Connect with us

BiH

Prevarila mnoge građane: ‘Ajša je imala priču, jer ona kad ti priča, ti jednostavno zanijemiš…’

Published

on

Ramić su klijenti i saradnici prijavili policiji i tužilaštvu najmanje pet puta tokom prethodne dvije godine, uglavnom zbog prevara. Kantonalno tužilaštvo u Sarajevu je dvaput odlučilo da neće pokretati istragu, dok je Federalna uprava policije (FUP) ugrozila istragu po trećoj prijavi, nezakonito uzevši dokaze. Na drugim prijavama tužioci i dalje rade

 

Piše: Centar za istraživačko novinarstvo (CIN)

 

Šezdesetšestogodišnji Sarajlija Edhem Peratović je u aprilu 2021. godine ispričao policijskim inspektorima da je suvlasnici Administrativnog biroa „Forrtuna“ Ajši Ramić dao šest hiljada maraka jer je obećala da će posredovati pri otkupu općinskog stana u kojem je živio sa porodicom. Kako Ramić nije ispunila obećanje niti vratila novac, Peratović je otišao u policiju.

 

Ramić su klijenti i saradnici prijavili policiji i tužilaštvu najmanje pet puta tokom prethodne dvije godine, uglavnom zbog prevara. Kantonalno tužilaštvo u Sarajevu je dvaput odlučilo da neće pokretati istragu, dok je Federalna uprava policije (FUP) ugrozila istragu po trećoj prijavi, nezakonito uzevši dokaze. Na drugim prijavama tužioci i dalje rade.

 

U međuvremenu je Ramić ušla u biznis sa Merjem Mirsadom Veladžić. One su klijentima uzele najmanje 140 hiljada američkih dolara za posredovanje pri apliciranju za američke vize, a zauzvrat su im slale falsifikovane dokumente Ambasade Sjedinjenih Američkih Država (SAD). Poslije nekoliko mjeseci saradnje Veladžić je Ramić prijavila FUP-u.

 

Nakon objave ove priče Centru za istraživačko novinarstvo (CIN) su se javili čitaoci koji su ranije sarađivali sa Ramić, tvrdeći da su i oni prevareni u drugim poslovima. Neki od njih su pristali javno govoriti o svojim iskustvima.

Magistrica prava Ajša Ramić je početkom 2020. godine sa prijateljicom i kolegicom Selmom Sarvan u Sarajevu osnovala Administrativni biro „Forrtuna“ koji je nudio usluge pravnog zastupništva. Ramić je bila zadužena za pribavljanje dokumenata i čekanje u redovima umjesto klijenata dok je Sarvan komunicirala sa njima i obavljala poslove iz kancelarije. Strah od koronavirusa je držao ljude u kućama pa je mladim poduzetnicama biznis dobro počeo.

 

Međutim, Ramić je odlučila proširiti posao. „Nije to stalo samo na nekom ZK izvatku, nego ima štele po opštinama, ima ovo, ima ono, može da sredi ovo, može da sredi ono“, sjeća se Sarvan.

 

Suočeni sa problemima u vezi sa legalizacijom porodične kuće u Sarajevu, njen otac Dževad i stric Nedžad Smajović su ih angažovali, vjerujući da im Ramić može pomoći.

 

Ona im je samouvjereno objasnila da su poslovi u vezi sa legalizacijom objekata vrlo jednostavni jer ima iskustva u tome, a takav stav je braću Smajović oduševio. U aprilu 2020. godine su dali punomoć i avans. „Ja sam dao 250, a brat je dao 400 maraka“, kaže Nedžad.

 

On je i svom badži predložio da angažuje Ramić kako bi mu kao demobilisanom borcu pomogla da otkupi općinski stan.

 

„Pričalo se i po trolejbusima i svukuda se pričalo da ima agencija. Žena kaže ima vezu svugdje, rješava sve i ja sam otišao iz radoznalosti da vidim. Međutim, ta radoznalost me skupo koštala“, kaže Smajovićev badžo Edhem Peratović.

 

On se prisjeća da je pozajmio novac i dao ukupno šest hiljada maraka „naruke“ kako bi osigurao pozitivnu odluku sarajevske Općine Novi Grad.

