Connect with us

BiH

Hrvatska firma Scout započela pljenidbu: Oružane snage BiH ostaju bez haubica, VBR-ova, minibacača, pušaka i više od deset miliona metaka ..

Published

on

Scout je do sada zaplijenio više miliona komada municije i rakete 106 koje su proglašene nestabilnim i koje su bile spremne za uništavanje. Sporne rakete se nalaze u skladištu Binasa,a Ministarstvo odbrane BiH je upozorilo čelnike Vlade FBiH da bi skladištenje tih raketa moglo biti izrazito opasno.

Tri VBR-a, 138 jurišnih minobacača 60 milimetara, milion i 700 hiljada komada metaka 12,7 mm, 3,7 miliona metka 7,62 mm, 717 raketa za RPG,  70 bestrzajnih topova 82 mm, 61 top ZIS, stotinu puškomotraljeza, šest haubica ….

Sve ovo, i još mnogo drugog naoružanja i municije, bit će oduzeto od Oružanih snaga BiH, po osnovu Rješenja Suda BiH iz decembra 2019. godine. Pljenidba se, već nekoliko mjeseci, vrši po zahtjevu zagrebačke firme SCOUT, po osnovu ranijih neprovedenih ugovora o isporuci viškova naoružanja, piše Istraga

“Dio municije je do sada zaplijenjen. Veći dio je iz viškova, odnosno neperspektivnog naoružanja i municjje, dok je drugi, manji dio dio izuzet iz naših redovnih skladišta”, potvrdio je za Istraga.ba ministar odbrane BiH Sifet Podžić.

Do sada je, pokazuju dokumenti koji su u posjedu Istrage, zaplijenjena samo municija, prosječne starosti 37 godina. Zaplijenjeno je preko dva miliona metaka kalibra 7,62 milimetara.

Municija kojy je SCOUT do sada zaplijenio prebačeno je u skladište bugojanskog Binasa. A izuzeto je iz skladišta Oružanih snaga u u Daljanima kod Donjeg Vakufa i skladišta Krupa kod Hadžića.

Podsjećamo, zagrebačka kompanija Scout prije dvadesetak godina potpisala je ugovore sa entetskim ministarstvima odbrane o kupovini viškova naoružanja. Nakon što je uspostavljeno Ministarstvo odbrane BiH, a ukinuta entitetska, država BiH je postala pravni sljedbenik ovih ugovora. No, ugovori nisu ispoštovani. Ministarstvo odbrane BiH sa Selkom Cikotićem na čelu 2010. godine zaključuje anekse ugovora na ranije ugovore sa Scoutom. Cikotiću se, trenutno, sudi zbog potpisivanja aneksa na sporne ugovore. Uprkos aneksima, zagrebačka firma podnijela je tužbu protiv BiH zbog neispunjenja ranijih ugovora i 2017. godine Sud BiH je donio presudu kojom se utvrđuje da Ministarstvo odbrane BiH mora SCOUT-u isporučiti naoružanje i municiju u vrijednosti od 20 miliona KM. U decembru 2019. godine presuda postaje pravosnažna i Sud BiH donosi rješenje o izvršenju, odnosno o pljenidbi u korist Scouta.

“Na osnovu pravomoćne i izvršne presude Suda BiH određuje se izvršenje protiv dužnika BiH, Ministarstvo odbrane, radi predaje pokretnih stvari”, navedeno je u rješenju o izvršenju Suda BiH. Na fotografijama u prilogu ovog teksta, možete vidjeti koje će sve naoružanje i municija će biti zaplijenjeni od Oružanih snaga BiH.

Zapljena je, rekosmo, počela prije dva mjeseca. Jedan dio municije SCOUT je zaplijenio i u kasarnama Oružanih snaga u Doboju i Glamoču. U pitanju su rakete 106. One su proglašene nestabilnim. Ipak, predstavnici Scouta su ih izuzeli na vlastitu odgovornost i prevacili u skladište Binasa u Bugojnu koje, kako saznajemo, ne ispunjava uslove za čuvanje ovakve vrste municije.

Ministarstvo odbrane BiH, potvrđeno nam je, uputilo pismeno upozorenje Vladi Federacije BiH i Ministarstvu ernergije, rudarstva i industrije u kojem je navedeno da bi skladištenje “nestabilnih raketa” u Binasu moglo biti vrlo opasno. No, ministar Nermin Džindić i premijer Fadil Novalić nisu se oglašavali u vezi sa ovim slučajem. Istraga.ba u četvrtak je pokušala stupiti u kontakt sa Abazom Mandžukom, direktorom Binasa, ali on je odbijao naše pozive. Uglavnom, “nestabilne rakete” se još uvijek nakaze u Bugojnu, a da bi ih Scout izvezao iz BiH potrebne su mu saglasnosti Ministarstva odbrane, Ministarstva sigurnosti BiH, Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa, te Obavještajno-sigurnosne agenicije BiH. Ukoliko jedna od navednih institucija ne da saglasnost, Scout neće moći izvesti zaplijenjeno oružje iz BiH.

