Connect with us

BiH

Transparentna pljačka građana: Banke povećale naknade i kamate, Agencija za bankarstvo nemoćna!

Published

on

Građani Bosne i Hercegovine suočeni su sa poskupljenjima, ali i nametima od strane banaka. U novu godinu veliki broj njih ušao je s obavještenjima o poskupljenju bankarskih usluga i kredita.
Iako se procjenjivalo da do novog rasta neće doći ipak kamate rastu, piše Patria.

Udar na džepove građana ogleda se u vidu povećanja naknada za bankarske usluge, a izmijenjen su i naknade za plaćanje m-ba i e-ba usluga i to za sto posto.

Mijenjaju se i cijene usluga za transakcije unutar banaka, ali i prema drugim bankama., kao i naknade za plaćanje u KM putem trajnih naloga.

Pitanje je zbog čega Agencija za bankarstvo FBiH priznaje da banke nemaju tržišni razlog za takvu akciju, ali da nema adekvatna rješenja niti može regulirati ili narediti bankama da se ponašaju u skladu sa tržišnim kretanjima.

Direktor Agencije Jasmin Mahmuzić kazao je da banke nemaju tržišni razlog za takvu akciju, te kako je individualna politika banaka, njihov poslovni model i odluka kako će tretirati svoje klijente!?

„Ako gledamo u kontekstu povećanja referentne kamatne stope Evropske centralne banke i povećanje euribora kao posljedicu, dakle ECB diže referentne kamatne stope na depozit. Ono povećanje euribora je posljedica povećanja cijene depozita. A depoziti u BiH su vrlo stabilni i nema povećanja cijene depozita, tako da, trenutno govorim, tržišno ne postoji razlog za povećanje kamata. Ono što ja mogu reći klijentima i gledaocima jeste da u FBiH posluje 13 banaka, a sve banke ne rade po istom poslovnom modelu. Najbolji pristup jeste da sami klijenti ocijene koje su to banke koje pokušavaju u ovom momentu, možda, napraviti ekstra profit u vremenu kada to ne bi trebalo da rade“, kaže direktor Agencije za bankarstvo FBiH za Hayat.

Sličan odgovor šalje i na upite kompanija kojima će poslovanje znatno biti skuplje uzimajući u vidu povećanje naknada.

„Agencija kao regulatorno tijelo nema nadležnosti da subjektima bankarskog sistema, pa tako i bankama, određuju vrstu i visinu naknada koje će naplaćivati od svojih klijenata, odnosno Agencija ne može utjecati na banke prilikom određivanja naknada. Banke svojim internim aktima definišu iznos i način obračuna naknada za bankarske usluge, koji mogu biti različiti od jedne do druge banke. Iste moraju biti definisane ugovornim odnosom, općim uvjetima poslovanja koje uključuju naknade i druge troškove koje banke naplaćuju klijentima, te iste moraju biti transparentne i dostupne klijentima“, ističu iz Agencije za bankarstvo.

Prevedeno, banke mogu nesmetano da ‘pljačkaju’ građane, samo to mora biti transparentno, to jeste morate ugovorom pristati na pljačku!

 

BiH

Još jedna pljačka u BiH: Ukradeno 250.000 KM iz automobila – vlasnik sjedio u kafiću

Published

on

By

U jeku potrage za pljačkašima dva miliona maraka od vlasnice mjenjačnice u Banjoj Luci i dobojska policija traga za lopovima koji su od dilera deviza ukrali 250.000 maraka.

Krađa novca je prijavljena 26. aprila u Doboju, ali o tome nije bilo zvaničnih saopštenja iz policije. Kako saznaje ATV, krađa se dogodila u ranim jutarnjim časovima, ali zasada nema dokaza da su ova dva slučaja povezana.

“Vlasnik je ujutro novac stavio u automobil, a onda se parkirao u jednoj ulici u Doboju i otišao u kafić da pije kafu. Kada se vratio u vozilu nije bilo torbe sa novcem. Prema prijavi ukradeno mu je oko 250.000 maraka”, navodi izvor.

