Connect with us

BiH

Da bi proizveli litru, mljekari potroše marku pa ga prodaju za 80 feninga – A mlijeko na policama marketa prelazi 2 KM!

Published

on

Poljoprivrednici u Tuzlanskom kantonu u posljednjih nekoliko dana kukaju na sav glas. Mljekari zbog niske otkupne cijene mlijeka i skupe hrane, a proizvođači pilećeg mesa zbog istih problema gase proizvodnju. I jedni i drugi apeluju na vlast i traže hitnu reakciju i pomoć.

CIJENE ENERGENATA

Almas Turbić ima farmu pilića kapaciteta 65 hiljada jedinki. Farma radi 25 godina, a vlasnik ne pamti težu godinu od ove.

– Cijena hrane koja je trenutno ne pogoduje stvaranju viškova na policama, kakvi su nekada bili i koji su remetili tržište. Sigurno je da će doći do poskupljenja pilećeg mesa, kazao je Turbić.

Proizvodnju pilećeg mesa guše, osim visoke cijene hrane, i cijene energenata, struje, vode i uglja koji se koristi za zagrijavanje farmi. Zato proizvođači od Vlade TK-a traže povećanje poticaja sa 9 na 14 feninga po kljunu.

Zbog niske otkupne cijene mlijeka prošli mjesec sam završio u minusu, kaže Hasan Mujić, mljekar iz Gradačca

– Nadamo se da ćemo dobiti i taj bonitet od Vlade TK-a, da nam pomogne u rješavanju naših energetskih problema. Ugalj je naglo skočio sa 170 na 300 KM i to mnogi kooperanti manjih kapaciteta neće moći izdržati, istakao je Mevludin Kahvedžić, predsjednik Udruženja peradara TK-a.

A i mljekari tvrde da ovako nisku otkupnu cijenu mlijeka ne mogu izdržati. Da bi proizveli litar mlijeka, potroše marku, a prodaju ga, tvrde, za osamdeset feninga.

– Od početka ove godine nas prati problem za problemom. Prvo smo imali poskupljenje repromaterijala za oko 300 posto u proljeće, zatim je počelo poskupljenje goriva, pa suša koja nas je jednim dijelom uništila, tako da je nama za opstanak neophodna veća cijena mlijeka, poručio je Merim Zenunović, mljekar iz Živinica.

Mlijeko na policama marketa prelazi dvije marke po litru, a proizvođači rade u gubicima, ovu paradoksalnu situaciju treba temeljito analizirati, tvrde iz Privredne komore TK-a.

LANAC

– Takvim analizama moraju se baviti ministarstva poljoprivrede na svim nivoima i mora se ući u pregovore i razgovore. Ne smije u ovom vrijednosnom lancu biti da neko gubi, a neko enormno zarađuje, naglasio je Suad Selimović, sekretar Udruženja za poljoprivredu i prehrambenu industriju Kantonalne privredne komore Tuzla.

Vlada TK-a ove je godine izdvojila rekordnih 14 miliona maraka za poticaje u poljoprivredi, te su kazali da će se trend povećanja podrške nastaviti i u narednoj godini. Unatoč tome, značajno je smanjena proizvodnja mlijeka, što govore i podaci da je 2020. proizvedeno 30 miliona litara, dok se ove godine očekuje oko pet miliona litara mlijeka manje.

 

BiH

Isak želi biti šehid: Meni bi bilo drago da poginem za državu BiH, ja to ne krijem

Published

on

By

Ministar unutrašnjih poslova Federacije BiH, Ramo Isak, ponovo je dospio u žižu javnosti svojim, najblaže rečeno, neprimjerenim izjavama i postupcima.

Gostujući u jednom podcastu Isak je, između ostalog, poručio da bi mu “bilo drago da pogine za BiH”.

– Meni bi bilo drago da poginem za državu BiH. Јa to ne krijem. Јa kada poginem za ovu državu, ja sam onda šehid. Ne radim ja to zbog ljudi, već zbog svoje porodice, sebe, Allaha – rekao je Isak.

Nastavi čitati

BiH

Šokantni nalazi revizora: Gdje je “nestao” 381 milion KM za poljoprivredu u FBiH?

Published

on

By

Poticaja je bilo sve više, a poljoprivredi je bilo sve gore. Novac za poljoprivredu trošili bez nadzora i kontrole, kao i bez funkcionalni registara

Rezultati revizije su pokazali da na području Federacije BiH nadležne institucije nisu osigurale uslove za efektivno upravljanje poljoprivrednim poticajima i da se implementacijom poljoprivrednih poticaja ne postižu zadovoljavajući rezultati, ustanovio je Ured za reviziju institucija FBiH.

Štaviše, u najnovijem izvještaju naveli su da iako se svake godine značajno povećavao iznos budžetskih sredstava za poticaje u poljoprivredi, poljoprivredne proizvodnje uglavnom stagniraju ili imaju trend smanjenja?!

