Connect with us

USK

Načelnik Bužima stranačkom kolegi dodijelio posao vrijedan 600 hiljada KM (FOTO)

Published

on

Podsjetimo, vlasnik firme Kov-grad je Safet Kovačević, član Glavnog odbora SDA BiH, potpredsjednik Kantonalnog Izvršnog odbora SDA USK-a, predsjednik Izbornog štaba SDA Bužim i novoizabrani poslanik u Federalnom parlamentu

U Općini Bužim ne vide ništa sporno u činjenici da firma u vlasništvu stranačkog kolege načelnika Mersudina Nanića dobija unosne poslove pa su tako novi posao vrijedan 600 hiljada maraka dodijelili firmi Safeta Kovačevića, visokopozicioniranog kadra SDA i novoizabranog federalnog zastupnika, piše Žurnal.

Krajem septembra Općina Bužim pokrenula je postupak javne nabavke za izvođenje radova na izgradnji objekta Muzeja 505 viteške brigade. Bez obzira što je deset ponuđača preuzelo tendersku dokumentaciju sa portala javnih nabavki, na tender je pristigla samo jedna ponuda.

„Prihvata se preporuka Komisije za javne nabavke Izvođenje radova na izgradnji objekta Muzeja 505 viteške brigade i dodjeljuje ponuđaču Kov-grad Bužim za ponuđenu cijenu od 549.862 KM bez PDV-a, ukupno 643.338 KM sa PDV-om kao najbolje ocijenjenom ponuđaču“, navedeno je u odluci o izboru najpovoljnijeg ponuđača.

Podsjetimo, vlasnik firme Kov-grad je Safet Kovačević, član Glavnog odbora SDA BiH, potpredsjednik Kantonalnog Izvršnog odbora SDA USK-a, predsjednik Izbornog štaba SDA Bužim i novoizabrani poslanik u Federalnom parlamentu.

Safet Kovačević i načelnik Općine Bužim Mersudin Nanić na predizbornom skupu SDA

Prilikom potpisivanja ugovora za ovaj posao iz Općine Bužim su saopćili da je “glavni izvedbeni projekat poklon projektantske kuće “Saraj inžinjering”, našeg počasnog građanina Nedžada Brankovića”.

Podsjetit ćemo javnost da je početkom 2020. godine bivši federalni premijer Nedžad Branković tvrdio da je prodao firmu kako ne bi bio u sukobu interesa za imenovanje na mjesto zamjenika ministra saobraćaja i veza BiH.

Zvanično, u sudskom registru vlasništvo nad firmom upisano je na dugogodišnjeg direktora Saraj inžinjeringa Mustafu Musabegovića i Azura Koševića. Podsjetimo javnost da je Mustafa Musabegović kao odgovorno lice „Saraj inženjering“ 2018. godine bio predmetom istrage u predmetu “Zadruga” zbog pranja novca i utaje poreza.

Počasni građanin Općine Bužim Nedžad Branković i ranije je pravio projekte za ovu Općinu, a njegov stranački kolega Safet Kovačević sa svojom firmom Kov-grad gradio.

Podsjetit ćemo da je idejno rješenje za Trg „Alija Izetbegović“ u Bužimu uradio Branković. Posao izgradnje Trga i kružnog toka vrijedan 1,7 miliona maraka radila je firma Kov-grad.

Od početka godine Općina Bužim sa firmom Kov-grad iz Bužima potpisala je ugovore vrijedne više od miliona maraka. Na svim tenderima ova firma bila je jedini ponuđač.

Prema podacima sa portala javnih nabavki BiH, od marta 2015. godine do polovine juna ove godine firma Kov-grad Bužim od javnih preduzeća i institucija dobila je poslove vrijedne 45,9 miliona maraka.

USK

Velika Kladuša: Nepoznate osobe iz autobusa ukrale veću količinu goriva

Published

on

By

U naselju Ponikve, nedaleko od Velike Kladuše, dogodila se krađa goriva iz autobusa firme “Izan trans”.

