Connect with us

USK

Bišćanka Arijel Kurtagić, iako je osoba s invaliditetom, ne poznaje i ne prihvaća granice: “Znatiželja mora biti veća od straha”

Published

on

Mlada Bišćanka Arijel Kurtagić (21) svojim dugogodišnjim aktivizmom dokazala je da osobe s invaliditetom, ako im se pruži prilika, mogu učiniti čuda! Jer za uspjeh je potrebna želja, trud i rad, kao i okruženje koje će to znati prepoznati i cijeniti.

Arijel je trenutno predsjednica Evropskog parlamenta mladih u Bosni i Hercegovini, članica Upravnog odbora Omladinske banke u Bihaću, te još nekoliko nevladinih organizacija u Bosni i Hercegovini.

– Kada sretnete osobu u kolicima, ona se nikada, ni na koji način, neće smatrati ograničenom u kretanju. Kolica su zaista pomagalo koje nama omogućava slobodu, koje nam omogućava da budemo aktivni i produktivni u društvu, što je osnovna želja svakog čovjeka i time svake osobe s invaliditetom – ističe Kurtagić.

Zbog komplikacija pri porodu, i njenog preranog rođenja, došlo je do oštećenja centara za motoriku. Ustanovljena joj cerebralna paraliza koja utječe na pokrete ruku i nogu… No to je nikada nije spriječilo da bude aktivni sudionik svih dešavanja u sredini gdje živi. Njen ulazak u svijet aktivizma desio se 2018. godine odlaskom na regionalnu sesiju Evropskog parlamenta mladih. Događaj je trajao tri dana, te predstavljao simulaciju rada Evropskog parlamenta… Uključena je u mnoge sfere aktivizma, od ljudskih prava, zagovaranja za prava mladih i izgradnje mira.

– Željela sam da iskusim nešto novo, željela sam da izađem iz svoje zone komfora, i sasvim slučajno sam tada vidjela poziv za regionalnu sesiju Evropskog parlamenta mladih, koja se 2018. godine održala prvi put u Bihaću. Niko od nas, koji su se prijavili za taj događaj, nije znao u šta se upuštamo. Jednostavno od tog prvog događaja, od te prve regioalne sesije, od činjenice da sam upoznala toliko ljudi širom Evrope, bila sam zaljubljena u cijelu tu priču. Ušla sam u top deset delegata za nacionalnu svijest, a zatim i za internacionalnu sesiju koja se trebala održati u Milanu, no zbog pandemije se nažalost održala online. Pored Milana i pored Mostara bilo je još mnogo sesija. Već skoro četiri godine kasnije ja sam predsjednik Evropskog parlamenta mladih koji je centar mog aktivizma. I iz te sfere sam se nekako uključila u sferu ljudskih prava jer čak i na sesijama Evropskog parlamenta mladih su pričali o suštinama edukacije, o pravima osoba sa invaliditetom. Tu sam otkrila da je jedna od mojih najvećih snaga zapravo u tome da postanem glasnogovornik za prava osoba sa invaliditetom – pojašnjava Kurtagić.

Bila je jedna od deset omladinskih savjetnika za mlade ambasadora Velike Britanije u Bosni i Hercegovini Matthewa Fielda. Zbog svog predanog aktivističkog rada, dobitnica je mnogih nagrada za doprinos unapređenju života u zajednici, i prva je godina Međunarodnih odnosa i evropskih studija.

– Na prvoj sam godini Međunarodnih odnosa i evropskih studija što je vrlo onako “in live” sa svim što trenutno radim. Također sam bila savjetnik britanskog ambasadora u BiH. Ja sam tu bila jedina osoba sa invaliditetom. Odlučila sam da su međunarodni odnosi put koji mene zaista zanima, jer je to pravac koji mi daje širok spektar edukacije, što se tiče prava i administracije, borbi koje se dešavaju u aspektu ljudskih prava, naročito u BiH. Znanje koje sada dobijam kroz svoj fakultet pomoći će mi u promjenama koje želim da napravim u BiH.

