Connect with us

BiH

“Ako je zabrana pušenja najveći problem u državi, neka nam zabrane” (VIDEO)

Published

on

28. maj u Federaciji obilježit će stupanje na snagu Zakona o kontroli duhana, duhanskih i ostalih proizvoda za pušenje. Odnosiće se na zatvorene javne prostore, vozila gradskog saobraćaja, radna mjesta, kao i privatna vozila u kojima se nalaze maloljetne osobe. Kazne za nepoštivanje kreću se od 100 do 15 hiljada KM. No, uoči stupanja na snagu – na snazi su brojne nejasnoće.

Zbog zabrane korištenja duvanskih proizvoda u FBiH ponovo brojne reakcije. Tradicionalno, pušači negoduju, dok nepušači zagovaraju pomenuti Zakon.

”Ne pušim, i smeta mi, onaj ko ne puši stvarno smeta, tako da jesam.”

”Ja bih da postoje određena mjesta gdje može da se puši. Ako je to najveći problem u ovoj državi, nek se onda zabrani.”

”Malo je pretjerano, mi smo takav mentalitet da to ne prolazi kod nas, ali eto.”

Da je Zakon teško primjenjiv, ali i diskriminatoran, jer se odnosi na dio Bosne i Hercegovine, smatraju ugostitelji. Kažu, mnogo je nejasnoća, a ‘vruć krompir’ ponovo je prebačen na poslodavce.

”Zakonodavac koji je donio taj Zakon, onakav kakav je donio je prenio sve ovlasti, odnosno zadužio poslodavce da oni kontrolišu, sankcionišu i zaprijetio novčanom kaznom. Za onoga ko ne primjenjuje te obaveze, korisnik duhana, kazna do 100KM, a poslodavca u čijem prostoru se to dešava mora da opomene, upozori da nije dozvoljeno pušenje, da napusti prostor, pa mora da pozove nadležne organe, koji će sankcionisati”, kaže Amir Hadžić, Udruženje hotelijera i restoratera BiH.

A kazna za pravno lice ide i do 5 hiljada KM. U nizu nejasnoća za ugostitelje su i različita pravila za objekte u kojima se poslužuje hrana.

”Ugostiteljski objekti gdje se ne služi hrana mogu odrediti svoje sale da li će biti za pušače ili nepušače. Otprilike, ne mogu tvrditi, ali mislim da je 70-80% objekata gdje se ne služi hrana. Da li to znači da će u tim objektima moći normalno da se puši, samo da istaknete tablu da je objekat za pušenje. E u tim situacijama dobro će biti ugroženi gdje se služi hrana”, kaže Senad Džanić, ugostitelj iz Zenice.

Da će ugostitelji snositi velike novčane gubitke, a poučeni ranijim iskustvima, smatraju i ekonomisti.

”U Banjaluci postoji hotel koji pripada lancu međunarodnih hotela, gdje vlasnik ima velike probleme sa smještajem gostiju, jer kada dobiju informacije da se ne može puštiti u sobama pa i u restoranu, to predstavlja veliki problem i ekonomski i po osnovu zarade”, dodaje Zoran Pavlović, ekonomski analitičar.

No, Zakon ipak stupa na snagu. Kada je riječ o nadzoru njegove primjene, najširi krug nadležnosti imaju kantonalni sanitarni, tržišni, prosvjetni i inspektori rada, navode iz Federalne uprave za inspekcijske poslove, i dodaju:

”S obzirom na veliki broj privrednih subjekata i javnih ustanova u FBiH koje podliježu primjeni zakona, evidentan je manjak kapaciteta inspekcijskih organa u FBiH za vršenje poslova iz punog obima nadležnosti propisanih Zakonom.”

Iz Udruženja PROI navode da se trenutno radi na izradi podzakonskih akata, kojim će se detaljnije definisati uslovi za implementaciju Zakona.

”Ovim putem apelujemo na ugostitelje da ne rade nikakve ventilacijske ili građevinske ugradnje, da ne bi došli u situaciju da imaju duple troškove nakon službene objave podzakonskih akata”,kaže Jasmina Čekrić, PROI.

Osim za ugostitelje, novi period počinje i za više od 35% stanovnika Bosne i Hercegovine, koliko ih trenutno koristi duvanske proizvode. Uprkos negodovanju, vjerovatno će strah od novčanih kazni ubrzati proces prilagođavanja.

VIDEO OVDJE

N1

BiH

Još jedna pljačka u BiH: Ukradeno 250.000 KM iz automobila – vlasnik sjedio u kafiću

Published

on

By

U jeku potrage za pljačkašima dva miliona maraka od vlasnice mjenjačnice u Banjoj Luci i dobojska policija traga za lopovima koji su od dilera deviza ukrali 250.000 maraka.

Krađa novca je prijavljena 26. aprila u Doboju, ali o tome nije bilo zvaničnih saopštenja iz policije. Kako saznaje ATV, krađa se dogodila u ranim jutarnjim časovima, ali zasada nema dokaza da su ova dva slučaja povezana.

