Connect with us

Svijet / Zanimljivosti

VIDEO Radnik snimljen kako gazi po kruhu, iz pekare ponudili objašnjenje: “Upozoren je”

Published

on

Uprkos svemu, zaposlenik čiji je postupak snimljen u objavljenom videu je upozoren, kazali su

Radnik pekare Mlinar u Hrvatskoj snimljen je kako u kamionu gazi po kruhu koji se nalazi u plastičnim gajbama.

Sudeći prema snimci radnik je, čini se, nogama pritiskao gazio kruh kako bi na njega mogao postaviti drugu gajbu.

“Evo kako se jeftina radna snaga odnosi prema nama, dobar tek. MLINAR HRVATSKA”, stajalo je u opisu snimke.

Prvo se, čini se, pojavio na TikToku, gdje je još uz video navedeno “Radnik gazi kruh koji nas hrani”.

@sabian.7

RADNIK GAZI KRUH KOJI NAS HRANI ???????? Croatia #radnici #dostava #kruh #rijeka #foryou

♬ Oh No – Kreepa

Index je o ovome odmah poslao upit Mlinaru iz kojeg su odgovorili kako je riječ o starom kruhu koji nije bio namijenjen za konzumaciju, nego za odvoz u bioelektranu Energija Gradec, gdje se koristi kao sirovina za proizvodnju električne energije.

Odgovor Mlinara u nastavku članka prenosimo u cijelosti.

Mlinar: To je kruh iz povrata i nije namijenjen za konzumaciju, no upozorili smo radnika

“Želimo dodatno i nedvosmisleno naglasiti da se radi o neprodanom kruhu s tržišta, koji je jednodnevan proizvod te se svakodnevno odvozi i nije namijenjen daljnjoj konzumaciji.

Kruh iz povrata se odvozi u bioelektranu Energija Gradec, gdje se koristi kao sirovina za proizvodnju električne energije te nikako nije namijenjen za daljnju upotrebu u ljudskoj prehrani. Sirovina se ne koristi ni za ljudsku ni za stočnu hranu, već isključivo za biomasu koja se koristi za proizvodnju električne energije.

Uprkos svemu, zaposlenik čiji je postupak snimljen u objavljenom videu je upozoren, s obzirom na to da je mimo pisanih procedura pokušao ubrzati proces prikupljanja kruha iz povrata koji se koristi kao sirovina za proizvodnju električne energije.

Naglašavamo da svi zaposlenici Mlinara prolaze obuke na radnom mjestu te grupne obuke o sigurnosti hrane i higijenskom minimumu (na hrvatskom ili engleskom jeziku). Sigurnost, kvaliteta proizvoda i zadovoljstvo kupca su nam na prvom mjestu, a uz to smo nositelji smo međunarodno priznatih certifikata za sigurnost hrane (HACCAP te IFS), čije se kritične točke redovito nadgledaju i kontroliraju internim i eksternim auditima”, rekli su za Index iz Mlinara.

Svijet / Zanimljivosti

Sin jutros ubio majku, oglasila se policija

Published

on

By

Policija se oglasila kratkim saopćenjem

U Zagrebu se jutros dogodilo ubistvo, javljaju hrvatski mediji.

“Danas, 4. maja oko 10:15 na Črnomercu, u kući, muškarac je oštrim predmetom usmrtio 68-godišnju članicu porodice. Osumnjičeni koji se dovodi u svezu s ovim kaznenim djelom je pod nadzorom policije.

U toku je uviđaj i kriminalističko istraživanje”, objavila je policija.

Kako javlja Index, sin je ubio majku.

Nastavi čitati

Svijet / Zanimljivosti

Titov unuk pisao državama Pokreta nesvrstanih: Odbijte Rezoluciju o Srebrenici

Published

on

By

Unuk predsjednika bivše Jugoslavije Josipa Broza Tita, Joška Broz, je kazao kako je pisao zemljama članicama Pokreta nesvrstanih da glasaju protiv rezolucije o Srebrenici.

Danas se obilježava godišnjica smrti Josipa Broza Tita, a njegov unuk Joška je govoreći na tu temu spomenuo i rezoluciju o Srebrenici.

“Meni je čast što sam mogao u ovoj situaciji da pošalje molbu svim nesvrstanim zemljama da ne prihvate ovu rezoluciju o genocidu”, kazao je Broz dodavši da su se sve te zemlje oslobodile upravo zahvaljujući njegovom djedu i Jugoslaviji.

