Connect with us

BiH

Dok Dodiku prijeti novčana kazna: Znate li ko je najviše kažnjeni fukcioner u BiH

Published

on

Milorad Dodik, član Predsjedništva Bosne i Hercegovine (BiH) mogao bi biti kažnjen novčano iznosom od 1.000 do 10.000 maraka (500 do 5.000 eura), ukoliko Komisija za odlučivanje o sukobu interesa BiH potvrdi navode iz prijave organizacije Transparency International BiH.

To su novčane kazne predviđene u aktuelnom Zakonu o sukobu interesa u institucijama vlasti Bosne i Hercegovine.

Transparency je zatražio da Komisija ispita mogući sukob interesa jednog od najviših nosioca vlasti u BiH, Dodika, kao člana Predsjedništva BiH. U ovoj prijavi, kako je naveo Transparency International, firme u vlasništvu Dodikove porodice posluju sa državom i primaju značajne podsticaje iz budžeta.

Izvršna direktorica Transparencija za BiH Ivana Korajlić, za Radio Slobodna Evropa (RSE) iznijela je tvrdnju da su firme u vlasništvu članova porodice Dodik dobile u prošloj godini oko 185.000 eura iz Agrarnog budžeta i Kompenzacionog fonda Republike Srpske (RS), jednog od entiteta u BiH.

“Ovakav vid sklapanja ugovora i poslovanja sa institucijama koje se finansiraju iz budžeta je zabranjen i za bliske srodnike nosilaca javnih funkcija. Bio bi uspjeh da se bilo kakav predmet riješi za ovako visoko pozicionirane funkcionere, jednostavno kao poruka da postoji nekakav mehanizam sprečavanja sukoba interesa”, rekla je Korajlić.

Ona je iznijela navode prema kojima su preduzeća “Fruit Eco” iz Gradiške, te “Agro voće” i “Global Liberty” iz Laktaša (sjever BiH), u toku 2021. godine, dobijala pomoć za saniranje štete od mraza, podršku za prodano i proizvedeno voće, regresirano dizel gorivo, te protivgradne mreže.

U prijavi državnoj Komisiji, Transparency tvrdi i da je firma “Ugostiteljstvo Agape” u vlasništvu Dodikove kćerke, dobijala u proteklom periodu poslove od Ugostiteljskog servisa Vlade Republike Srpske u iznosima koji prelaze zakonski dozvoljeni prag od 2.500 evra godišnje.

U Transparency-ju se pozivaju na član 8.a Zakona o sukobu interesa, koji propisuje da angažman bliskih srodnika izabranih zvaničnika u preduzećima koja posluju sa državom, dovodi do situacije u kojoj se ti zvaničnici nalaze u sukobu interesa.

“S obzirom na to da sin i kćerka Milorada Dodika posjeduju privatna preduzeća koja posluju sa javnim institucijama, a po odredbi ovog zakona smatraju se bliskim srodnicima, član Predsjedništva BiH nalazi se u situaciji sukoba interesa”, navodi se u prijavi Transparency BiH.

Milorad Dodik, nazvao je prijavu “zlom namjerom”, te da se radi i o “dijelu američkih napora da nešto pokažu”.

“Sve je tu transparentno. Nikakav tu problem nije. Ja nemam pojma na šta igraju. Tačno je da imaju određeni biznisi u oblasti poljoprivredne proizvodnje. To je sistemski zakon. To nije tender, to nije ništa. Šta treba, moja djeca da pomru, jel’, da nestanu”, rekao je Dodik.

Procedura odlučivanja o sukobu interesa

U Komisiji za odlučivanje o sukobu interesa BiH za RSE ističu da prijava protiv Dodika još nije zvanično zaprimljena.

Komisija se u toku prošle godine sastala tri puta i nedostaju joj dva člana da bi bila popunjena (jedan Srbin i jedan Hrvat).