Postoji dosta sistematskih problema, a sistematski problemi trebaju dugoročna sistematska rješenja. Ono na šta se ja fokusiram je inkluzivno obrazovanje. U inkluzivnom obrazovanju sam pričala i kroz “Probudi se” kampanju, koja se aktivno bori za inkluzivno obrazovanje u BiH. Glavni faktor, za sve što sam ja do sada postigla, jest moje obrazovanje. Smatram se iznimno sretnom što sam naišla na prave i kvalitetne ljude, prosvjetne radnike, ovdje prvenstveno mislim na moje razrednike, razrednog savjetnika na fakultetu. Naišla sam dakle na ljude koji razumiju moje potrebe, koji razumiju moje aktivitičke poduhvate, podupiru ih i podržavaju ih što je jako važno i naišla sam na ljude koji zaista čine sve, ali apsolutno sve da mi pomognu – ističe Kurtagić.

Zato, kaže, “kvalitetno obrazovanje je osnovno ljudsko pravo, nikako privilegija”.

– Ne trebam se osjećati privilegovanom što sada idem na fakultet, što studiram ono što želim. To je nešto što mi pripada i što treba svakoj osobi, a mnogi moji vršnjaci koje sam upoznala i kroz kampanju “Probudi se”, koje upoznajem svakodnevno, još nemaju priliku da studiraju fakultet, a mnogi od njih nisu završili srednju, ni osnovnu školu, što je nedopustivo u vremenu u kojem se nalazimo – upozorava Kurtagić.

Onima koji prolaze teške životne bitke da bi ostvarili svoje snove poručila je da “znatiželja mora biti veća od straha”.

– Malo zvuči filozofski, ali znate u čemu je najveći problem? Najveći problem je u tome što mi kada želimo nešto da postignemo, stavljamo na sebe prevelika očekivanja i zaista sebe jako oštro kritikujemo, i to je nešto sa čime sam i ja imala problem u početku. Ono što sam shvatila kroz rad, kroz uspone i padove, jeste da ne moramo ni u čemu biti najbolji, to nije preduvjet nizašta, međutim moramo uvijek biti znatiželjni, šta je to šta mi najbolje možemo postići, bez da pucamo pod pritiskom i bez da naše potrebe za uspjehom naruše naše mentalno zdravlje – poručila je Kurtagić.

Izvor: Faktor

BiH

Armin Berberović osuđen na 20 godina zatvora jer je na pješačkom prelazu usmrtio doktorice Almu i Azru

Published

on

By

Armin Berberović, koji je u maju 2023. godine na pješačkom prijelazu u Sarajevu usmrtio Almu Suljić i Azru Spahić, osuđen je na kaznu zatvora u trajanju od 20 godina.
Tužilaštvo Kantona Sarajevo je za Berberovića zatražilo maksimalnu kaznu od 20 godina zatvora.Na jednom od ročišta se Berberović izjasnio da nije kriv.

Porodice ubijenih doktorica na izricanju presude (Foto: I. L./Klix.ba)

Optužen je da je bezobzirnom vožnjom, bez položenog vozačkog ispita, te pod utjecajem alkohola i droge, na Marijin Dvoru vozilom usmrtio mlade doktorice.

Berberović je u saobraćajnoj nesreći koju je prouzrokovao pod dejstvom alkohola sa 0,51 promila alkohola u krvi i amfetamina te vožnjom bez vozačke dozvole, usmrtio dvije mlade doktorice Azru Spahić i Almu Suljić, dok je sestra ubijene Alme Edina zadobila lakše tjelesne povrede.

Grad Sarajevo je donio odluku o podizanju spomen-ploče doktoricama Azri Spahić i Almi Suljić koja se nalazi na mjestu nesreće.

Klix

Nastavi čitati

USK

BiH bi do 2027. mogla dobiti aerodrom u Bihaću: ‘Ja vjerujem da je to moguće’

Published

on

By

Obnova bihaćkog aerodroma, omogućila bi masovniji i brži dolazak turista u Unsko-sanski kanton (USK). Ova godina bila je rekordna po broju turista. Samo je Nacionalni park Una posjetilo više od 170 hiljada ljudi. Većina ih prvo stiže na Sarajevski aerodrom, potom idu ka Krajini udaljenoj više od 300 kilometara, navodi BHRT.

 

Godinama se o aerodromu u Bihaću govori, a sada su učinjeni i konkretniji potezi. Naime, Javno preduzeće “Aerodorom Bihać” za vrijednost oko 18 miliona maraka do sada je otkupilo oko 800.000 kvadratnih metara zemljišta. Prema riječima direktora, kao i prema ranijim najavama, ipak postoji mogućnost da prve komercijalne letove aviona u Bihaću vidimo za dvije godine. No, ključnu ulogu u ostvarenju bihaćkog aerodroma igraju i vlasti sa viših nivoa.

