Connect with us

Svijet / Zanimljivosti

Cavusoglu s Dačićem u Ankari: Živimo zlatno doba odnosa Turske i Srbije

Published

on

Ministar vanjskih poslova Turske Mevlut Cavusoglu je, nakon sastanka sa kolegom iz Srbije Ivicom Dačićem u Ankari, poručio kako je uloga Turske i Srbije vrlo značajna u kontekstu mira i stabilnosti, kao i sprečavanju napetosti u Bosni i Hercegovini.

Cavusoglu je u četvrtak održao sastanak s Dačićem u zgradi Ministarstva vanjskih poslova u Ankari, nakon čega je održana zajednička konferencija za novinare.

Govoreći o posljednjim dešavanjima u vezi s poplavama u regiji Sandžaka, Cavusoglu je izrazio podršku i solidarnost sa Srbijom, navodeći kako su ekipe i stručnjaci turskog AFAD-a već na terenu i kako će pružiti svaku podršku.

“Živimo period najboljih odnosa Turske i Srbije, ovo je zlatno doba naših odnosa”, konstatovao je Cavusoglu, napominjući da će u narednom periodu raditi na jačanju odnosa Turske i Srbije.

Napomenuo je kako je tokom posljednje posjete turskog predsjednika Recepa Tayyipa Erdogana Srbiji potpisano sedam dokumenata u različitim oblastima.

“Radit ćemo na jačanju naše ekonomske saradnje. Obim trgovinske razmjene približio se 2,5 milijardi dolara. Naši lideri su postavili cilj od pet milijardi dolara. Moramo postaviti nove ciljeve”, rekao je Cavusoglu.

Dodao je također kako je i nivo turskih investicija u Srbiji u konstantnom porastu, na čemu je ovom prilikom zahvalio i Srbiji koja, kako je naglasio, u vrlo kratkom roku riješava sve prepreke na koje nailaze turski investitori.

“HalkBank otvara nove poslovnice u Srbiji i broj poslovnica ove banke će biti povećan na 40”, rekao je Cavusoglu.

Naglasio je kako Turska i Srbija žele jačati saradnju u oblasti odbrambene industrije te kako su na tom planu razgovori u toku. ​​​​​​​

Konstatovao je kako se konstantno povećava i broj u međusobnoj razmjeni turista, te kako će na tom planu biti poduzeti novi koraci u aviosaobraćajnim linijama.

“Nakon Istanbula i Ankare, u februaru ove godine počinjemo i s direktnim letovima Izmir – Beograd”, najavio je Cavusoglu.

Kada je riječ u saradnji u oblasti kulture, najavio je i da će Agencija za saradnju i koordinaciju Turske (TIKA) ove godine početi sa restauracijom beogradske Bajrakli džamije.

Za projekat autoputa Sarajevo – Beograd, pokrenut na inicijativu Turske, Cauvosglu je rekao da dio projekta na području Srbije dobro napreduje, te kako je potrebno učiniti da tako bude i na području Bosne i Hercegovine.

Jedna od tema sastanka bila je svakako i borba protiv terorizma. Cavusoglu je zahvalio Srbiji na podršku koju pruža u borbi protiv terorističke organizacije FETO.

“Zatražili smo danas i podršku oko izručenja jedne osobe povezane s terorističkom organizacijom PKK”, rekao je Cavusoglu.

Razgovarano je i o aktuelnoj situaciji u Bosni i Hercegovini.

“Mir i stabilnost na Balkanu važni su za sve nas. Kako ne bi rasla napetost u Bosni i Hercegovini, upravo se i formira vlada, za mir i stabilnost uloga koju će imati i imaju Turska i Srbija je jako važna. U tom smislu je vrlo koristan i trilateralni mehanizam Turska – BiH – Srbija. U narednom periodu ćemo nastaviti s naporima”, rekao je Cavusoglu.

Naglasio je kako Turska podržava dijalog Prištine i Beograda.

“Turska podržava, snažno podržava, dijalog Beograda i Prištine i želimo da se nesporazumi riješe dijalogom”, zaključio je Cavusoglu.

