Connect with us

USK

31. godišnjica ratnog zločina u Biljanima kod Ključa: “Petomjesečna beba Amila likvidirana 1992. pucnjem u glavu u majčinom naručju”

Published

on

Danas, 10. jula, obilježava se 31. godišnjica jezivog ratnog zločina koji je počinjen nad civilima sela Biljani kod Ključa.

Napad na ovo selo započeo je u ranim jutarnjim satima 10. jula 1992. godine, a predvodile su ga 17. laka pješadijska brigada tzv. vojske RS (VRS) u saradnji sa rezervnim i aktivnim policajcima Odjeljenja policije iz Sanice. Posljedica tog napada je pokolj oko 260 civila bošnjačke nacionalnosti koji su bili mještani sela Biljani što je dovelo do gotovo potpunog nestanka tog mjesta u Bosanskoj Krajini. Među ubijenima bilo je i šestoro djece. Najstarija žrtva bio je 85-godišnji Bećo Ćehić, dok je najmlađa žrtva bila četveromjesečna beba Amila Džaferagić.

 

 

Advertisement

 

Masovne grobnice u kojima su pronađene žrtve masakra u Biljanima uglavnom su otkrivene neposredno nakon rata, odnosno krajem 1995. i tokom 1996. godine. Prema podacima Instituta za nestale osobe BiH, prva otkrivena masovna grobnica naziva Crvena zemlja I pronađena je u novembru 1995. iz koje je ekshumirano šesnaest žrtava. Godinu dana kasnije, izvršena je ekshumacija iz grobnice Crvena zemlja II gdje je, takođe, pronađeno šesnaest žrtava. Najveća masovna grobnica je jama Lanište I iz koje je u periodu od 5. oktobra do 15. novembra 1996. ekshumirano 188 žrtava. U godinama koje su uslijedile redovno su pronalažena tijela u manjim i pojedinačnim grobnicama, u šumama ili napuštenim i spaljenim objektima. Na području Biljana pronađene su 34 pojedinačne grobnice iz kojih su ekshumirana 34 tijela.

U ranije objavljenoj UDIK-ovoj publikaciji Ratni zločin u Biljanima, Predmet: Marko Samardžija dokumentovan je predmet koji je Sud Bosne i Hercegovine vodio protiv komandira Treće čete saničkog bataljona u sastavu 17. lake pješadijske brigade VRS. Sud je optužnicu podigao u martu 2005. godine, da bi u novembru 2006. donio presudu kojom se Samardžija osuđuje na 26 godina zatvora za zločine protiv čovječnosti. U prvostepenoj presudi su potvrđeni navodi iz optužnice o masovnim zločinima protiv bošnjačkih civila. Međutim, u drugostepenom postupku pred Sudom BiH, Samardžija je u oktobru 2008. godine oglašen krivim za zatvaranje i teško oduzimanje fizičke slobode kao zločin protiv čovječnosti i osuđen na kaznu zatvora u trajanju od sedam godina.

 

Advertisement

 

 

Masakr u Biljanima predstavlja jedan od najstravičnijih ratnih zločina koji su počinjeni na području Bosanske Krajine. U junu i julu 1992. poubijana je većina bošnjačkog stanovništva, zapaljene su kuće i vjerski objekti. Nakon što su ih poubijali, izvršioci zločina su pobacali tijela u udaljene i skrivene masovne grobnice, sa ciljem da se nikada ne pronađu i kako bi se prikrili počinjeni zločini.

Iako je većina tijela žrtava ovog masakra pronađena, objelodanjen je kontekst događaja svjedočenjima preživjelih, Samardžija za sada ostaje kao jedini osuđeni za ovaj zločin.

Advertisement

 

 

 

Advertisement

“Stoga, apelujemo na nadležne institucije da ne zaborave žrtve ovog ratnog zločina i da se angažuju na pronalaženju i procesuiranju počinilaca ovog masakra. Jer to je jedini put zadovoljenja pravde i izgradnje mira na ovim prostorima”, navode iz UDIK-a.

