Connect with us

BiH

Zvizdić: Čavara je neracionalan prijedlog HDZ-a. Zbog kulta vođe, SDA je oboljela od autoimune bolesti

Published

on

Denis Zvizdić je novi predsjedavajući Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine. Zvizdić je izabran ispred stranaka okupljenih oko Osmorke, koja je na putu formiranja vlasti na federalnom i državnom nivou. Za Raport Zvizdić govori o prioritetima, izboru Čavare u rukovodstvo Parlamenta, ali i o Bakiru Izetbegoviću i Miloradu Dodiku. Komentirao je i odnose u SDA, istaknuvši da je oboljela od autoimune bolesti.

Izabrani ste u rukovodstvo Predstavničkog doma PSBiH. Šta građani mogu očekivati od novog saziva?

Mogu očekivati prekid blokade rada Parlamenta kojem smo svjedočili u proteklom mandatu i aktivan i kredibilan rad na realizaciji programskih mjera i aktivnosti koje će osigurati kontinuiran i mjerljiv napredak BiH.

Evropske integracije

Šta će Vam biti ciljevi u narednom periodu?

Usvajanje zakona, strategija i drugih akata koji će ubrzati evropske integracije BiH, stabiliziranje političkih odnosa, kreiranje mjera i programa za unapređenje ekonomsko-socijalne situacije, jačanje vladavine prava, povećanje nivoa sigurnosti i stvaranje ambijenta za nove investicije, posebno u sektorima saobraćajne, energetske i digitalne infrastrukture, kao i proizvodnje hrane, podršku izvozno orijentiranim kompanijama a što bi trebalo biti praćeno otvaranjem novih radnih mjesta i zadržavanjem što većeg broja mladih ljudi da ostanu, žive i rade u BiH.

Mnogo je reakcija što je u rukovodstvo izabran i Marinko Čavara, HDZ-ovac s crne američke liste. Zašto ga je Osmorka podržala?

Riječ je o neracionalnom prijedlogu HDZ-a sa aspekta očekivane saradnje sa predstavnicima međunarodne zajednice, posebno SAD.

Na sjednici Predstavničkog doma su bili neki pokušaji opstrukcije od strane zastupnika SDA. Mislite li da će ih biti još u narednom periodu, jeste li spremni na to?

Ko gubi, ima pravo da se ljuti

Moram kazati da sam pomalo iznenađen nespremnošću SDA da prihvati činjenicu da će u ovome mandatu biti u opoziciji.

Naravno da onaj koji gubi ima pravo da se ljuti, ali u tome treba imati mjeru i sačuvati političko dostojanstvo.

Tužno je gledati i slušati vrh SDA i njihove stranačke i medijske glasnogovornike kako moljakaju HDZ i SDP da promijene svoje stavove i prime ih u koaliciju. Uprkos činjenici da su predsjednici i HDZ-a i SDP-a više puta jasno i nedvosmisleno kazali da ne žele ići u koaliciju sa vrhom SDA. Istog su stava i sve druge parlamentarne stranke osim dijela DF-a.

Dakle, koalicioni kapacitet vrha SDA je ravan nuli. Oni trebaju prestati sa uzaludnim pokušajima blokiranja procesa formiranja vlasti jer su ti procesi nazaustavljivi. Kvalitetni članovi SDA, a takvih je mnogo samo što nisu vidljivi jer su potisnuti od strane poltrona i klimoglavaca, se trebaju upitati zašto je to tako i zašto niko neće u koaliciju sa rukovodstvom SDA i šta su uzroci takve izolacije.

Podjela fotelja

Potpisan je koalicioni sporazum Osmorke i HDZ-a. Mnogi ističu da je to historijski korak. Promjena je očita, ali imaju li građani razlog za optimizam?

Potpisivanje koalicionog sporazuma Osmorke i HDZ-a je važna paradigma u političkom životu BiH koja govori o novom konceptu koji se bazira na programima, mjerama i projektima umjesto na pukoj podjeli fotelja što je bila loša praksa u prethodnim mandatima.

Novi pristup u kreiranju političkih tokova i odnosa otvara prostor za optimizam i nadu da je moguće prevazići trenutno stanje besperspektivnosti.

Naravno, realni optimizam mora biti praćen sa konkretnim djelima, i na novoj koaliciji, posebno na nivou BiH i FBIH, je obaveza i odgovornost da pokaže da se svi procesi u BiH mogu voditi bolje, kvalitetnije i efikasnije.

