Connect with us

BiH

Vukanović: Živim od Google oglasa, stan mi je manji od 40 kvadrata, a vozilo staro (VIDEO)

Published

on

Većina u Narodnoj skupštini Republike Srpske (NSRS) jučer je predložila i usaglasila niz zaključaka, a između ostalih, traži se da se za još šest mjeseci odloži vraćanje nadležnosti te je izražena podrška produženju Misije Althea EUFOR u Bosni i Hercegovini. O ovoj temi, ali i o tome koliko zarađuje te šta posjeduje od imovine, govorio je za N1 Nebojša Vukanović, poslanik u NSRS.

S obzirom na to da su novinari Centra za istraživačko novinarstvo (CIN) i Balkanske istraživačke mreže (BIRN) došli do podatka o tome da jedna minuta rada državnih parlamentaraca košta skoro 680 KM, pitali smo Vukanovića koliko je on “težak”, tačnije, koliko on zaradi od bavljenja politikom te kako komentariše ove informacije.

“Moja plata kao narodnog poslanika je 2.580 KM s time da imam neki kredit koji sam uzeo zbog ovih presuda tako da dobijam neto oko 1.500 KM i to je to. Nikada nisam kilometar prešao službenim automobilom niti imam telefon ili bilo kakav drugi račun od skupštine. Svake sedmice obiđem barem dva-tri grada, ali i to sve radim o svom trošku. U Republici Srpskoj su manje plate poslanika i isto tako mogućnosti što se tiče tih ogromnih troškova koji se nabijaju u Sarajevu na štetu građana. Moje vozilo je staro 18 godina i imam stan koji sam kupio još dok sam bio profesor 2009. godine koji je manji od 40 kvadrata. Imam i porodičnu kuću u Trebinju koju je otac napravio kad sam se rodio. Moj ključni izvor prihoda jeste od mog pisanja i sajta. Da mi nije sitea i onih Google oglasa teško da bih mogao izdržati onaj pritisak od ovih tužbi koje imam”, rekao je Vukanović.

Dalje je pojasnio kako zarađuje od sajta.

“U zadnjih godinu i po mislim da sam državi platio više od 4.000 KM, što znači da sam od Google oglasa na sajtu imao oko 40.000 KM prihoda. Svaki dan sajt posjeti od 50.000 do 100.000 ljudi. Sa Google oglasima sam počeo nešto prije pandemije, a tek sada je doživjelo ekspanziju. Kada se desila kriza u Ukrajini nešto je malo to sve ‘palo’, ali to je svakako vrlo lijep izvor prihoda od kojeg se vrlo lijepo može živjeti. Napravio sam sajt koji je vrlo utjecajan, čitan i hvala ljudima koji me prate. To je moj osnovni izvor prihoda. Mjesec nakon onog mog čuvenog videosnimka ‘na posao’ primio sam oko 3.700 eura i sve je to od oglasa na sajtu i YouTubeu”, pojasnio je Vukanović.

Na jučerašnjoj sjednici NSRS data je podrška misiji Althea EUFOR-a u Bosni i Hercegovini te je odgođen prijenos nadležnosti institucija sa državnog na entitetski nivo. Vukanović smatra da je to još jedan poraz Milorada Dodika, člana Predsjedništva BiH.

 

“To je još jedna bijela zastavica i kapitulacija Milorada Dodika koji je ponovo proveo kao ‘bos po trnju’ iako smo mi bili vrlo limitirani, imali smo pravo samo na jednu diskusiju i krivi navod, ali vidi se da su se on i Željka Cvijanović, predsjednica RS odmah javili nakon moje i diskusije drugih poslanika što je očito da ih je istina pogodila. Dakle, tu je ključno što Dodik odustaje od svih onih velikih nadležnosti i što je i sama Cvijanović priznala da imaju velike pritiske ne od ambasadora već je ona rekla od “mikrodiplomata”. Sam Dodik je rekao da su odustali od prijenosa nadležnosti i zakona jer je situacija loša zbog krize u Ukrajini pa bi RS mogla osjetiti velike posljedice. Lično sam ga godinama upozoravao da treba biti veliki patriota i da se mani velikih priča o otcjepljenju i vraćanju nadležnosti. Datreba voditi računa da u RS bude stabilnosti, da ne bude tenzija, da institucije funkcionišu, da se bavimo ekonomskim pitanjima i da ne žrtvuje RS. On je to sve sinoć priznao i pokazao je da sam bio upravu”, poručio je Vukanović.

Stava je da je Dodiku bitno samo da ostane na vlasti i da će uraditi sve da to postigne.

“Tako su i u Rusiji svjesni da je Dodik nevjeran i beskrupulozan i da će sve uraditi da ostvari svoje lične ciljeve. Znaju oni da je on čovjek Zapada, ali sada igra po nekoj drugoj strani kako bi pokazao privid igre i manipulisao javnošću. S druge strane, Rusiji je također bitno da je neko uz nju jer joj sada svi uvode sankcije i u blokadi je zbog situacije u Ukrajini”, zaključio je Vukanović.

N1

BiH

Crni dan na bh. cestama: U jednoj nesreći poginuo dječak, u drugoj žena

Published

on

By

Ovo je druga nesreća danas na cestama u BiH sa smrtnim ishodom

Jedna žena je poginula, a druga je teško povrijeđena u teškoj saobraćajnoj nesreći koja se danas dogodila kod Kotor Varoša, javljaju Nezavisne novine.