Portal Radiosarajevo.ba podsjeća i na arhivski tekst koji smo ranije objavili o ovom ratnom zločinu – upozoravamo da su navodi izuzetno uznemirujući i nisu namijenjeni mlađoj publici:

Zapisnik sa obdukcije: strana 70, leš br. 172.: 

Amila Džaferagić, kći Šemse, rođena 29. 02. 1992. godine u Biljanima – Ključ, prepoznata po ocu Šemsi.
Odjeća: Dječija benkica bijela na kopčanje sa tri dugmeta, dječije gegice sive, pamučne bijele duge gaće, štramplice dječije bijele, melni gaćice i pamučna bijela pelena unutra…
Nađeni predmeti: Jedna bijela i jedna plava dječija cucla-duda…

Advertisement

U zapisniku piše dalje: Likvidirana pucnjem u glavu.

Gotovo u trenu nestali su Biljani

Kako vjerovati da smrt petomjesečne Amile nije bila planirana, možda slučajno pogođena, dok ju je majka držala u naručju…

Ubijena je u pokušaju pravljenja “države srpkog naroda”, u kojoj je i beba po imenu Amila smetala i za čije je nestajanje morala biti skrivena, kao da nikad nije ni postojala – u prirodnoj jami – pećini u podnožju planine Grmeč, iznad krajiškog gradića Ključa, piše Al Jazeera.

U jednom trenu ubijena su još 263 Amilina sugrađanina. Gotovo u tom trenu nestali su Biljani.

Advertisement

Bilo je to 10. jula 1992. godine.

I njihovo je postojanje, poput Amilinog, moralo biti skriveno. U istoj prirodnoj jami, ali i drugim u blizini. Po imenima Lanište I i II, Crvena zemlja, Prhovo…

Polje bijelih nišana

Juli je, 26 godina kasnije. U polju bijelih nišana. Tišinu remeti tek cvrkut ptica i pokoji korak posjetilaca u mezarju Memorijalnog centra u Biljanima, petnaestak kilometara od središta općine Ključ u Bosanskoj krajini.

Šemso Džaferagić je iznad nišana svoje Amile. Pored nje su ukopani i stariji brat, s nepune četiri godine, njegova supruga i majka njegove djece, zatim otac mu, brat, sestra, sestrična… I dalje još 260 nedužnih Biljančana, koji su ubijeni ovdje, ispred nekadašnje zgrade osnovne škole i Doma kulture.

Advertisement

Preživjelo ih je pedesetak, onih koji su pukom srećom negdje “zastali” u voćnjacima, šumi iznad sela… Ili su bili “na privremenom radu” u inostranstvu. Nisu se tog julskog dana zatekli u Biljanima.

Šemso je jedini muškarac u porodici koji je preživio tog dana.

“Pogledom sam ih ispratio u smrt. Gledao s ruba šume kada su ih odvodili… Dvadeset i šest godina tražim odgovor – gdje to ima da neko tako sve uništi, pobije, sve unakazi… Zamisli tu moju Amilu, one njene rukice, mogu li one njene rukice… da ih više nema, da ih se nagledaš, da pišu, da idu u školu… Kako koje jutro osvane. kriješ oči, da ne vidiš jutra, da ne vidiš kako djeca idu u školu, kako ljudi idu na posao… Znate, sama činjenica da moram proučiti sedam Fatiha je teška. Teško je to opisati. Teško je ovdje živjeti kada vas sve podsjeća na prošlost, na tragediju. Mnogi to danas ne razumiju. Pogledajte, kud se god okrenete, pred vama su bijeli nišani. Kad učiš Fatihu, boriš se sam sa sobom, i to je neopisivo, neizdrživo…”

Advertisement

Potresne prizore nakon pronalaska masovne grobnice Lanište možete vidjeti OVDJE.

