Cazin
Zbog naplate duga od oko 58.000 KM, prodaje se imovina Agrokomerca u Cazinu vrijedna 1,3 miliona KM
![](https://cazin.ba/wp-content/uploads/2024/12/agrokomerc.webp)
Općinski sud u Cazinu 28. novembra ove godine donio je zaključak o prodaji imovine d.d. Agrokomerc Velika Kladuša na području Grada Cazin čija vrijednost iznosi oko 1,3 miliona KM.
Riječ je o prodaji nekadašnjih proizvodnih hala Agrokomerca površine oko 65.000 metara kvadratnih.
Apsurd je da se ove hale prodaju kao pokretne stvari iako je riječ o objektima izgrađenima na parcelama s urednim katastarskim brojevima.
Još jedan skandalozan podatak kod ove prodaje je onaj da se imovina procijenjena na više od milion maraka prodaje zbog naplate potraživanja zbog duga u iznosu od 13.000 KM i iznosa od 44.445KM.
Prodaja hala koje su definirane kao „pokretna imovina“ planirana je putem usmenog i javnog nadmetanja 17. decembra u Općinskom sudu u Cazinu.
Sumnja u malverzacije
Međutim, prodaja ovih hala koje je neko proglasio pokretnim stvarima izaziva sumnju da je riječ o mogućoj malverzaciji i eventualnom pogodovanju za određene pojedince ili grupu pojedinaca, a na štetu Agrokomerca i države.
Sandi Salkić, poslanik NESBiH u Predstavničkom domu Parlamenta FBiH, u izjavi za Raport kaže da smatra da bi u ovom slučaju trebala reagirati Vlada FBiH, te je stoga zajedno s poslanikom Naše stranke Amirom Purićem o tome uputio i inicijativu.
„Od Vlade FBiH tražimo da se hitno pristupi osporavanju ovakvog načina prodaje imovine Agrokomerca. Jer, prodaju se hale koje imaju građevinsku dozvolu i svu infrastrukturu, a očigledno je da se njihovom definicijom kao pokretnih stvari želi prodati samo konstrukcija, odnosno lim i oprema.
Smatarmo da se na ovaj način zaobilaze Porezna uprava i država.
Očekujemo da Vlada FBiH zahtijeva novo vještačenje vještaka građevinske struke ovih hala koji će utvrditi da se ne radi o pokretnim stvarima, nego isključivo o građevinskim objektima koji imaju uredne građevinske dozvole, i da se one mogu tretirati kao nepokretnosti.
Zaštititi državnu imovinu
“Na takav način bi se trebala zaštiti prije svega državna imovina, ali i mogućnost da Porezna uprava FBiH, kao najveći povjerilac, u nekom od postupaka može namiriti svoja potraživanja, kao prvoupisana na nekretninama Agrokomerca”, kaže Salkić.
Salkić ističe i da bi Vlada FBiH trebala izvršiti svojevrsnu reviziju svih potraživanja od Agrokomerca koja imaju i nekadašnji radnici te firme, te da se urede registri onih koji godinama čekaju naplatu svojih potraživanja, a sve kako bi mogli biti stavljeni u prioritete za isplatu.
Nažalost, veliki je broj bivših radnika Agrokomerca koji su i preminuli, a nisu dočekali isplatu potraživanja u firmi u kojoj su nekada radili.
Mnogi i ne znaju koliko je imovine Agrokomerca do sada prodato i ko se „namirio“ od te prodaje.
Vlada FBiH je još prije nekoliko godina donijela odluku o financijskoj konsolidaciji “Agrokomerca” čije je važenje produženo do kraja 2027. godine.
Cazin
Nesreća na radu u Cazinu: Kran teško povrijedio radnika
![](https://cazin.ba/wp-content/uploads/2025/02/kran.jpg)
U Cazinu se dogodila nesreća na radu u kojoj je povrijeđen jedan radnik tokom izvođenja građevinskih radova na stambenoj zgradi.
Prema prvim informacijama, do nesreće je došlo kada je kran, usljed nepredviđenih okolnosti, prignječio nogu radnika. Na lice mjesta brzo su stigle medicinske ekipe, a povrijeđeni je hitno prevezen u Dom zdravlja Cazin, gdje mu je ukazana liječnička pomoć, piše Dijasporainfo.
