Connect with us

Cazin

VIDEO Stari grad Ostrožac i priča o grofu Lotharu i njegovoj ženi Isabelli: Od njenog miraza je dvorac kupljen

Published

on

Bosna i Hercegovina se ne može pohvaliti dobrom politikom, ali turizmom sigurno da. Srednjovjekovne tvrđave, širom naše države, turizmu daju vjetar u leđa, a ona koja je po svojim karakteristikama jedinstvena je Stari grad Ostrožac, u opštini Cazin. Arhitekturom, koju duguje različitim kulturnim uticajima, mami posjetioce da ga posjete, a onaj koji jednom dođe, teško da će mu to biti i posljednji put.

Kao i svaka lijepa priča u Unsko-sanskom kantonu, i ova počinje Unom. Ovaj bajkoviti dvorac nalazi se, upravo, na njenoj lijevoj obali, na dominantnom uzvišenju, te ga je, tako uočljivog i nestvarnog, nemoguće zaobići, a još manje, posjetiti. Međutim, ono što ga posebno izdvaja od drugih tvrđava je to što se sastoji od četiri dijela, koje duguje različitim epohama koje su ga i oblikovale.

Na samom ulazu u ovaj kompleks nalazi se srednjovjekovna kula koja je izgrađena još u 13. vijeku. Posebnu mistiku daje joj, u reljefu, isklesan zmaj, Urobor, koji prema legendi, sam sebi grize rep.

Osim ove impozatne kule, koja nas dočekuje, kompleks čine tabije i topovi iz osmanskog vremena, zatim, Berksov dvorac, iz vremena Austro-ugarske, te zbirke skulptura. Svoj pečat na jednoj od njih, dao je i Mirsad Dizdarević, mnogima poznatiji kao Braco, koji više od dvije decenije čuva i održava ovaj, nestvarno lijep, spoj različitih kultura.

“To je pečat Ostrožca iz 1403. godine, to sam uradio kao amater. Našao sam taj pečat u knjizi, pa sam iskoristio taj kamen, koji nije bio za upotrebu ovih skulptura. Ova ulazna kula je i najstarija, vodi se u arhivi od 1286. godine, a postoje tvrdnje da je rađena 405 godina prije naše ere da su postojali neki malo manje zidovi. Dolaskom Turaka na ove prostore, 1589., za vrijeme Turske, rađeni su ovi, okolo, zidovi”, kaže Mirsad Dizdarević.

Koji okružuju i čuvaju ono, zbog čega turisti, možda najviše i dolaze. Dvorac. Dok ga istražujemo, izraz “da zidovi govore” sada dobija doslovno značenje, jer već na samom ulazu, otkriva sve o svojim domaćinima. Glava porodice, tadašnji gradonačelnik Bihaća, grof Lothar van Berks, sahranjen je, upravo u ulazu u dvorac, a elitistički način života najbolje pokazuje soba za klavir koji je bio namijenjen Berksovoj ljepšoj polovini, Isabelli.

“Ovo je replika njene sobe. Bila je vlasnica dvorca. Od njenog miraza je ovaj dvorac kupljen. Berks je bio siromašan, on je bio vojnik, zapravo. Taj brak za njega je bio prilika. Ovdje su biografije koje sam radio, s kolegama. Isabelle i Lothara. Lothar je umro 1920. godine i pokopan je tu, na Ostrožcu, Isabella je otišla kasnije u Slavoniju, gdje su njeni matični bili. Tamo je umrla i sahranjena”, priča istoričar Nedim Sedić.

Bernksu je, inače, ovaj stari grad, prodao posljednji kapetan Ostrošca, Mehmed-beg Beširević, ponosno priča potomak ove begovske porodice, istoričar Bahrudin Beširević.

“Stari grad i sva ta bogatstva BiH su kao sehara. Tek kad otvorite tu seharu, vidite šta se sve u njoj nalazi. A, to je i razlog zbog kojeg je Ostrožac sve više posjećen”, ističe Beširević.

U šta smo se i sami uvjerili. Ni olujno nevrijeme nije spriječilo turiste da zapanjeno, obilaze prostorije ovog zdanja. Jedan od njih je i Abdulah iz Saudijske Arabije, koji je sa svojom suprugom prvi put posjetio BiH. Od Sarajeva, Mostara, preko Bihaća, do Ostrožca. A šta ih je najviše oduševilo?

“Istorija, koja nas vraća stotinama godina unazad. postoje određene sličnosti sa Saudijskom Arabijom, ali utisak je ovdje mnogo snažniji. Možda zbog ovih zidina okolo, koju su nekada čuvali vojnici. Slično imamo i u Arabiji”.

“Imamo podatke vezane iz 1286. godine od Radoslava Babunjića, koji je bio prvi vlasnik Starog grada, gdje je to bila klasična Branič kula”, priča Beširević.

“Definitivno da najveći značaj razvoju turizma daje Stari grad Ostrožac, koji je, ujedno, i najposjećenija lokacija kada je u pitanju Grad Cazin”, ističe Ermin Beganović, direktor Centra za kulturu i turizam Cazin.

Ovaj kulturni spomenik već deceniju se nalazi na listi Nacionalnih spomenika BiH. Međutim, kao ni sve druge građevine, ni ovu nije zaobišao zub vremena, ali i prirode, zbog čega je potrebno učiniti više kako ovo kulturno nasljeđe ne bi otišlo u propast, a samim tim i zaborav.