Stare i bolesne zapalili u štali

Malo dalje iznad nišana majke Nesima, Devleta, Senada, pa Ale…

Govore: “Evo, gledajte, gotovo svi Avdići su ubijeni, pa Botonjići, Čajići, Bajrići, Domazeti… Svaki dan nam se vraćaju te slike. Ne znamo šta da kažemo. Još nam pred očima gomila ubijenih, ovdje, u dvorištu ispred škole…”

Senada je to sve gledala sa tavana obližnje kuće.

Advertisement

“Krvava trava. Cucla male Amile, koju su, s bratom i sestrom, ubili u majčinom naručju. Stalno mi se vraća ta cucla pred oči. I danas vidim kada iz ruku majke joj otimaju flašicu i bacaju je…”

Otimaju se škrte riječi dalje.

“U dijelu Biljana, naselja kojeg smo zvali Botonjići, ubijeni su svi. Njih 57 iz četrdesetak kuća. A kako su i šta radili govori i to da su jedanaestoro starih i bolesnih zapalili u štali. I još dvoje staraca Beharu i Pašu Botonjića u njihovoj kući.”

Suhom okoštalom rukom nišane miluje i Ajša. Sinovi su joj tu – Ferhat, Mustafa, Muharem i Husein.

Advertisement

Tu je i Hidajet Botonjić. Pronašao je i ukopao kosti majke, koju su zapalili u štali.

I Elvis Bećirević je tu. U to vrijeme desetogodišnjak. Izgubio je cijelu porodicu.

Rukopis zločina kao i u Srebrenici

“Ali, kako?”, pita se Šemso Džaferović.

Advertisement

“Ovo je isto Srebrenica. Ključ je malo mjesto, ali i u njemu je počinjen genocid. Rukopis zločina isti je kao i u Srebrenici. I ovaj zločin počinjen ovdje jedan je od zločina koji nekako ostaje u sjeni srebreničke tragedije, koji se dogodio tri godine ranije. Srebrenički je genocid sasvim logično slijed poduzete zločinačke politike. Da je međunarodna zajednica reagirala tog 10. jula 1992. godine u Biljanima, ili koji dan kasnije u Prhovu, ili u susjednom Sanskom Mostu, pa u Prijedoru, ne bi bilo Srebrenice. Ali…”

Zato im ni 26 godina kasnije nije jasno – zašto?

Šta je to pokrenulo njihovog učitelja Dragu Samardžiju, pa Marka Samardžiju da, s pripadnicima 17. lake pješadijske brigade srpske vojske i pripadnicima rezervnog sastava policije Ključ ubiju 264 civila Bošnjaka iz Biljana, Osmanovića, Domazeta, Džaferagića, Ćehića, Mešana i Jabukovca, nakon što su ih u zgradi bivše osnovne škole i Doma kulture dan i noć mučili i onda ih bacili u šumske jame? Kako odgovoriti i za ubijanje šestoro djece među njima?

Advertisement

Hida iz Prhova

A tamo, malo dalje, u brdima, na lijevoj obali Sane – Prhovo. I druga, susjedna sela. Na desnoj obali su srpska, povezana mostovima jedna sa drugim.

Tu, u Prhovu, živjela je Hida sa svojih pet kćeri i sinom. Muž joj je, poput gotovo svih drugih “muških glava” iz sela, radio u Velenju, u Sloveniji, i svakog vikenda donosio zaradu. Izgradili lijepu kuću, školovali djecu. Kad je svojim materinskim instinktom Hida osjetila da im svima prijeti zlo, prelazila Sanu i išla kod komšija Srba, da pita šta se to, zapravo, sprema. Međutim, ništa joj nije pomoglo. Ni njoj, ni ostalim mještanima Prhova.