Komisija je formirana 2020. godine godine i broji devet članova, od kojih šest članova imenuje Parlamentarna skupština BiH, tri poslanika iz Predstavničkog doma i tri delegata iz Doma naroda BiH.

Članovi Komisije su i direktor Agencije za prevenciju korupcije i koordinaciju borbe protiv korupcije i njegova dva zamjenika na osnovu funkcija koje vrše.

Predviđeno je da komisiju čine po tri predstavnika svakog od konstitutivnih naroda, srpskog, hrvatskog i bošnjačkog.

“Komisija ne može ni da zasijeda ako dva člana iz svakog naroda nisu prisutna, a takođe, potrebno je i da dva člana iz reda svakog od naroda glasaju za odluke”, kaže za RSE Mira Pekić, predsjednica Komisije za odlučivanje o sukobu interesa.

Ona dodaje da Komisija odlučuje na osnovu finansijskih izvještaja koje im dostavljaju zvaničnici, ali i da reaguju na prijave poput ove koja je podnesena protiv Dodika.

Komisija bi trebala da reaguje i po službenoj dužnosti, kaže Pekić.

Mira Pekić je inače i poslanica opozicione Partije demokratskog progresa (PDP) u Predstavničkom domu BiH.

Pored nje, srpski član Komisije je i Sredoje Nović, delegat u Domu naroda BiH i član vladajućeg Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD), na čijem čelu je Milorad Dodik.

Pekić ističe da to što su članovi Komisije članovi i političkih partija vrlo upitno, kada je u pitanju odlučivanje u Komisiji.

“I to je već sukob interesa da mi odlučujemo o eventualnom sukobu interesa o našim kolegama. Time je veoma bitno da se u što skorije vrijeme donese novi Zakon o odlučivanju o sukobu interesa gdje će članovi biti ljudi koji će biti birani putem konkursa i koji neće biti politički vezani za političke partije“, kaže predsjednica Komisije.

Dosadašnje odluke Komisije o kažnjavanju

Komisija je u toku rada u tri sjednice, donijela i odluke o kažnjavanju pet funkcionera koji su bili u sukobu interesa.

Najviši kažnjeni funkcioner zbog utvrđenog sukoba interesa je Dragan Čović, trenutno predsjedavajući Doma naroda BiH i lider Hrvatske demokratske zajednice (HDZ) BiH.

On je u martu 2021. godine kažnjen oduzimanjem 10 posto od plate. Plata mu je, tačnije umanjena za oko 250 eura.

Komisija je utvrdila da je Dragan Čović 2017. godine, mimo redovne plate, imao finansiranje iz budžeta kao ovlašteno lice Hrvatskog narodnog sabora (HNS) i to u iznosu većem od 10.000 maraka (5.000 eura).

HNS je krovna organizacija hrvatskih bosanskohercegovačkih političkih stranaka.

Istom kaznom tada je kažnjen i Nenad Nešić, poslanik Demokratskog narodnog saveza u državnom parlamentu.

U Odluci Komisije je navedeno da je Nešić u periodu od 6. novembra 2018. do 14. oktobra 2020. obavljao i funkciju vršioca dužnosti direktora Javnog preduzeća “Putevi RS” i bio poslanik u Predstavničkom domu BiH.

Time je, kako je navedeno, počinio zabranjene aktivnosti iz Zakona o sukobu interesa u institucijama BiH.

BiH

Sindikat uposlenika FTV FBiH: I mi imamo pravo na život, ne želimo biti žrtve BHRT-a

Published

on

By

Nakon što su je rukovodstvo BHRT-a ispunilo prijetnje i prekinulo emitiranje programa RTV Federacije BiH na način da je gledatelje ove televizije umjesto jutarnjeg programa dočekala testna slika, saopćenjem se oglasio Samostalni sindikat uposlenika RTV FBiH.
Na početku saopćenja su osudili “nezakonitu i neodgovornu Odluku organa koji se naziva Poslovodni odbor BHRT o nasilnom prekidu programa Federalne radio televizije, a koja se dogodila jutros u 6 sati!””I mi radnici RTV Federacije BiH imamo pravo na rad i život. Naša kuća Federalna radio televizija, nažalost, ponovo je izložena nezapamćenoj kampanji od strane određenih pojedinaca iz rukovodstva BHRT-a s ciljem ugrožavanja naše egzistencije i opstanka”, naveli su.

