Connect with us

USK

Povod da se okupi problematična većina: Ured za borbu protiv korupcije u USK-u nema budžet

Published

on

Borba protiv korupcije u Unsko-sanskom kantonu je konstantno prisutna, međutim, do sada je bilo upitno da li Vlada USK-a pomaže ili odmaže istražnim organima u tome

Vlada USK-a na 338. sjednici je po prijedlogu Sanje Mujakić, ministrice pravosuđa i uprave, donijela Uredbu o osnivanju Ureda za borbu protiv korupcije u USK-u te Uredbu o uspostavljanju i vođenju registra ličnih podataka o imovini i postupku provjere imovine nosilaca javnih funkcija u USK-u, piše Oslobodjenje.

Zakon je na Skupštini izglasan još prošle godine i bio je uslov nekoliko poslanika za podršku većini.

PREVELIKI TERET

– Mi smo trebali u roku od 60 dana donijeti uredbe, ali smo prvo morali sve uskladiti. Akt stupa na snagu po objavljivanju u Službenom glasniku, a sa radom će se početi kada se osiguraju sredstva u budžetu sa prvim rebalansom, kazala je Mujakić.

Ukoliko se ne usvoji rebalans budžeta, Ured za borbu protiv korupcije neće biti formiran ni ove godine

Tako će Ured za borbu protiv korupcije biti još jednom povod da se okupi problematična većina glasova u Skupštini USK-a. Zastupnici iz opozicije prozvali su Vladu za kašnjenje sa ovim uredbama, odnosno da nije pokazala stvarnu namjeru da se bori protiv korupcije.

– Građanima USK-a ova i ovakva vlast postala je preveliki teret, konstatirao je zastupnik Jasmin Musić.

Također, zastupnik SDA Hadis Jusić oglasio se o ovoj temi konstatirajući da se Ured za borbu protiv korupcije “u pokušaju” iščekuje nepune četiri godine, odnosno cijeli mandat ove vlade.

– Zakon je već jednom bio usvojen u Skupštini pa je onda “poništen” jer kao nije dobar. Kolege iz Skupštine su se svakodnevno nadmetale u javnom prostoru predstavljajući taj zakon. Vlada USK-a povlačeći ovo pitanje samo smiruje “nezadovoljnu djecu” u Skupštini, dok od realizacije bojim se da nema ništa, kazao je Jusić.

ISPUNJAVANJE OBAVEZA

Poslanici izražavaju i sumnju da će do kraja mandata i do izbora ova vlada uspjeti da provede rebalans. Ipak, čak i ako to ne učini, ostaje obaveza narednoj vladi da konačno formira ovaj ured koji su od početka zahtijevale i razne organizacije za praćenje provođenja zakona iz međunarodne zajednice.

Tužilaštvo USK-a ima otvorene slučajeve protiv mnogih funkcionera koji čine ili su činili vlast u ovom kantonu

Vlada Unsko-sanskog kantona je tako, donošenjem potrebnih akata i ove odluke o formiranju ureda, pokazala namjeru da ispuni obaveze koje je prihvatila okvirnim dogovorom na planu suzbijanja korupcije. Za njih nikad nije kasno, pa makar su to učinili u posljednjoj godini mandata.

S obzirom na to da je opozicija, također, izražavala bojazan da ovo tijelo ne postane oružje u rukama Vlade za obračun sa političkim protivnicima, odlučeno je da budući ured bude neovisan.

– Ured za borbu protiv korupcije baviće se stručnim, javnim i administrativnim poslovima te provođenjem Zakona o prijavi imovine javnih funkcionera, suzbijanjem svih koruptivnih radnji i njihovim prijavljivanjem nadležnim organima. Naše je mišljenje da ovo treba funkcionisati kao samostalno i nezavisno tijelo Vlade USK-a, kazala je Mujakić.

Svijet / Zanimljivosti

Vozač iz BiH pijan, drogiran i bez vozačke dozvole došao na GP Maljevac

Published

on

By

Vozač iz Bosne i Hercegovine je na Granični prijelaz Maljevac došao u alkoholiziranom stanju, pod utjecajem droga i bez vozačke dozvole.

Uz optužni prijedlog je sudu priveden 37-godišnjak koji je u petak ujutro došao na Granični prijelaz Maljevac vozeći automobil bosansko-hercegovačkih s 1,03 promila i “pod utjecajem opojnih droga”, a k tome nema niti vozačku dozvolu, izvijestila je u subotu Policijska uprava karlovačka i napomenula da je riječ o višestrukom počinitelju prekršaja.

Policija je nastavila da se odbio podvrgnuti testiranju vađenjem krvi i urina.

“Nadležni sud izrekao mu je novčanu kaznu od 3.030 eura koja mu je zamijenjena kaznom zatvora u trajanju od šezdeset dana”, navela je PU karlovačka.

Nastavi čitati

USK

Bihać: Žena pijana došla kući pa fizički nasrnula na muža, on pozvao policiju

Published

on

By

U bihaćkom naselju Ripač zabilježen je neugodan incident porodičnog nasilja koji je izbio kada je pijana žena, identifikovana kao J.F., fizički napala svog muža, što je kulminiralo pozivom policije.