Kuće su topovima rušene, a njih 57 skupilo se na poljanu. Sabili ih u tor i gađali topovskim granatama. Hida je pala po svojoj Semiri, Emiri, Zemini i Nedžadu, a komšinica po najmlađoj, trogodišnjoj Azri. Ostala je živa, ni sama ne znajući kako. Azru joj komšinica dovela sutradan. Vodeći je za ruku, stigla je nekoliko mjeseci kasnije do muža u Sloveniju.

Azra se danas pokušava sjetiti svega. I dalje joj nejasne slike titraju pred očima.

Advertisement

“Jedino često osjetim po rukama, po dlanovima, toplu krv, onu koja mi se od ubijene braće i sestara razlijevala, pokušavam je saprati, ali ne ide”, kazuje.

Učila je Azra u Sloveniji da u grčkoj mitologiji i u grčkim tragedijama postoji nešto slično ovom i njenoj sudbini. Međutim, pita se: “Ima li tamo Amila, ima li Hida, Nedžad, moželi se to zaboraviti?”

Ne može se šutjeti

Zna da u toj mitologiji postoji rijeka Leta, i ako se napiješ njene vode – sve zaboraviš.

“Niko od nas ne bi se sagnuo da se napije te vode zaborava, ne znam da kako je žedan, jer ne bi mogao zaboraviti zlo koje se desilo Prhovu, Biljanima, koje se desilo Šemsi, Hidi, Amili, zlo koje su napravili oni koji su sa brda komandovali topdžijama”, sigurna je Azra.

Advertisement

Zločini u Biljanima, u Prhovu, u Ključu… bili su predmet Međunarodnog suda u Hagu i Tužilaštva Bosne i Hercegovine. Međutim, tek su trojica odgovornih procesuirana, a svi raspoloživi podaci ukazuju da je i zločin ovdje, u dolini Sane – nad civilima Bošnjacima – izvršen s dobro poznatom velikosrpskom ideologijom o uništenju Bosne i Hercegovine i istrebljenju Bošnjaka.

Govori to i činjenica da je od maja do septembra 1992. godine u Ključu ubijeno 612 Bošnjaka i Hrvata. Od tog broja, 563 su pronađena u masovnim grobnicama Lanište I, Lanište II, Crvena zemlja, Prhovo i u ostalih 13. Kroz logore Manjača i Kamenica prošlo je više od 1.200 Ključana.

Svaki je Ključanin danas jedna tužna i neotvorena knjiga, pogotovo što su tek trojica iz kolone počinilaca zločina privedeni sudu pravde. Zato, kazat će svi, ne može se šutjeti o tom zločinu, uprkos gorčini koju osjećaju danas – ne može se šutjeti.

Kad bi neko i u snu poubijao ovoliko ljudi, probuđen on bi sam pred sobom crvenio se”, odjekuju stihovi pjesnika Ključanina Enesa Kiševića, koji je ovako opisao Biljane, Prhovo, Velagiće, Ključ. I nastavlja dalje tražiti u pjesmi način da prekine lanac mržnje.

Advertisement

“Lako je pisati riječi, lupetati riječi, koje donose mržnju, koje donose vatru. Lako je to, ali treba donositi riječ, riječ koja će biti bolja od tišine, prirode. Bolja od šutnje, biljanske. Samo takva riječ može otvarati ljudima razbor.”

Zato se i okupljaju svakog 10. jula u Memorijalnom centru, u polju bijelih nišana. I ovoga su jula došli. Šemso, Azra, Hida, Nedžad, Ale… kao i drugi u Biljanima i Prhovu, koji su izgubili najbliže, na pričaju puno o svojoj prošlosti, jer je dobrim dijelom, kako kažu, žive. Koliko god ih život gura dalje, ka budućnosti, oni jednim dijelom žive u prošlosti, koja je za njih sveta, navodi se u arhivskom tekstu kojeg je objavila 2018. godine Al Jazeera.

