Connect with us

USK

(VIDEO) Bihaćka firma primjer odnosa prema radnicima: “Ne pomišljam ići vani. Ne radimo vikende, imam godišnji ljeti sedam, zimi 15 dana”

Published

on

Malo je poslodavaca u Bosni i Hercegovini, a naročito iz realnog sektora koji su ispoštovali preporuku Vlade Federacije i svojim radnicima isplatili oko hiljadu maraka pomoći. Međutim, u mjestu Turija kod Bihaća posluje firma čiji su vlasnici isplatili preporučeni iznos za sve radnike. Ovim činom pokazali su da cijene predanost radnika poslu i upravo to je razlog zbog kojeg ova firma uspješno posluje više od 20 godina.

Firma je specijalizirana za proizvodnju svih vrsta zastora i ima 34 uposlenika. Vlasnik Muhamed Selimović smatra da pored redovnih plata, dobrih uslova i nagrada za rad – radnike treba zadržati prije svega ljudskim odnosom.

“To nije ni prvi, a nadam se niti zadnji put da ćemo nešto takvo napraviti. Čovjek sam koji, prije svega, nastoji gledati radnika kao čovjeka koji je došao da zaradi za sebe i svoju porodicu. Imali smo takvih primjera i prije gdje smo radniku kupili automobil, častimo ih i za bajrame, Novu godinu”, navodi vlasnik firme SMM Muhamed Selimović.

Uz sve uvjete koje pruža – uposlenici, naročito oni mlađi i ne razmišljaju o odlasku u inostranstvo. Pored ostalog, ova firma je i pokazatelj kako inkluziju primijeniti u praksi. Uposlenik Hari, iako ima potpuno oštećenje sluha, ovdje radi više od pet godina, a između njega i ostalih ne postoji razlika.

“Uvjeti su ekstra, tu smo svi ekipa, dobro se slažemo”, kaže uposlenik Dženan Rekić.

“Ne pomišljam ići vani, super je. Ne radimo vikende, imam godišnji ljeti sedam, zimi 15 dana”, navodi uposlenik Sead Hodžić.

Stariji uposlenici koji su tu od prvog dana kažu – ovaj čin od poslodavca ih uopće ne čudi.

“Nije nas iznenadilo jer to se kod njega često dešava. Malo je direktora i šefova koji mogu biti prema radnicima baš korektni. Bilo bi dobro da ih ima više, narod bi manje bježao, bilo bi više ove omladine što ostaje”, ističe Asmir Mehonić, prvi uposlenik firme.

I prije ovog gesta, upiti za posao su bili gotovo svakodnevni.

“Svi su nas hvalili, mi ne radimo za to da nas hvale. Radimo prvenstveno za sebe i za svoje ljude. Puno je upita, stvarno puno. Nažalost, nemamo toliko mjesta da bismo mogli zapošljavati”, dodaje Selimović.

U vrijeme pandemije ni jedan radnik nije otpušten iz ove firme. Ovo je primjer kako bi se svaki poslodavac trebao odnositi prema svojim uposlenicima, jer da ih je više ovakvih – sigurno bi i stanje u našoj državi bilo bolje.

federalna.ba

USK

Zatražena osuđujuća presuda za sve optužene za ratne zločine u selu Zecovi

Published

on

By

Tužilac Izet Odobašić je naveo da je prvostepena presuda neodrživa i nezakonita, te da se nije vodilo računa o interesima oštećenih i žrtava

Državno tužilaštvo zatražilo je ukidanje presude kojom su petorica optuženih osuđena na ukupno 59 godina zatvora, a šestorica oslobođena za zločine počinjene u prijedorskom selu Zecovi u julu 1992. godine, te da se održi novo suđenje nakon kojeg će svi biti proglašeni krivima, dok su odbrane predložile preinačenje osuđujućeg dijela presude ili njeno ukidanje.

Tužilaštvo BiH je izjavilo žalbu zbog bitnih povreda odredaba krivičnog postupka i zakona, kao i pogrešno i nepotpuno utvrđenog činjeničnog stanja. Ove žalbene razloge, kao visinu sankcije i povrede prava na odbranu, između ostalog, navodile su i Odbrane Dušana Milunića, Zorana Stojnića, Ilije Zorića, Zorana Milunića i Ljubiše Četića, piše Detektor.

