Connect with us

BiH

Budimir: Putin ima plan C, ne bi me iznenadilo da Rusija prizna RS

Published

on

“Ovo što je Rusija uradila je najveća pogreška ruske politike u historiji, ali bojim se da je predsjednik Francuske upravu, da rat tek počinje i da će biti još mnogo gore”, rekao je penzionisani general HV-a i bivši predsjednik FBiH Živko Budimir za N1. Komentirajući ponašanje Milorada Dodika i njegov odnos s Putinom, kazao je kako ga ne bi iznenadilo, kada bi do toga došlo, da Ruska Federacija prizna Republiku Srpsku.

“Ukrajina nije bila dovoljno spremna”

Ističe da je invazija bila šok za Ukrajinu kao i većinu evropskih zemalja uprkos tome što su američki obavještajci upozoravali da će do toga doći. Smatra da Ukrajina nije bila dovoljno spremna.

“Ja sam vojnik. I 1991. godine kada sam bio u Hrvatskoj, prije agresije na Hrvatsku pet mjeseci smo radili na pripremi odbrane. Zaključio sam da Ukrajina nije imala značajnijih priprema odbrane koje su mogle zaustaviti ovako brzi prodor Rusije“, rekao je Budimir.

Naveo je kako je Ukrajina, prema onome što ima od oružja, imala neku pripremu Zapada, ali da se postavlja pitanje je li ona dovoljna i pravovremena.

“Ukoliko dođe do okruženja velikih gradova – Kijeva, Miropolja, Harkiva pa i prema Odesi, onda će biti kasno dostavljati vojnu pomoć”, rekao je Budimir.

Putinovi planovi A, B i C

Ističe da je otpor koji su pružili Ukrajinci u odnosu na angažirane snage veliki, ali boji se da Rusija ima planove A, B i C. S “planom A ” je, kaže, počela invazija na Ukrajinu i očekivali su brzi upad u Kijev, pokušaj smjene vlasti i oduzimanje suvereniteta Ukrajini. Ali on nije uspio.

“Tim planom je Putin vjerovatno mislio ostvariti cilj uz minimalne žrtve. Kada se uvidjelo da nije uspio, nastupio je ‘plan B’ koji je uključivao modificirani ruski valjak gdje se protivnika melje ispred sebe. Sada je nastupilo to. Vidjeli smo kolonu veću od 60 km koja je krenula samo prema Kijevu, značajnije snage na južnom dijelu i sa istočne strane. Sada su puno veća razaranja. Bojim se da je tačno ovo što je rekao Macrone i da rat tek počinje, da će biti još gore”, rekao je Budimir.

Naglašava da Putin nema izbora i da mora ostvariti uspjeh. Ako se to ne dogodi, slijedi treća faza, a to je, kaže Budimir, širenje samog sukoba.

“A taj sukob može ići na zemlje oko Ukrajine, bivše zemlje SSSR-a, a to se može pretvoriti u svjetski sukob jer ako napadnu članicu NATO-a, NATO ima obavezu da je brani”, rekao je Budimir.

Ponovio je, kao i u svojoj analizi koju je objavio, da ga ne bi iznenadilo da Ruska Federacija, ukoliko bi do toga došlo, prizna Republiku Srpsku. To je, ističe, modus operandi u kojem kada ste u takvom sukobu i imate cijeli svijet protiv sebe, onda nastojite relakisrati sovju situaciju – izazivanjem sukoba u drugim područjima.

“BiH je područje na kojem je vrlo lako izazvati novi sukob, da se može povući potez koji će izazvati sukob”, dodao je.

Od pregovora ne očekuje ništa jer kako kaže, na njih ne idu visokorangirani zvaničnici, a ni borbena djelovanja ne budu zaustavljena dok oni traju.

Srbija iznenađenje u UN-u

Kada je u pitanju Rezolucija UN-a, rekao je da je za njega iznenađenje što je Srbija glasala “za”, ali da mu je iznenađenje i jučerašnja reakcija Dodika na to glasanje.

“Nije bilo za očekivati da će Dodik ovako rano istrčati i iskazati negativan stav, a posebno me pogodila izjava u kojoj je rekao da su ukrajinski narod i vojnici koji brane svoju državu naoružana banda”, rekao je.

O navodima da je “Dodik najjači Putinov čovjek”, kaže da ne iznenađuju jer imaju izrazito dobre odnose te kaže kako je “pozicija Dodika

jednim dijelom posljedica tih odnosa snage koja proizilazi iz njih”.