Kako su kazali, smatraju da ispadaju “robovi BHRT-a”.

“Svakodnevno se u negativnom kontekstu u programima BHRT-a, od raznih ovlaštenih i neovlaštenih urednika, te cenzorski precizno, obmanjuje javnost kako postoji dug RTV Federacije BiH prema BHRT-u, koji je sam, nažalost, na vrhu neslavne liste najvećih dužnika u Bosni i Hercegovini i da je ‘reprezentativno’ potvrđen ogroman dug prema uposlenicima BHRT-a po raznim stavkama neplaćenih doprinosa uključujući zdravstveno i penziono osiguranje. Na temelju dostupnih podataka vidljivo je da je RTV Federacije BiH redovno uplaćivala 50 posto od prikupljene takse BHRT-u, u skladu sa Zakonom, te redovno platila iznose za razne usluge, prostore, za Arhiv, za Muzičku produkciju BHRT, za održavanje informatičkog sistema (sve skupa je mjesečni iznos preko 350.000 KM!) i još u posljednjih 12 godina vratila preko 30 miliona konvertibilnih maraka BHRT-u iz ranijeg razdoblja. Ovdje je važno napomenuti da su i te usluge korištenja kompromitirane javašlukom od strane vodstva s BHRT-a. Prostori su neprimjereni zbog zastarjelosti, nerada, prokišnjavanja – ispada da smo robovi BHRT-ove zapuštenosti! Zbog toga iskazujemo, još jednom, oštar protest!”, kazali su.

Dodaju da se preko leđa radnika RTV Federacije BiH želi opravdati “katastrofalno poslovanje Uprave BHRT-a, gdje dominiraju razni programski kompromisi i gdje se za potrebe vanjskih produkcija osiguravaju poslovi proizvodnje emisija, koji zasigurno puno koštaju.”

“Ako je već trebalo nešto učiniti po pitanju lošeg poslovanja BHRT-a, dugovanjima RTRS-a, a treba, zašto to nije pokrenuto puno ranije i zašto se samo na štetu uposlenika RTV Federacije BiH oglašavaju iz Poslovodstva BHRT-a s potezima koji su destruktivni i kojima su meta životi i egzistencija radnika RTV Federacije BiH”, dodaju.

Pozvali su sve nadležne institucije da još jednom preispitaju poslovanje BHRT-a, te i njihov “najnoviji skandalozni potez prisilnog prekida programa Federalne radio televizije.” Pozvali su i Vladu Federacije BiH da hitno reaguje.

“Treba hitno da odgovori na zločinačke namjere Poslovodnog odbora BHRT da se ukine naše postajanje i da radnici RTV Federacije BiH ostanu bez svojih skromnih ali pošteno zarađenih primanja. Radnici RTV Federacije BiH su u proteklom razdoblju strpljivo i marljivo izvršavali svoje poslove. U posljednjem razdoblju broj radnika RTV Federacije BiH je smanjen za 20 posto, ukinute su vanjske produkcije i neracionalni izdatci, uvedene mjere štednje. Sada kada radnici RTV Federacije BiH imaju redovite plaće, uplate doprinosa, i kada se svakodnevno očekuje poboljšanje uvjeta rada i domaće produkcije, pokušava se ugroziti naše poslovanje i postojanje”, dodaju.

Smatraju da već godinama nema racionalizacije poslovanja na BHRT-u i kažu da ne žele “biti žrtve njihove rastrošnosti, lošeg poslovanja i planiranja.”

