Connect with us

BiH

Ugostitelji u problemima: “Ponudim im odlične uslove, redovnu platu, osiguranje, oni neće da rade”

Published

on

Sve je više vlasnika ugostiteljskih objekata u KS-u koji su svakodnevno u potrazi za radnicima. Posao nude preko oglasa, obično putem društvenih mreža, gdje nerijetko naiđu na loše komentare, što otežava situaciju i potragu za radnikom. Samo rijetki dođu do cilja – radnika.

– Jave se na oglas. Ponudim im odlične uslove, što podrazumijeva redovnu i nimalo nisku platu, osiguranje, prijavu, osmosatno radno vrijeme, ugodnu radnu atmosferu i sve ostalo što kao poslodavac mogu ponuditi. Oni mi obećaju da će doći i sutra se ne pojave na poslu. Sve im, navodno, odgovara, ali neće da rade. Ja tražim odgovornog i poštenog radnika ili radnicu i ništa više, žali se vlasnik jednog kafića i dodaje da je u posljednje vrijeme teško naći konobara. Tvrdi da je to ravno jack potu na lutriji. Objašnjava da se na oglas javljaju samo neozbiljni, mladi koji navodno traže posao, a ne žele ili neće da rade.

– Ne znam šta više da im ponudim, sve je uzalud. Prinuđen sam da uzmem tacnu i sam obavljam posao konobara ili da stavim ključ u bravu, tvrdi on.

Drugi sarajevski ugostitelj Rešad Trbović, vlasnik jednog poznatog kafića, također je na sličan način prokomentarisao ovu situaciju.

– Nedostatak radne snage veći je problem od situacije sa koronavirusom koja je posebno pogodila ugostiteljski sektor. Mladi jednostavno ne žele da rade. Država je ta koja bi trebala da ima više sluha za ugostitelje i male obrte i preduzeća, jer novac od raznih nameta i poreza ide u budžet. Trebali bismo da budućnost gradimo na turizmu, ugostiteljstvu i hotelijerstvu, ali nažalost, nismo to u stanju. Jedino rješenje je da se radno sposobno stanovništvo skine sa biroa i tako ih podstaknemo da rade, naročito omladinu. Neka zarađuju novac umjesto da se odaju porocima i kriminalu, dangubljenu na društvenim mrežama i žive na grbači roditelja. Nekada se na oglas javljalo i po 15 kandidata za poziciju konobara, dok danas niko neće da radi iako nudimo dobre uslove, tvrdi Trbović.

Amir Hadžić, predsjednik Udruženja ugostitelja i hotelijera BiH, kaže da ovaj problem nije izražen samo u BiH nego u kompletnoj regiji, osim u mjestima gdje imaju bolji stimulans i veći obim posla, kao u Dalmaciji, u Hrvatskoj.

– Često kažem da poslodavci treba da urade sve što mogu da zadrže radnike, naročito u toku sezone. Treba da ponude bolji stimulans, tj. da povećaju naknade da bismo pokušali da u sezoni zadržimo radnike. Ne znači da nije i do nas. Mada i tamo gdje odlaze, kako kažu, i nije baš sjajno, npr. u Njemačkoj, da ne kažem i u Švicarskoj. Tamo oko 50 posto ličnog dohotka radnik mora da izdvoji za smještaj. Ugostitelji mogu povećati stimulans, tj. naknade i to posebno u sezoni godišnjih odmora, kada je izuzetna potražnja radnika u Crnoj Gori, Hercegovini i Hrvatskoj. Poslodavci moraju biti spremni da plate više nego obično. Niko ne uzima u obzir šta za radnika znači promijeniti sredinu, otići daleko i biti odvojen od porodice, rekao nam je Hadžić, koji smatra da je u BiH previše ugostiteljskih i smještajnih objekata u odnosu na potrebe, a to se posebno odnosi na Sarajevo. Hadžić ne zna koliko je ugostiteljstvo ekonomski isplativo, ali tvrdi kako ljudi pokušavaju u bilo kojem biznisu da nađu svoj hljeb.