Pokret nesvrstanih danas broji 120 članica i 20 država posmatrača, a osnovan je 1961. godine na inicijativu jugoslovenskog vođe Josipa Broza Tita u Beogradu.

Bosna i Hercegovina ima status posmatrača, a sam Pokret je izgubio gotovo sav svoj značaja u odnosu na period Hladnog rata.

Podsjećamo, Rezolucija o Srebrenici naći će se u narednim sedmicama na dnevnom redu sjednice Generalne skupštine Ujedinjenih nacija, a iz dana u dan raste broj država koje su kosponzori ove rezolucije.

Ukupno, do danas, 32 države članice Ujedinjenih nacija odlučile su se na korak da budu kosponzori rezolucije, odnosno da učestvuju u njenoj izradi, uobličavanju te daljem lobiranju za njeno usvajanje.

Države članice UN-a koje se nalaze na ovom spisku su:

Albanija, Austrija, Bangladeš, Belgija, Bosna i Hercegovina, Bugarska, Kanada, Čile, Hrvatska, Danska, Estonija, Finska, Francuska, Njemačka, Irska, Italija, Jordan, Lihtenštajn, Litvanija, Luksemburg, Malezija, Nizozemska, Novi Zeland, Sjeverna Makedonija, Poljska, Ruanda, Slovenija, Švedska, Turska, Velika Britanija, Sjedinjene Američke Države i Vanuatu.

Iako se o datumu još uvijek špekulira, ono što je za sada poznato jeste da sjednica na kojoj će biti raspravljano o rezoluciji u Srebrenici neće biti na dnevnom redu prije 15. maja, kada je zakazana sjednica Vijeća sigurnosti UN-a, na kojoj će se razmatrati situacija u Bosni i Hercegovini.

Kako je Klix.ba ranije pisao, sjednica Generalne skupštine neće biti posvećena isključivo spomenutoj rezoluciji kojom se želi postići da obilježavanje godišnjice genocida u Srebrenici zvanično bude međunarodnog karaktera, kao što je to obilježavanje holokausta i genocida u Ruandi.

Zapravo, rezolucija će se razmatrati u sklopu sjednice Generalne skupštine UN-a “Kultura mira” kao redovne sesije Generalne skupštine. Nakon što je Misija Bosne i Hercegovine u UN-u jučer zvanično uputila rezoluciju predsjedniku Generalne skupštine Dennisu Francisu, ova inicijativa će se razmatrati nakon pet radnih dana od njenog podnošenja.

Nastavi čitati

Svijet / Zanimljivosti

Skandal u Švedskoj: Muškarac i žena spalili Kur'an, sve prenosili na TikToku

Published

on

By

Muškarac i žena spalili su primjerak Kur'ana u švedskom gradu Malmou, dan prije početka Evrovizije.

Video na kojem se vide dvije osobe kako pale svetu muslimansku knjigu prenosio se uživo na TikToku u petak.

Palestinska zastava također je spaljena tokom tog incidenta nedaleko od dvije dvorane u kojima će se održati Evrovizija. Švedska policija kritizirana je što je dopustila paljenje Kur'ana tako blizu velikog događanja.

Paljenja Kur'ana u Danskoj i Švedskoj prošle godine izazvala su bijesne reakcije, a ponekad i nasilne proteste u većinski muslimanskim zemljama, no u Švedskoj taj čin potpada pod zakon o slobodi govora i legalan je.

Počevši od subote, sedmicu će se održavati brojni koncerti i zabave u ovom južnom švedskom gradu, a kulminacija će biti veliko finale Evrovizije 11. maja.

Očekuje se da će tokom sedmice Evrovizije Malmo posjetiti 100.000 ljudi.

Uz muzička događanja, najavljeno je i nekoliko protestnih akcija zbog rata u Gazi, uključujući i propalestinske i proizraelske.

U četvrtak je izraelsko Vijeće za nacionalnu sigurnost pooštrilo upozorenja o putovanju u ovaj švedski grad. Izraelcima koji planiraju posjetiti Malmo savjetuje se da razmotre svoju odluku, navodi se.

Švedski umjetnici pozivali su da se Izrael zbog rata u Gazi isključi s Eurovizije, no organizatori su to odbili.

Iako Izrael nije evropska zemlja, dopušteno joj je sudjelovati na Evroviziji jer je izraelska javna televizija član Evropske radiodifuzijske unije (EBU).

Nastavi čitati

Najčitanije