Ko je bio ministar

Vremenski obuhvat revizije je bio je period od 2020–2022. godine, kada je na čelu Federalnog ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva bio Šemsudin Dedić (SDA). U tom periodu, kako su ustanovili revizori, nije ostvareno povećanje ukupne poljoprivredne proizvodnje i brojčanog stanja stočnog fonda u Federaciji uprkos utrošenim budžetskim sredstvima za novčane poticaje u FBiH, koji su u periodu 2020– 2022. godine iznosili čak 381 milion KM!

Revizijom je obuhvaćeno pet ministarstava nadležnih za oblast poljoprivrede: Ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva FBiH, te ministarstva USK, TK, HNK i PK, piše Fokus.

-Poljoprivredni poticaji nisu planirani na odgovarajući način s obzirom da nisu bili u skladu sa strateškim ciljevima i principima iz produžene Strategije razvoja poljoprivrede i ruralnog razvoja, niti je izvršena obaveza prilagođavanja Zajedničkoj poljoprivrednoj politici Evropske unije. Nisu uspostavljeni funkcionalni poljoprivredni registri, sistemi za identifikaciju zemljišnih parcela i životinja niti poljoprivredni informativni centar, koji predstavljaju osnovne pretpostavke za odgovarajuće planiranje i praćenje efekata poljoprivrednih poticaja – neki su od nalaza revizora.

Nalazi revizora za poljoprivredu

Utvrđeno je da Federalno ministarstvo nije uspostavio temeljne pretpostavke za planiranje i praćenje efekata poticaja u dijelu: planiranja i harmonizacije poticajnih mjera i osiguranja funkcionalnog poljoprivrednog informacionog sistema (baze, registri, knjigovodstvo…).

-Uprkos značajnim sredstvima koja se izdvajaju za poljoprivredne poticaje, oni poljoprivrednicima nisu adekvatno planirani, niti proizvode očekivane efekte. Navedeno rezultira nezadovoljstvom poljoprivrednih proizvođača, njihovim čestim protestima i poskupljenjima poljoprivrednih proizvoda. Također, dostupni podaci ukazuju na to da nije uspostavljen adekvatan nadzor i kontrola nad korisnicima poticajnih sredstava, a postoje indicije da određeni poljoprivredni proizvođači poticajna sredstva troše za sasvim druge namjene, što upućuje na to da poljoprivredna politika FBiH treba promjene – jedan je od krucijalni nalaza koji dijelom daje odgovor na pitanje gdje je “nestao” 381 milion KM.

Nalazi revizora za poljoprivredu

Suprotno zakonu

Kada je riječ o ovom ukupnom iznosu za poljoprivredu iz Budžeta FBiH je isplaćeno 275.376.938 KM i iz budžeta svih kantona 105.749.525 KM.

Revizori su utvrdili i da su kantoni suprotno zakonskim odredbama, planirali dodjelu poticaja iz kantonalnih budžeta, za pojedine biljne i animalne poljoprivredne proizvodnje, koje su već poticane iz federalnog budžeta. Ovo se ogleda u tome da se kantonalnim programima poticao obim proizvodnje koji je iznad propisanih količina za kantone.

– Pored činjenice da značajni registri nikada nisu uspostavljeni, konstatovano je da pojedini nisu funkcionalni. Naime, iako je uspostavljen Registar poljoprivrednih gazdinstava (RPG), FMPVŠ nije poduzimao aktivnosti kako bi osigurao njegovo odgovarajuću funkcionalnost u procesu planiranja i dodjele poticaja. Podaci u Registru su neažurirani, nepotpuni i nepouzdani, što onemogućava adekvatnu provjeru i potvrdu prijavljenog stanje stoke, odnosno parcele u apliciranim i/ili odobrenim zahtjevima za dodjelu poticaja – naveli su revizori.

Nastavi čitati

BiH

Kojić: “Bošnjaci spremni na sve jer rezolucija o Srebrenici ne ide željenim tokom!”

Published

on

By

“Ukoliko je istina sve ovo što su mediji objavili da će Bošnjaci u Potočarima da prave incidente da bi se opet Srbi osudili za to, pokazuje samo da su oni spremni na sve, jer rezolucija o Srebrenici nije prošla onako kako su oni priželjkivali”, rekao je za RTRS predsjednik Skupštine Republičke organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila Branimir Kojić.

“Oni planiraju da ruše nišane, pitam se da li samo žele da lupaju onih koji su živi, a nalaze se u Potočarima, i time bi sakrili svoju sramotu. To samo pokazuje da smo mi u pravu kada tvrdimo da u Potočarima postoje nišani i za žive ljude, ali i za one koji su stradali mnogo prije nego što je bila Srebrenica 1995. godine, kao što je i otac Emira Suljagića”,  kazao je Kojić.

Kojić je pozvao sveštenstvo SPC “da skrene pažnju vjernom narodu tokom Vaskršnjih praznika”.

“Narodu treba pozvati da ne nasjedaju ni na kakve provokacije. Uz MUP Republike Srpske koji profesionalno radi svoj posao i uvijek je spreman da spriječi eventualne incidente, naši građani će biti sigurni”, naglasio je Kojić.

Nastavi čitati

Najčitanije