Prvi presjek ćemo imati poslije prvih stotinu dana vlasti i siguran sam da će novi, odgovorniji i transparentniji pristup, uz poštivanje principa meritokratije i odgovornosti prema javnom dobru i općem interesu dati očekivane rezultate.

Aktivno diplomatsko lobiranje

Nazire se koalicija na državnom nivou i jasno je da će uz HDZ i Osmorku vlast činiti i SNSD. Kad će početi konkretni pregovori?

Mislim da će pregovori o personalnom sastavu VM BiH uslijediti poslije izrade detaljnijih programskih ciljeva.

Rokovi su jasni. Za očekivati je da sve bude završeno u narednih mjesec dana, sa mogućim pomjeranjima zbog nadolazećih praznika.

Dodik traži Ministarstvo vanjskih poslova, a vi ste se spominjali kao kandidat za tu poziciju. Je li po probosansku ideju opasno dati Dodiku tu poziciju?

Imajući u vidu trenutnu geopolitičku situaciju, dalji razvoj odnosa između SAD, Velike Britanije i EU sa jedne i Rusije sa druge strane, što je u suštini sukob dva koncepta – demokratskog i autokratskog, još uvijek nedovoljno stabilnu situaciju u regionu Zapadnog Balkana, kao i izuzetnu važnost ubrzanog napredovanja BiH prema NATO i EU integracijama, a što neće biti moguće bez aktivnog lobiranja, mislim da bi bilo jako važno da funkciju ministra vanjskih poslova obavlja obrazovan, iskusan, posvećen i što je najvažnije državotvorno orijentisan predstavnik Osmorke (odnosno petorke na državnom nivou), koji će državni i opći interes staviti iznad ličnog i stranačkog.

Važeći zakoni

Često ste imali žestoke kritike na račun Dodika i njegovih skandaloznih izjava na račun Bošnjaka. Mislite li da se može nešto promijeniti u tom odnosu?

Moji odgovori su uvijek bili utemeljeni na Ustavu, važećim zakonima, historijskim faktima i relevantnim činjenicama i tako će biti i ubuduće.

Odgovorit ću na svaki netačan i zlonamjeran napad na državu BiH, njene institucije, na svaki napad na Bošnjake i na svako vrijeđanje na etničkoj, vjerskoj ili bilo kojoj drugoj osnovi.

Ipak, očekujem da će pojedinci odustati od radikalne retorike, od veličanja ratnih zločinaca i negiranja genocida, od omalovažavanja bilo kojeg naroda ili pojedinca, jer to vodi ka novim tenzijama i ne donosi bilo kakvu korist državi i građanima.

Generalno, smatram da ponašanje u javnom prostoru ne smije biti prepušteno volji pojedinca. Sveprisutni jezik mržnje mora biti sankcionisan zakonom.

Pogrešna politika u SDA

Nakon što je Bakir Izetbegović poražen na izborima, sad su sve stranke zaobišle i SDA. Šta to govori o odnosima i rukovodstvu SDA? Može li biti sad ugrožena i pozicija Izetbegović na čelu stranke?

Smatram da je ključni problem sa kojim se suočava SDA, i zbog čega je svi zaobilaze u postizbornim razgovorima, potpuno pogrešna politika koju u nekoliko zadnjih godina vodi najuže rukovodstvo SDA.
Ta politika gušenja otvorenog dijaloga i slobode mišljenja, davanja prednosti podobnim pred sposobnim, kvalitetnim, obrazovanim i slobodnomislećim ljudima, davanje podrške egohraniteljina zaduženim za stvaranje “kulta vođe”, je izraslo u stranačku autoimunu bolest od koje trenutno boluje SDA i koju je moguće izliječiti samo ako se otklone uzroci takvog stanja.

Da li za takve promjene postoji unutrašnja snaga, spremnost na sagledavanje realnog stanja i u konačnici promjenu rukovodstva kao logičnu posljedicu takve spoznaje, kako bi SDA vratila nekadašnji status poželjne stranke i političkog partnera, je pitanje za istaknute članove SDA koji bi se trebali pokrenuti i izaći iz stanja hibernacije i pasivizma, ali to je već pitanje unutrašnjih stranačkih procesa u koje se zaista ne želim miješati.