“Vlasnik je ujutro novac stavio u automobil, a onda se parkirao u jednoj ulici u Doboju i otišao u kafić da pije kafu. Kada se vratio u vozilu nije bilo torbe sa novcem. Prema prijavi ukradeno mu je oko 250.000 maraka”, navodi izvor.

Dodaje da se sumnja da su lopovi najvjerovatnije pratili dilera deviza, te da su u krađi koristili uređaj za ometanje daljinskog zaključavanja vozila. U PU Doboj je potvrđeno da se krađa dogodila 26. aprila oko 7.15 časova: “Policijskoj stanici Doboj 1 26. aprila je prijavljeno da je iz zaključanog parkiranog vozila u Doboju ukradena veća količina novca. Izvršen je uviđaj i u toku je rad na rasvjetljavanju krivičnog djela teška krađa.”

 

Nezvanično se doznaje da ovo nije prvi put da se ovaj prodavac deviza našao na meti lopova. Prije nekoliko mjeseci na području Gračanice, u Federaciji BiH, ukradeno mu je 80.000 maraka, što je takođe prijavljeno policiji.

Nastavi čitati

BiH

Stevandić: Predlažemo da se odlože izbori i da se ide po našem izbornom zakonu

Published

on

By

Predsjedništvo SNSD-a odlučilo je da ne donose nikakvu odluku o učešću na izborima, te da predloži koaliciji da pozovu opoziciju na razgovore o učešću na izborima.

“Naš prijedlog je da se na izborima ne učestvuje po pravilima koje je donio visoki predstavnik (Radovan Kovačević dopunjava: “Takozvani visoki predstavnik”, naveo je lider stranke Milorad Dodik na konferenciji za medije.

Rekao je da odluka nije donesena, jer žele da razgovaraju sa opozicijom, a nakon današnjeg sastanka sa vladajućom koalicijom.

Također, Nenad Stevandić je poručio da odluku neće donijeti sami.

“Ipak, slušajući naše kolege iz opozicionih partija šta govore, mi nismo donijeli odluku po kojem zakonu ćemo izaći, pa je odluka da ja u NSRS u ponedjeljak pozovem kolege iz opozicije, da vidimo možemo li se usaglasiti. Ako se ne budemo mogli usaglasiti, sljedeći sastanak koalicije biće odmah u utorak”, rekao je lider US i predsjednik NSRS Nenad Stevandić.

Poziv na sastanak opoziciji biće upućen za ponedjeljak u 14h.

“Imat ćemo sastanak vladajuće koalicije i donijet ćemo odluku. Predlažemo da se odlože izbori i da se ide po našem izbornom zakonu, ali nećemo sami donijeti odluku, ovo je stvar države”, kazao je Stevandić.

N1

Nastavi čitati

BiH

Povećane kazne za prekršitelje zakona, minimalna je 6.000 KM

Published

on

By

Dom naroda odobrio da stupe na snagu veći iznosi kazni za prekršitelje Zakona o kontroli cijena

Dom naroda Federalnog parlamenta usvojio je izmjene Zakona o kontroli cijena, kojima se povećavaju iznosi kazni za prekršitelje odredbi ovog Zakona.

Savjetnik federalnog ministra trgovine Jasmin Kadić kazao je za Fenu da su kazne povećane s ciljem preventivnog djelovanja na potencijalne prekršioce Zakona.

Dosadašnji iznos kazni je mali i stimulativan jer se u praksi pokazalo da se velikim trgovcima isplatilo više plaćanje do sada niskih kazni. Naime, stupanjem na snagu ovih izmjena pravno lice će, u slučaju nepridržavanja mjera neposredne kontrole cijena, platiti minimalnu kaznu u iznosu od 6.000 KM umjesto dosadašnjih 1.000 KM, a najveća moguća kazna je 30.000 KM umjesto dosadašnjih 10.000 KM – istakao je Kadić.

Preventivni i represivni učinak

Naglašava da će se primjenom ovog zakonskog rješenja nastojati postići preventivni i represivni učinak na prekršitelje, odnosno na pravna i fizička lica koja ne poštuju mjere neposredne kontrole cijena.

– Izmjene su predložene jer je Zakon o kontroli cijena donesen 1995. godine, a izmjene 2008. i propisane kazne za prekršitelje ovog Zakona su minimalne i nisu davale rezultate – naveo je Kadić.

Mjere neposredne kontrole cijena, koje su propisane Zakonom o kontroli cijena od izuzetne su važnosti za funkcioniranje države posebno u vrijeme elementarnih nepogoda, nestašice dobara za potrebe privrede i snabdijevanja stanovništva i rastuće inflacije.

Ovom prilikom, Kadić je podsjetio da Federalno ministarstvo trgovine radi na izradi potpuno novog Zakona o kontroli cijena.

Nastavi čitati

Najčitanije