ANEL HADŽIĆ, direktor JP Aerodrom Bihać

 

– Mi smo prognozirali da 2027. godine bude ova infrastruktura na pomenutoj lokaciji. Ja i dalje vjerujem da je to moguće. Međutim, mi moramo koordinirano djelovati na nivou države Bosne i Hercegovine. Tu je u pitanju Ministarstvo transporta i komunikacija BiH da bi se to moglo izvršiti u 2027. godini – ističe Anel Hadžić, direktor JP Aerodrom Bihać.

 

Kako ističe, zadnjih godina urađeno je dosta administrativnog posla, neophodnog da bi se moglo krenuti u realizaciju prve faze.

– Mi smo početkom februara ove godine podnijeli da se prvo uradi manji komercijalni aerodorom dužine od 1800 metara na pomenutoj lokaciji, sa modularnim putničkim terminalom – platformom za tri aviona, gdje je određen i prihvaćen referentni avion “AIRBUS” nove generacije. To je avion sa 125 mjesta, može imati opseg unutar 1500 kilometara zračne linije od referentne tačke aerodroma – dalje navodi.

Pozitivni stav iskazuje i gradonačelnik Bihaća, koji napominje da je protekle sedmice Federacija Bosne i Hercegovine za pretvorbu poljoprivrednog u građevinsko zemljište uplatila oko 1,5 miliona maraka, što je otvorilo mogućnost za izdavanje urbanističke suglasnosti.

– Mogu reći da mi zaista imamo jako dobru saradnju sa federalnim nivoom, kada govorimo o izdavanju ovih potrebnih dozvola, ali i sa državnim Ministarstvom prometa i komunikacije koje priprema teren za uvrštavanje aerodroma Bihać u jedan od pet strateških – kaže gradonačelnik Bihaća Elvedin Sedić.

– Potrebno je izmijeniti neke državne zakone, prije svega Zakon o kontroli bh. neba, jer trenutno je tim zakonom predviđeno da se mogu kontrolirati samo četiri aerodoroma koji postoje u Bosni i Hercegovini, oni su pobrojani. Mi moramo izmijeniti taj zakon na način da otvorimo mogućnost i drugim aerodromima, ukoliko dođe do njihove izgradnje, da se pokriju onim što je obaveza – ističe Edin Forto, ministar prometa i komunikacija BiH.

Iako je prema riječima sagovornika proces izgradnje aerodroma težak i zahtjevan i iziskuje dosta vremena, navode da će Bišćani, ako se u narednom periodu stvari nastave odvijati ovim tempom, prometno-zračnim putem biti uvezani sa okolnim zemljama već 2027. godine.

Nastavi čitati

USK

Krajišnici došli kući za praznike, sada se smrzavaju bez struje

Published

on

By

Mještani dijela sela Brekovica, nadomak Bihaća, već šest godina suočavaju s problemima u snabdijevanju električnom energijom, a situacija je eskalirala posljednjih dana, kada su gotovo svakodnevno ostajali bez struje. Potrošnja energije je povećana zbog dolaska dijaspore za novogodišnje praznike, ali većina domaćinstava i dalje pati zbog nestanaka struje koji im uzrokuju štete na električnim uređajima.

„Tražimo da nam instaliraju jaču trafo stanicu jer trenutna nije u stanju podnijeti opterećenje. Mnogi su ljudi došli kući za praznike i sada se smrzavaju bez struje“, izjavio je Sead Ćehić, predsjednik Mjesne zajednice Brekovica.

 

Iako su višekratni apeli upućeni nadležnim, problem nije riješen, a mještani, poput penzionera Huse Jušića, trpe zbog čestih nestanaka struje. „Imam dijete s invaliditetom i moram ga presvlačiti noću, ali zbog nestanka struje, koristim svijeće jer sustav stalno iskače“, rekao je Jušić.

Iz Elektrodistribucije BiH u Bihaću kažu da su svjesni problema te su još 2021. godine započeli aktivnosti na izgradnji nove trafo stanice i dalekovoda, ali su se susreli s poteškoćama zbog imovinsko-pravnih odnosa. Trenutno se traže sudska rješenja, a do tada mještani apeliraju na racionalno korištenje električne energije.