Zato i ovoga jula podsjećanje na dan kada su Biljani i Prhovo gotovo nestali. I šutnja u polju bijelih nišana, jer se tu ne može pričati. Ali, zbog njih se dolazi.”

Danas je Dan žalosti u Unsko-sanskom kantonu.

Advertisement

Radiosarajevo.ba

USK

Pred Sud BiH dolaze i bivši borci Armije BiH! – Prisustvovat će ročištu Atifa Dudakovića

Published

on

By

“Povodom zakazanog ročišta pred Sudom BiH, u predmetu protiv generala Atifa Dudakovića i dr., za 24. februar 2025. godine (ponedjeljak) 13 sati, u Sudu BiH, obavještavamo Vas da će na ročištu prisustvovati predstavnici Saveza i Udruženja boraca i civilnih žrtava rata, potpisnici zajedničke inicijative ‘Put pravde i istine’.

Osim podrške generalu i njegovim borcima koji su herojski branili narod Bosanske Krajine i oslobađali Bosnu i Hercegovinu, cilj nam je ukazati i pokušati zaustaviti selektivnu pravdu”, navode iz inicijative.

“Svjedoci smo da su danas podjednako na optuženičkim klupama i oni koji su palili Bosnu i oni koji su je branili, da je A lista zarobljena u ladicama politički kontrolisanog Tužilaštva, pa nema optužnica za opsade Sarajeva, Goražda, Bihaća, Mostara Viteza…”, piše u saopćenju.

 

Advertisement

Okupljanje navedenih Saveza i Udruženja je u 12.15 sati ispred Suda BiH”, navodi se u saopćenju Udruženja žrtava i svjedoka genocida, koje potpisuje predsjednik Udruženja Murat Tahirović.

Nastavi čitati

USK

Hoće li “pući ljubav” SDP-a, NiP-a i SDA u USK: Dok priželjkuju ulazak u vlast ‘po vertikali’ SDA kantonalne vlade padaju ‘po horizontali’

Published

on

By

Pokušaj preslagivanja vladajuće većine na državnom nivou, istovremeno prati pokušaj smjena onih kantonalnih vlada u FBiH na čijem su čelu, odnosno u kojima participiraju kadrovi SDA.

Nakon što je smijenjena Vlada Tuzlanskog kantona i formirana nova većina u tom kantonu u kojoj nema kadrova SDA, Raport saznaje da se razmatraju nove većine bez SDA u Zeničko-dobojskom i u Unsko-sanskom kantonu.

Prema tvrdnjama izvora Raporta iz stranaka “Trojke” uveliko se vode razgovori, za sada na lokalnom nivou, o prekompoziciji vlasti u tim kantonima.

Hoće li “preletači” presuditi i u ZDK

Iako u ZDK vladajuća većina predvođena SDA u Skupštini ima čak 20 od ukupno 35 zastupnika, Raportovi izvori tvrde da preslagivanje vlasti u kojoj bi većinu predvodile stranke “Trojke” nije nemoguće i da sadašnji razgovori pokazuju da bi SDA neki od aktuelnih partnera u tom kantonu mogli “okrenuti leđa” i da postoji interes za promjene.

Advertisement

Akteri pregovora u ZDK za formiranje nove većine uzdaju se i u to da bi moglo doći do poboljšanja odnosa između “Trojke” i BHI Fuada Kasumovića koji su na tamošnjem, lokalnom nivou narušeni još od 2023. godine, a što je tada i iskoristila SDA i formirala aktuelnu većinu i vlast.

Iako je u ZDK trenutno zaista teško prognozirati pad aktuelne SDA vlasti, Raportovi sagovornici tvrde da “ništa nije nemoguće”.

Advertisement

Na naš upit, znači li to da i oni kao i u Tuzlanskom kantonu računaju na “preletače”, naši sagovornici nisu ni potvrdili, ni demantirali, što znači da eventualno računaju i na tu opciju.