BiH

Ambasador Izraela u Srbiji negirao genocid u Srebrenici: “Taj pojam rezervirati samo za najteže zločine”

Published

on

By

Ambasador Izraela u Srbiji, Yahel Vilan, izjavio je danas da “Izrael nikada nije prihvatio nazivanje zločina u Srebrenici genocidom”.

Vilan je istakao da je “pogrešno koristiti termin genocid za Srebrenicu”, navodeći da takvo označavanje “stvara iskrivljenu sliku o događajima”.

“Ne tvrdim da je holokaust jedini genocid, bilo je i drugih slučajeva širom svijeta. Ali, nazivajući Srebrenicu genocidom, po mom mišljenju, umanjujemo važnost tog pojma, koji bi se trebao rezervirati samo za najteže zločine”, istao je Vilan u intervjuu za srbijansko izdanje Sputnjika.

Govoreći o predstojećem glasanju o rezoluciji o Srebrenici, ambasador je rekao da Izrael “razumije težinu pitanja”.

“Zemlje koje su više politički motivisane nego privržene historijskoj istini trebale bi razmotriti uticaj svojih odluka na region i stabilnost Bosne i Hercegovine”, naglasilo je.

Ambasador je zaključio da “politizacija ovakvih pitanja nije korisna te da bi ih trebalo rješavati na moralnom i pravnom nivou, bez miješanja politike”.

 

Nastavi čitati

BiH

Sa četničkom kokardom na glavi prijeti Bošnjacima: “Turci”, čekamo 2. maj. Ne bih vam bio u koži

Published

on

By

Mladić pod imenom Aco, koji je prošle godine na društvenim mrežama vrijeđao i upućavao prijetnje bošnjačkom stanovništvu u Bijeljini, ponovo je isto uradio.

Sa četničkom kokardom na glavi poručio je “Turcima”:

“Čekamo drugi maj, Boga mi, ne bih vam bio u koži. Spremni smo, živjela Srbija”.

Podsjećamo, on je prošle godine provocirao srpskom i ruskom zastavom prolazeći kroz povratnička naselja.

“Evo Ace i u najvećem muslimanskom naselju u Bijeljini. Ne mislim na Janju nego ovaj ovdje dio gdje su sami muslimani. Ja molim da me neko napadne. Ja se okrećem naravno ko me bude napao ja mu napravim javnu dženazu. Samo bih želio da vas upozorim da Aco ima čime da se brani. Uvijek uz njega, uvijek je tu. Živjela Republika Srpska i Srbija”, kazao je tada.

Nastavi čitati

BiH

U sistemu debelo škripi: Policajci drže kafane, rade kao tjelohranitelji, mimo zakona, tako se “zalomio” slučaj Gačanin