– Vrlo je teška situacija. Ne znam koliko će se bavljenje ugostiteljstvom u dogledno vrijeme isplatiti, ali kako stari kažu: “Rodilo se, valja ga ljuljati”. Pogotovo oni koji su uložili sredstva moraju se boriti da opstanu. Poslodavci nisu nikako zaštićeni po pitanju odnosa radnika prema poslu i njima. Ja sam stari ugostitelj i nekada davno je bilo sve drugačije. Sada radniku kada isplatiš platu, nikako ga ne možeš primorati da ostane. Niko nikoga ne može prisiliti da ostane ako ne želi i ako mu se ne isplati, ali radnika treba solidno stimulisati. S druge strane, poslodavac ne može ničim zaštititi sebe da radnik ne može otići kada hoće, naveo je Hadžić, prenosi Oslobođenje. ugos

BiH

Doktor Peško: Čuo sam se s Dodikom, kaže da ima potrebu da podriguje, savjetujem mu da nigdje ne putuje

Published

on

By

Akademik profesor doktor Predrag Peško, vođa tima ljekara koji su u Beogradu operisali predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika, mišljenja je da je Dodik sa medicinskog aspekta nesposoban za putovanje i prisustvovanje ročištima u Sarajevu.

Reakcija je to Peška na nalaz vještaka Suda Bosne i Hercegovine Harisa Vranića koji je u svom nalazu utvrdio da nema potrebe za odgađanjem sudskog procesa koji se protiv predsjednika RS i vršioca dužnosti Službenog glasnika RS Miloša Lukića vodi zbog nepoštovanja odluka visokog predstavnika u BiH Christiana Schmdita.

Izjavu Peška prenosimo u cijelosti:

Kućni oporavak

“Pacijent Milorad Dodik se trenutno nalazi na kućnom oporavku nakon hitne operacije usljed postojanja uklještene hernije hijatusa jednjaka.

Trenutno uzima kašastu dijetu. Kontakt sa pacijentom sam ostvario telefonskim putem. Žali se na osećaj punoće u trbuhu i nadutost, povremena nagla pražnjenja i dijareje. Takođe, pacijent ima potrebu za podrigivanjem, ali i nemogućnost normalnog podrigivanja.

Ovakvi simptomi odgovaraju postoperativnoj gastroparezi i njhova učestalost nakon ovakvih operacija iznosi gotovo 50 odsto.

Savjetovano je da pacijent u nadležnoj zdravstvenoj ustanovi obavi pregled hirurga, da se načini kontrastna radiografija sa vodotopivim jodnim kontrastom, te da se u terapiju uz Kontroloka 40 miligrama, uključi dodatno prokinetska terapija Gastroperidonom 3 puta dnevno.

U daljem tekstu dat ću svoj odgovor na sudsko vještačenje.

1.Vještak navodi da je gospodin Dodik podvrgnut laparoskopskoj operaciji rješavanja hernije hijatusa jednjaka.

Prenebregnuta je činjenica da su u konkretnom slučaju radilo o akutnoj inkarceraciji želuca, sa simptomima kao što su dispneja, hematemeza i jak bol u gornjem epigastrijumu, što nisu uobičajeni simptomi hernije hijatusa jednjaka, odnosno rijetko se sreću kod elektivnih procedura ovakvog tipa.

Dakle, činjenica je da inkarcerirana hernija hijatusa jednjaka predstavlja životno ugrožavajuće stanje, a stope postoperativnog morbiditeta i mortaliteta su značajno veće u odnosu na elektivne procedure, odnosno slučajeve gdje nije došlo do uklještenja.

(Jassim H, Seligman JT, Frelich M, Goldblatt M, et al. A population-based analysis of emergent versus elective paraesophageal hernia repair using the Nationwide Inpatient Sample. Surg Endosc. 2014;28:3473–3478).