Za razliku od ZDK u Unsko-sanskom kantonu SDP i NiP su u vlasti s SDA, dok je Naša stranka odbila biti dio te većine, a u tom kantonu ni DF nije u vlasti s SDA, nego je opozicija.

Hoće li “pući ljubav” SDP-a NiP-a i SDA u USK?

Iako je na federalnom i državnom nivou SDA najveći kritičar stranaka “Trojke” i njihove politike koju žestoko napadaju i proglašavaju je čak i antidržavnom i izdajničkom, te upravo SDA stoji iza nedavnog propalog pokušaja smjene Elmedina Konakovića, ministra vanjskih poslova i predsjednika NiP-a, u USK je donedavno “cvjetala ljubav” između SDP-a i NiP-a koji su na drugim nivoima vlasti ljuti rivali.

Advertisement

No, godinu i po uoči narednih općih izbora u BiH, počele su turbulencije i komešanja u aktuelnoj većini u USK-a, a naši izvori tvrde da je pitanje dana kada će biti upućen zahtjev u Skupštini USK-a za prekompoziciju vlasti.

Kako saznaje Raport, na tome najviše s nivoa viših stranačkih organa insistira SDP BiH čiji je stav da koaliranjem s SDA uoči predstojećih izbora omogućavaju da ih “tuku njihovim oružjem”, odnosno davanjem mogućnosti SDA da vode kampanju s pozicije vlasti, znatno umanjuje šanse stranaka Trojke“ da na idućim izborima na tom području ostvare bolji izborni rezultat nego ranije.

Navodno je kroz neformalne pregovore, izbacivanje SDA na području USK-a već dobilo podršku čelnika “Trojke”.

Ali, prema tvrdnjama naših sagovornika takav stav izazvao je i određene unutrašnje podjele i neslaganje u NiP-u u USK čiji se dio protivi potencijalnom ulasku u vlast NESBiH koji ima poslanički kapacitet kao SDA i omogućava stvaranje nove većine s “Trojkom”.

Advertisement

Procesi preslagivanja vlasti u Tuzlanskom, te u ZDK i USK su i svojevrstan odgovor “Trojke” na nedavnu izjavu Bakira Izetbegovića, predsjednika SDA, o tome kako ta stranka “može ući u vlast isključivo po vertikali”.

Naime, iako je SDA na početku turbulencija u vlasti na državnom nivou bila izričita u stavu da ne bi ušla u vlast, kako dani odmiču, taj stav je sve “mekši i labaviji”, pa se prvobitno i odlučno Izetbegovićevo “ne” na pitanje o mogućnosti ulaska u vlast na državnom nivou, danas pretvorilo u megalomansku želju za ulazak u vlast, ali na svim nivoima.

Advertisement

Da “Trojka” neće olakšavati SDA u realiziciji njihovih planova i da će im sada dati priliku “da se pozabave sa sobom”, prvo su pokazali obaranjem Vlade TK, a ubrzo ćemo vidjeti da li će, kako to za sada nezvanično najavljuju, u istom uspjeti i u ZDK i USK.

Nastavi čitati

Sport

Bišćanin Miron Muslić zaplakao: “Bosna je moja domovina, znači mi sve! Cvijet Srebrenice nosim jer mi duša traži”

Published

on

By

Prvi TV-intervju za bh. medije! Bosanac koji je srušio “Liverpool”, Miron Muslić: „San mi je Premijer liga!“ Hadžifejzović Musliću: „Selektor reprezentacije BiH?“ Muslić: „Ne komentarišem reprezentaciju. Ja sam samo vjerni navijač. Tužan sam, kao i svaki drugi navijač, kada reprezentacija BiH loše igra!“
Hadžifejzović Musliću: „Nakon pobjede ‘Liverpoola’, ima li poziva?“ Muslić: „Medijski eho je bio svugdje. Svjestan sam da sa tom pobjedom medijski svijet se okrenuo ka meni. No, ja sam smiren i znam šta mi je prioritet!“

Gost večerašnjeg „Centralnog dnevnika sa Senadom Hadžifejzovićem” bio je Miron Muslić, trener “Plymoutha”, Bosanac koji je srušio Liverpool.