Incident je otkriven kada je vozač autobusa primijetio nagli pad nivoa goriva na instrument tabli odmah po paljenju vozila. Naknadnim pregledom, vozač je utvrdio da je rezervoar obijen, te da je ukradena značajna količina goriva.

Policijske snage su odmah obaviještene o ovom nemilom događaju te su poduzete mjere kako bi se pronašli počinitelji ovog krivičnog djela.

 

 

IZVOR

Nastavi čitati

USK

Čudo u Krajini nestalo u par sekundi: Kako je uništen najmoderniji vojni objekt u Europi, vrijedan više od šest milijardi dolara

Published

on

By

Naša današnja priča vodi vas na bivši vojni aerodrom Željava, nekada najveći podzemni aerodrom i bazu JNA.

Željava se nalazi na granici Bosne i Hercegovine i Hrvatske, u blizini Bihaća, a kompleks je poznatiji kao Bihaćki aerodrom. U punoj funkciji je korišten od 1968. do 1992. godine, gradio se čak 15 godina, a uništen je aktiviranjem minsko-eksplozivnih sredstava prilikom povlačenja JNA.

U bazi je bio smješten 117. LAP (Lovačko-Avijacijski Puk) sa 124. i 125. eskadrilom, naoružan tada najsavremenijim avionima tipa MiG-21 različitih verzija i namjena. Na Željavi je također bila bazirana 352. izviđačka eskadrila koja nije bila u sastavu 117. LAP-a. Zbog svoje strateške namjene bila je izravno podređena Zapovjedništvu RZ i PZO.

Zapovjedništvo puka i izviđačke eskadrile bilo je smješteno u podzemnom dijelu objekta. Zapovjednik 117. LAP-a bio je po formaciji potpukovnik ili pukovnik, a izviđačke eskadrile major ili potpukovnik. U sastavu aerodroma bila je Zrakoplovna baza (razreda puka) koja je imala jedinice nižeg razreda; one su obavljale pozadinsko, odnosno logističko osiguranje i druge pomoćne i prateće poslove. Zapovjedništvo baze i pripadajuće jedinice bile su smještene u kasarni udaljenoj tri kilometra od aerodroma, sa skladištem goriva u Pokoju i skladištem raketa i bombi u Vedrom Polju.

 

Baza Željava je bila elitna u svakom smislu te riječi i služba u njoj smatrana je čašću i veoma značajnim mjestom u životopisu svakog ko je tamo radio. Samo najbolji su stizali na Željavu koja je, kao i Batajnica, bila aerodrom dežurnog tipa, s 24-satnim radom. Svi pripadnici baze imali su riješeno stambeno pitanje – svi pripadnici objekta stanovali su sa svojim obiteljima u Bihaću gdje je jedna gradska četvrt (’’Harmani’’) bio napravljen za potrebe aerodroma.

AGRESIJA I KONAČAN KRAJ

Kada se vojno-politička i sigurnosna situacija u Jugoslaviji toliko pogoršala da je bilo očigledno da će se aerodrom naći u bezizlaznom okruženju, s opasnošću da padne u neželjene ruke i bude iskorišten protiv onoga ko ga je do tada koristio, donesena je odluka da se on uništi. To je učinjeno 16. maja 1992. godine u pet sati i 30 minuta, s 50-ak tona eksploziva.

 

Piste su minirane u razmacima od 50 do 100 metara, u cik-cak rasporedu tako da se više nikada ne bi mogle koristiti za polijetanje aviona. Toga dana uništen je jedan od najmodernijh vojnih objekata u Europi vrijedan više od šest milijardi dolara.

Nastavi čitati

USK

Velika Kladuša: U Todorovu provaljena džematska kuća

Published

on

By

U naselju Todorovo, općina Velika Kladuša došlo je do provale u džematsku kuću.

Prema informacijama koje smo dobili, ulazna vrata kuće su oštećena, a jedan od prozora je razbijen, što sugerira nasilno i neovlašteno ulazak u objekt.

Policija je obaviještena o ovom incidentu i trenutno tragaju za počiniteljima. Detalji o eventualno ukradenim predmetima iz kuće još nisu poznati.

Nastavi čitati

Najčitanije