Prema izjavama svjedoka koji su bili prisutni tokom ovog nasilnog sukoba, sve se odigralo usred dana. Kada je nasilje eskaliralo, muž je bio primoran pozvati policiju.

Komšije su izjavile da je J.F. bila u izuzetno alkoholisanom stanju, te da nije bila u mogućnosti da stoji na nogama. Kada je policija stigla na lice mjesta, J.F. je odbijala saradnju i pružala otpor.

Kao odgovor na situaciju, policija je intervenisala i J.F. je lišena slobode, nakon čega je sprovedena u Policijsku stanicu Bihać.

Foto: Ilustracija

Nastavi čitati

BiH

Šokantni nalazi revizora: Gdje je “nestao” 381 milion KM za poljoprivredu u FBiH?

Published

on

By

Poticaja je bilo sve više, a poljoprivredi je bilo sve gore. Novac za poljoprivredu trošili bez nadzora i kontrole, kao i bez funkcionalni registara

Rezultati revizije su pokazali da na području Federacije BiH nadležne institucije nisu osigurale uslove za efektivno upravljanje poljoprivrednim poticajima i da se implementacijom poljoprivrednih poticaja ne postižu zadovoljavajući rezultati, ustanovio je Ured za reviziju institucija FBiH.

Štaviše, u najnovijem izvještaju naveli su da iako se svake godine značajno povećavao iznos budžetskih sredstava za poticaje u poljoprivredi, poljoprivredne proizvodnje uglavnom stagniraju ili imaju trend smanjenja?!

Ko je bio ministar

Vremenski obuhvat revizije je bio je period od 2020–2022. godine, kada je na čelu Federalnog ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva bio Šemsudin Dedić (SDA). U tom periodu, kako su ustanovili revizori, nije ostvareno povećanje ukupne poljoprivredne proizvodnje i brojčanog stanja stočnog fonda u Federaciji uprkos utrošenim budžetskim sredstvima za novčane poticaje u FBiH, koji su u periodu 2020– 2022. godine iznosili čak 381 milion KM!

Revizijom je obuhvaćeno pet ministarstava nadležnih za oblast poljoprivrede: Ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva FBiH, te ministarstva USK, TK, HNK i PK, piše Fokus.

-Poljoprivredni poticaji nisu planirani na odgovarajući način s obzirom da nisu bili u skladu sa strateškim ciljevima i principima iz produžene Strategije razvoja poljoprivrede i ruralnog razvoja, niti je izvršena obaveza prilagođavanja Zajedničkoj poljoprivrednoj politici Evropske unije. Nisu uspostavljeni funkcionalni poljoprivredni registri, sistemi za identifikaciju zemljišnih parcela i životinja niti poljoprivredni informativni centar, koji predstavljaju osnovne pretpostavke za odgovarajuće planiranje i praćenje efekata poljoprivrednih poticaja – neki su od nalaza revizora.

Nalazi revizora za poljoprivredu

Utvrđeno je da Federalno ministarstvo nije uspostavio temeljne pretpostavke za planiranje i praćenje efekata poticaja u dijelu: planiranja i harmonizacije poticajnih mjera i osiguranja funkcionalnog poljoprivrednog informacionog sistema (baze, registri, knjigovodstvo…).

-Uprkos značajnim sredstvima koja se izdvajaju za poljoprivredne poticaje, oni poljoprivrednicima nisu adekvatno planirani, niti proizvode očekivane efekte. Navedeno rezultira nezadovoljstvom poljoprivrednih proizvođača, njihovim čestim protestima i poskupljenjima poljoprivrednih proizvoda. Također, dostupni podaci ukazuju na to da nije uspostavljen adekvatan nadzor i kontrola nad korisnicima poticajnih sredstava, a postoje indicije da određeni poljoprivredni proizvođači poticajna sredstva troše za sasvim druge namjene, što upućuje na to da poljoprivredna politika FBiH treba promjene – jedan je od krucijalni nalaza koji dijelom daje odgovor na pitanje gdje je “nestao” 381 milion KM.

Nalazi revizora za poljoprivredu

Suprotno zakonu

Kada je riječ o ovom ukupnom iznosu za poljoprivredu iz Budžeta FBiH je isplaćeno 275.376.938 KM i iz budžeta svih kantona 105.749.525 KM.

Revizori su utvrdili i da su kantoni suprotno zakonskim odredbama, planirali dodjelu poticaja iz kantonalnih budžeta, za pojedine biljne i animalne poljoprivredne proizvodnje, koje su već poticane iz federalnog budžeta. Ovo se ogleda u tome da se kantonalnim programima poticao obim proizvodnje koji je iznad propisanih količina za kantone.

– Pored činjenice da značajni registri nikada nisu uspostavljeni, konstatovano je da pojedini nisu funkcionalni. Naime, iako je uspostavljen Registar poljoprivrednih gazdinstava (RPG), FMPVŠ nije poduzimao aktivnosti kako bi osigurao njegovo odgovarajuću funkcionalnost u procesu planiranja i dodjele poticaja. Podaci u Registru su neažurirani, nepotpuni i nepouzdani, što onemogućava adekvatnu provjeru i potvrdu prijavljenog stanje stoke, odnosno parcele u apliciranim i/ili odobrenim zahtjevima za dodjelu poticaja – naveli su revizori.

Nastavi čitati

Najčitanije