Dodaje da se sumnja da su lopovi najvjerovatnije pratili dilera deviza, te da su u krađi koristili uređaj za ometanje daljinskog zaključavanja vozila. U PU Doboj je potvrđeno da se krađa dogodila 26. aprila oko 7.15 časova: “Policijskoj stanici Doboj 1 26. aprila je prijavljeno da je iz zaključanog parkiranog vozila u Doboju ukradena veća količina novca. Izvršen je uviđaj i u toku je rad na rasvjetljavanju krivičnog djela teška krađa.”

 

Nezvanično se doznaje da ovo nije prvi put da se ovaj prodavac deviza našao na meti lopova. Prije nekoliko mjeseci na području Gračanice, u Federaciji BiH, ukradeno mu je 80.000 maraka, što je takođe prijavljeno policiji.

Nastavi čitati

BiH

Stevandić: Predlažemo da se odlože izbori i da se ide po našem izbornom zakonu

Published

on

By

Predsjedništvo SNSD-a odlučilo je da ne donose nikakvu odluku o učešću na izborima, te da predloži koaliciji da pozovu opoziciju na razgovore o učešću na izborima.

“Naš prijedlog je da se na izborima ne učestvuje po pravilima koje je donio visoki predstavnik (Radovan Kovačević dopunjava: “Takozvani visoki predstavnik”, naveo je lider stranke Milorad Dodik na konferenciji za medije.

Rekao je da odluka nije donesena, jer žele da razgovaraju sa opozicijom, a nakon današnjeg sastanka sa vladajućom koalicijom.

Također, Nenad Stevandić je poručio da odluku neće donijeti sami.

“Ipak, slušajući naše kolege iz opozicionih partija šta govore, mi nismo donijeli odluku po kojem zakonu ćemo izaći, pa je odluka da ja u NSRS u ponedjeljak pozovem kolege iz opozicije, da vidimo možemo li se usaglasiti. Ako se ne budemo mogli usaglasiti, sljedeći sastanak koalicije biće odmah u utorak”, rekao je lider US i predsjednik NSRS Nenad Stevandić.

Poziv na sastanak opoziciji biće upućen za ponedjeljak u 14h.

“Imat ćemo sastanak vladajuće koalicije i donijet ćemo odluku. Predlažemo da se odlože izbori i da se ide po našem izbornom zakonu, ali nećemo sami donijeti odluku, ovo je stvar države”, kazao je Stevandić.

N1

Nastavi čitati

BiH

Povećane kazne za prekršitelje zakona, minimalna je 6.000 KM

Published

on

By

Dom naroda odobrio da stupe na snagu veći iznosi kazni za prekršitelje Zakona o kontroli cijena

Dom naroda Federalnog parlamenta usvojio je izmjene Zakona o kontroli cijena, kojima se povećavaju iznosi kazni za prekršitelje odredbi ovog Zakona.

Savjetnik federalnog ministra trgovine Jasmin Kadić kazao je za Fenu da su kazne povećane s ciljem preventivnog djelovanja na potencijalne prekršioce Zakona.

Dosadašnji iznos kazni je mali i stimulativan jer se u praksi pokazalo da se velikim trgovcima isplatilo više plaćanje do sada niskih kazni. Naime, stupanjem na snagu ovih izmjena pravno lice će, u slučaju nepridržavanja mjera neposredne kontrole cijena, platiti minimalnu kaznu u iznosu od 6.000 KM umjesto dosadašnjih 1.000 KM, a najveća moguća kazna je 30.000 KM umjesto dosadašnjih 10.000 KM – istakao je Kadić.

Preventivni i represivni učinak

Naglašava da će se primjenom ovog zakonskog rješenja nastojati postići preventivni i represivni učinak na prekršitelje, odnosno na pravna i fizička lica koja ne poštuju mjere neposredne kontrole cijena.

– Izmjene su predložene jer je Zakon o kontroli cijena donesen 1995. godine, a izmjene 2008. i propisane kazne za prekršitelje ovog Zakona su minimalne i nisu davale rezultate – naveo je Kadić.

Mjere neposredne kontrole cijena, koje su propisane Zakonom o kontroli cijena od izuzetne su važnosti za funkcioniranje države posebno u vrijeme elementarnih nepogoda, nestašice dobara za potrebe privrede i snabdijevanja stanovništva i rastuće inflacije.

Ovom prilikom, Kadić je podsjetio da Federalno ministarstvo trgovine radi na izradi potpuno novog Zakona o kontroli cijena.

Nastavi čitati

Najčitanije