Connect with us

USK

Krajiški proizvođači peleta zatražiće ukidanje odluke o zabrani izvoza: Skladišta puna peleta, a cijena ostala ista

Published

on

Zabrana izvoza ogrjevnog drveta i peleta, koju je Vijeće ministara BiH donijelo na rok od 90 dana, nije utjecala pozitivno na cijene ogrjeva pred zimu

Krajiški proizvođači peleta zatražiće od Vijeća ministara BiH da ukine Odluku o zabrani izvoza peleta i ogrjevnog drveta, koju je nedavno donijelo (na period od 90 dana, op. a) u njihovoj deklarisanoj namjeri da stanu ukraj rastu cijena peleta i ogrjevnog drveta, ali i zbog očekivane energetske krize u Evropi izazvanoj ruskom invazijom na Ukrajinu i sankcijama koje su evropske zemlje zbog toga nametnule Ruskoj Federaciji, iako su o njoj ovisni kada su u pitanju plin, gorivo i ulje, piše Oslobodjenje.

SVI NA GUBITKU

Tim povodom nedavno su drvoprerađivači i proizvođači peleta imali sastanak kod premijera USK-a Mustafe Ružnića, koji ih je u tome podržao.

– Naime, otkako je donesena Odluka o zabrani izvoza peleta, naši proizvođači su se našli u problemima. Oni sa nekih 15 posto svojih kapaciteta mogu zadovoljiti lokalno tržište, međutim, svi su se oslanjali na izvoz, jer je to naš resurs i sve ove naše manje i srednje firme upravo na osnovu toga održavaju proizvodnju i daju plaću radnicima. Šta se u međuvremenu desilo? Pošto naši proizvođači nemaju dovoljno skladišnog kapaciteta da lageruju proizvedeni pelet, prinuđeni su da ga prodaju nekolicini najvećih firmi u Federaciji koje imaju potrebni prostor, a koje će pelet deponovati dok zabrana ne prođe. Tako će samo najveći profitirati, dok će srednje i manje firme stradati. Ne možemo dopustiti da se to desi. Zar treba da se firme zatvore i ljudi ostanu bez posla, kazao nam je premijer Mustafa Ružnić.

Dok se drvoprerađivači žale premijeru USK-a, lokalni političari ukazuju na drugi problem – svi su pelet smjestili u skladišta, čekajući da mu cijena naraste kako bi ga prodali

Mjera zabrane izvora pokazala se kontraproduktivnom ne samo za proizvođače već i za krajnje kupce, kazano je tokom sastanka kod premijera. Cijena peleta, koja se spomenutom odlukom trebala smanjiti, ostala je ista, a proizvođače dovela u težak položaj.

– Svima nama fali prostor, niko nije u nekim mogućnostima niti je planirao ovakve probleme u proizvodnji. Imamo, dakle, problem finansijske prirode, jer uz sve to treba isfinansirati i proizvodnju. Svi pričaju o cijeni peleta na tržištu, a niko ne spominje da je nama poskupjelo sve, od sirovine, rezervnih dijelova, goriva i uz njega sve je poraslo u troškovima proizvodnje. Niko nije spreman da radi praveći gubitke, istakao je Miodrag Ademović, proizvođač peleta iz Bosanske Krupe.

I krajnje korisnike, odnosno građane BiH, i dalje očekuju konstantna poskupljenja energenata, uključujući pelet i ogrjevno drvo, ali mora postojati bolji način da se taj problem riješi.

– Zabranom izvoza dobio se kontraefekat, roba je poskupjela jer je i proizvodnja stala, nisu ostvareni željeni ciljevi onih koji su nam zabranili izvoz i nema smisla da se dalje insistira na tim mjerama, poručio je Sead Kečanović, proizvođač peleta iz Sanskog Mosta.

Zato je zaključak sastanka proizvođača sa premijerom USK-a bio da se hitno od Vijeća ministara zatraži stavljanje van snage Odluke o zabrani izvoza peleta.

STRANAČKA KOKA

Ali, činjenica da većina proizvođača peleta lageruje pelet u stovarištima, čekajući novu priliku za izvoz, povod je za gnjev građana i za politička prepucavanja.

Elvedin Sedić: Šta je vlast čekala dosad?

– Dok građani kupuju pelet po dvostruko višoj cijeni od prošlogodišnje, ne smije se zaboraviti da je vlast koristila USK-a šume za stranačka zapošljavanja, umjesto da su se na vrijeme bavili ovim problemom, jer su mogli osigurati dovoljno sirovine za predstojeću grijnu sezonu, kazao je Elvedin Sedić iz bihaćkog Pomaka.

Pelet, gas i i grijanje zasigurno će biti i vruća tema u jesen, tokom predizborne kampanje.