 

„Imala je priču jer ona (Ramić, op.a.) kad ti priča, ti jednostavno zanijemiš. (…) Ona je čak i zvala mene i tražila muštuluk, međutim od tog muštuluka nije bilo ništa.“

 

Ramić je u njegovo ime predala zahtjev, ali tvrdnje o pozitivnom ishodu se nisu obistinile. Peratoviću nije odobren otkup stan, a tvrdi da mu pravnica nije vratila novac koji joj je dao „za siguran posao“. Ni braća Smajović nisu legalizovala kuću.

 

Uvidjevši da Ramić ipak ne završava sve poslove sa lakoćom i da se klijenti sve češće žale i traže povrat novca zbog nezavršenih poslova, Sarvan odlučuje da se odrekne svog udjela u firmi i napusti posao nakon godinu dana saradnje.

 

Po odlasku Sarvan je sa Peratovićem i Smajovićem pritiskala Ramić da vrati novac pa je ona u februaru 2021. notarski ovjerila izjavu u kojoj je obećala da će „Forrtuna“ vratiti šest hiljada maraka. Kako novac nije vratila, Peratović ju je prijavio Ministarstvu unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo (MUPKS) zbog prevare, a u policijsku stanicu na Ilidži su sa njim kao svjedoci otišli i Smajović i Sarvan.

 

„Tu je onda nastao pakao lično za mene. (…) Ajša je živjela iznad mene. Meni se konstantno zvonilo na interfon, konstantno mi se lupalo na vrata četiri mjeseca“, kaže Sarvan, prisjećajući se da ju je Ramić kasnije zvala i tvrdila da pare neće vidjeti.

 

„Počela prijetiti: ja ću tebi ovo, ja ću tebi poslati ovoga, ja ću tebi poslati onoga.“

 

Nakon što je Sarvan to prijavila policiji, Ramić je u ljeto 2021. godine fizički nasrnula na svoju bivšu prijateljicu i kolegicu.

 

„Ajša je izašla iz auta i počela hodati iza mene kao ‘koga ti više prijavljuješ’, počela da psuje“, prisjeća se Sarvan.

 

Komšije su snimile kako je Ramić agresivno hvata i vuče za ruku dok Sarvan pokušava da se oslobodi njezinog stiska. Napad je opet prijavljen, ali je Tužilaštvo KS donijelo naredbe o nesprovođenju istraga za obje prijave. Sarvan o tome nisu obavijestili.

 

Tužiteljica u Sarajevu Aida Turić je Peratoviću objasnila da ga Ramić nije namjeravala prevariti jer je notarski ovjerila izjavu da će mu vratiti novac, zaključivši da bez namjere nema ni krivičnog djela.

 

„Kako nije krivično djelo?! Ona je uzela pare. Vrati ti meni moje pare pa ti to zovi kako hoćeš“, kaže Peratović za CIN.

 

On je pred Sudom u Visokom pokrenuo parnični postupak protiv Ramić kako bi vratio svoj novac.

Uprkos krivičnim prijavama, Ajša Ramić je nastavila raditi na isti način.

 

Tuzlanski programer Sanel Hodžić ju je upoznao na društvenim mrežama u aprilu 2021. godine. Čitao je promotivne tekstove koji su je predstavljali kao liderku romske zajednice u Visokom i uspješnu poduzetnicu u doba kada je koronavirus uveliko zatvarao firme pa ju je želio upoznati.

 

„Ja sam se javio Ajši da joj čestitam na svemu što sam uspio da pročitam o njoj, gdje sam bio, onako, zadivljen“, prisjeća se Hodžić.

 

Rekao joj je da i sam želi postati svoj gazda na šta mu je Ramić odgovorila porukom: „Ja ti imam super konekcije za IT. I ljude i poslove. Ali ne sa SAD nego sa Švicarskom.“

 

U dugoj i intenzivnoj komunikaciji porukama uvjerila ga je da će mu obezbijediti švicarskog investitora za početni kapital za radnike i poslove u inostranstvu. Kombinacija je trebala biti savršena: firma i programeri bi bili u Sarajevu, a poslovi i novac bi stizali iz Švicarske.