Dalje, sam hirurški zahvat je trajao značajno duže nego što je uobičajeno za naš hirurški tim, gotovo 180 minuta u odnosu na 50 minuta kod elektivnih procedura.

Intraoperativno je verfikovano postojanje uklještenog želuca, bez tonusa, sa inkarceriranom većom količinom masnog tkiva u medijastinumu, odnosno prisustvo kratkog jednjaka.

U odnosu na uobičajenu proceduru, pored poteškoća u repoziciji želuca, postojao je i problem sa dužinom jednjaka, te je načinjena ekstenzivna intramedijastinalna disekcija tipa 2.

Hijatalni otvor je značajnog dijametra, te su suture načinjene bimodalno, dakle posteriorno i lijevo, sa prisutnom tenzijom na šavnoj liniji.

Postoperativni intrahospitalni oporavak nije bio uobičajen, već prolongiran. Prosječno vrijeme hospitalizacije kod elektivnih procedura ovog tipa iznosi 48 h, dok je u konkretnom slučaju dužina hospitalizacije bila 96h nakon operacije.

2. Vještak navodi da je uobičajen oporavak nakon ovakvog zahvata desetak dana. Ovo je djelimično tačno i odnosi se ponovo na pacijente koji su prošli elektivnu hiruršku proceduru. Ipak, i kod takvih slučajeva, postoje pacijenti sa prolonigiranim oporavkom, radnom nesposobnošću, simptomima kao što su disfagija, nadutost i dijareje. Ovi simptomi, čak i u slučaju da je hirurška intervencija urađena ispravno mogu potrajati i do 3 mjeseca (disfagija), odnosno i do godinu (sidrom nadutosti, dijareje). Nakon hirurške intervencije zbog uklještene hernije hijatusa jednjaka postoperativni oporavak je značajno prolongiran, a incidenca gore navedenih neželjenih efekata značajno veća. U konkretnom slučaju očekivano je usporeno gastrično pražnjenje usljed prolongirane intratorakalne strangulacije proksimalnog želuca, odnosno usljed disekcije sa presijecanjem kratkih gastričnih arterija čime se dodatno denerviše dio želuca odgovoran za motornu funkciju.

3. U vještačenju je navedeno da tuženi nema ograničavanje u kretanju na dužim relacijama. Sa ovim navodom vještaka se apsolutno ne slažem. Gospodin Milorad Dodik ima skoliozu koja je djelimično i odgovorna za nastanak hernije hijatusa jednjaka usljed većeg Kob-ovog ugla. Čak i sjedenje, u kućnim uslovima, prolognirano izrazito opteretiti pacijenta usljed nakupljanja vazduha u fundusu, fundoplikaciji i proksimalnom želucu. Pacijent na ovaj način ima povećan pritisak na dijafragmu, koja je fragilna, sa dugačkom linijom suture i samim tim pod pojačanim rizikom od nastanka ranog recidiva. Prema literaturnim podacima rani recidiv hernije hijatusa jednjaka nakon hitnih procedura kod uklještene hernije hijatusa jednjaka iznosi oko 10 odsto Alasmar M et al. Emergency surgery for hiatus hernias: does technique affect outcomes? A single –center experience. Uptades Surg. 2023 75; 1227-1233), što je značajno veće u odnosu na elektivne procedure, gdje je incidenca ranog recidiva ispod 1 odsto. Preporučen položaj pacijenta u kućnim uslovima je ležanje sa uzdignutim uzglavljem ili poluležeći položaj. Šetnje moraju biti kratke u prva dva mjeseca, sporog tempa, prolongirano sjedenje bi apsolutno trebalo izbjegavati, samim i tim i učestala putovanja na relaciji gdje bi sjedenje iznosilo oko 4 puta.