USK

Incident u Bihaću: Nepoznati muškarci u centru grada razbijali gajbe (VIDEO)

Published

on

By

U centru Bihaća, tačnije na parkingu prodavnice ENT, došlo do incidenta koji je narušio javni red i mir.

Nepoznati muškarci su razbijali gajbe u kojima su se nalazile staklene boce, što je izazvalo zabrinutost među građanima u tom dijelu grada.

Građani su reagovali snimajući navedene muškarce, te su snimak objavili na društvenim mrežama kako bi skrenuli pažnju na ovaj incident.

Iako neki građani tvrde da je riječ o migrantima, ova informacija još uvijek nije potvrđena.

Policija je odmah obaviještena o ovom incidentu i preduzima mjere kako bi istražila slučaj i identifikovala počinioce.

Nastavi čitati

USK

(VIDEO) U USK-u se radilo na turističkoj ponudi: Kraljevski otoci na Uni čija je ljepota – epska

Published

on

By

Turistička sezona u Bihaću je počela s dolaskom proljeća. Najveći broj turista je iz zemalja Zapadne Evrope, Sjedinjenih Američkih Drržava i Bliskog Istoka koji rado posjećuju Unu, historijske spomenike, ali i događaje turističke zajednice grada Bihaća. Najatraktivniji, najinteresantniji i najuzbudljiviji dio rijeke je Štrbački buk, ali kako se ove godine radilo na turističkoj ponudi, atraktivne su postale i druge lokacije Unsko-sanskog kantona.

Sve je više onih koji odmor žele provesti u Bihaću. Iako ljeto još nije počelo, turistička sezona jeste. Historijske ljepote, reljef, a ponajviše Una očaravaju posjetitelje, a neki od njih dolaze prvi put i ne skrivaju oduševljenje, stoga će, kažu – ponovo doći. Bihać nudi sve vidove odmora turistima kojih je zbog visokih cijena na Jadranu sve više na Uni.

Prema prošlogodišnjim podacima u Bihaću su 2023. godine boravili i noćenja ostvarili turisti iz 96 zemalja svijeta. Kalendar događaja se popunjava, stoga u Turističkoj zajednici očekuju da će samo zbog toga broj noćenja porasti i do deset posto.

„Prošle se godine znalo desiti da budu tu, vide nešto oko čega se mogu eventualno zadržati, neki festival i kažu: ‘Otići ćemo još nešto da pogledamo pa ćemo se vratiti.’ Znači da treba ljudima pružiti mogućnost ostanka da bi se i zadržali. Ne možemo se samo osvrnuti na našu prirodu, na to što oni treba da vide, moramo im pružiti dodatni sadržaj“, ističe Dijana Pečenković, v. d. direktora Turističke zajednice Grada Bihaća.

U doba pandemije je turizam u Bihaću doživio ekspanziju, jer su turisti iz svih dijelova zemlje dolazili upoznati ljepote Krajine. Tadašnji tempo turističke sezone u Bihaću se svake godine premašuje pa iz Nacionalnog parka Una kažu da opet očekuju rekordnu sezonu.

„Nacionalni park postoji 13-14 godina i dosta se toga napravilo. Međutim, naravno da postoje još određeni detalji koje trebamo uraditi i u narednom periodu. Ako i vremenski uvjeti budu dozvoljavali takvo nešto, turistička sezona ove godine će biti dosta bolja“, kaže Alen Zulić, direktor Nacionalnog parka Una.

Prema riječima naših sagovornika, teško je u ovom trenutku reći ko će ovog ljeta biti u minusu, a ko u plusu, ali, s obzirom na široku lepezu ponude Turističke zajednice grada Bihaća, slobodno možemo reći da očekuju veći broj turista. Novi apartmani se nezaustavljivo grade, tako da za kapacitet smještaja ne brinu, ali se srčano nadaju da će smještaja i faliti. Osim Japodskih otoka, tu su i novootvoreni Kraljevski otoci na rijeci Uni čija je ljepota – epska.

federalna.ba

Nastavi čitati

USK

U bihaćkom parku primijećene zmije otrovnice, morala intervenirati i služba Veterinarske stanice (VIDEO)

Published

on

By

Sunce i visoke temperature u aprilu, izmamile su zmije iz svojih zimskih skloništa.

Njihovo prisustvo uočili su ne samo poljoprivrednici koji obavljaju proljetne radove, već i građani u urbanom području.

 

 

U bihaćkom parku primijećene su i zmije otrovnice, tako da je morala intervenirati i služba Veterinarske stanice Bihać, javlja RTVUSK.

U video priči donosimo ne samo viđenje potencijalnih opasnosti koje vrebaju u prirodi, već i sugestije da se ipak uzdržite od kretanja u prostoru u kojem je veći postotak da žive ili se kreću zmije otrovnice.

Nastavi čitati

Najčitanije