Connect with us

Magazin

10 korisnih savjeta: Ovako možete smanjiti potrošnju goriva

Published

on

ZIMA JE, nema sumnje, najgori dio godine kada je riječ o potrošnji goriva. Ona se drastično povećava zbog niza razloga, ali to nije tragedija – mi vam donosimo 10 korisnih savjeta koji vam mogu pomoći da i zimi potrošnja goriva vašeg automobila bude pod kontrolom.

1. Uštedite na težini, odteretite svoj automobil

Uklanjanje leda i snijega s automobila nije samo pitanje sigurnosti nego jamči i manju masu automobila i njegovu bolju aerodinamiku. Oboje dovodi do manje potrošnje. Pod smanjenje mase mislimo i vađenje raznih gluposti iz automobila koje se nakupe tijekom ljeta: neiskorištena dodatna sjedalica, kutija s alatom davno posuđena od prijatelja, priručni hladnjak… Nije loše ni zamijeniti rezervni kotač pune veličine, koji teži i 20-ak kilograma, kompletom koji se koristi u slučaju bušenja gume. Pravilo kaže: 100 nepotrebnih kilograma košta 0.3 litre goriva na 100 kilometara.

2. Smanjite otpor zraka, poboljšajte aerodinamiku

Jedna od tipičnih stvari koje vozači stalno tijekom zime drže na vozilu su krovni nosač ili nosač skija. Oni ne samo da povećavaju masu vozila već i znatno kvare aerodinamiku, a to troši puno goriva. Kada ne putujete na skijanje ili negdje drugdje, nepotreban krovni nosač ostavite u garaži.

3. Nemojte zagrijavati motor prije kretanja

Zagrijavati motor tijekom mirovanja, naročito ako ne radite nešto korisno kao što je čišćenje automobila od snijega, štetno je za okoliš i troši gorivo. Štoviše, nije dobro ni za motor jer se on u leru posebno ne zagrijava. Radnu temperaturu postiže tek pri srednjim brzinama pod opterećenjem. U praznom hodu rashladna tekućina ostaje hladna.

4. Održavajte motor u dobrom stanju

Motor igra ključnu ulogu u uštedi goriva. Kako bi bio otporan na zimu, puno možete napraviti pravovremenom provjerom filtera zraka i svjećica i njihovom zamjenom ako je to potrebno. Kada je motor besprijekoran, to pomaže u uštedi goriva.

5. Izbjegavajte kratka putovanja, rad na hladnom troši gorivo

Kada je motor još hladan, ne radi učinkovito. Zato treba izbjegavati kratka putovanja zimi što je više moguće jer takve su razdaljine pravi gutači goriva, pogotovo na niskim temperaturama. Dobro planiranje rute velika je pomoć u uštedi goriva.

6. Ne ubrzavajte snažno da biste zagrijali motor

Uobičajena je konstatacija da vrlo nježna vožnja štedi gorivo – i istinita je. Visoki okretaji troše više goriva. Ako predugo čekate nakon paljenja motora, također ćete potrošiti puno goriva jer motor će kasnije postići radnu temperaturu. Samo zagrijan motor radi učinkovito. Kasnije je važno pravovremeno mijenjati stupnjeve prijenosa: kada brojač okretaja pokaže da su oni iznad 2000, obično je idealno vrijeme za promjenu stupnja prijenosa prema višem.

7. Izbjegavajte visoke brzine

Brza vožnja autocestom obično ne štedi vrijeme, stoga probajte voziti nešto sporije. Otpor zraka znatno povećava potrošnju goriva jer se povećava s kvadratom brzine. To znači: potrošnja pri 160 km/h je veća nego pri brzini od 100 km/h!

8. Održavajte tlak u gumama na ispravnoj razini

Hladan zrak se skuplja, što može vidjeti svatko tko ostavi praznu jednokratnu plastičnu bocu u automobilu. Ako redovito provjeravate tlak u gumama, to ne činite samo zbog sigurnosti na cesti već i zbog manje potrošnje goriva. Ako je vani hladno, pritisak u gumi se smanjuje. Ali ako je tlak zraka prenizak, povećava se otpor kotrljanja gume, što rezultira povećanom potrošnjom goriva.

9. Mali potrošači povećavaju potrošnju

Svaki potrošač u automobilu povećava potrošnju goriva jer se električna energija mora proizvoditi preko alternatora. Stoga električni potrošač uključite samo kada vam je potreban. Grijanje sjedala je, primjerice, luksuz – i krivo je za veću potrošnju, kao i grijani volan. U nekim slučajevima troši i do jedne litre na 100 kilometara. Male potrošače pokušajte uključiti samo kada je to potrebno – i zatim ih ponovno isključite.

10. Evo što trebate raditi ako imate električni automobil

Za razliku od motora s unutarnjim izgaranjem, pri čemu toplina iz motora zagrijava unutrašnjost, u električnom automobilu treba se ponašati štedljivije. Ako možete, trebali biste prethodno zagrijati unutrašnjost pomoću aplikacije dok je automobil još priključen na napajanje. Mjesto u toploj garaži je naravno dobro za doseg, kao i pravilan način i stil vožnje.

Također, tijekom vožnje umjesto da pojačate grijanje unutrašnjosti, aktivirajte relativno ekonomične grijače upravljača i sjedala. Oslobođena toplina je izravno na tijelu, tako da se toplinska snaga unutarnjeg grijanja može znatno smanjiti. A ako zapnete u snijegu u električnom automobilu, ne trebate se brinuti: grijač će vas u zimskim uvjetima grijati dulje nego što mislite.