4. Apsolutno se ne slažem sa kontstatacijom vještaka da gospodin Dodik može putovati više puta na relaciji Banja Luka – Sarajevo. Mišljenja sam da bi takvo putovanje ugorozilo direktno zdravlje i kvalitet života mog pacijenta, odnosno da bi direktno povećalo vjerovatnoću od nastanka ranog recidiva hernije hijatusa jednjaka, što u slučaju mog pacijenta predstavlja životno ugožavajuću postoperativnu komplikaciju.

5. Takođe se ne slažem sa mišljenjem vještaka da je gospodin Dodik sposoban da prisustvuje ročištima, što takođe podrazumijeva prolongirano sjedenje, koje je u ovom slučaju nepoželjno.

6. Smatram da je gospodin Dodik djelimično nesposoban, odnosno da ima jasne medicinske prepreke za prisustvo na ročištu.

7. Smatram da je deset dana postoperativno apsolutno nedovoljno za kompletni oporavak gospodina Milorada Dodika. Takođe, smatram da je neophodno minimum dva mjeseca da gospodin Dodik bude funkcionalan u smislu da izdrži duže putovanje i sjedenje, i to pod uslovom da dalji postoperativni oporavak protekne uredno.

Zaključak

Na osnovu uvida u stručnu literaturu, ali i iz pozicije lidera najiskusnijeg regionalnog centra za hirurgiju jednjaka, sa velikim brojem učinjenih otvorenih, a potom i laparoskopskih (preko 1.200 u periodu od poslednjih 14 godina) elektivnih i hitnih operacija hernija hijatusa jednjaka, mišljenja sam da je gospodin Milorad Dodik sa medicinskog aspekta nesposoban za putovanje i prisustvovanje ročištima u Sarajevu.

Takođe sam mišljenja da bi primoravanje mog pacijenta na putovanje i prisustvovanje ročištima direktno ugrozilo zdravlje i kvalitet života, odnosno da bi povećalo mogućnost ranih komplikacija hirurškog lečenja, koje potencijalno mogu i ugroziti život mog pacijenta. Iz iskustvenog aspekta, individualni pristup svakom pacijentu nakon hitnih operacija hernije hijatusa jednjaka je neophodan u cilju optimizacije postoperativnog oporavka”, prenosi RTRS.

Nastavi čitati

BiH

Nermin Nikšić hospitaliziran, bit će podvrgnut operativnom zahvatu

Published

on

By

Premijer Federacije Bosne i Hercegovine Nermin Nikšić hitno mora biti operisan zbog komplikacija na slijepom crijevu.

Ova informacija potvrđena je za Klix.ba iz Vlade FBiH, a premijeru su se bolovi javili u četvrtak uvečer. Nikšić se osjeća dobro i stabilan je, ali je zbog mogućih daljih komplikacija predložen hitan operativni zahvat na Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu.

Operacija će biti izvršena tokom dana, a kako je potvrđeno za Klix.ba Nikšiću je dijagnosticiran akutni gangrenozni apendicitis koji zahtijeva akutni hirurški tretman.

Nekoliko političara u Bosni i Hercegovini bilo je u posljednjih nekoliko sedmica podvrgnuto zahvatima u klinikama.

Predsjednik RS-a Milorad Dodik operisan je u Beogradu zbog problema sa želucem i jednjakom, a na Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu predsjedniku SDA Bakiru Izetbegoviću urađena je procedura kateterizacije srca.

Nastavi čitati

BiH

BHmeteo najavio sniježne padavine te poručio: “Nakon dugo godina desit će nam se i ovo”

Published

on

By

Oblaci, padavine i hladniji zrak zahvataju Bosnu i Hercegovinu. U narednim satima u brdsko-planinskim krajevima većeg dijela zemlje snijeg uz formiranje, a na višim planinama povećanje visine snježnog pokrivača u prosjeku 5 – 20 cm.

Najavila je ovo danas, 20. decembra, ekipa BH meteo u prognozi za naredne dane koju su objavili na društvenim mrežama.

“U nizinama većinski kiša, pri izmaku padavina prolazno susnježica do mokar snijeg uz dekorativni snjezni pokrivač lokalno. Bez snijega na krajnjem jugu i sjeveru zemlje.

