Connect with us

BiH

Konaković: Krećemo po vaše diplome, ni HDZ, ni tužiteljica vas neće spasiti

Published

on

Ne stišava se priča oko validnosti fakultetske diplome predsjednika Naroda i pravde Elmedina Konakovića. Večeras je objavio prve stranice, kako kaže, ranije izvršenog nadzora diplome. U objavi na Facebooku je i obećao: “Kad dobijem rezultate kontrole i kad sve zvanično objavim, tad krećemo po vaše diplome svim silama”.

Naglašava da će sačekati da Ured za borbu protiv korupcije još jednom provjeri njegovu diplomu.

“A već je jednom provjeravao. Kad završe novu kontrolu objaviću taj i sve druge zapisnike, svih kontrola moje diplome na FASTO. Izabrani sam zvaničnik, predsjednik ozbiljne i velike stranke, ne smije biti ni crv sumnje u validnost diploma i drugih javnih isprava. A kad dobijem rezultate kontrole i kad sve zvanično objavim, tad krećemo po vaše diplome svim silama“, poručio je Konaković, dodajući:

“Nema te glavne tužiteljice, nema ministara HDZ-a koji će vas spašavati, pisanja botova i medija plaćenih novcem građana da istinu o vašim kriju lažima o našim diplomama. Izvešćemo vas na čistac, obećavam, i zbog svih časnih studenata koji studiraju ili su završili FASTO, a čiju profesiju javno pljujete ili potcjenjujete. Zbog svih časnih profesora koji su predavali ili predaju na FASTO. I zbog istine ćemo vas izvesti na čistac, nećete se sakriti ovaj put”.

Na Facebooku je objavio fotografije, kako kaže, prve stranice izvršenog nadzora diplome.

“48 sati, dva cijela dana. Ispit po ispit, prijavu po prijavu. Sadržaj dobro znaju, pregledali su više puta. Laži kreiraju samo da skrenu priču u drugom pravcu. A možda baš zato što sam sa FASTO-a nema odustajanja. I ovu ćemo priču dovesti do kraja”, naglašava Konaković.

Na kraju se osvrnuo i na izjave Mahira Devića, šefa Kluba SDA u Skupštini Kantona Sarajevo, koji je prilikom gostovanja na N1 rekao da je Konaković za dva mjeseca položio 32 ispita.

“Ima li iko normalan u toj SDA da objasni Deviću koliko njegova laž da sam položio 32 ispita za 20 dana nema dodira s pameću?”, upitao je lider NiP-a.

Inače, priča oko Konakovićeve diplome se ponovo aktualizirala ove sedmice nakon što su zastupnici u Skupštini Kantona Sarajevo dobili mail u kojem su iznesene tvrdnje kojima se navodno osporava validnost diplome njegove diplome.

 

BiH

Crni dan na bh. cestama: U jednoj nesreći poginuo dječak, u drugoj žena

Published

on

By

Ovo je druga nesreća danas na cestama u BiH sa smrtnim ishodom

Jedna žena je poginula, a druga je teško povrijeđena u teškoj saobraćajnoj nesreći koja se danas dogodila kod Kotor Varoša, javljaju Nezavisne novine.

Tragedija se dogodila kada je pežo, u kojem su se vozile, sletio sa puta oko 13 sati na putu Banja Luka – Teslić, u mjestu Rujevica, opština Kotor Varoš.

Kako Nezavisne novine nezvanično saznaju, Kotorvarošanka koja je vozila automobil je teško povrijeđena i prevezena je na Univerzitetski klinički centar RS, a na mjestu suvozača bila je njena sugrađanka koja je usljed povreda preminula.

Poginuo dječak

Ovo je druga nesreća danas na cestama u BiH sa smrtnim ishodom.

Podsjetimo, u sudaru automobila i teretnjaka u mjestu Živinice kod Dervente poginuo je maloljetnik. Nesreća se dogodila jutros na putu Derventa – Doboj, saopšteno je iz Policijske uprave Doboj.

Maloljetno lice bilo je saputnik u automobilu Fiat kojim je upravljalo lice sa područja Dervente čiji su inicijali S. Đ, a o čijem se stepenu povreda ljekari Bolnice “Sveti apostol Luka” u Doboju još nisu izjasnili.

Kako javlja ATV, poginuo je dječak, dok je njegov otac S.Đ. povrijeđen.