 

„Ako se odlučiš da otvaraš firmu i ne želiš da se zamaraš papirologijom tim Forrtuna radi po najboljim cijenama“, napisala mu je Ramić.

 

Ubrzo su dogovor formalizovali i potpisali ugovor o saradnji. Na njihovom jedinom sastanku u Tuzli Hodžić je Ramić dao punomoć i keš.

 

„Dvije hiljade maraka u tom trenutku (…). Dao sam joj još, bilo je oko hiljadu, naknadno.“

 

Prema ugovoru koji su potpisali, Ramić se obavezala prikupiti dokumentaciju za otvaranje firme i obezbijediti stranog investitora. Za svoje posredovanje uzimala bi procenat od njegovih ugovora sa strancima. Njeno obrazovanje, promocija, stav i spretnost u komunikaciji nisu mu ostavljali prostor za sumnju u uspjeh.

 

„To što je ona meni ispričala, to se mnogim ljudima već desilo prije mene. Mnogi su ljudi tako ostvarili saradnju vani. (…) Znate, ono kažu: ko ne riskira, taj ne profitira.“

 

No, ni nakon nekoliko mjeseci rada Hodžić nije dobio dokumentaciju za firmu niti je upoznao švicarske investitore.

 

„Izgovora je bilo raznih: od smrtnih slučajeva, saobraćajne nesreće, problema u porodici…“

 

Kada je Hodžić shvatio da ona neće završiti posao za koji joj je platio, počeli su konflikti, a prisna komunikacija je prerasla u međusobne prijetnje pune agresije i psovki.

 

Uz svađe i pritiske Hodžić kaže da je uspio vratiti manji dio duga, ali tvrdi da je Ramić zadržala još dvije hiljade maraka. Na koncu mu je uz psovke poručila da sve što je potpisao ne vrijedi ništa. Iako ljut, policiji se nije obraćao jer niko nije mogao posvjedočiti da joj je dao novac, a u ugovoru se pitanje novca nije spominjalo.

Skoro sve prijave i iskustva o kojima su čitaoci svjedočili prethodili su događaju koji su novinari CIN-a otkrili sredinom 2022. godine. Te su godine Merjem Mirsadu Veladžić i Ajšu Ramić povezale društvene mreže. Veladžić živi u Americi i za razvoj nove poslovne ideje joj je trebala pravnica iz Bosne i Hercegovine (BiH) pa je nakon njihovog prvog susreta na Facebooku poslovna ideja brzo postala stvarnost. No, ono što je njima bio uspjeh, desetinama građana BiH je značilo dugove i sramotu.

 

Veladžić i Ramić su za tri mjeseca klijentima uzele oko 140 hiljada dolara. Tvrdile su da sarađuju sa Američkom ambasadom u BiH i u ime građana apliciraju za ubrzani proces dobijanja viza. Najmanje 36 porodica je sa njima potpisalo ugovore o saradnji, uvjereni da iza njih stoji Ambasada.

 

CIN je otkrio da one nisu bile posrednice niti su sarađivale i komunicirale sa službenicima Ambasade te da su klijentima davale falsifikovane dokumente.

 

Veladžić je krajem jula doputovala u BiH. Za CIN je rekla da je prevarena i da je tek po dolasku u Sarajevo upoznala Ramić i vidjela da ona ne sarađuje sa Ambasadom kako joj je tvrdila prije pokretanja zajedničkog biznisa.

 

Svoju poslovnu partnericu je zbog prevare prijavila FUP-u u Zenici. No, FUP nije bio na visini zadatka: inspektor je nezakonito uzeo dokaze bez naloga tužioca pa ih postupajuća tužiteljica Lejla Handžić Selimović nije mogla koristiti u postupku.

 

Uz to, Veladžić od policije nije dobila ni potvrdu za predate dokaze iako kaže da je na njima insistirala: „Oni su meni rekli zapisnik i sve ostalo, ikakva potvrda ide samo prema osobi protiv koje se podnosi postupak i prema tužiocu. Ja koja prijavljujem, meni ne ide.“

 

Jedinica za profesionalne standarde FUP-a je pokrenula istragu protiv inspektora koji ju je saslušao. Načelnik Jedinice Mustafa Hujdurović kaže da nikada nije čuo da je neki inspektor napravio takvu grešku.

