Connect with us

Svijet / Zanimljivosti

St. Protić: Kosovo izgubljeno, može se vratiti samo ratom, šta ako izgubimo

Published

on

Historičar i nekadašnji ambasador Srbije Milan St. Protić komentarišući večeras priču o ponudi Njemačke i Francuske po pitanju Kosova, da bi Beograd u ovoj situaciji trebalo da izađe sa kontraponudom.

“Ako je ta ponuda definisana tako kako je nama prenijeto, suviše je neprecizna da bi bila prihvatljiva, ali pravac, mislim da je dobar. Ukoliko bi se postigao dogovor sve tri strane, to bi bilo pozitivno za svaku učesnicu. Mislim da Srbija na ovo treba da reaguje”, rekao je Protić u emisiji „Među nama“ na TV Nova S.

On je rekao da stvari moraju biti jasno konkretizovane „šta znači ubrzani put u EU i finansijska pomoć“.

„Odavno je jasno da će razvoj situacije dovesti do jednog ovakvog prijedloga, kakav smo čuli da je ponuđen… Srbija na ovo treba da reaguje kontraponudom, u kojoj bi bilo precizirano da onog dana i sata kada Srbija bude primljena u punopravno članstvo u EU, Srbija diže embargo na prijem Kosova u UN-u. Tačka dva, pitanje finansijske podrške, koja bi morala da bude produžena najmanje 20 godina i da bude neka ozbiljna cifra, recimo 100 milijardi eura u narednih 20 godina. Treće, morale bi da postoje čvrste i pisane garancije za bezbjednost i Srba na Kosovu i za kulturno i sakralno naslijeđe Srbije. Četvrto, morale bi da postoje čvrste garancije da se teritorijalni integritet Srbije poslije rješenja ovoga više neće stavljati na dnevni red, jer smo i sa tim imali loša iskustva u prošlosti. Pa da onda vidimo kako će EU reagovati na ono što predloži Srbija“, rekao je on i dodao:

„Srbija bi se u toj situaciji našla u poziciji onog ko vodi igru, a oni bi se našli u poziciji da moraju da odgovaraju sa da ili ne, uzmi ili ostavi na ono što Srbija predlaže. I najzad ukoliko bi se sve to ostvarilo i da na referendumu građani Srbije izglasaju jedno ovakvo rješenje, Srbija bi se kao članica EU našla u neuporedivo jačoj poziciji da utiče i na politički razvoj Kosova i Republike Srpske, mnogo efikasnijem nego što je danas.“

Protić je ocijenio i da je „Kosovo izgubljeno za Srbiju“ i dodao da bi konačnu odluku o rješenju za Kosovo građani trebalo da donesu na referendumu.

„Ono što je ostalo je formalizovanje realnog stanja na Kosovu… Ono postoji i nema nikakve šanse da se, osim ratom, Srbija i njene institucije vrate na Kosovu, a ako neko razmišlja da vodi rat, prvo će to biti strašno za ovo zemlju, drugo kada vodite rat postoji mogućnost da izgubite, kao što je bilo 1999. godine“, istakao je on.

Na komentare političara koji kažu da se „nijedna država nikada nije dobrovoljno odrekla dijela svoje teritorije“, Protić kaže:

„Kako je nastala Republika Irska, ako je tek 1949. godine priznata puna njena međunarodna nezavisnost. Ko je priznao? Ujedinjeno Kraljevstvo Velike Britanije, Škotske i Irske. Ostao je samo jedan mali dio Sjeverne Irske u sastavu UK, to su pasuljanske stvari. Da li ja te pasuljanske stvari moram da učim ljude koji misle da su ‘posisali’ svu mudrost svijeta i da razumiju sudbinu, historiju i budućnost?“

Upitan, da li je Srbija iskrena kada govori o svojim evropskim integracijama, Protić navodi da mi „nismo iskreni ni prema drugima, ni prema sebi“.

„Nismo iskreni prema drugima, kao ni prema sebi. Nismo iskreni ni prema Zapadu, ni prema Istoku i zato imamo takvu poziciju koja djeluje i jeste neiskreno. Iz kog god ugla da se pogleda, da li iz Brisela, Vašingtona ili Moskve. To naše elementarno nepoštenje prema drugima proističe iz nepoštenja prema sebi, mi smo suviše slabi prema sebi i suviše sebi gledamo kroz prste individualno i svojoj djeci… Iz toga proističe politika koja je nemušta i ne vodi nikakvom cilju“, rekao je on.

nova.rs

Svijet / Zanimljivosti

Sin jutros ubio majku, oglasila se policija

Published

on

By

Policija se oglasila kratkim saopćenjem

U Zagrebu se jutros dogodilo ubistvo, javljaju hrvatski mediji.

“Danas, 4. maja oko 10:15 na Črnomercu, u kući, muškarac je oštrim predmetom usmrtio 68-godišnju članicu porodice. Osumnjičeni koji se dovodi u svezu s ovim kaznenim djelom je pod nadzorom policije.

U toku je uviđaj i kriminalističko istraživanje”, objavila je policija.

Kako javlja Index, sin je ubio majku.