Hadžifejzović Musliću: „Kako je kad mlatneš ‘Liverpool’?“

Muslić: „Osjećaj je fantastičan. Mislim da smo napravili jedno ogromno iznenađenje. Važno je imati perfektan dan. Mi smo imali naš dan i napravili čudo. Imam priliku da se u Engleskoj dokažem i pokažem. Sad smo uspjeli da se popnemo za dvije pozicije. Imam još dvanaest utakmica do kraja. Ima tu još čuda koja se trebaju desiti. U sljedeću subotu već imamo utakmicu. Izazov ne može biti veći jer je ovo posljednja šansa da ‘Manchester’ osvoji. To je utakmica gdje mi možemo sve da pobijedimo i nemamo skoro ništa da izgubimo. Radujemo se utakmici. Nikola je odličan karakter. Takvog sam čekao. On je jednostavno borac, profesionalac koji je spreman da se da za svaki trening i svaku utakmicu. Sretan sam da je takav momak s nama!“

CIJELO GOSTOVANJE POGLEDAJTE U VIDEOPRILOGU FACE TV.

Advertisement

Nastavi čitati

USK

Razgovori o projektima i održivom povratku: Premijer USK ugostio predstavnike Bošnjaka iz RS

Published

on

By

Predsjednik Regionalnog odbora SDA Bosanska Krajina – Prijedor Edin Šupuković i odbornik u Skupštini opštine Bosanska Dubica (SDA) Jasmin Spahić boravili su u posjeti premijeru Unsko-sanskog kantona Nijazu Hušiću s kojim su razgovarali o životu bošnjačkih povratnika u bh. entitet RS.

Tokom sastanka bilo je govora o budućoj saradnji, realizaciji projekata te podršci održivom povratku Bošnjaka u dijelu Bosanske krajine koji se nalazi u entitetu Republika Srpska.

Premijer Hušić istakao je da Vlada Unsko-sanskog kantona podržava sve inicijative koje će doprinijeti razvoju i opstanku Bošnjaka u ovom dijelu Bosne i Hercegovine, piše Raport.

Advertisement

Sastanak je ocijenjen kao konstruktivan, uz obostranu spremnost za dalju saradnju na jačanju povratničkih zajednica i unapređenju infrastrukture u područjima gdje žive Bošnjaci u manjem bh. entitetu.

Nastavi čitati

USK

Krajiški Herkules dobio tri decenije dugu bitku: Muju Hrnjicu napokon čekaju bolji dani

