Connect with us

Magazin

Ispovijest bh. “dijasporca” Adnana: Svi se žele ogrebati barem za njemačke slatkiše, kao da u Bosni slatkiša nema

Published

on

Preko je trava zelenija. Tako se kaže. Ali, šta je prava istina. U medijima se pojavila ispovijest jednog gastarbajtera iz Bosne i Hercegovine.

“Umoran sam više, kad god dođem u domovinu osjećam se kao bankomat, svi od mene nešto traže, toliko raširenih dlanova, pogleda i molbi. Kao da nama na granama rastu. Muka mi je od rođaka koje nisam znao, od članova porodice kojima sam odjednom važan. Svi me žele pozdraviti, zagrliti i ogrebati se barem za njemačke slatkiše. Kao da u Bosni slatkiša nema.

Starog BMW-a, kog sam kupio polovnog i držao ga u garaži od prošlog ljeta i posjete domovini, jer na posao, tamo u Njemačkoj, idem isključivo vozom, a na pijacu biciklom, dobro sam izglancao. Kupio sam nove felne i navlake za sjedišta, tako da sam ga ‘napucao’, pa izgleda kao nov.

Žena i djeca su pokupovala hrpu majica, suknji, pantalona i još nekih drangulija na rasprodaji, pa su, po kćerkinom nagovoru, pobacali plastične vrećice, a kupljene stvari sve fino prepakovali u neke ukrasne i poskidali cijene, tako da se ne vidi koliko smo sve platili. Uzeli smo svu godišnju ušteđevinu, žena se malo uvalila i u crveno na kartici, pa smo prije dvije nedjelje došli ovdje na očevinu, da se kao odmorimo, a onda, da se vratimo praznih džepova.”

Ovako je svoju priču za Al Jazeeru počeo jedan Bosanac koji je odlučio podijeliti nevolje koje većina pripadnika dijaspore iz BiH proživljava kada dođe u domovinu.

“Svakog mjeseca šaljemo u Bosnu pare, jer više od polovine rodbine je nezaposleno, a i ono malo što ih radi ili prima penziju, kao da ništa i ne primaju. Oni u nas gledaju kao u neke čarobnjake i ja im tu sliku ne smijem pokvariti. Nekad sam pokušao da kažem kako teško radim, ali ovi moji kao da su gluhi, nikada to ne čuju. Oni misle da meni tamo u tuđini pečene kokoši padaju s neba. Ne nabijam nikome na nos, ali pomalo sam umoran od svega, od toga da sam postao bankomat iz kog se izvlači lova”, rekao je muškarac koji je želio da ostane anoniman.

Naveo je i kako neki drugi njegovi sunarodnici, koji također rade u inostranstvu, prije odlaska na godišnji u Bosnu dižu manje kredite kako bi mogli biti ono što od njih ‘mahala’ očekuje da budu i kako bi mogli pomiriti nezasite apetite svoje uže i šire rodbine. Godišnje dijaspora u BiH šalje oko 1,75 milijardi eura što je 30 odsto BDP-a te zemlje.

“Vole nas samo dok dajemo pare, a inače smo za njih seljaci, papci. Smiju nam se iza leđa. Nisam jednom čuo kako, kad ulazimo u kafić, kažu: ‘Uuu, eto dijaspore, vidi im opreme!’, misleći na to kako se odjevamo. Nekad ustanu pa odu, a nekad ostanu i glasno komentarišu naš naglasak, kad ubacimo neku stranu riječ”, žali se Adnan, a koji je, nakon zadnje loše epizode prilikom “odmora u domovini” odlučio da ne dolazi neko vrijeme, prenosi Etto.ba.

Magazin

VIDEO Kaos u hrvatskom gradu: Kružni tok izludio vozače, nikome ništa nije jasno

Published

on

By

NISU poboljšanja uvijek zaista poboljšanja. Dokaz za to je ono što se tijekom cijelog dana događa u Koprivnici, točnije na novom kružnom toku na križanju Cvjetne i Ulice Antuna Mihanovića.
U videu koji objavljuje ePodravina, a koji im je poslao čitatelj, vidi se kako vozači teško shvaćaju kako voziti kružnim tokom, a dio problema leži i u činjenici kako uz prometnicu još uvijek stoje znakovi s dosadašnjom regulacijom prometa.

“Crveni krug u sredini novog kružnog toga tek je ofarban, moraju se još postaviti rubnjaci i drugi dijelovi kružnog toka, tako da je on još uvijek u nastajanju. Do kraja tjedna će svi dijelovi novog kružnog toka biti posloženi”, rekao je ePodravini pročelnik Tomislav Golubić.

Dodaje da se, što se regulacije prometa tiče, prema važećim propisima, dok se ne postavi nova signalizacija, ne smije micati postojeća.
“Molimo građane da opreznije voze tim dijelom ceste dok se kružni tok u potpunosti ne dovede u funkciju”, zaključuje Golubić.