AA

Svijet / Zanimljivosti

Objavljeni detalji užasa u Zagrebu: Nasmrt izbo majku, pa otišao u kafić

Published

on

By

28-godišnjak je oštrim predmetnom zadao više ubodnih rana majci, koja je preminula na mjestu, a onda otišao u obližnji ugostiteljski objekat

U Zagrebu se jučer dogodilo ubistvo. Kako smo već objavili, zločin se dogodio oko 10 sati ujutro na zagrebačkom Črnomercu gdje je sin ubio majku, koju je izbo oštrim predmetom..

Policija je jutros objavila detalje tog zločina.

“Jučer, 4. maja u jutarnjim satima na području Črnomerca u kući, prema do sada prikupljenim informacijama, 28-godišnji član obitelji je oštrim predmetnom zadao više ubodnih rana 68-godišnjakinji u namjeri da je liši života, uslijed kojih ozljeda je preminula na mjestu događaja.

Nakon toga, osumnjičeni se udaljio iz kuće otišao do obližnjeg ugostiteljskog objekta. Tu su ga uhapsili policijski službenici i priveli na kriminalističko istraživanje.

Na mjestu događaja obavljen je uviđaj kojim je rukovodila dežurna zamjenica županijskog državnog odvjetnika u Zagrebu u suradnji s policijskim službenicima Policijske uprave zagrebačke, Službe za očevide i kriminalističku tehniku.

Nakon obavljenog uviđaja, tijelo je prevezeno na Zavod na sudsku medicinu i kriminalistiku”, objavila je policija.

Nastavi čitati

Svijet / Zanimljivosti

Ostajemo bez stanovništva: ‘Balkanske zemlje nisu spremne za nove doseljenike, njihova djeca će im promijeniti izgled gradova’

Published

on

By

Ta nova stvarnost će društva u balkanskoj regiji staviti pred teške izazove, upozorava FAZ, jer će doseljenici iz Azije i Afrike rađati djecu, kupovati nekretnine, njegovati svoje tradicije i religije i promijeniti izgled gradova na jugoistoku Europe, na što u toj regiji nisu navikli

 

Njemačke novine Frankfurter Allgemeine Zeitung pišu o poteškoćama koje u balkanskim zemljama izazivaju s jedne strane iseljavanje i pad nataliteta, a s druge doseljavanje iz Azije na koje te zemlje nisu spremne. Autor teksta Michael Martens spominje anegdotu s jedne konferencije na kojoj se raspravljalo o opasnosti od izbijanja rata na jugoistoku Europe, pri čemu je jedan sudionik ustvrdio da opasnost ne postoji jer u tim zemljama nedostaje vojnika, prenosi Deutsche Welle.

Autor teksta ne misli da opasnost rata ne postoji tvrdeći da i dobro naoružane specijalne postrojbe mogu učiniti puno zla, ali da te zemlje ipak muku muče s nedostatkom vojnika. Kao primjer navodi Srbiju. „Srbija se primjerice već nekoliko godina jako naoružava, raketama, dronovima i protuzračnim sustavima iz Kine i Rusije, koji bi uskoro trebali biti dopunjeni francuskim borbenim zrakoplovima Rafale, to je jedan dio slike.

Drugi je da Srbiji, kao i drugim zemljama te regije nedostaje vojnika koji znaju upravljati tom skupom tehnikom. Tako srpska vojska ima, istina, više od 300 tenkova, ali za najviše jednu trećinu ima osposobljene posade”, tvrdi FAZ. Kao razlog navodi to što časnici rado prelaze u gospodarstvo i što je malo podmlatka, jer vojni poziv nije više tako privlačan i jer se rađa sve manje djece. Uz to se navodi da iseljavanje još zaoštrava problem, jer „države te regije nisu dovoljno privlačne da zadrže svoje mlado stanovništvo ili privuku migrante”.

 

Autor članka uspoređuje stanje u Srbiji s onim u Rumunjskoj ili Bugarskoj navodeći da se u tim zemljama nekad uspijeva usporiti iseljavanje iz velikih gradova ili čak okrenuti trend, ali napominje da su te zemlje članice Europske unije. „U šest zemalja zapadnog Balkana, koje još nisu članice Europske unije i nemaju ravnopravan pristup njezinom tržištu i njegove četiri slobode, stanje ne izgleda tako dobro”, piše FAZ, navodeći da za brojne mlade ljude u tim zemljama iseljavanje i dalje izgleda kao najbolja mogućnost.