 

„To se nije do sada desilo. (…) To se nije desilo da ikada iko, ako je napravio takvu grešku (…). To je alfa i omega: inspektor radi u skladu sa zakonom, to su osnovne stvari.“

 

Ajša Ramić je prije objave priče “Američki san postao noćna mora” dala intervju novinarima CIN-a, ali se nakon konsultacije sa advokatom predomislila. Kasnije je više puta obećavala da će govoriti o optužbama za koje je terete klijenti, ali se na drugom dogovorenom intervjuu nije pojavila.

 

Prijava Merjem Mirsade Veladžić trenutno čeka na red u Tužilaštvu Zeničko-dobojskog kantona, a Ramićkina bivša prijateljica Selma Sarvan misli da se sve moglo izbjeći:

 

„Da su mi malo više vjerovali (inspektori, op. a.) u ono što sam pričala, do ovoga ne bi došlo jer sam ja savršeno jasno pokušala ljudima da iskristališem ko je ta osoba i koliko je spremna na sve.“

BiH

Reakcija Košarca: Oni su došli da se bore protiv Srpske, a mi se borimo za nju!

Published

on

By

Sankcije američkog Ministarstva finansija neće ni kod mene, ni kod drugih kolega koji su ih dobili umanjiti intenzitet naše borbe za Republiku Srpsku i interese srpskog naroda, izjavio je danas ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa u Vijeću ministara BiH, Staša Košarac.

Košarac je naglasio da u životu sve prođe, pa i to.

“To je dodatni motiv da budemo zajedno sa našim narodom, da budemo okupljeni oko politike predsjednika Srpske Milorada dodika, i da na dostojanstven i ustavan način branimo pozicije Srpske. Imamo takve protivnike kakav je američki ambasador Michael Murphy i neki drugi, koji jedino mogu da lažu i da dostavljaju neke informacije koje nisu tačne, ali to govori upravo o njihovom opredjeljenju da su došli ovdje da se bore protiv Srpske. Kao što su oni došli da se bore protiv Srpske, mi smo došli da se borimo za Srpsku”, rekao je Košarac.

 

Košarac je poručio da je “čast biti u timu odbrane interesa Srpske i srpskog naroda”.

“Čast je biti dio tima predsjednika Srpske. Godinama radimo zajedno kako bismo očuvali ustavni kapacitet Srpske. Trpimo različite pritiske, kako domaće tako i inostrane, ali u svakom smislu riječi mislim da je najvažnije biti uz politiku Srpske i biti na liniji odbrane srpskog naroda danas kada mnogi na različite načine napadaju institucije Srpske, institucije Srbije, ali rekao bih i institucije srpskog naroda u cjelini”, napomenuo je Košarac.

“Politika u interesu srpskog naroda”

Košarac je naglasio da je “najvažnije da čovjek koji se bavi politikom u interesu srpskog naroda i Republiku Srpsku nema osudu srpskog naroda”.

“A to što će neki Amerikanac, neka administracija nas osuđivati, uvoditi sankcije, to je stvar njihovih odnosa prema nama. U svakom slučaju, mi ćemo i dalje raditi na napretku Srpske i očuvanju srpskog naroda. Mogu da uvode bilo kakve sankcije, da li su one prijatne ili ne, vjerovatno postoje određene posljedice, ali to ne umanjuje intenzitet, energiju, snagu, volju da se i dalje okupljamo oko predsjednika Srpske i njegove politike koja je kredibilna, ustavna, koja promoviše mir, stabilnost, dijalog svih u BiH, a to kakva je percepcija Marfija, nekog Amerikanca ili bilo koga drugog mogu da okače mačku o rep”, poručio je Košarac.

Američko Ministarstvo finansija i trezora objavilo je nove sankcije zvaničnicima iz Republike Srpske, i na listu sankcionisanih uvrstilo Košarca, te Mirka Dobrića, Aleksandra Dobrića i Vlatka Vukotića.