BiH

U ovom bh. gradu ste bogati tek ako imate 100 miliona KM

Published

on

By

Poznato je da u BiH postoje sredine koje su mnogo razvijenije od ostalih, te u kojima je skoncentrisana većina bogatstva.
Jedno od takvih mjesta je Široki Brijeg, jedan od najbogatijih gradova u BiH.
Prema podacima BiznisInfo.ba, u ovom gradu ima 129 kompanija čiji su godišnji prihodi u 2023. bili veći od milion KM. No, zanimljivo je da je čak 6 kompanija čiji su prihodi bili veći od 100 miliona maraka.
Poređenja radi, u Tešnju, gradu koji se uzima kao primjer malog ali veoma razvijenog mjesta pa se po tome može porediti sa Širokim Brijegom, lani je bilo 146 kompanija s prihodima u iznosu većem od milion KM, ali “samo” četiri s prihodima većim od 100 miliona.
Tešanj, dakle, ima više kompanija sa prihodima većim od milion KM, a Široki Brijeg više onih prihodima većim od 100 miliona.
Nastavi čitati

BiH

Građani BiH bi do kraja godine mogli imati digitalni novčanik: Znate li šta on podrazumijeva?

Published

on

By

Direktor Agencije za identifikacione dokumente, evidenciju i razmjenu podataka Bosne i Hercegovine (IDDEEA BiH) Almir Badnjević najavio je da će do kraja godine građani BiH imati digitalni novčanik i da će naša zemlja biti lider u ovoj oblasti.

Naime, objavljena je nova eIDAS 2.0. regulativa koja se odnosi na koncept digitalnog novčanika (Digital ID wallet), namijenjenog kao sredstvo za prošireno korištenje digitalnog identiteta.

Badnjević objašnjava da će ovaj novčanik omogućiti građanima, ne samo dokazivanje identiteta, već i dijeljenje dokumenata, provjeru identiteta drugih građana i kompanija, uz visok nivo privatnosti i kibernetičke sigurnosti.

“EU parlament potiče sve države da digitalni novčanik bude dobrovoljan i besplatan, s mogućnostima kao što su transparentnost transakcija i opcije zaštite privatnosti, a koncept digitalnog novčanika uključuje i kvalificirane elektroničke potpise za korisnike istog i naravno sve bez diskriminacije onih koji odluče ne koristiti se ovim novčanikom. Promatrano s tehničkog aspekta, eIDAS 2.0 predviđa korištenje samostalnog suverenog identiteta, koji stavlja potpunu kontrolu nad svim identifikacijskim informacijama (podacima) u ruke krajnjih korisnika (vlasnika podataka)”, ističe Badnjević.

SSI (Self-Sovereign Identity) omogućava korisnicima kontrolu nad vlastitim podacima kroz decentralizirane digitalne identifikatore (DID), koji donose prednosti poput jedinstvenosti, decentralizacije, kriptografske sigurnosti, kontrole nad podacima i interoperabilnosti.

“Ovaj pristup rješava probleme privatnosti i sigurnosti u digitalnom okruženju. Države članice EU imaju 24 mjeseca za usklađivanje s ovom regulativom i implementaciju digitalnog novčanika na nacionalnom nivou. Zvuči nevjerovatno, ali Bosna i Hercegovina će sasvim sigurno biti jedan od lidera u oblasti digitalnog novčanika, a IDDEEA BiH će već do kraja ove godine implementirati digitalni novčanik za sve građane Bosne i Hercegovine. Nadam se da će i Vijeće ministara pratiti dinamiku, te usvojiti novi zakon o elektronskom potpisu u skladu sa tek objavljenom eIDAS 2.0 regulativom”, zaključio je.

Digitalni novčanik nudi pristup državnim službama, otvaranje računa u banci, registraciju SIM kartice, pristup vozačkoj dozvoli, potpisivanje dokumenata, pohranjivanje recepata, pristup dokumentima za putovanja, plaćanje, pohranjivanje diploma i certifikata, pristup naknadama socijalnog osiguranja itd.

klix

Nastavi čitati

BiH

VIDEO Zbog čega su domaće jagode ove godine toliko skupe: “To je neminovnost”

Published

on

By

Sа prvоbitnih 14 KM, kоlikо је kоštао kilоgrаm prvih оvоsеzоnskih јаgоdа, sаdа kоštајu duplо mаnjе

Natprosječno toplo vrijeme, ubrzalo je vegetaciju jagoda, pa su se prve domaće jagode na pijacama našle deset-15 dana ranije nego inače. Ipak, mnogima su slatki plodovi nedostižni zbog visoke cijene, pa kupuju na grame.

Dоmаćе јаgоdе vеć su stiglе nа tеzgе prоdаvаcа nа biјеljinskој zеlеnој piјаci. Sа prvоbitnih 14 KM, kоlikо је kоštао kilоgrаm prvih оvоsеzоnskih јаgоdа, sаdа kоštајu duplо mаnjе, javlja BHRT.

I pоrеd pојеftinjеnjа, slаtki plоdоvi nеdоstižni su vеćini grаđаnа kоје su novinari zаtеkli nа piјаci.

Prоizvоđаči kаžu dа ih је vriјеmе pоslužilо i dа је sеzоnа dоbrо pоčеlа. Kаžu dа pоskupljеnjа nikаd nisu pоpulаrnа, аli dа је tо nеminоvnоst s оbzirоm nа visоkе trоškоvе prоizvоdnjе јаgоdа.

-Niје svе dо nаs, zа sаdа је sоlidnа. Niје nеštо prеtјеrаnа kоlikо sе pričа i stаlnо tо pоnаvljаm, tо niје nаšа ciјеnа kојu krајnji pоtrоšаč plаti, kaže Đorđe Vakčić, prоizvоđаč јаgоdа.

Sеzоnа јаgоdа trаје оd krаја prоljеćа dо pоčеtkа ljеtа, оdnоsnо оd аprilа dо јunа. Prоizvоđаči sаvјеtuјu dа sе dоmаćа јаgоdа nајlаkšе mоžе prеpоznаti pо bојi i mirisu, аl ii nеprаvilnоm оbliku plоdоvа.

Nastavi čitati

Najčitanije