Kako saznajemo iz ove zdravstvene ustanove, radnik je zadobio teže povrede u predjelu desne noge, ali srećom, nije životno ugrožen.
Nadležne službe vrše uviđaj kako bi se utvrdile tačne okolnosti nesreće.
Cazin
Mirna 24 sata u Cazinu, policija i vatrogasci bez intervencija
![](https://cazin.ba/wp-content/uploads/2024/12/cazin.jpg)
U posljednja 24 sata na području Grada Cazin zabilježeni su sljedeći događaji i pojave:
- Policijska stanica Cazin:
- Krivična djela: Nema detalja o prijavljenim krivičnim djelima.
- Javni red i mir: Nema specifičnih izvještaja.
- Saobraćajna nezgoda: Nema dodatnih informacija o saobraćajnim nesrećama.
- Profesionalna vatrogasna jedinica Cazin: Bez intervencija
Hitna služba: Pregledi: 78 obavljenih pregleda.
- Povrede: Zabilježen je jedan slučaj povrede.
- Korištenje saniteta: Jedan slučaj transporta ili pomoći.
- Vodosnabdijevanje: Snabdijevanje vodom je uredno, bez poteškoća.
- Elektrosnabdijevanje: Dana 4. februara 2025. godine planiran je prekid u snabdijevanju električnom energijom za trafo-područje Majetići, u vremenu od 08:00 do 15:30 sati.
- Komunalne usluge: Odvožnja komunalnog otpada vrši se prema redovnom rasporedu.
Cazin
Dešavanja u Cazinu u protekla 24 sata
![](https://cazin.ba/wp-content/uploads/2025/02/Screenshot-Capture-2025-02-03-09-10-26.png)
U posljednja 24 sata na području Grada Cazin zabilježeni su sljedeći događaji:
- Policijska stanica Cazin: Zabilježen je jedan incident u vezi s narušavanjem javnog reda i mira. Došlo je do svađe, vike, galame i drskog ponašanja između dvije osobe u Stijeni, u 10:30 sati.
- Saobraćajna nesreća: Nema detalja o konkretnom slučaju, ali se spominje u izvještaju.
- Vatrogasna intervencija: Profesionalna vatrogasna jedinica Cazin imala je 341 pregleda, 9 povreda, a korištenje saniteta bilo je potrebno.
- Vodosnabdijevanje: Snabdijevanje vodom je uredno.
- Elektrosnabdijevanje: Dana 03.02.2025. godine planiran je prekid snabdijevanja električnom energijom za trafo-područja Jusanovići i Kapići, u vremenu od 08:00 do 15:30 sati.
- Komunalne usluge: Odvožnja komunalnog otpada obavlja se prema planiranom rasporedu.
Toliko za proteklih 24 sata.
Cazin
U Cazinu postavljeno preko 200 saobraćajnih znakova, uključujući prve solarne maxi radare u USK
![](https://cazin.ba/wp-content/uploads/2025/02/476084865_1158794669136319_4105787652293299181_n.jpg)
U Cazinu je postavljeno preko 200 saobraćajnih znakova i opreme, uključujući prve solarne maxi radare u USK.
Uskoro stižu i solarni katadiopteri za sigurnije pješačke prijelaze.
Upravitelj Jasmin Hodžić najavljuje nastavak poboljšanja cestovne infrastrukture.
Cazin
Kreće obnova čuvenog dvorca na Ostrošcu: Nacionalni spomenik BiH dobija novo ruho
![](https://cazin.ba/wp-content/uploads/2025/02/W-1140563-1235.webp)
Protekle sedmice u kabinetu gradonačelnika Cazina Nermina Ogreševića potpisan je ugovor o rekonstrukciji dvorca Lothara von Berksa, koji se nalazi u sastavu nacionalnog spomenika Stari grad Ostrožac. Vrijednost ugovorenih radova iznosi nešto više od četiri miliona maraka, a cilj projekta je dovesti ovaj objekat u funkcionalno stanje.