Teretnim vozilom VW upravljao je M.T. iz Modriče. Sudar se dogodio u 8.15 sati na magistralnom putu Doboj-Derventa.

Ilustracija (fotografija nije s mjesta nesreće navedene u tekstu)

Nastavi čitati

BiH

U ovom bh. gradu ste bogati tek ako imate 100 miliona KM

Published

on

By

Poznato je da u BiH postoje sredine koje su mnogo razvijenije od ostalih, te u kojima je skoncentrisana većina bogatstva.
Jedno od takvih mjesta je Široki Brijeg, jedan od najbogatijih gradova u BiH.
Prema podacima BiznisInfo.ba, u ovom gradu ima 129 kompanija čiji su godišnji prihodi u 2023. bili veći od milion KM. No, zanimljivo je da je čak 6 kompanija čiji su prihodi bili veći od 100 miliona maraka.
Poređenja radi, u Tešnju, gradu koji se uzima kao primjer malog ali veoma razvijenog mjesta pa se po tome može porediti sa Širokim Brijegom, lani je bilo 146 kompanija s prihodima u iznosu većem od milion KM, ali “samo” četiri s prihodima većim od 100 miliona.
Tešanj, dakle, ima više kompanija sa prihodima većim od milion KM, a Široki Brijeg više onih prihodima većim od 100 miliona.
Nastavi čitati

BiH

Građani BiH bi do kraja godine mogli imati digitalni novčanik: Znate li šta on podrazumijeva?

Published

on

By

Direktor Agencije za identifikacione dokumente, evidenciju i razmjenu podataka Bosne i Hercegovine (IDDEEA BiH) Almir Badnjević najavio je da će do kraja godine građani BiH imati digitalni novčanik i da će naša zemlja biti lider u ovoj oblasti.

Naime, objavljena je nova eIDAS 2.0. regulativa koja se odnosi na koncept digitalnog novčanika (Digital ID wallet), namijenjenog kao sredstvo za prošireno korištenje digitalnog identiteta.

Badnjević objašnjava da će ovaj novčanik omogućiti građanima, ne samo dokazivanje identiteta, već i dijeljenje dokumenata, provjeru identiteta drugih građana i kompanija, uz visok nivo privatnosti i kibernetičke sigurnosti.

“EU parlament potiče sve države da digitalni novčanik bude dobrovoljan i besplatan, s mogućnostima kao što su transparentnost transakcija i opcije zaštite privatnosti, a koncept digitalnog novčanika uključuje i kvalificirane elektroničke potpise za korisnike istog i naravno sve bez diskriminacije onih koji odluče ne koristiti se ovim novčanikom. Promatrano s tehničkog aspekta, eIDAS 2.0 predviđa korištenje samostalnog suverenog identiteta, koji stavlja potpunu kontrolu nad svim identifikacijskim informacijama (podacima) u ruke krajnjih korisnika (vlasnika podataka)”, ističe Badnjević.

SSI (Self-Sovereign Identity) omogućava korisnicima kontrolu nad vlastitim podacima kroz decentralizirane digitalne identifikatore (DID), koji donose prednosti poput jedinstvenosti, decentralizacije, kriptografske sigurnosti, kontrole nad podacima i interoperabilnosti.

“Ovaj pristup rješava probleme privatnosti i sigurnosti u digitalnom okruženju. Države članice EU imaju 24 mjeseca za usklađivanje s ovom regulativom i implementaciju digitalnog novčanika na nacionalnom nivou. Zvuči nevjerovatno, ali Bosna i Hercegovina će sasvim sigurno biti jedan od lidera u oblasti digitalnog novčanika, a IDDEEA BiH će već do kraja ove godine implementirati digitalni novčanik za sve građane Bosne i Hercegovine. Nadam se da će i Vijeće ministara pratiti dinamiku, te usvojiti novi zakon o elektronskom potpisu u skladu sa tek objavljenom eIDAS 2.0 regulativom”, zaključio je.

Digitalni novčanik nudi pristup državnim službama, otvaranje računa u banci, registraciju SIM kartice, pristup vozačkoj dozvoli, potpisivanje dokumenata, pohranjivanje recepata, pristup dokumentima za putovanja, plaćanje, pohranjivanje diploma i certifikata, pristup naknadama socijalnog osiguranja itd.

klix

Nastavi čitati

Najčitanije