Video pogledajte OVDJE

N1

Cazin

Proljetno spremanje Bubamare: Sabahudin Petak nije više stanovnik Cazina

Published

on

By

Novi premijerligaš Bosne i Hercegovine odmah po završetku sezone krenuo u formiranje tima za narednu takmičarsku godinu

U upravi MNK Bubamara nema još odmora. Tek što je završila sezona, a slavlje po osvojenoj šampionskoj tituli se jedva stišalo, već su krenula rješavanja kadrovskih pitanja.

Danas je potvrđeno da dres Bubamare u Premijer ligi neće nositi Sabahudin Petak, strijelac 45 golova u sezoni, piše Oslobodjenje.

– U MNK Bubamara je stigao sa jasnim ciljem, a to je da MNK Bubamara uvede u Premijer futsal ligu BiH – i u tome je uspio. Danas, kada nam se putevi razilaze, zahvaljujemo se Sabahudinu Petaku na svemu učinjenom za MNK Bubamara i Grad Cazin. Zlatnim slovima će ostati upisan u historiji MNK Bubamara i u Cazin je uvijek dobrodošao. Pele, hvala ti za 45 pogodaka, za borbu, za zalaganje i za profesionalan odnos tokom boravka u MNK Bubamara. Gdje god odlučio nastaviti karijeru mi ti želimo sreću. Nadamo se da ovo nije zbogom, nego samo doviđenja, poručili su iz Bubamare.

Ranije su saradnju sa Bubamarom produžili Sejad Ibrišimović, Darko Milanović, Almedin Bundavica i trener Borko Surudžić.

Nastavi čitati

Cazin

Cazinjanka Adnana Hrusto magistrirala na Prirodno-matematičkom fakultetu

Published

on

By

Danas je Prirodno-matematički fakultet u Banja Luci bio centar velikog postinguća kada je Adnana Hrusto, mlada djevojka iz Cazina, uspješno odbranila svoj magistarski rad, postavši tako Master analitičar zaštite životne sredine. Ovo značajno postignuće ne samo da predstavlja uspjeh za Adnanu osobno, već i za cijeli grad Cazin i Krajinu koji mogu biti p0nosni na svoju mladu stručnjakinju.

Adnana je svojim marljivim radom i predanošću pokazala da se trud i upornost uvijek isplate. Njen put ka sticanju ovog značajnog akademskog priznanja bio je obilježen naporima, izazovima i neprekidnim zalaganjem. Kroz brojne akademske izazove, Adnana je dokazala svoju stručnost i predanost oblasti zaštite životne sredine.

Titula Master analitičar zaštite životne sredine nije samo priznanje njenog akademskog rada, već i potvrda njenog angažmana u očuvanju prirode i životne sredine. Njen rad ima potencijal da doprinese razvoju održivih praksi i politika koje će štititi našu planetu za buduće generacije.

Čestitamo Adnani na ovom izvanrednom postignuću. Njen uspjeh je inspiracija za sve mlade ljude u Krajini i šire koji teže akademskom i profesionalnom uspjehu. Želimo joj mnogo sreće i uspjeha u njenim budućim poduhvatima, sigurni da će nastaviti da osvaja nove visine i ostavi dubok trag u oblasti zaštite životne sredine.

Nastavi čitati

Cazin

Mirna 24 sata u Cazinu, policija nije imala nijednu intervenciju

Published

on

By

U proteklih 24 sata na području Grada Cazina nije zabilježena nijedna intervencija policijske stanice ili profesionalne vatrogasne jedinice.

Situacija je bila mirna i bez izvještaja o krivičnim djelima, narušavanju javnog reda i mira, ili saobraćajnim nezgodama.

Ukupno je obavljeno 106 pregleda, pri čemu su zabilježene tri povrede koje su zahtijevale korištenje saniteta.

Vodosnabdijevanje je bilo redovno, a isto vrijedi i za elektrosnabdijevanje, pri čemu je Elektrodistribucija Bihać potvrdila normalno snabdijevanje električnom energijom.

Komunalne usluge, poput odvoza komunalnog otpada, odvijaju se prema rasporedu.

Što se tiče stanja na cestama, jutros je većim dijelom Bosne i Hercegovine saobraćaj tekao bez većih problema zbog povoljnih vremenskih uslova i manje gužve. Međutim, očekuje se pojačan saobraćaj sutra, posebno na putevima koji vode prema jugu zemlje, zbog predstojećih prvomajskih praznika. Vozači su pozvani na oprez, izbjegavanje rizičnih preticanja te obavezno korištenje sigurnosnih pojaseva, a posebno se apeluje na vozače da vode računa o djeci koja trebaju biti u odgovarajućim auto-sjedalicama.

Također, povećan je broj biciklista, motociklista i korisnika električnih romobila, pa se sve učesnike u saobraćaju moli za pažnju i poštivanje saobraćajnih propisa.

Na nekim magistralnim putevima, poput Ključ-Sanski Most i Stolac-Neum, zbog radova je saobraćaj obustavljen i preusmjeren na obilaznice. Također, na još nekoliko lokacija u zemlji, poput Tarčin-Konjic i Tuzla-Kalesija, vozači se upozoravaju na usporeni saobraćaj zbog radova na putu.

Na graničnim prelazima, promet putničkih vozila odvija se s manjim zadržavanjima.

Cazin.ba

Nastavi čitati

Najčitanije