Smanjenje broja stanovnika utječe i na ponašanje zapadnih investitora, napominje FAZ, obrazlažući da za velike projekte u radno intenzivnim branšama nema dovoljno radne snage. „Jedan zapadni koncern, koji u jednoj balkanskoj zemlji želi graditi veliku tvornicu, dogovorio je zato već prije početka radova da će dvije trećine zaposlenika biti uvezene s Filipina.”

 

Navodi se da su političari u toj regiji kasno shvatili ozbiljnost demografskog stanja te da se sad natječu oko dovođenja stranih radnika. „Beogradski gradski promet u međuvremenu zapošljava vozače autobusa iz Indije ili Šri Lanke, jer nema domaćih interesenata. Najsiromašnija država u Europi Kosovo za velike projekte je zrakoplovima dovezla radnike iz Bangladeša.”
Ta nova stvarnost će društva u balkanskoj regiji staviti pred teške izazove, upozorava FAZ, jer će doseljenici iz Azije i Afrike rađati djecu, kupovati nekretnine, njegovati svoje tradicije i religije i promijeniti izgled gradova na jugoistoku Europe, na što u toj regiji nisu navikli. „Konfliktni potencijal je očit. Balkan je, istina, multietnički već stoljećima. Ali, priznati da je to područje useljenička regija ili da to mora postati, da bi se gospodarski održala, vlastodršci to teško prihvaćaju”, zaključuje Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Nastavi čitati

Svijet / Zanimljivosti

Njemačka uz Adisa Ahmetovića, reagirao cijeli niz zvaničnika

Published

on

By

Vijest da mladi zastupnik Socijaldemokratske partije Njemačke (SPD) Adis Ahmetović ima rak uzdrmala je političku scenu te zemlje.

Federalni ministar odbrane Boris Pistorius (SPD) oglasio se javnim saopćenjem:

Sve najbolje, puno snage, ljubavi prema ljudima oko sebe i puno optimizma i samopouzdanja“.

Premijerka Meklenburg-Zapadne Pomeranije, Manuela Schwesig (SPD), koji je također bolovala od raka, piše:

Dragi Adise, od srca ozdravi što prije i puno snage i samopouzdanja ti želim“, piše najtiražniji njemački list Bild, prenosi Politički.ba.

Član Bundestaga ispred opozicione Kršćansko-demokratske unije (CDU) Tilman Kuban (36) napisao je:

“Ostani jak”.

Bivši generalni sekretar FDP-a Patrick Döring također šalje dobre želje: “Puno snage!”.

Bild piše i da je Ahmetović vijest o svom zdravstvenom stanju jučer podijelio s javnošću. Ističu i da je mladi naturalizirani Nijemac bosanskohercegovačkih korijena “nada u usponu SPD-a”.

Ovaj medij podsjeća i da je bio, između ostalog, konsultant za premijera Donje Saksonije Stephana Weila (SPD ). Izabran je u septembru 2021.

“Samo dva mjeseca kasnije, bivši evropski državni ministar Michael Roth (53, SPD) odveo ga je na “pregovore o deeskalaciji” u Bosni i Hercegovini .

Njegovi mirovni napori kao izvjestioca za zapadni Balkan također su donijeli neprijateljstvo prema Ahmetoviću. Desničarski ekstremistički predsjednik Rs Milorad Dodik otrovno je izjavio: “Kad ga vidim, podsjeti me na Hitlerjugend”.

Bild dalje podsjeća da su tokom rata u Jugoslaviji, Ahmetovićevi roditelji 1992. protjerani iz Bosne i pobjegli u Njemačku.

“Adis je rođen 1993. godine. Tek nakon 18 tolerancija porodica je 2001. godine dobila boravišnu dozvolu. Za to je zaslužan zamjenik SPD Bundestaga Matthias Miersch, koji je godinama spriječavao deportaciju porodice.

Ahmetović je i danas prijatelj sa Mierschom. Jedan od mnogih prijatelja koji sada podržavaju mladi talenat SPD-a u ovom teškom trenutku”, stoji u tekstu Bilda.

Nastavi čitati

Najčitanije