Vikend hladan uz djelimično razvedravanje, privremeni prestanak padavina”, napisali su, pa nastavili:

Od ponedeljka po svemu sudeći ozbiljna zimska ciklona donosi obilnije snježne padavine većem dijelu zemlje prvenstveno središnjem pojasu zemlje. U brdsko-planinskim krajevima srednje Bosne lokalno može pasti do metar snijega. Nakon dugo godina božićni i novogodišnji praznici biće u znaku hladnijeg vremena i zime.”

Radiosarajevo.ba

Nastavi čitati

BiH

FOTO U sudaru autobusa i automobila jedna osoba teško povrijeđena

Published

on

By

U mjestu Liješnica na području općine Maglaj jutros se dogodila saobraćajna nesreća u kojoj je povrijeđena jedna osoba, potvrđeno je za N1 iz MUP-a Zeničko-dobojskog kantona.

Foto: N1

U sudaru je, koji se dogodio za sada pod još nerazjašnjenim okolnostima, povrijeđena jedna osoba. Ona je prevezena u Dom zdravlja Maglaj, a konstatovane su joj teže tjelesne povrede.

Kako je za N1 kazao dežurni operativni MUP-a ZDK, nesreća se dogodila u 6.40 sati, a sudarili su se autobus i putničko motorno vozilo.

U toku je policijski uviđaj. Saobraćaj je otežan na ovoj dionici puta, odvija se jednom trakom, naizmjenično.

Nastavi čitati

BiH

Mnogo promjena: Ko može točiti gorivo i šta se može prodavati na benzinskim pumpama?

Published

on

By

Stupanjem na snagu Zakona o unutrašnjoj trgovini u Federaciji BiH bit će omogućeno i samousluživanje prilikom točenja goriva, uz mogućnost automatizovanog načina plaćanja i kontrole, što do sada nije bilo moguće.

Članom 38. zakona o unutrašnjoj trgovini detaljno je definisan način na koji će se obavljati prodaja goriva u FBiH i postavlja temelje za savremeniji pristup usluzi koji je sve prisutniji širom svijeta. Osnovni cilj ovog zakona jeste olakšanje kupcima, smanjenje gužvi, te omogućavanje većeg stepena autonomije pri točenju goriva, piše Tuzlainfo.ba.

Kako su ranije prenijeli mediji jedna od glavnih prednosti uvođenja samousluživanja na benzinskim pumpama jeste smanjenje gužvi i povećanje brzine usluge. Kupci sada imaju opciju da toče gorivo sami, bez čekanja na slobodnog prodavača, što značajno ubrzava proces, posebno u vrijeme kada su gužve velike, kao tokom praznika ili radnih dana u ranim jutarnjim i kasnim popodnevnim satima.

Automatsko podešavanje

Automatizovani sistemi plaćanja dodatno omogućavaju fleksibilnost korisnicima. Plaćanje se u drugim zemljama gdje ovo omogućeno može izvršiti putem gotovine ili platne kartice, čime se kupcima daje izbor koji im najviše odgovara.

Nakon što korisnik izvrši uplatu i odabere vrstu goriva, sistem izdaje potvrdu o prijemu novca, a po završetku točenja goriva, kupac dobija račun. Ova procedura ne samo da ubrzava proces već i smanjuje mogućnost ljudske greške.

Iako ovaj zakon omogućava samousluživanje, njegova primjena nije bez nadzora. Benzinske pumpe koje budu imale samouslužne sisteme i dalje će imati obaveznu prisutnost najmanje jednog zaposlenika. Zaposleni će biti stručno osposobljen u vezi sa zaštitom od požara, zaštitom na radu i zaštitom okoliša, što znači da sigurnost nije zanemarena, već unaprijeđena.

