Connect with us

Svijet / Zanimljivosti

Bizaran oglas za kuću u Vukovaru: Cijena viša jer u kvartu žive samo Hrvati! Gazda tvrdi – to nije diskriminacija!

Published

on

Nismo rekli da kuću nećemo prodati ni Srbinu, ni Bosancu ni Muslimanu. Kuću ću prodati onom tko će mi dati najviše para. Meni osobno to nije bitno, ali ljudima dolje emotivno je to važno i ja poštujem taj dio s obzirom na pijetet prema Vukovaru i sve što se tamo dogodilo – kaže vlasnik

 

Koliko vrijedi kuća u Vukovaru u naselju čiji su stanovnici ”skoro u potpunosti Hrvati”? Podiže li to njenu tržišnu vrijednost za 10, 20 posto, ili čak više, u odnosu na kuće u naseljima u kojima je nacionalni sastav stanovnika takav da ondje ”skoro u potpunosti” nisu Hrvati?

 

Sudeći po oglasu objavljenom na Facebook servisu Marketplace, gdje se prodaje sve i svašta, a na kojem je oglašena prodaja kuće u vukovarskom naselju Mitnica, čini se kako taj podatak nije nevažan.

Kuća od 118 m², s dvorištem od 385 m² na kojem se nalazi i pomoćni objekt veličine 25 m² prodaje se za 525.000 kuna, što je za prilike na vukovarskom tržištu nekretnina prilično visoka cijena. Tim prije što je kuća tek djelomično uređena, što je potrebno bojanje i gletanje zidova, u kupaonici nužna zamjena keramike i sanitarija, dok potkrovlje i podrum nisu uređeni, piše Telegram.hr.

Gotovo 600 eura po kvadratu

Uz to, na balkonu i terasi treba zamijeniti keramiku, jer je postojeća dotrajala, a ni onaj pomoćni objekt od 25 kvadrata nema uporabnu dozvolu. Ali zato kuća u vukovarskoj ulici Fabijana Šovagovića, u naselju Mitnica, na istočnom dijelu ima veliku terasu koja osigurava, kako ističe njen vlasnik, ”mir i privatnost za predivne jutarnje kavice te hladovinu za opuštena popodnevna druženja”.

No što je to što cijenu kvadratnog metra nedovršene kuće podiže na gotovo 600 eura po kvadratnom metru? Je li to podatak da su u okruženju stanovnici ”skoro u potpunosti Hrvati”?

‘Ima par kuća u kojima žive Srbi’

Novinari portala Telegram.hr nazvali su Marijana Štrukelja, osobu koja je oglasila kuću na prodaju, uvodno se raspitali o potrebnim ulaganjima i saznali da u njoj nitko ne živi te da je posljednjih godina korištena isključivo kao vikendica u koju se povremeno svraćalo.

Na upit zašto je naveo kako su stanovnici naselja Mitnica gotovo u potpunosti Hrvati, rekao je: ”Realno, to je važno zbog mog punca i punice, osobnog mira, meni to nije važno, ali tim ljudima dolje na neki način je, jer su tamo podijeljena naselja. U Mitnici su uglavnom Hrvati, mada ima nekoliko kuća u kojima žive Srbi, ali načelno, oni imaju nekakav suživot, no znadete kakva je tamo politika. Naveo sam to samo zato da se zna, mada osobno s tim nemam nikakav problem”.

To nije diskriminacija nego informacija

Na primjedbu kako na Facebook stranici Marketplacea stoji poziv posjetiteljima stranice da prijave oglas ako smatraju da diskriminira ljude, te da smo novinari koje zanima misli li da je njegova ponuda diskriminatorska, sugovornik kaže:

“To nije diskriminacija, to je samo informacija. Nismo rekli da kuću nećemo prodati ni Srbinu, ni Bosancu ni Muslimanu. Kuću ću prodati onom tko će mi dati najviše para. Meni osobno to nije bitno, ali ljudima dolje emotivno je to važno i ja poštujem taj dio s obzirom na pijetet prema Vukovaru i sve što se tamo dogodilo”, kaže Štrukelj i dodaje:

“S obzirom na to da ste vi novinar sigurno znadete da tamo još uvijek postoji veliki problem oko razdvajanja. Meni je osobno glupo da srpska djeca ulaze na jedna vrata vrtića, a Hrvatska na druga, što u budućnosti može stvarati samo problem, ali ni vi ni ja nismo kreatori politike. Ipak, ne smatram da sam bilo koga na bilo koji način povrijedio time što sam napisao da u vukovarskom naselju Mitnica gotovo u potpunosti žive Hrvati”.

Malo smo pogledali cijene kuća u ostalim vukovarskim četvrtima pa se uvjerili kako se kuća u naselju Slavija, oko kilometar dalje od Mitnice, gdje etnički sastav stanovništva nije tako homogen, odnosno gdje stanovnici nisu ”skoro u potpunosti Hrvati”, prodaje po značajno manjoj cijeni. Tako kvadratni metar posve uređene i potpuno namještene kuće veličine 204 kvadratna metra, s dvije kupaonice (u jednoj je kada s hidromasažom) te vanjskim bazenom i okućnicom od 500 m², u naselju Slavija, stoji oko 440 eura po četvornom metru.