Index.hr

Magazin

Za tri godine u Švicarskoj će se moći kupiti meso proizvedeno u laboratoriji

Published

on

By

U Švicarskoj će za otprilike tri godine biti moguće kupiti meso uzgojeno u laboratoriji, prema tvrdnjama generalnog direktora kompanije Bell Food Groupa Lorenz Wyss koja se bavi preradom mesnih proizvoda.

“Međutim, vjerovatno nećete moći odmah kupiti proizvode u supermarketima, već prvo u restoranima”, rekao je Wyss.

U intervjuu za Neue Zurcher Zeitung objavljenom u petak, šef Bell je objasnio da je moguće da će se za početak kultivirati samo pojedinačne komponente, poput masti. Bell je kupio udio u holandskom proizvođaču govedine Mosa Meat 2018.

Dodao je da ako tehnologija bude funkcionisala, to će biti pravi dodatak tradicionalnoj proizvodnji mesa i da kompanija koju predstavlja mora biti dio toga.

Singapur je 2020. godine postao prva zemlja koja je počela prodavati piletinu napravljenu uzgojem životinjskih ćelija – tehnikom koja ne zahtijeva hektare poljoprivrednog zemljišta, antibiotike ili ubijanje miliona životinja.

Ova tehnologija bi mogla pomoći u smanjenju utjecaja na okoliš proizvodnje mesa uzgojenih životinja, posebno u Švicarskoj, gdje je potrošnja mesa visoka.

klix

Nastavi čitati

Magazin

Skandal na Eurosongu: Talijani slučajno objavili rezultate glasanja, 40 posto glasova dali Izraelu

Published

on

By

Iza nas je drugo polufinale Eurosonga, o kojem se osim zbog odabranih finalista, piše i mogućem skandalu.

Naime, društvenim mrežama širi se snimka s RAI televizije na kojoj se vide, slučajno objavljeni, rezultati televotinga. Dok su se emitirali isječci finalista, talijanska televizija RAI objavila je rezultate televotinga, to jest postotke koje je svaka zemlja predstavnica dobila od talijanske publike.

Ako je suditi prema snimci koja se širi društvenim mrežama, od Italije bi 12 bodova mogao dobiti Izrael s čak 39 posto, a nakon nje Nizozemska je dobila 10 bodova s postotkom od tek 7,3.

Jedna o teorija velikog broja glasova Italijana za predstavnicu Izraela objašnjava da je u drugom polufinalu nastupala predstavnica Italije, Angelina Mango. Ona je nastupala iza Estonije koja je bila 13. po redu te prije Izraela koji je bio 14. po redu, a neki misle da su za predstavnicu Izraela glasali misleći da glasaju za svoju državu.Ova situacija ne izgleda nimalo dobra za Baby Lasagnu s obzirom na to da se Izrael neočekivano prometnuo u jednog od favorita.

klix

Nastavi čitati

Magazin

Ovo su sve zemlje koje idu u finale Eurosonga: Hrvatska prva na kladionicama, prati je Izrael

Published

on

By

Nakon dvije zabavne, polufinalne večeri, u subotu je na rasporedu i finale Eurosonga. Nakon svih nastupa i poznatih finalista, hrvatski predsjednik Baby Lasagna uvjerljivo vodi na kladionicama sa 41 % podrške, a drugo mjesto zauzeo je Izrael s 17 % šansi za pobjedu.

Švicarskom predstavniku Nemu padaju šanse za pobjedu, a trenutačno su na 13 %. Četvrto su mjesto zauzele Ukrajinke koje jutros imaju 6% šanse za dobitak.

Printscreen

U drugoj polufinalnoj večeri Eurovizije u četvrtak su u švedskom Malmöu mjesto u finalu izborili predstavnici još 10 zemalja.

U veliko finale najvećeg i najspektakularnijeg glazbenog natjecanja iz ove druge polufinalne večeri ušli su Latvija, Austrija, Nizozemska, Norveška, Izrael, Grčka, Estonija, Švicarska, Gruzija i Armenija.

Nastupali su još i predstavnici Malte, Albanije, Češke, Danske, San Marina i Belgije, ali nisu prošli u daljnje natjecanje.

U subotu će se finalistima odabranima ove večeri na pozornici pridružiti i onih 10 iz prve polufinalne večeri održane u utorak, među kojima je i hrvatski predstavnik Marko Purišić – Baby Lasagna, koji je pjesmom “Rim Tim Tagi Dim” izazvao pravu euforiju u dvorani. Svoje mjesto u finalu izborile su uz Hrvatsku i Srbija, Portugal, Slovenija, Ukrajina, Litva, Finska, Cipar, Irska te Luksemburg, što znači da će ih se u subotu za pobjedu boriti ukupno 26.

Natjecanje za pjesmu Eurovizije 2024. se održava u Švedskoj, podsjetimo, zahvaljujući pobjedi Loreen s pjesmom “Tattoo” u Liverpoolu prošle godine, što joj je bila i druga pobjeda na ovom natjecanju. Švedska je sedmi put domaćin Eurosonga, a grad Malmö treći put. A za vrijeme trajanja druge polufinalne večeri više tisuća ljudi mirno je prodefiliralo ulicama Malmöa u znak prosvjeda protiv sudjelovanja Izraela na Euroviziji.

Nastavi čitati

Najčitanije