Za ovo je postojati izuzetak u slučaju da su automati za istakanje govriva podeseni tako da se transportna jedinica nakon prodaje odabrane količine goriva za osobna vozila, a najviše do 90 minuta i rada do 3 minute, samostalno isključuje, dok se za teretna vozila navedeni uslov mora odrediti prema kapacitetu najvećeg spremnika teretnog vozila.

Isto tako, automati će morati biti opremljeni jasnim uputstvima za korištenje, koja moraju biti vidljiva i čitljiva, a noću osvijetljena. Ovakve mjere omogućavaju korisnicima lakšu upotrebu, čak i u noćnim uslovima.

Uvođenje samouslužnih i automatizovanih sistema donosi pogodnosti u vidu brže usluge, smanjenja gužvi, te promoviranja samostalnosti potrošača. Osim toga, sve predviđene mjere sigurnosti pružaju dodatnu garanciju da će procesi biti bezbjedni i kontrolisani.

Šta se može prodavati na benzinskim pumpama?

Kada je riječ o trgovini u sklopu benzinske šumpe, u skladu s odredbama novog zakona, u njoj se može nuditi ograničen asortiman neprehrambenih proizvoda u originalnom pakiranju i sitnih industrijskih prehrambenih proizvoda u tvorničkom pakiranju (proizvodi koji su u tvorničkom pakiranju do 1 kg i do 5 l i mogu se direktno konzumirati bez dodatne termičke, mehaničke ili neke druge obrade.

Zakon također tretira i promet na malo tekućim naftnim plinom (autoplinom) koji se koristi za pogon motora s unutarnjim izgaranjem te se može obavljati i na plinskoj crpnoj postaji.

– Plinske pumpne stanice za opskrbu autoplinom motornih vozila mogu se koristiti samo ako odgovaraju tehničkim normativima i standardima. Skladištenje i prodaja na malo autoplina može se obavljati samo iz posebno uređenih poslovnih prostorija, odnosno spremnika izgrađenih u skladu s važećim urbanističko-građevinskim propisima o izgradnji i opremanju postrojenja za zapaljive tekućine i skladištenju i pretakanju zapaljivih tekućina – navedeno je u Zakonu o unutarnjoj trgovini Federacije.

Nastavi čitati

BiH

Dodikov advokat ljut: “Ovakvo postupanje nije ni humano, branjeniku nisu izvađeni ni konci”

Published

on

By

Sud BiH je dostavio poziv za nastavak glavnog pretresa u krivičnom postupku protiv predsjednika RS Milorada Dodika i v.d. direktora Službenog glasnika Miloša Lukića za srijedu, 25. decembar, pozivajući se na mišljenje sudskog vještaka doktora Harisa Vranića da je Dodik zdravstveno sposoban za suđenje.

Potvrdio je ovo branilac predsjednika RS Goran Bubić.

Bubić je istakao da je dostavljeno vještačenje u potpunoj suprotnosti sa sadržinom otpusnog pisma predsjednika Dodika koje je potpisalo više univerzitetskih profesora, specijalista za abdominalnu hirurgiju koji su preporučili mirovanje u trajanju od 60 dana, a za određene aktivnosti i do tri mjeseca.

“Osim toga, u pitanju je individualni vještak u odnosu na tim ljekara. Vještak nije ni pregledao branjenika, a tim ljekara jeste. Vještačenje doktora Harisa Vranića je zato očigledno proizvoljno i kao takvo neprihvatljivo”, naglasio je Bubić.

On je istakao da se u ovom predmetu očigledno zanemaruju prava na odbranu, u normalnim okolnostima u kojima branjenik treba biti primarno zdravstveno sposoban za suđenje.

“Ovakvo postupanje po mišljenju branioca nije ni humano, branjeniku nisu izvađeni ni konci. Ne postoji nijedan stvarni ni pravni razlog za ovaku hitnost i ubrzavanje ovog krivičnog postupka na način da se suđenju daje prednost u odnosu na zdravlje predsjednika Dodika”, rekao je Bubić.

Nastavi čitati
Advertisement

Najčitanije