“Smatram da to za BiH nije nikako dobro. Nema način da se iz ovog začaranog kruga izađe dok ne počnemo objektivno i s minimum doze respekta istine sagledavati činjenice. U Ukrajini gledamo ono što je bilo u BiH – dvije strane, svaka ima svoju istinu”, kazao je.

“Rušitelji BiH”

Govoreći o odnosima u BiH, ponovio je da su za njega Dodik, Čović, ali i Izetbegović, rušitelji BiH. Smatra da neće biti dogovora o izmjenama izbornog zakona i Ustava BiH.

“Godinama pregovaraju i razgovaraju, kao u spirali tenzije se dižu pred izbore i motiviraju svoj nacionalni tabor jer tobože ta trojica štite od drugih. Sva tri naroda su ugrožena zbog politika svojih vođa. Ne slažem se ni s jednom vizijom ustavnih promjena i izbornog zakona. Meni ne treba jaka hrvatska demokratska zajednica, trebaju mi jake institucije, zakoni koji će štiti moju poziciju i institucije koje će ih provoditi”, rekao je Budimir.

A njegov prijedlog je da za sva tri člana Predsjedništva glasaju svi građani BiH.

N1

BiH

Vlada RS pisala Vijeću sigurnosti UN: Usvajanje rezolucije u Srebrenici izazvalo bi unutrašnje sukobe, nastoji se ukinuti RS

Published

on

By

Usvajanje rezolucije o genocidu u Srebrenici u Generalnoj skupštini Ujedinjenih naroda “ugrozilo bi dugotrajan poslijeratni proces zacjeljenja Bosne i Hercegovine i izazvalo unutrašnje sukobe”, navodi se u izvještaju Vlade Republike Srpske koji je dostavljen Vijeću sigurnosti UN.

“Za RS je krajnje neprihvatljivo pokretanje ovakve antisrpske rezolucije u Generalnoj skupštini UN koja ima destabilizirajuće nastojanje da delegitimiše i vjerovatno ukine RS”, navodi se uz izvještaju, prenosi RTRS.

Mnoge druge zemlje, kako se navodi, “podržavaju njemačku rezoluciju jer ih je ambasador BiH u UN prevarom naveo da vjeruju da je BiH podržava”.

U izvještaju se naglašava da Predsjedništvo BiH nikada nikome nije dalo dozvolu da se zalaže za tu rezoluciju.

“Ni nosilac rotirajuće funkcije predsjedavajućeg Predsjedništva, niti ijedan član samostalno ili dva zajedno, ni ministar vanjskih poslova u Vijeću ministara prema Ustavu nemaju ovlaštenje da odlučuju o vanjskoj politici BiH.

O njoj odlučuje samo kolektivno Predsjedništvo BiH, koje djeluje kao institucija”, tvrdi Vlada RS u izvještaju.

 

 

“Ambasador BiH u UN Zlatko Lagumdžija sponzorstvom rezolucije bez odobrenja tročlanog Predsjedništva BiH teško i bezobzirno narušava Ustav BiH”, piše u izvještaju.

U Vladi RS tvrde da će “rezolucija biti jednostran i izrazito antisrpski dokument koji ne priznaje da su sva tri konstitutivna naroda u BiH – srpski, hrvatski i bošnjački – pretrpjela užasna stradanja usljed ratnih zločina”.

U izvještaju se, između ostalog, navodi da “ukoliko bi rezolucija bila usvojena, bošnjački političari i njihove pristalice koristili bi je kao političko oružje da Srbe označe kao genocidne i prikažu da su navodno samo Bošnjaci jedina grupa koja je teško postradala tokom rata”.

Nastavi čitati

BiH

Finalni prijedlog rezolucije o genocidu u Srebrenici upućen predsjedniku Generalne skupštine UN-a

Published

on

By

Ambasador Bosne i Hercegovine pri Ujedinjenim nacijama Zlatko Lagumdžija saopćio je da je finalni prijedlog rezolucije o Srebrenici upućen predsjedniku Generalne skupštine UN-a Dennisu Francisu.
Lagumdžija je rekao da je finalni prijedlog rezolucije usvojen “nakon više krugova inkluzivnih konsultacija”.”Nakon više krugova inkluzivnih konsultacija, finalni prijedlog Rezolucije ‘Međunarodni Dan refleksije i komemoracije Genocida u Srebrenici 1995’, od strane ‘cross- regional core group’, otišao je prema Predsjedniku i svim stalnim misijama u UN-u. Sretan 1. Maj!”, poručio je Lagumdžija u objavi na društvenoj mreži X.