Nastavi čitati

BiH

Pročitajte pismo sa novogodišnjim željama dječaka iz Jablanice koje je dao volonterima Pomozi.ba

Published

on

By

Udruženje Pomozi.ba objavilo je dirljivo pismo dječaka Emina iz Jablanice koji je napisao svoje skromne novogodišnje želje.

Maleni Emin je prišao jednom od članova ekipe Pomozi.ba i uručio mu pismo uz molbu da ga da predsjedniku Udruženja.

Emin je napisao da živi u Jablanici te je naveo svoje želje za 2025. godinu.

Napisao je da želi plišane igračke Mario i Luigi, bombone, Kinder jaje i paket Kinder šnita.

Pismo dječaka Emina

O njegovom pismu se oglasilo i Udruženje Pomozi.ba.

“Ovo je jedna od nezaboravnih priča sa terena koja nas je sve raznježila i podsjetila kako u svemu lošem uvijek ima trunka dobroga. Poplave koje su 3. i 4. oktobra pogodile Kiseljak, Fojnicu, Kreševo, Konjic, Jablanicu i posebno Donju Jablanicu ostavile su tragove koji će se dugo pamtiti. Snažna vodena bujica nakon obilnih kiša uništila je sve pred sobom, a mnogi ljudi su bili pogođeni ovom prirodnom katastrofom”, navode iz Pomozi.ba.

Dodaju da dok njihove ekipe neumorno rade na obnovi i pomažu onima koji su izgubili sve, često se sjećaju nevjerojatnih trenutaka koji ih podsjećaju na ono najljepše u životu.

“Ova nevina, ali tako dirljiva gesta podsjetila nas je na to da čak i u najmračnijim trenucima, postoji svjetlost koja nas povezuje. Emine, tvoja iskrenost i ljubav zaista su nas ganule”, poručili su iz Pomozi.ba.

Nastavi čitati

BiH

Amerika uvela sankcije Staši Košarcu i još tri osobe iz RS-a

Published

on

By

Sjedinjene Američke Države su uvele nove sankcije za osobe iz Bosne i Hercegovine i četiri privredna subjekta, među njima i Staša Košarac. Razlog je ponovo ograničavanje ljudi koji pomažu porodici Dodik da izbjegne američke sankcije.

Osim Košarca, sankcije su uvedene Mirku i Aleksandru Dobriću iz Bosanske Gradiške i Vlatku Vukotiću, koji su povezani sa Igorom Dodikom i njegovim kompanijama.

Kako je navedeno, sankcionisani čine dio pokroviteljske mreže predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika i omogućavaju porodici Dodik nastavak pokušaja da izbjegne sankcije SAD. Ranije su Amerikanci upozoravali porodicu Dodik da prate njihove pokušaje izbjegavanja sankcija i manipulisanje vlasničkom strukturom kompanija.

Tako su sankcionisane i firme Best Servise D.O.O. Banja Luka, povezano s Dobrić Aleksandrom; Nimus Innovations D.O.O. i VORTO D.O.O. iz Banje Luke i Zelena Jabuka iz Bosanske Gradiške;

State Department u obrazloženju sankcija navodi da je Košarac “ključni pokretač Dodikove korupcije i destabilizirajuće političke agende”.

“Vlada SAD ranije je Dodika sankcionisala za, između ostalog, bavljenje korupcijom na Zapadnom Balkanu. Dodik je godinama koristio svoj službeni položaj da akumulira lično bogatstvo preko kompanija povezanih s njim i njegovim sinom Igorom Dodikom Ova korupcija je potkopala povjerenje javnosti u bh. državne institucije i vladavinu prava. Dodikova mreža je nastavila s namjernim pokušajima da zaobiđe SAD sankcije, što su postizali manipulisanjem upravljačkim strukturama i preregistracijom određenih kompanija pod novim nazivima”, navedeno je State Depratmenta.

Navedeno je da današnje sankcije dodatno razotkrivaju “eklatantne i korumpirane pokušaje porodice Dodik da se obogati i zaobiđe sankcije SAD-a”.