“BHRT stalno povećava svoje izdatke i broj radnika o čemu svjedoče izdatci za bruto plaće koji su posljednjih godina rapidno rasli. Sve ove činjenice bole radnike RTV Federacije BiH. Snishodljivost menadžmenta BHRT-a prema privatnicima, destruktivnim politikama i njihovim kadrovima, neracionalnom poslovanju, naposljetku, se slomila na radnicima te kuće. Mi žalimo što se ta destrukcija s BHRT-a sada prelama i preko naših leđa. Sada je važno iskazati zajedništvo i solidarnost. Zahvaljujemo se na brojnim porukama podrške. Samostalni sindikat uposlenika RTV FBiH poziva na proteste i reakciju javnosti a nakon prisilnog gašenja našeg programa od strane BHRT-a.”, zaključili su.

Nastavi čitati

BiH

Konaković odgovorio Izetbegoviću: Objasni zašto ti u Sky aplikaciji tepaju ‘Bakir, Bake’

Published

on

By

Predsjednik stranke Narod i Pravda Elmedin Konaković ponovo se oglasio i odgovorio lideru SDA Bakiru Izetbegoviću na jučerašnje komentare o narko kartelu Tito i Dino.
Izetbegović je jučer, nakon što je Konaković prethodno rekao da će lider SDA morati objasniti svoje veze s kartelom, kazao da se u Sky prepiskama vidi da kartel nije mogao doći do SDA, ali da imaju stranke čije kampanje finansiraju i čovjeka kojeg zovu predsjednik.Konaković se danas obratio Izetbegoviću kazavši kako njega u Sky aplikaciji pominju kao predsjednika NiP-a i da ga drugačije ne znaju.

“A, tebi tepaju Bakir, Bake, ti objasni kako i zašto”, kazao je Konaković.

Dotakao se i predsjednika Kantonalnog odbora SDA Faruka Kapidžića kojeg je nazvao ekspertom za narkotike dodavši kako s njim neće polemisati.

Rekao je i to da je pala u vodu priča o izdaji “jer su je kreirali oni koji su izdali reviziju presude protiv Srbije.”

“Ne mogu izdajnici kreirati laž da je neko drugi izdao. Sad su smislili laž o saradnji sa kartelom po istoj matrici”, kazao je.

Nastavi čitati

BiH

Udruženje Pomozi.ba realizuje projekat “Kurban 2024”: Uplate za kurban po cijeni 440 KM

Published

on

By

Udruženje Pomozi.ba i ove godine realizuje projekat “Kurban 2024”.

Zbog situacije na tržištu, odnosno poskupljenja kurbana, ovaj put imaju jedinstvenu cijenu koja za sve građane koji žele putem Udruženja Pomozi.ba uplatiti kurban iznosi 440 KM (225 EUR ili 243 USD).

Kao i prethodnih godina kurbansko meso će dijeliti direktno socijalno ugroženim porodicama i pojedincima, drugim humanitarnim udruženjima i javnim kuhinjama širom Bosne i Hercegovine, dok će dio koristiti i naknadno u njihovim kuhinjama za pripremu gotovih obroka korisnicima projekta “Obrok za sve” i gostima “Restorana dobre volje“. Cilj projekta je da pomognu što većem broju ljudi u stanju socijalne potrebe.

Pored toga što će se meso dijeliti onima kojima je najpotrebnije, Udruženje Pomozi.ba će i otkup kurbana vršiti od porodica koje žive od uzgoja stoke.

Dakle, osim što će podjela kurbana ispuniti sve islamske propise, jer će kurbansko meso biti dijeljeno ljudima u potrebi, Udruženje Pomozi.ba garantira da će obred klanja kurbana biti izvršen u vremenu kada se može žrtvovati, na šerijatski propisan način.

Uplate kurbana su moguće putem web platforme www.pomoziba.org i standardnih računa Udruženja Pomozi.ba, kao i u prostorijama Udruženja na Čengić Vili u ulici Dr. Fetaha Bećirbegovića br. 8, sa obaveznom svrhom uplate “Kurban 2024“.

Nastavi čitati

Najčitanije