Prvostepenom presudom osuđeni su Dušan Milunić na 12, Ilija Zorić na 20, Zoran Stojnić na osam, Zoran Milunić na 14 i Ljubiša Četić na pet godina zatvora za zločine protiv čovječnosti zbog progona ubistvima, prisilnim preseljenjem i nečovječnim djelima. Istom presudom su Radovan Četić, Željko Grbić, Boško i Rade Grujičić, Uroš Grujčić te Rajko Gnjatović oslobođeni optužbi, a njihove odbrane su zatražile da se odbije žalba Tužilaštva.

“Prvostepena presuda neodrživa i nezakonita”

Tužilac Izet Odobašić je naveo da je prvostepena presuda neodrživa i nezakonita, te da se nije vodilo računa o interesima oštećenih i žrtava.

“Mislim da smo ponudili dovoljno dokaza da presuda bude osuđujuća”, kazao je on te dodao da su i izrečene kazne neodržive, s obzirom na težinu i posljedicu počinjenih djela.

Odobašić je kroz detaljno izlaganje ukazao da se u ovom predmetu radi o primjeru udruženog zločinačkog poduhvata (UZP) i ulozi optuženih u istom. Mnogi insajderi su, prema njegovim riječima, “svjedočili kako se odvijao taj plan”, zbog čega je Tužilaštvu neprihvatljiva odluka Suda da to ne prihvati kao UZP, kao i da su svi optuženi bili pripadnici te grupe.

Ako bi presuda bila ukinuta, Tužilaštvo je predložilo da se optuženima odredi pritvor zbog opasnosti od bjekstva.

U januaru ove godine Sud BiH je izdao naredbe za raspisivanje međunarodnih potjernica za Dušanom Milunićem, Zorićem i Stojnićem, nakon što nisu pronađeni na adresama stanovanja, a po određivanju pritvora tokom izricanja prvostepene presude. Današnjem ročištu, osim njih trojice, nisu prisustvovali ni Radovan Četić, Grujčići, Grujičić, Gnjatović kao ni Grbić sa svojim advokatom Miloradom Raševićem.

Dušan Milunić je, u svojstvu komandira Rasavačke čete, proglašen krivim za prisilno preseljenje. Stojnić je proglašen krivim da je u toku akcije ubio jednog civila, a Zoran Milunić da je s drugima učestvovao u lišavanju života tri civila. Četić je osuđen po optužbi da je udarcima nanio teške duševne i fizičke patnje jednom civilu. Zorić je, prema presudi, s drugima došao do kuće u kojoj su bile žene i djeca, na koje su zapucali i usmrtili ih, osim tada petnaestogodišnjeg Zijada Bačića, koji se sakrio na konjska kola i preživio.

Odbrana Dušana Milunića je ukazala na grešku u dispozitivu presude, a odnosi se na vrijeme koje je optuženi proveo u pritvoru, navodeći da je pod ovom mjerom bio 18 mjeseci i 14 dana.

Branilac Savan Zec je kazao da je Milunić proglašen krivim na osnovu navodnog sastanka noć uoči događaja u Zecovima, te da je podnio prijedlog izvođenja novih dokaza jer je dobio iskaz svjedoka koji opisuje sastanak i osobe koje su bile prisutne.

“Korpus oslobađajućih dokaza”

“Nijedan vojnik Rasavačke čete nije proglašen krivim za ono što se desilo u Zecovima, a oni s kojima se Dušan Milunić kretao taj dan su oslobođeni“, rekao je branilac.

On je, između ostalog, naveo i da Odbrana tvrdi da nije bilo postrojavanja vojske i policije u Rasavcima.

Stojnićeva odbrana smatra da je došlo do teške povrede ljudskih prava, ali i krivičnog postupka, zbog nerazumljivosti presude u kojoj se, kao ni u optužnici, ne spominje uloga politike.

“Postoji čitav korpus oslobađajućih dokaza i u takvom slučaju uvijek se ide u korist optuženog“, kazao je advokat Veljko Ćivša.

Advokat Dejan Bogdanović je naveo da je Sud u slučaju Ilije Zorića odluku donio na iskazu svjedoka Zijada Bačića koji se s vremenom mijenjao, a zanemario dokaze koji se odnose na njegov kredibilitet.

“U Ilijinom predmetu, osim Bačićeve izjave koja evoluira, nema drugih dokaza. Ne postoje“, kazao je on.