U ovom mjesecu, rezolucija o Srebrenici, koja je već izazvala značajnu pažnju, bit će razmatrana na dnevnom redu Generalne skupštine UN-a.Njemačka i Ruanda stoje iza inicijative ove rezolucije, a podršku su već najavile mnoge zemlje.

Međutim, Srbija i Rusija, zajedno s zvaničnicima iz bh. entiteta RS, suprotstavljaju se rezoluciji bez ikakvog opravdanog razloga. Putem stalnog predstavništva Ruske Federacije u UN-u, sinoć su osigurali obraćanje članice Predsjedništva BiH, Željke Cvijanović, na Vijeću sigurnosti UN-a. Ona je tom prilikom iznijela niz neutemeljenih tvrdnji o sigurnosnoj situaciji u BiH.

Rezoluciju su, međutim, podržale brojne zemlje, između ostalih i Ujedinjeno Kraljevstvo.

Britanski ministar vanjskih poslova David Cameron izjavio je da je jasno da je u Srebrenici bio genocid i da će njegova zemlja glasati za rezoluciju o Srebrenici kada bude na Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija.

Na javnoj sjednici koja je održana u Domu lordova, Komitetu za međunarodne odnose i odbranu, državni sekretar za vanjske poslove David Cameron iznio je stav Vlade u vezi sa Rezolucijom o Srebrenici.

klix

Nastavi čitati

BiH

Šta je bio plan agresora: Državni udar i postavljanje Fikreta Abdića koji bi potpisao kapitulaciju RBiH

Published

on

By

Na današnji dan 2. maja 1992. godine sprečavanjem jedinica tadašnje Jugoslavenske narodne armije (JNA) da zauzmu zgradu Predsjedništva BiH odbranjena je nezavisna i samostalna Bosna i Hercegovina.

Teritorijalna odbrana BiH je u aprilu 1992. godine uspješno blokirala kasarne JNA, no većih konfrontacija nije bilo. Prvog maja pojačano je granatiranje Sarajeva, a zabilježena su kretanja jedinica JNA i oko grada.

Tog dana agresorske snage su zauzele centar Vogošće, a napadnuti su Visoko i Breza. Odgovor TO BiH je bila blokada komande druge vojne oblasti JNA.

Vodstvo Republike BiH predvođeno predsjednikom Predsjedništva BiH Alijom Izetbegovićem je pokušavalo izbjeći otvorene sukobe JNA i TO BiH, no 2. maja 1992. godine situacija je eskalirala.

Pakleni plan agresora

Prva eskalacija se dogodila u podne 2. maja u Domu JNA u Sarajevu. Teritorijalci sa područja Starog Grada su ušli da pregovaraju sa načelnikom, no tada je došlo do pucnjave u kojoj je potpukovnik JNA Bogoje Božinovski ubio branioca Asafa Hadžića, a obračun je nastavljen sve do konačne predaje pripadnika JNA.

 

U isto vrijeme tri kolone JNA sa tenkovima, oklopnim transporterima i kamionima su se uputile prema centru grada. Kolona se probila do Skenderije, prešavši most, i nalazeći se svega stotinjak metara od zgrade Predsjedništva BiH.

Plan agresora je bio zauzeti ključne objekte u gradu, uključujući i zgradu predsjedništva, nakon čega bi odbrana grada, pa i same države bila gotovo nemoguća.

No na put su im stali hrabri branioci grada. Jedinice specijalne jedinice MUP-a RBiH, kao i Teritorijalci su se suprotstavili koloni, a preciznim antitenkovskim projektilima onesposobljena su oklopna vozila JNA.

Pukovnik Milan Šuput predaje se sarajevskim braniocima

Na Trgu Austrije, na Bistriku, gdje je bila komanda Druge vojne oblasti, odnosno komanda JNA za cijelu BiH i dijelove Hrvatske, tog dana bio je general JNA Milutin Kukanjac, koji je naredio da iz Vojne bolnice krene specijalna jedinica prema Skenderiji. No i taj napad je zaustavljen. Jedan od legendarnih branioca grada Nusret Šišić Dedo je sa improvizovanom protivoklopnom napravom pogodio jedno od borbenih vozila.