Svijet / Zanimljivosti

Vozač iz BiH pijan, drogiran i bez vozačke dozvole došao na GP Maljevac

Published

on

By

Vozač iz Bosne i Hercegovine je na Granični prijelaz Maljevac došao u alkoholiziranom stanju, pod utjecajem droga i bez vozačke dozvole.

Uz optužni prijedlog je sudu priveden 37-godišnjak koji je u petak ujutro došao na Granični prijelaz Maljevac vozeći automobil bosansko-hercegovačkih s 1,03 promila i “pod utjecajem opojnih droga”, a k tome nema niti vozačku dozvolu, izvijestila je u subotu Policijska uprava karlovačka i napomenula da je riječ o višestrukom počinitelju prekršaja.

Policija je nastavila da se odbio podvrgnuti testiranju vađenjem krvi i urina.

“Nadležni sud izrekao mu je novčanu kaznu od 3.030 eura koja mu je zamijenjena kaznom zatvora u trajanju od šezdeset dana”, navela je PU karlovačka.

Nastavi čitati

Svijet / Zanimljivosti

Sin jutros ubio majku, oglasila se policija

Published

on

By

Policija se oglasila kratkim saopćenjem

U Zagrebu se jutros dogodilo ubistvo, javljaju hrvatski mediji.

“Danas, 4. maja oko 10:15 na Črnomercu, u kući, muškarac je oštrim predmetom usmrtio 68-godišnju članicu porodice. Osumnjičeni koji se dovodi u svezu s ovim kaznenim djelom je pod nadzorom policije.

U toku je uviđaj i kriminalističko istraživanje”, objavila je policija.

Kako javlja Index, sin je ubio majku.

Nastavi čitati

Svijet / Zanimljivosti

Titov unuk pisao državama Pokreta nesvrstanih: Odbijte Rezoluciju o Srebrenici

Published

on

By

Unuk predsjednika bivše Jugoslavije Josipa Broza Tita, Joška Broz, je kazao kako je pisao zemljama članicama Pokreta nesvrstanih da glasaju protiv rezolucije o Srebrenici.

Danas se obilježava godišnjica smrti Josipa Broza Tita, a njegov unuk Joška je govoreći na tu temu spomenuo i rezoluciju o Srebrenici.

“Meni je čast što sam mogao u ovoj situaciji da pošalje molbu svim nesvrstanim zemljama da ne prihvate ovu rezoluciju o genocidu”, kazao je Broz dodavši da su se sve te zemlje oslobodile upravo zahvaljujući njegovom djedu i Jugoslaviji.

Pokret nesvrstanih danas broji 120 članica i 20 država posmatrača, a osnovan je 1961. godine na inicijativu jugoslovenskog vođe Josipa Broza Tita u Beogradu.

Bosna i Hercegovina ima status posmatrača, a sam Pokret je izgubio gotovo sav svoj značaja u odnosu na period Hladnog rata.

Podsjećamo, Rezolucija o Srebrenici naći će se u narednim sedmicama na dnevnom redu sjednice Generalne skupštine Ujedinjenih nacija, a iz dana u dan raste broj država koje su kosponzori ove rezolucije.

Ukupno, do danas, 32 države članice Ujedinjenih nacija odlučile su se na korak da budu kosponzori rezolucije, odnosno da učestvuju u njenoj izradi, uobličavanju te daljem lobiranju za njeno usvajanje.

Države članice UN-a koje se nalaze na ovom spisku su:

Albanija, Austrija, Bangladeš, Belgija, Bosna i Hercegovina, Bugarska, Kanada, Čile, Hrvatska, Danska, Estonija, Finska, Francuska, Njemačka, Irska, Italija, Jordan, Lihtenštajn, Litvanija, Luksemburg, Malezija, Nizozemska, Novi Zeland, Sjeverna Makedonija, Poljska, Ruanda, Slovenija, Švedska, Turska, Velika Britanija, Sjedinjene Američke Države i Vanuatu.

Iako se o datumu još uvijek špekulira, ono što je za sada poznato jeste da sjednica na kojoj će biti raspravljano o rezoluciji u Srebrenici neće biti na dnevnom redu prije 15. maja, kada je zakazana sjednica Vijeća sigurnosti UN-a, na kojoj će se razmatrati situacija u Bosni i Hercegovini.

Kako je Klix.ba ranije pisao, sjednica Generalne skupštine neće biti posvećena isključivo spomenutoj rezoluciji kojom se želi postići da obilježavanje godišnjice genocida u Srebrenici zvanično bude međunarodnog karaktera, kao što je to obilježavanje holokausta i genocida u Ruandi.

Zapravo, rezolucija će se razmatrati u sklopu sjednice Generalne skupštine UN-a “Kultura mira” kao redovne sesije Generalne skupštine. Nakon što je Misija Bosne i Hercegovine u UN-u jučer zvanično uputila rezoluciju predsjedniku Generalne skupštine Dennisu Francisu, ova inicijativa će se razmatrati nakon pet radnih dana od njenog podnošenja.

Nastavi čitati

Najčitanije