Connect with us

USK

Ramiz Hodžić oslobođen optužbe za višestruko silovanje u Velikoj Kladuši

Published

on

Tokom iznošenja završnih riječi, tužiteljica Ornela Cerić Mrenica je istakla kako Tužilaštvo smatra da je van svake razumne sumnje dokazalo da je optuženi počinio krivično djelo “ratni zločin protiv civilnog stanovništva” i to u vrijeme, na mjestu i na način kako je to opisano u optužnici

Kantonalni sud u Bihaću oslobodio je Ramiza Hodžića optužbi za višestruko silovanje ženske osobe u logoru “Drmaljevo” na području Velike Kladuše u ljeto 1994. godine, piše Detektor.ba.

Kako je u obrazloženju presude naveo predsjedavajući Sudskog vijeća Reuf Kapić, Sud je smatrao da nije dokazano da je optuženi Hodžić počinio krivično djelo koje mu je optužnicom Tužilaštva Unsko-sanskog kantona (USK) stavljeno na teret.

“Nije sporno da je oštećena bila zlostavljana, da je preživljavala traume, pa i bila silovana, ali ne od strane optuženog”, kazao je Kapić.

Prije izricanja presude završen je i dokazni postupak, ulaganjem dodatnih materijalnih dokaza Tužilaštva, a naveden je i imovinskopravni zahtjev za oštećenu P-1, u iznosu od 35.000 maraka, nakon čega su iznesene završne riječi Optužbe i Odbrane.

Tokom iznošenja završnih riječi, tužiteljica Ornela Cerić Mrenica je istakla kako Tužilaštvo smatra da je van svake razumne sumnje dokazalo da je optuženi počinio krivično djelo “ratni zločin protiv civilnog stanovništva” i to u vrijeme, na mjestu i na način kako je to opisano u optužnici. Kako je navela, Optužba smatra da su svjedoci Odbrane irelevantni za dokazni postupak, a svjedočenja kontradiktorna.

Tužilaštvo je predložilo donošenje osuđujuće presude, dok je Odbrana predložila da se optuženi oslobodi krivnje, navodeći da nije dokazano ni da je djelo počinjeno, niti da je to učinio optuženi.

“Jedini dokaz je iskaz oštećene koji je pun nelogičnosti i kontradiktornosti. Na jednom iskazu se ne može zasnivati presuda. Nalazi vještaka su nezakonit i upitan dokaz”, rekao je, između ostalog, branilac optuženog, advokat Amir Kajtazović.

Prema navodima optužnice Tužilaštva USK-a, Hodžić je u svojstvu pripadnika Narodne odbrane Autonomne pokrajine Zapadne Bosne (NOAPZB) od juna do sredine augusta 1994. godine u mjestu Drmaljevo u općini Velika Kladuša – za vrijeme obavljanja dužnosti noćnog čuvara u logoru “Drmaljevo” – izvršio višestruko silovanje jedne žene i to ulazeći u kasnim večernjim satima u prostorije gdje su zatvorenici boravili i pozivajući oštećenu u drugu prostoriju, govoreći joj da “mora nešto uraditi“, nakon čega bi je, naoružan, silovao na betonskom podu.

Iako je Tužilaštvo navelo da je materijalna naknada štete satisfakcija oštećenoj, kojom bi se, kako je kazala tužiteljica, poslala poruka da žrtva ima prava i zaštitu s obzirom na to da je trajno obilježena navedenim radnjama, Sud je odbio zahtjev i uputio oštećenu na parnični postupak, za koji se Tužilaštvo prethodno izjasnilo da bi produbilo rane i djelovalo na stanje žrtve.

Na ovu presudu postoji mogućnost žalbe Vrhovnom sudu Federacije BiH.

Autor: Amila Žunić/ BIRN

USK

Admir Mujkić: I danas postoji teza da je Sarajevo zaboravilo Bihać i Bihaćku krajinu

Published

on

By

O tematskim preokupacijama studenata te o njegovom vojnom roku u Zadru i atmosferi u tom gradu neposredno uoči rata slušajte i gledajte ove subote u 21 sat na www.podcastoslobodjenje.ba

Admir Mujkić, bosanskohercegovački akademski grafičar, gost je nove epizode podcasta U kontru sa Draganom Markovinom. Diplomirao na Akademiji likovnih umjetnosti u Sarajevu, Odsjek za grafiku, u klasi profesora Dževada Hoze. Na istoj akademiji završio i postdiplomske studije.

Sa Mujkićem, koji je i profesor na Akademiji likovnih umjetnosti u Sarajevu, Dragan Markovina je razgovarao povodom izložbe iz arhiva akademije koja pokriva prvih deset godina studija grafike, 1972-1982. godine.

Pričali su i o njegovom odnosu prema Uni, ratovanju u Petom korpusu, umjetničkoj inspiraciji zavičajem, o Japodima i Krajišnicima, studiju u Sarajevu i utjecaju profesora Dževada Hoze na njegov rad. Tematizirali su i grafički doprinos akademije Olimpijadi u Sarajevu te ratnom djelovanju i ratnim grafikama s ALU-a.

Bilo je riječi i o obnavljaju Umjetničke kolonije u Počitelju, o tome zbog čega Bosna i Hercegovina nema osmišljen nastup na Venecijanskom bienaleu, o strukturi studenata u Sarajevu i o tome djeluje li još uvijek sarajevska akademija kao centralna i okupljajuća za čitavu državu.

O tematskim preokupacijama studenata te o njegovom vojnom roku u Zadru i atmosferi u tom gradu neposredno uoči rata slušajte i gledajte ove subote u 21 sat na www.podcastoslobodjenje.ba te na platformama  ​YouTubeGoogle PodcastsApple PodcastsDeezerSpotifyPodcast IndexAmazon MusicTuneIn + AlexaPodcast AddictPodchaserPocket CastsListen Notes Player FM.

 

Prethodnu epizodu podcasta U kontru sa Draganom Markovinom u kojoj je gošća bila Željka Udovičić Pleština, pogledajte OVDJE.

Nastavi čitati

USK

Bihać: Pijani sin pretukao roditelje, on završio u zatvoru, roditelji u bolnici

Published

on

By

U naselju Ripač zabilježen je slučaj porodičnog nasilja koji je potresao mještane ovog mirnog bihćkog naselja.

Kako saznajemo, pijani 25-godišnji sin je, nakon što je verbalni sukob eskalirao, fizički nasrnuo na svoje roditelje, nanijevši im ozbiljne tjelesne povrede.

Brzom reakcijom policije, koja je odmah stigla na lice mjesta, nasilnik je lišen slobode. Međutim, to nije spriječilo tragediju koja se već dogodila.

Oba roditelja su prevezena na odjel hitne pomoći Doma zdravlja Bihać, gdje su im medicinski timovi konstantovali lakše tjelesne povrede. Ipak, posljedice ovog napada ostavile su duboke emocionalne i fizičke rane u porodici i šire.

Nastavi čitati

USK

VIDEO Studentima u Bihaću uspješni privrednici prezentirali svoj put od ‘nule’

Published

on

By

Ekonomski fakultet Univerziteta u Bihaću jedan je od fakulteta koji bilježi uspjehe i aktivan je, i u projektima i seminarima u drugim državama. Osim toga, svojim studentima nastoje osigurati dobru praksu, a ovaj put su organizovali Forum pod nazivom „Biti dio rješenja“, koji je podržalo i resorno Ministarstvo obrazovanja. Cilj je, kažu, zadržati mlade i potaći ih da grade vlastitu državu.

federalna.ba

Nastavi čitati

Najčitanije