Bogatija ponuda
Stari grad Ostrožac proglašen je nacionalnim spomenikom Bosne i Hercegovine 2013. godine i čine ga srednjovjekovna utvrda, utvrda iz osmanskog perioda, dvorac Lothara von Berksa i zbirka skulptura. Ogrešević je istakao važnost ovog projekta za grad i širu regiju. Ostrožac je jedna od glavnih turističkih atrakcija Cazina, ali i cijelog Unsko-sanskog kantona.
– Prva faza obnove dvorca je svakako velika i značajna investicija, ali smo morali krenuti u njenu realizaciju, s obzirom na to da će time dvorac dobiti upotrebnu vrijednost, biti valjano iskorišten i tako uveliko podići turističku ponudu Cazina i šire regije, kazao je Ogrešević.
Ugovor je potpisan s preduzećem Dola d. o. o, a rok za završetak radova su 24 mjeseca od dana uvođenja. Rekonstrukcija uključuje temeljitu obnovu i uređenje dvorca kako bi se osigurali očuvanje i funkcionalnost za buduće generacije. Sve aktivnosti vodi i organizira Grad Cazin.
Centar za kulturu i turizam Cazina, koji upravlja ovim nacionalnim spomenikom, zadužen je za druge i manje projekte na Ostrošcu, a svi oni zajedno imaju isti cilj – da se ova atraktivna lokacija iskoristi na najbolji mogući način.
– Glavni projekt koji se tiče dvorca Lothara von Berksa u potpunosti vodi Gradska uprava, a što se tiče nas, imali smo nekoliko projekata koje smo aplicirali prema različitim fondovima i budžetskim sredstvima. Pri kraju je nabavka i instalacija ekološko-sanitarnog čvora i javnog toaleta, u toku je ugradnja dva kontejnera, gdje je namjena jednog da bude ugostiteljski objekat, a drugog – suvenirnica i mjesto za prodaju ulaznica. Potpisali smo i ugovor sa odabranom firmom za izradu projektno-tehničke dokumentacije za ostale dijelove starog grada, a obezbijedili smo i sredstva za arheološka istraživanja srednjovjekovnog dijela Starog grada Ostrožac, ispričao nam je Ermin Beganović, direktor Centra.
U Centru, dodaje Beganović, očekuju da poziv za arheologe bude raspisan u februaru.
– A to nam je vrlo važno, jer su u pitanju prva arheološka istraživanja koja se u suštini i vrše na ovoj lokaciji, napominje direktor.
Stari grad Ostrožac, smješten na stijeni koja dominira kanjonom Une, na oko 379 metara nadmorske visine, predstavlja jedan od simbola Bosanske krajine i svakako je jedan od najpoznatijih starih gradova u Bosni i Hercegovini, piše Oslobodjenje.
Bogata historija
Najstariji pisani trag o Ostrošcu datira iz 1321. godine, kada su knezovi blagajski Babonići kupili grad od Zagrebačkog kaptola. Nakon Babonića, grad je ušao pod vlast Hrvatinića, a kasnije je ugarski kralj Sigismund 1395. godine dao Ostrožac banu Vuku Vukčiću Hrvatiniću. Potom je Ostrožac prolazio kroz različite vlasničke promjene između Babonića i drugih vlasteoskih rodbina. Osmanska vlast definitivno je uspostavljena 1578. godine pod Ferhad-begom Sokolovićem, nakon čega je Ostrožac postao dio Ostrožačke kapetanije. Najpoznatija kapetanska porodica je Beširević, koja je vladala Ostrošcem više od 200 godina. Osman-aga Beširević proširio je utvrdu i izgradio kapetansku rezidenciju, poznatu kao begov konak, na mjestu današnjeg dvorca. Početkom 20. stoljeća, za vrijeme austrougarske uprave u BiH, lokaciju su kupili Lothar i njegova supruga Isabella von Berks, te su sagradili dvorac koji je danas predmet rekonstrukcije. Inače, Von Berks je, prije nego je postavljen za namjesnika u Bihaću, služio carsku državu kao gradonačelnik Brčkog i šef policije u Sarajevu.