“Sjedinjene Države će nastaviti ciljati i promovirati odgovornost za one koji olakšavaju Dodikovu korupciju i omogućavaju njegove napore da nastavi destabilizirajuće aktivnosti u Bosni i Hercegovini”, poručili su.

Klix

Nastavi čitati

BiH

Cvijanović: “Na samitu u Bruxellesu iznosim stavove Republike Srpske!” (VIDEO)

Published

on

By

Predsjedavajuća Predsjedništva BiH Željka Cvijanović rekla je za RTRS da će na Samitu Evropska unija-Zapadni Balkan u Bruxellesu iznijeti svoje i stavove Republike Srpske, jer ne pretenduje da govori u ime BiH kao što su to neki činili.

“Na Samitu iznosim svoje stavove, to vrlo jasno kažem. Izabrana sam u Republici Srpskoj i govorim ono što je stav RS, ali razumijem da bi nešto postalo stav BiH mora da bude usaglašeno u okviru Predsjedništva BiH”, rekla je Cvijanovićeva nakon sastanka sa visokom predstavnicom EU za spoljne poslove i bezbjednosnu politiku Kajom Kallas.

Ona je istakla da je, iako ne pretenduje da govori u ime BiH, njena obaveza da kaže “šta nas dijeli u okviru BiH” i da ukaže da je “evropski put ono što nas spaja”.

“I to je jedino što nas spaja. To je stvar koju ne treba upropastiti, već na kojoj treba raditi”, poručila je Cvijanovićeva.

Cvijanović je rekla da je današnji sastanak bila prilika da informiše Kallas o dva ključna zakona usvojena u Vijeću ministara koja su upućena u parlamentarnu proceduru, dodajući da se očekuje nastavak djelovanja na tom planu i evropskom putu.

Dodala je da je obavijestila Kallas i o pitanjima reformske agende i planu rasta.

Cvijanovićeva je rekla da su ostala neusaglašena pitanja viznog režima i reforme Ustavnog suda BiH.

“Očekujem da će biti nastavljeni razgovori. Ovo jesu pomaci, ali sam svjesna da su institucije u BiH na svim nivoima u skladu sa svim ustavnim nadležnostima, te koje treba da donesu konačne odluke i da odluke onda budu proslijeđene EU”, rekla je Cvijanovićeva.

Kada je riječ o sastanku sa generalnim sekretarom NATO Markom Rutteom, Cvijanović je rekla da je prenijela Rutteu da niko u BiH nema poravo da privatizuje odnos sa bilo kojom međunarodnom organizacijom.

“Upravo je odnos sa NATO bio predmet privatizacije, jer su neki govorili da su relevantini da govore u ime svih”, istakla je Cvijanovićeva.

Nastavi čitati

BiH

Milanović o Južnoj interkonekciji: Ne smijemo šutke posmatrati političko nasilje sarajevskih unitarista nad Hrvatima

Published

on

By

Nakon što je Predstavnički dom Parlamenta FBiH usvojio Zakon o južnoj interkonekciji oglasio se predsjednik Hrvatske Zoran Milanović.
Milanović kaže da se Hrvatima u Bosni i Hercegovini nameću rješenja koja su protivna njihovoj volji i njihovim interesima.”Zakon o povezivanju plinskih mreža Hrvatske i BiH usvojen je u parlamentu Federacije BiH bez glasova legitimnih predstavnika hrvatskog naroda i usprkos njihovom protivljenju, a zapravo je usvojen pod političkom prisilom, ovoga puta, američkog ambasadora u BiH. Nametanje odluka i zakona po tuđoj volji i za tuđe interese ne pomaže pretvaranju BiH u funkcionalnu državu – kako to pokušavaju predstaviti njeni inozemni gubernatori – nego ponižava i sustavno rastače BiH kao državu”, kaže Milanović.

Zatim dodaje da se Hrvati usvajanjem ovog zakona ponižavaju.