Nastavi čitati

USK

OS BiH u Bosanskom Petrovcu pomažu u rašćišćavanju puteva, situacija je na pojedinim dijelovima kritična

Published

on

By

Bosanski Petrovac dobio je pomoć pripadnika Oružanih snaga Bosne i Hercegovine, koji su, u saradnji sa Štabom civilne zaštite Općine Bosanski Petrovac i predsjednicima mjesnih zajednica, upućeni na najkritičnije lokacije u općini. Cilj ove akcije je pružiti podršku najugroženijim građanima i osigurati osnovne potrebe u izuzetno otežanim uslovima zbog snijega.

Na terenu se trenutno nalazi 30 pripadnika Oružanih snaga iz kasarne Adil Bešić u Bihaću. Oni su angažovani na čišćenju puteva i osiguravanju pristupa starijim i nemoćnim osobama kojima je neophodna dostava hrane i lijekova. Pored vojnika, na raspolaganju je i jedna skip mašina bez lanaca, koja se koristi na blažim terenima, dok se očekuje dolazak velike mašine s lancima do kraja dana.

Savjetnik načelnika Općine Bosanski Petrovac  Senad Husetić  istakao je kako je pomoć dobrodošla, ali da su za efikasnije djelovanje neophodne velike mašine s lancima.

-Trenutno radimo s lopatama jer su prioritetni prilazi starijim i iznemoglim osobama. Vojnici će se večeras vratiti u kasarnu, ali će sutra ponovo doći kako bi nastavili pomagati u čišćenju. Apelujemo na sve koji mogu da nam pomognu teškom mehanizacijom, jer još nismo u potpunosti operativni u tom smislu  – izjavio je Husetić za Fenu.

Općina Bosanski Petrovac zahvalila je i Vladi Unsko-sanskog kantona, na čelu s premijerom Nijazom Hušićem, koja je stavila na raspolaganje sve kantonalne resurse kako bi se što prije pružila pomoć građanima, a očekuje se i dolazak premijera Nijaza Hušića na lice mjesta.

Nastavi čitati

USK

Zrak nezdrav u više gradova, najgore u Bihaću

Published

on

By

Kvalitet zraka jutros je nezdrav u Zenici, Tešnju, Bihaću, Maglaju i Banjaluci, dok je u Sarajevu, Jajcu, Visokom i Kaknju nezdrav za osjetljive grupe, objavljeno je jutros na stranici “Zrak.ekoakcija”.

Indeks kvaliteta vazduha u Bihaću je 197, u Banjaluci 170, u Tešnju 169, u Maglaju 154, a u Zenici 151.

Zbog nezdravog vazduha moguća je pojava pojačanih simptoma i intenziteta bolesti kod osoba sa bolestima srca i disajnih organa, poput astme, dok ostali mogu početi da osjećaju negativan uticaj zagađenja na zdravlje.

Plućni i srčani bolesnici, trudnice, djeca i starije osobe trebali bi da smanje fizičke aktivnosti na otvorenom, a veća naprezanja trebalo bi da izbjegavaju i svi ostali.

Vrijednost indeksa kvaliteta vazduha od nula do 50 je dobar, od 51 do 100 umjereno zagađen, od 101 do 150 nezdrav za osjetljive grupe stanovništva, od 151 do 200 nezdrav, od 201 do 300 vrlo nezdrav i više od 300 je opasan po zdravlje

Nastavi čitati

USK

(VIDEO) Mještani ključkog naselja Velagići u šoku: Ovakve tragične događaje na pamte ni najstariji

Published

on

By

Građane ključke mjesne zajednice Velagići ali i cijele općine duboko je potresla tragična vijest.

Šezdesettrogodišnji Mehmedalija Koljić sinoć je hicem iz vatrenog oružja u njihovoj porodičnoj kući usmrtio svoju suprugu Dijanu, a potom se predao policijskim službenicima koji su u prijepodnevnim satima obavili uviđaj. Šta su bili motivi počinjenja ovoga krivičnog djela, utvrdit će istražni organi.

Mještani Velagića su u šoku i ne mogu vjerovati da se ovakvo što dogodilo.

Njihov sugrađanin i komšija šezdesettrogodišnjak Mehmedalija Koljić sa suprugom Dijanom živio je četrdeset godina u Sloveniji. Šahbaz Bjelajac, predsjednik Savjeta MZ Velagići kaže kako je za ovaj tragičan događaj saznao na internetu i potresen oštro osudio ovo zlodjelo. Ovo je malo mjesto u kojem se nikad ništa slično nije dogodilo, javlja rtvusk.

Nastavi čitati
Advertisement

Najčitanije