Tragedija se dogodila kada je pežo, u kojem su se vozile, sletio sa puta oko 13 sati na putu Banja Luka – Teslić, u mjestu Rujevica, opština Kotor Varoš.

Kako Nezavisne novine nezvanično saznaju, Kotorvarošanka koja je vozila automobil je teško povrijeđena i prevezena je na Univerzitetski klinički centar RS, a na mjestu suvozača bila je njena sugrađanka koja je usljed povreda preminula.

Poginuo dječak

Ovo je druga nesreća danas na cestama u BiH sa smrtnim ishodom.

Podsjetimo, u sudaru automobila i teretnjaka u mjestu Živinice kod Dervente poginuo je maloljetnik. Nesreća se dogodila jutros na putu Derventa – Doboj, saopšteno je iz Policijske uprave Doboj.

Maloljetno lice bilo je saputnik u automobilu Fiat kojim je upravljalo lice sa područja Dervente čiji su inicijali S. Đ, a o čijem se stepenu povreda ljekari Bolnice “Sveti apostol Luka” u Doboju još nisu izjasnili.

Kako javlja ATV, poginuo je dječak, dok je njegov otac S.Đ. povrijeđen.

Teretnim vozilom VW upravljao je M.T. iz Modriče. Sudar se dogodio u 8.15 sati na magistralnom putu Doboj-Derventa.

Ilustracija (fotografija nije s mjesta nesreće navedene u tekstu)

Nastavi čitati

BiH

U ovom bh. gradu ste bogati tek ako imate 100 miliona KM

Published

on

By

Poznato je da u BiH postoje sredine koje su mnogo razvijenije od ostalih, te u kojima je skoncentrisana većina bogatstva.
Jedno od takvih mjesta je Široki Brijeg, jedan od najbogatijih gradova u BiH.
Prema podacima BiznisInfo.ba, u ovom gradu ima 129 kompanija čiji su godišnji prihodi u 2023. bili veći od milion KM. No, zanimljivo je da je čak 6 kompanija čiji su prihodi bili veći od 100 miliona maraka.
Poređenja radi, u Tešnju, gradu koji se uzima kao primjer malog ali veoma razvijenog mjesta pa se po tome može porediti sa Širokim Brijegom, lani je bilo 146 kompanija s prihodima u iznosu većem od milion KM, ali “samo” četiri s prihodima većim od 100 miliona.
Tešanj, dakle, ima više kompanija sa prihodima većim od milion KM, a Široki Brijeg više onih prihodima većim od 100 miliona.
Nastavi čitati

BiH

Građani BiH bi do kraja godine mogli imati digitalni novčanik: Znate li šta on podrazumijeva?

Published

on

By

Direktor Agencije za identifikacione dokumente, evidenciju i razmjenu podataka Bosne i Hercegovine (IDDEEA BiH) Almir Badnjević najavio je da će do kraja godine građani BiH imati digitalni novčanik i da će naša zemlja biti lider u ovoj oblasti.

Naime, objavljena je nova eIDAS 2.0. regulativa koja se odnosi na koncept digitalnog novčanika (Digital ID wallet), namijenjenog kao sredstvo za prošireno korištenje digitalnog identiteta.

Badnjević objašnjava da će ovaj novčanik omogućiti građanima, ne samo dokazivanje identiteta, već i dijeljenje dokumenata, provjeru identiteta drugih građana i kompanija, uz visok nivo privatnosti i kibernetičke sigurnosti.

“EU parlament potiče sve države da digitalni novčanik bude dobrovoljan i besplatan, s mogućnostima kao što su transparentnost transakcija i opcije zaštite privatnosti, a koncept digitalnog novčanika uključuje i kvalificirane elektroničke potpise za korisnike istog i naravno sve bez diskriminacije onih koji odluče ne koristiti se ovim novčanikom. Promatrano s tehničkog aspekta, eIDAS 2.0 predviđa korištenje samostalnog suverenog identiteta, koji stavlja potpunu kontrolu nad svim identifikacijskim informacijama (podacima) u ruke krajnjih korisnika (vlasnika podataka)”, ističe Badnjević.

SSI (Self-Sovereign Identity) omogućava korisnicima kontrolu nad vlastitim podacima kroz decentralizirane digitalne identifikatore (DID), koji donose prednosti poput jedinstvenosti, decentralizacije, kriptografske sigurnosti, kontrole nad podacima i interoperabilnosti.

“Ovaj pristup rješava probleme privatnosti i sigurnosti u digitalnom okruženju. Države članice EU imaju 24 mjeseca za usklađivanje s ovom regulativom i implementaciju digitalnog novčanika na nacionalnom nivou. Zvuči nevjerovatno, ali Bosna i Hercegovina će sasvim sigurno biti jedan od lidera u oblasti digitalnog novčanika, a IDDEEA BiH će već do kraja ove godine implementirati digitalni novčanik za sve građane Bosne i Hercegovine. Nadam se da će i Vijeće ministara pratiti dinamiku, te usvojiti novi zakon o elektronskom potpisu u skladu sa tek objavljenom eIDAS 2.0 regulativom”, zaključio je.

Digitalni novčanik nudi pristup državnim službama, otvaranje računa u banci, registraciju SIM kartice, pristup vozačkoj dozvoli, potpisivanje dokumenata, pohranjivanje recepata, pristup dokumentima za putovanja, plaćanje, pohranjivanje diploma i certifikata, pristup naknadama socijalnog osiguranja itd.

klix

Nastavi čitati

Najčitanije