predmetnom zadao više ubodnih rana 68-godišnjakinji u namjeri da je liši života, uslijed kojih ozljeda je preminula na mjestu događaja.

Nakon toga, osumnjičeni se udaljio iz kuće otišao do obližnjeg ugostiteljskog objekta. Tu su ga uhapsili policijski službenici i priveli na kriminalističko istraživanje.

Na mjestu događaja obavljen je uviđaj kojim je rukovodila dežurna zamjenica županijskog državnog odvjetnika u Zagrebu u suradnji s policijskim službenicima Policijske uprave zagrebačke, Službe za očevide i kriminalističku tehniku.

Nakon obavljenog uviđaja, tijelo je prevezeno na Zavod na sudsku medicinu i kriminalistiku”, objavila je policija.

Nastavi čitati

Najčitanije