Published

on

By

Iako sve policijske agencije u imaju jedinice za profesionalne standarde koje se bave unutrašnjim funkcioniranjem institucije i provjerama svojih pripadnika, dok sigurnosne provjere rade SIPA i OSA, evidentno je da u cijelom sistemu negdje debelo škripi
Hapšenje 23 osobe u akciji kodnog naziva “Black tie 2”, a potom i puštanje na slobodu većeg broja njih sa ili bez mjera zabrane, a nakon maratonskog ročišta u Sudu Bosne i Hercegovine na kojem se moglo čuti sve i svašta, čini se samo je pokrenulo nova pitanja o funkcioniranju policijskih agencija prvenstveno u Federaciji BiH, piše Faktor.
Među uhapšenima, kao što je poznato, bila su i trojica pripadnika Federalne uprave policije – Adin Ćatić, Senad Kadić i Emir Druškić, komandant Specijalne jedinice FUP-a Mustafa Selmanović, ali i vršilac dužnosti direktora FUP-a Vahidin Munjić.
Njihov “grijeh” ogleda se u tome što su u septembru 2016. godine trojica tadašnjih pripadnika Specijalne policijske jedinice FUP-a osiguravali vođu međunarodnog narkokartela “Tito i Dino” Edina Gačanina dok je boravio u Sarajevu. Za to vrijeme koristili su odsustvo sa posla na osnovu otvorenog bolovanja.
Selmanović im je to, kako smatra Tužilaštvo, kao njihov tada direktni nadređeni, navodno omogućio, dok je Munjić propustio da protiv njih pokrene disciplinski postupak. Nakon što im je vanrednim provjerama ipak utvrđena sigurnosna smetnja i oduzet pristup tajnim podacima, Munjić je promijenio pravilnik o radnim mjestima za koja nije potreban pristup tajnim podacima kako bi i dalje mogli raditi u FUP-u.
Sudska odluka kojom je ovih pet osumnjičenih pušteno da se brani sa slobode pokazuje da tužilac (barem zasad) nije dokazao dovoljan stepen osnovane sumnje da bi im sud odredio pritvor.
Ono što je, međutim, sasvim jasno nakon svega što se moglu čuti i što je i dokumentovano tokom dosadašnjeg toka istrage je da spomenuta trojica policajaca jesu počinila težu povredu službenu dužnosti, prekršivši Zakon o policijskim službenicima FBiH, odnosno odredbe člana 107 istog zakona (Obavljanje djelatnosti koje nisu u skladu s interesima policijskoga organa ili bez prethodnog odobrenja starješine; ponašanje koje narušava ugled policijskoga organa; zloupotreba bolovanja;).
Osim toga, članom 38. Zakona o policijskim službenicima FBiH, propisano je da policijski službenik ne može obavljati nikakvu dodatnu djelatnost uz naknadu, osim uz odobrenje rukovodioca, koje po svemu sudeći nisu imali. Barem ne u pisanoj formi.
Ovim članoma zakona, kako nam je pojašnjeno iz policijskih agencija, podrazumijeva se da policijski službenik ne smije u svom vlasništvu imati, naprimjer, ni ugostiteljski objekat. Po tome je za njih dodatno otežavajuće ako su, a kako se to tvrdi na osnovu operativnih saznanja, navodno novac zarađen za usluge osiguranja narkobosa ulagali u otvaranje ugostiteljskih objekata, koje su, navodno, registrirali na imena drugih osoba.
Na spomenutom ročištu na kojem je raspravljan prijedlog Tužilaštva da im se odredi pritvor, odbrana se svojski trudila da dokaže da “niko u BiH, pa tako ni oni u to vrijeme nisu znali da je Edin Gačanin sigurnosno interesantna osoba”, te da su mislili da se radi o “biznismenu iz Dubaija”. U ovom slučaju to uopće nije ni bitno, jer bi, sudeći prema zakonskim odredbama, povredu dužnosti počinili da su u privatnom aranžmanu osiguravali bilo koga.
Kada je u pitanju ulaganje novca u otvaranje ugostiteljskih objekata, javna je tajna u Sarajevu da u glavnom gradu egzistira veći broj njih čiji su stvarni vlasnici pojedini policijski službenici, iako se formalno-pravno vode na drugim imenima.
Takve tvrdnje bez imalo uvijanja iznio je i državni delegat i nekadašnji direktor Federalne uprave policije Zlatko Miletić, koji je gostujući na N1 kazao kako “najmanje 25 policijskih službenika u Sarajevu drži ugostiteljske objekte u kojima se rasparčava droga”, kao i da to “zna pola Sarajeva”.
Iako prema Miletićevim riječima to “zna pola Sarajeva”, očigledno je da o tome nije obaviješten ministar unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo Admir Katica, koji je danas saopćio kako se radi o “vrlo ozbiljnim tvrdnjama koje moraju biti detaljno provjerene”.
– MUP Kantona Sarajevo, Uprava policije, tim povodom će izvršiti adekvatne provjere ovih navoda – naveo je Katica.
Mi bismo tome dodali i: “Ako nije zastupila zastara”.
Iako sve policijske agencije u državi imaju svoje jedinice za profesionalne standarde koje se bave unutrašnjim funkcioniranjem institucije i provjerama svojih pripadnika, dok sigurnosne provjere rade SIPA i OSA, evidentno je da u cijelom sistemu negdje debelo škripi.
Svjedoci smo da se s provjerama najčešće krene tek nakon što neko od medija “provali” neku aferu ili nezakonitost.
Tako je bilo kod čuvanja Tita, tako je bilo kod izostanka sistematskih ljekarskih pregleda policajaca, tako je i s kafanama koje drže policajci…
Da ne bude zabune, ništa bolja situacija nije ni u entitetu RS, gdje je isto tako javna tajna da brojni pripadnici MUP-a u slobodno vrijeme privatno rade kao osiguranje nekih ugostiteljskih objekata.
Nastavi čitati

Najčitanije