Veličanstveni otpor

S druge strane grada, iz komande JNA na Bistriku pukovnik Milan Šuput, koji je komandovao svim specijalnim jedinicama Druge armijske oblasti, krenuo s borbenim vozilima kroz Dobrovoljačku ulicu (danas Hamdije Kreševljakovića). Na mostu Čobanija prešli su Miljacku i stali pored zgrade Pošte.

Tada je zapaljena zgrada Pošte, čime je hiljade telefonskih priključaka ostalo bez funkcije. No, ponovo su agresorski vojnici zaustavljeni, pogođeno je borbeno vozilo, specijalci JNA su se zabarikadirali u podrumu BKC-a.

 

Nakon žestokih borbi koje su trajale do narednog jutra specijalci JNA zajedno sa pukovnikom Milanom Šuputom su se predali borcima TO BiH koje je predvodio Dževad Topić.Zarobljavanje predsjednika Predsjedništva Alije Izetbegovića

U isto vrijeme, u poslijepodnevnim satima 2. maja 1992. godine predsjednik Predsjedništva RBiH Alija Izetbegović se vratio u Sarajevo s mirovnih pregovora u Lisabonu. Nakon slijetanja na sarajevski aerodrom Izetbegović je zarobljen i sproveden u kasarnu u Lukavicu. Tada su uslijedile gotovo nadrealne scene kada se uživo za vrijeme emitiranja Dnevnika TV BiH saznalo za otmicu predsjednika.

https://www.youtube.com/watch?v=46eI4XcYK5U

Narednog dana, 3. maja vođeni su pregovori da se oslobodi predsjednik Izetbegović koji je trebao biti razmijenjen za generala Kukanjca i ostale članove komande JNA.

Dogovor je uz posredovanje kanadskog generala McKenzieja postignut i uslijedila je razmjena. No prilikom razmjene došlo je do incidenta u ulici Dobrovoljačka gdje je ubijeno šest pripadnika JNA. Kasnije se pomenuti događaj koristio za propagandne svrhe, te je godinama predmet raznih manipulacija, no presudom međunarodnog krivični sud za bivšu Jugoslaviju u Hagu utvrđeno da je kolona JNA bila legitimni vojni cilj.

O samom incidentu je govorio i prvi svjedok događaja, general Kukanjac.

“Pošto se mnogo manipulisalo, lagalo, izmišljalo o tome kol'ko je stradalo u Dobrovoljačkoj ulici, vreme je jednom da se kaže tačno, a to mogu samo ja. U toj Dobrovoljačkoj ulici oni su napali sanitetsko jedno vozilo i poginuo je jedan vojnik, Tomović Zdravko iz Han Pijeska. Tri pukovnika: Sokić Miro, Radulović dr Budimir i Mihailović Boško. Jedan potpukovnik, Jovanić Boško i jedna žena, muslimanka Šuko Nurmela… Znači, šest osoba je stradalo od 261. Valjda su ovi u Beogradu izgubili strpljenje što mi nismo stradali, što ne stradamo. Te laži koje su prosute oko Dobrovoljačke nešto je najsramnije što se može čuti. Ja sam se borio da to obelodanim. Novosti nisu smele, Politika – ma ni govora. Televizija Srbije – ma ni govora. Radio Beograd – ma kakvi”, govorio je Kukanjac.

Mnogi smatraju da je agresor u konačnici imao za plan povezati sve ključne tačke, odnosno vojne objekte u gradu, zauzeti Predsjedništvo, izvršiti državni udar i postaviti Fikreta Abdića za novog predsjednika Predsjedništva BiH koji bi potpisao kapitulaciju RBiH, piše Klix.

No, hrabri branioci grada su uspjeli zaustaviti takve planove. Prema procjenama u napadu JNA na Sarajevo 2. maja poginulo je 35 agresorskih vojnika, a oko 200 ih je zarobljeno. Već 12. maja skinuta je maska sa tobožnje narodne armije, te je 2. vojna oblast JNA preimenovana u Vojsku Republike Srpske.

Neuspjehom i totalnim porazom tog sudbonosnog 2. maja agresor je shvatio da je zauzimanje grada nemoguća misija te je uslijedila totalna opsada i blokada grada koja je trajala 1.425 dana.

Nastavi čitati

Najčitanije