Nastavi čitati

Magazin

Bregović o izvlačenju supruge iz opkoljenog Sarajeva: Slavni nogometaš vozio ju je sto na sat pod snajperima

Published

on

By

Goran Bregović je u novom intervjuu, između ostalog, govorio o izvlačenju svoje supruge Dženane Sudžuke iz Sarajeva koje je bilo pod opsadom.

“Moj rođak, doktor iz Sarajeva, žena mu je Hrvatica, rat ih zadesi u Kiseljaku, koji je hrvatska teritorija. Meni je trebalo, pored svih veza i ljudi koji me vole i koji hoće da urade nešto za mene, skoro pola godine da tog mog rođaka doktora iz Kiseljaka prebacim preko Hrvatske, Mađarske, u Srbiju i iz Srbije nazad u Bosnu. Ja sam mojoj ženi slao poruke iz Pariza: ‘Izlazi, ovo izgleda opasno.’ Ona mi odgovara: Nikad u Sarajevu nije bilo ovako zabavno, nikad se ovoliko nije veselilo.’ To je bilo pred sam rat, a onda se samo zaustavilo i nije se moglo van”, naveo je za Velike priče.

Dodao je da je trebalo nekako organizovati da njegova žena i njena najbolja prijateljica Jadranka izađu iz Sarajeva.

“Od Sarajeva do Splita ima 10 chekpointa raznih – srpskih, hrvatskih, bošnjačkih i sve te checkpointe valja preći. Oni su sedmicu dana bili na jednom checkpointu koji je između Bošnjaka, Srba i Hrvata u jednom malom hotel, u koji su dolazili sa sve tri strane i tu su se viđali, bez obzira na to što su pucali nakon toga jedni na druge. Moja žena i njena najbolja drugarica su tu čekale sedmicu dana da se poveže veza preko Kiseljaka da se prođe na sljedeću pa na sljedeću stanicu, chekpoint. To je trajalo i trajalo i stalno je bilo na ivici da se desi i nešto grozno. Nasreću, nije se desilo, ali bilo je na ivici da se desi”, ispričao je.

Također je naveo da tada nisu postojali mobiteli te da je sve bilo nepouzdano.

“Recimo, iz Sarajeva, njih dvije prevozi legendarni fudbaler Josip Katalinski, a prije toga neki uslovno veliki sarajevski mafijaš daje papir koji je rukom napisao, na njemu piše: ‘Njih pustite – Kruško.’ I oni s tim papirom kreću, Katalinski ih vozi kroz taj snajperski dio brzinom od sto na sat, preko onih krhotina na putu, a snajperi okolo pucaju, a sve to organizuje Davorin Popović Pimpek, pjevač Indexa”, rekao je.

Dalje je spomenuo da su uspjeli stići do tog mjesta, odakle će se sedmicu dana organizovati da idu dalje.

“Usred te drame koja je epska – pokreti naroda, politika, vri, ovi odavde, oni odavde, velike svjetske sile koje utiču na događaje. Dakle, usred svega toga ti imaš dramu u kući, koju moraš rješavati”, ispričao je.

Također je naveo da je to tako bilo njemu koji je to doživljavao iz Pariza.

“Sada zamisli nekog ko je u tom trenutku, ne znam, na Grbavici i Sarajevu, u Beogradu za vrijeme bombardovanja ili ne znam, tamo u Vukovaru. Tako kad neko opsuje Srbima mater u Sarajevu, ja ga razumijem. Valjalo je preživjeti četiri godine unutra, nema veze šta misliš o politici, ovo ili ono, ali lično je bilo teško ili ne znam, kad Srbin opsuje mater ovima, a Hrvat onima. Ja razumijem sve to jer svako ko je u ratu proveo bilo koje vrijeme u tom kazanu mora tako misliti, jer sam iz Pariza to teško doživljavao, a kamoli oni na terenu”, rekao je.

Nastavi čitati

Magazin

FOTO Mirela Bećirović zablistala u Egiptu: Ponovo je očarala svojim izgledom

Published

on

By

Supruga člana Predsjedništva Denisa Bećirovića Mirela podijelila je fotografije i video sa njihove posjete Kairu i Egiptu i ponovo je očarala svojom elegancijom.

Tokom posjete Kairu i sastanka sa zvaničnicima nosila je svijetlo sivo odijelo koje se sastoji od sakoa, prsluka i pantola uz štikle, dok je za posjetu Egiptu odabrala komplet od roza sakoa i plisirane suknje koje je upotpunila bijelim cipelama.

 

Mirela Bećrović je u Egiptu izdvojila vrijeme kako bi posjetila Dječiju bolnicu za rak gdje je razgovarala sa doktorima, kao i sa mališanima koje vode teške bitke sa bolešću. Tokom posjete Egiptu razgovarala je i sa predstavnicom Nacionalnog vijeća za žene u Egiptu dr. Mayom Morsy.

Mirela Bećirović je od javnosti dobila titulu jedne od najelegantnijih prvih dama u regionu te ju je više puta opravdala odabirom kombinacija za razne događaje.

Radiosarajevo.ba

Nastavi čitati

Najčitanije