Odbrana Zorana Milunića je navela da je Sud prekoračio optužnicu i promijenio činjenični opis, te da je trebao obrazložiti zbog čega je to uradio. Advokatica Vesna Tupajić-Škiljević je kazala da je njen branjenik osuđen isključivo na osnovu proturječnog iskaza jednog svjedoka. Dodala je i da je neosnovan Milunićev pritvor.

I Slobodan Perić je, između ostalog, naveo da je optužnica protiv njegovog branjenika Ljubiše Četića zasnovana isključivo na iskazu jednog svjedoka – za koji se utvrdilo da je lažan, te je na osnovnu njega i osuđen.

Apelaciono vijeće će odluke po žalbama donijeti u zakonom predviđenom roku.

Nastavi čitati

Magazin

Porodična idila Šejle Zonić u Sanskom Mostu: Njena majka nije krila suze (VIDEO)

Published

on

By

Pobjednica show programa Zvezde Granda Šejla Zonić za Grand je otvorila vrata svog doma u Sanskom Mostu.

-Dobro nam došli. Stigli ste u Sanski Most, tačnije Gornji Kamengrad, u dom mojih roditelja u kojem sam provela svoje djetinjstvo do 14. godine. Možete da vidite kako je meni ovde bilo lijepo, okolo je zelenilo, priroda, a tu je i pogled na budućnost. Sve mi je tu na dohvat ruke- istakla je Šejla na početku razgovora za Grand, a zatim ponosno pokazala svoje raskošno dvorište.

Prelijep vrt sa cvijećem, posebno sa crvenim ružama djelo je njene majke koje održava domaćinstvo, a tu je i voćnjak za koji je zadužen Šejlin otac.

Upravo rajska bašta u njenom dvorištu predstavlja njenu oazu mira i bijeg iz svakodnevnog brzog života.

-Ovdje se čovek najljepše odmori. Tišina je, mirno je, nema nekih obaveza, samo rad u prirodi, u bašti, to je nešto što čovjeka opusti. Desetak minuta pješke odavde je kupalište gdje sam naučila da plivam. I sad kad dođem ovde obavezno odem da prošetam sa Arminom, a i porodično znamo da prošetamo. Poslije vas vodim i tamo– rekla je pobjednica „Zvezda Granda“.

Kako kažu Šejlini roditelji, najsrećniji su kada im sve tri kćerke dođu u posjetu.

-Stvarno smo ponosni na svoje kćerke, preponosni- rekla je Šejlina majka, nakon čega je pustila suze pred našim kamerama.

Pogledajte video na ovom LINKU.

Nastavi čitati

USK

Policija u Bihaću lišila slobode 33-godišnjeg muškarca, pronađena droga

Published

on

By

Prilikom redovne kontrole saobraćaja, bihaćka policija je zaustavila vozilo marke Fiat kojim je upravljao M.D. (33). Tokom pretresa vozila, pronađena je droga koja svojim izgledom podsjeća na marihuanu, kao i neodređena praškasta materija.

M.D. (33) je lišen slobode zbog sumnje da je počinio krivično djelo „Posjedovanje i omogućavanje uživanja opojnih droga“.

Podsjećamo, prema Krivičnom zakonu Federacije Bosne i Hercegovine (KZFBiH), za krivično djelo “Posjedovanje i omogućavanje uživanja opojnih droga” predviđene su kazne u članu 239. Zakona.

Član 239. KZFBiH: Posjedovanje i omogućavanje uživanja opojnih droga

1. Ko neovlašteno posjeduje opojnu drogu, kaznit će se kaznom zatvora do jedne godine.

2. Ko neovlašteno omogući drugom uživanje opojne droge ili mu opojnu drogu da, kaznit će se kaznom zatvora od šest mjeseci do pet godina.

3. Ako je ovo djelo iz stava 2. ovog člana počinjeno prema djetetu ili maloljetniku, učinitelj će se kazniti kaznom zatvora od jedne do deset godina.

4. Ako je ovo djelo iz stava 2. ovog člana počinjeno u vezi sa proizvodnjom, nabavljanjem ili prodajom opojne droge, učinitelj će se kazniti kaznom zatvora od dvije do dvanaest godina.

5. Opojna droga će se oduzeti.

Nastavi čitati

Najčitanije