Published

on

By

Spomenik narodnom heroju Muji Hrnjici (Mustafa Turcalović, op. a.) koji već 30 godina propada u staroj tvorničkoj hali na periferiji grada u Velikoj Kladuši, napokon će dočekati bolje dane.
Kako je za Faktor potvrdio kipar i autor ovog spomenika Zlatko Dizdarević, kantonalna vlada, odnosno Ministarstvo obrazovanja, nauke, kulture i sporta Unsko-sanskog kantona, i Općina Velika Kladuša dat će potrebna sredstva za njegov spas.
Uložit će u restauraciju i konzervaciju, ali mislim da će ipak glavni posao odraditi Općina Velika Kladuša jer je prije izbora načelnik Boris Horvat obećao i uvrstio u program njegovog četverogodišnjeg mandata da se završi spomenik Muje Hrnjice, kao i Centar za kulturu, odnosno da se završi zgrada. U njegovom programu što se tiče kulture posebna briga i pažnja bit će usmjerena na zaštitu spomenika Muje Hrnjice, kojeg će, kako je davno bilo planirano, premjestiti na lokalitet Starog grada. Radove sigurno nećemo početi dok ne dođu topliji dani, jer sada je jako hladno – kazao je Dizdarević.
Pojašnjava da će se na lokalitetu Starog grada izgraditi posebna prostorija za Muju.
– To će raditi firma Miral. Napravit će se prostor 10x12x15 metara koji će se obložiti staklom, ili plesiglasom da se postavi  Mujo Hrnjica i da bude dostupan ljudima. Jako puno turista dolazi, kako naših ljudi iz dijaspore, tako i iz susjednih zemalja.
Za koji vremenski period će se on odliti u bronzu je velika stavka. Imam prijedlog da prenesem autorsko pravo i sva ostala prava na općinu i da oni kao vlasnici Muje Hrnjice to onda rješavaju, da ja ne budem vlasnik, jer šta god pokušam, nalazim na razna nerazumijevanja, zidove preko kojih više ne mogu ići – iskreno govori Dizdarević.
A upravo zbog spomenika Muji Hrnjici završio je na sudu. Općinski sud u Velikoj Kladuši donio je presudu da se spomenik ukloni iz prostorija koje su pripale Javnom preduzeću Vodovod i kanalizacija (ViK), ali nova vlast je, na sreću, tu odluku stopirala.
– Sadašnja vlast i načelnik općine su to stopirali jer ja moram završiti prvo taj stručni kiparski dio, a onda će se Mujo preseliti na Stari grad i mislim da će se postepeno lijevati kako imamo novaca. On se više neće morati rezati i mislim da će biti dobar mamac za turiste – tvrdi Dizdarević.
Spomenik Muji tri decenije živio je sudbinu Bosne preko koje su se slamala razna koplja, ali na kraju, baš kao i u narodnoj priči, izlazi kao pobjednik.
– Glavni krivci za stanje Muje Hrnjice su Kladuščani. Za ovih 30 godina promijenilo se jako puno načelnika, trebali su podnijeti teret. Ako Mujo ostaje ovdje, onda su Kladuščani trebali zasukati rukave, pomesti ispred svoje avlije. Za mene je poražavajuće da u posljednjih 30 godina nijedan načelnik nije dao ni jednu KM za restauraciju i konzervaciju Muje, a puna su im usta njega.  Sada su se stvari promijenile. Imam obećanje od načelnika Horvata – govori Dizdarević.
Poručuje da će biti najsretniji kada se sve završi jer on više nema snage za borbu.
Podsjetimo, Mujo Hrnjica se istakao u odbrani Krajine u mnogim ratovima na tom području u 17. stoljeću. O njemu su ispjevane pjesme i ispričane brojne legende. Jedna od narodnih predaja Muju Hrnjicu i njegovog brata Halila dovodi u vezu sa gorskom vilom, koja je prvog zadojila svojim mlijekom, a drugog rosom pored rijeke Kladušnice. Mujo je od toga zadobio veliku snagu i junaštvo, a njegov brat Halil ljepotu. Ono što je Herkules bio za antički svijet, to je Mujo Hrnjica predstavljao Krajišnicima.
Nastavi čitati

USK

Nezavisni odbor razmatrao stanje sigurnosti u USK

Published

on

By

  • Na sjednici Nezavisnog odbora , koja je održana danas, usvojen  je Izvještaj o radu Uprave policije  MUP-a USK za 2024.godin, kao i Izvještaj  o radu za januar ove godine. Članovi odbora  usvojili su i Informaciju o stanju sigurnosti  na području USK za period januar-decembar  prošle godine.

 –  Prošlu godinu obilježila su dva slučaja koja su uznemirila javnost, a radilo se o trostrukom ubistvu u Sanskom Mostu i napadu na Policijsku stanicu u Bosanskoj Krupi.

Detaljnije informacije u  Dnevniku RTV USK donosi Suad Begić 

Nastavi čitati
Advertisement

Najčitanije