Nastavi čitati

Svijet / Zanimljivosti

Titov unuk pisao državama Pokreta nesvrstanih: Odbijte Rezoluciju o Srebrenici

Published

on

By

Unuk predsjednika bivše Jugoslavije Josipa Broza Tita, Joška Broz, je kazao kako je pisao zemljama članicama Pokreta nesvrstanih da glasaju protiv rezolucije o Srebrenici.

Danas se obilježava godišnjica smrti Josipa Broza Tita, a njegov unuk Joška je govoreći na tu temu spomenuo i rezoluciju o Srebrenici.

“Meni je čast što sam mogao u ovoj situaciji da pošalje molbu svim nesvrstanim zemljama da ne prihvate ovu rezoluciju o genocidu”, kazao je Broz dodavši da su se sve te zemlje oslobodile upravo zahvaljujući njegovom djedu i Jugoslaviji.

Pokret nesvrstanih danas broji 120 članica i 20 država posmatrača, a osnovan je 1961. godine na inicijativu jugoslovenskog vođe Josipa Broza Tita u Beogradu.

Bosna i Hercegovina ima status posmatrača, a sam Pokret je izgubio gotovo sav svoj značaja u odnosu na period Hladnog rata.

Podsjećamo, Rezolucija o Srebrenici naći će se u narednim sedmicama na dnevnom redu sjednice Generalne skupštine Ujedinjenih nacija, a iz dana u dan raste broj država koje su kosponzori ove rezolucije.

Ukupno, do danas, 32 države članice Ujedinjenih nacija odlučile su se na korak da budu kosponzori rezolucije, odnosno da učestvuju u njenoj izradi, uobličavanju te daljem lobiranju za njeno usvajanje.

Države članice UN-a koje se nalaze na ovom spisku su:

Albanija, Austrija, Bangladeš, Belgija, Bosna i Hercegovina, Bugarska, Kanada, Čile, Hrvatska, Danska, Estonija, Finska, Francuska, Njemačka, Irska, Italija, Jordan, Lihtenštajn, Litvanija, Luksemburg, Malezija, Nizozemska, Novi Zeland, Sjeverna Makedonija, Poljska, Ruanda, Slovenija, Švedska, Turska, Velika Britanija, Sjedinjene Američke Države i Vanuatu.

Iako se o datumu još uvijek špekulira, ono što je za sada poznato jeste da sjednica na kojoj će biti raspravljano o rezoluciji u Srebrenici neće biti na dnevnom redu prije 15. maja, kada je zakazana sjednica Vijeća sigurnosti UN-a, na kojoj će se razmatrati situacija u Bosni i Hercegovini.

Kako je Klix.ba ranije pisao, sjednica Generalne skupštine neće biti posvećena isključivo spomenutoj rezoluciji kojom se želi postići da obilježavanje godišnjice genocida u Srebrenici zvanično bude međunarodnog karaktera, kao što je to obilježavanje holokausta i genocida u Ruandi.

Zapravo, rezolucija će se razmatrati u sklopu sjednice Generalne skupštine UN-a “Kultura mira” kao redovne sesije Generalne skupštine. Nakon što je Misija Bosne i Hercegovine u UN-u jučer zvanično uputila rezoluciju predsjedniku Generalne skupštine Dennisu Francisu, ova inicijativa će se razmatrati nakon pet radnih dana od njenog podnošenja.

Nastavi čitati

Svijet / Zanimljivosti

Skandal u Švedskoj: Muškarac i žena spalili Kur'an, sve prenosili na TikToku

Published

on

By

Muškarac i žena spalili su primjerak Kur'ana u švedskom gradu Malmou, dan prije početka Evrovizije.

Video na kojem se vide dvije osobe kako pale svetu muslimansku knjigu prenosio se uživo na TikToku u petak.

Palestinska zastava također je spaljena tokom tog incidenta nedaleko od dvije dvorane u kojima će se održati Evrovizija. Švedska policija kritizirana je što je dopustila paljenje Kur'ana tako blizu velikog događanja.

Paljenja Kur'ana u Danskoj i Švedskoj prošle godine izazvala su bijesne reakcije, a ponekad i nasilne proteste u većinski muslimanskim zemljama, no u Švedskoj taj čin potpada pod zakon o slobodi govora i legalan je.

Počevši od subote, sedmicu će se održavati brojni koncerti i zabave u ovom južnom švedskom gradu, a kulminacija će biti veliko finale Evrovizije 11. maja.

Očekuje se da će tokom sedmice Evrovizije Malmo posjetiti 100.000 ljudi.

Uz muzička događanja, najavljeno je i nekoliko protestnih akcija zbog rata u Gazi, uključujući i propalestinske i proizraelske.

U četvrtak je izraelsko Vijeće za nacionalnu sigurnost pooštrilo upozorenja o putovanju u ovaj švedski grad. Izraelcima koji planiraju posjetiti Malmo savjetuje se da razmotre svoju odluku, navodi se.

Švedski umjetnici pozivali su da se Izrael zbog rata u Gazi isključi s Eurovizije, no organizatori su to odbili.

Iako Izrael nije evropska zemlja, dopušteno joj je sudjelovati na Evroviziji jer je izraelska javna televizija član Evropske radiodifuzijske unije (EBU).

Nastavi čitati

Najčitanije