“Sve dok će strani birokrati pisati i nametati zakone BiH i upravljati državom kao svojom privatnom gubernijom, stvarni interesi konstitutivnih naroda, posebno Hrvata, bit će gaženi. Posve je opravdan zahtjev Hrvata u BiH da dobiju mogućnost i pravo upravljanja plinovodom koji će prolaziti kroz područja BiH naseljena uglavnom Hrvatima. Njihov je interes za takvo rješenje razumljiv i legitiman, kao konstitutivan narod sami sigurno najbolje znaju zašto im je to važno. Hrvati tamo žive i rade i ostat će živjeti i raditi. Ali, zašto je privremenim birokratima, koji dolaze i odlaze iz BiH, važno da Hrvatima otmu pravo upravljanja vlastitim resursima, e to nije ni razumljivo, ni legitimno, a još manje je jasno za čiji interes to čine”, kaže Milanović.

Ističe i da kao predsjednik Hrvatske u potpunosti podržava projekt povezivanja plinskih mreža Hrvatske i BiH.

“Projekt je u interesu BiH, u interesu Hrvata u BiH, ali to je i hrvatski državni interes. Hrvatska zato ne smije šutke promatrati to političko nasilje birokrata i sarajevskih unitarista nad Hrvatima u BiH, pogotovo što je u konkretnom slučaju riječ o projektu koji se ne može ostvariti bez suradnje s Hrvatskom, odnosno bez povezivanja s plinskom mrežom Hrvatske. Ako se ne uvaže zahtjevi Hrvata iz BiH, bit će to, još jedna u nizu, uzurpacija prava hrvatskog naroda u BiH da raspolaže svojim resursima. Zato nije dovoljno reći kako je to nepravda prema Hrvatima u BiH, kako to usputno – da nikoga ne uzruja – kaže Andrej Plenković. Budući da projekta ne može biti bez sudjelovanja Hrvatske, od hrvatske vlade tražim da iskoristi sve političke mogućnosti kako bi se i kroz ovaj projekt zaštitili interesi Hrvata u BiH koji su, ponavljam, i hrvatski nacionalni interesi. Naravno, potrebno je postaviti se državnički, a ne poslušnički”, poručio je Milanović.

Nastavi čitati

BiH

Hladna fronda donosi “pravu zimu”: Jako će zahladniti, biće mraza i obilnijeg snijega

Published

on

By

Sa prvim danima kalendarske zime, zima se vraća u naše krajeve. Od petka (20.12.) izražena promjena vremena uz osjetno zahlađenje, kišu i snijeg.

Vikend (21.-22.12.) prolazno stabilniji uz mrazna i hladna jutra, dok se nove padavine uz nastavak hladnog vremena očekuje početkom naredne sedmice. Početkom naredne sedmice pojedine dijelove Balkana očekuju obilne snježne padavine.

Prodor hladne fronte

Stabilno vrijeme koje nas prati od početka ove sedmice neće još dugo potrajati. Prodorom hladne fronte i formiranjem plitke ciklone u Sredozemlju petak donosi padavine uz osjetno zahlađenje. U početku kiša koja bi brzim padom temperatura prelazila u susnježicu i snijeg u brdsko-planinskim krajevima. Na planinama uz značajnije formiranje (povećanje) visine snijega.

U nizinama većinski kiša koja bi pri izmaku padavina prelazila u susnježicu i snijeg uz formiranje tanjeg snježnog pokrivača najprije u nizinama središnjeg pojasa zemlje. Na krajnjem sjeveru te svakako jugu snijeg je upitan, piše Fokus.

Za vikend padavine slabe i prestaju uz djelimično razvedravanje. Biće hladno, a u slučaju vedre noći izgledan je i lokalno jači mraz.

Sada dolazimo do početka naredne sedmice koji po svemu sudeći sprema zimska iznenađenja dijelovima Balkana. Po trenutnim prognozama obilne snježne padavine zahvatile bi većinu planinskih oblasti BiH, Srbije, Crne Gore. Za nizine bi još malo sačekali sa procjenama ali ima šansi i da dobar dio nizina zabijeli, uz lokalno obilniji snijeg.

Nakon dugo godina Božic po gregorijanskom kalendaru biće hladan, a u pojedinim krajevima i bijel.

Nastavi čitati
Advertisement

Najčitanije