Connect with us

USK

Šokantni detalji snimljenih razgovora Kladušanina Dine Cezara: “Mama, javio mi se iz zatvora, kaže da nastavimo punim gasom”

Published

on

Organizaciju su međusobno u razgovorima zvali firmom. Firmom je Cezar upravljao autokratski, uživajući strahopoštovanje ostalih pripadnika udruženja. Iako je uhapšen u Njemačkoj 20. decembra 2022., vrlo brzo se u zatvoru domogao mobitela i nastavio voditi operaciju…

Zaključci su ovo analize hrvatske policije i USKOK-a o djelovanju navodne međunarodne organizacije trgovaca drogom kojoj je na čelu bio bosanskohercegovački narkobos Dino Muzaferović Cezar, kojeg, po svemu sudeći, ni zidovi njemačkog i italijanskog zatvora nisu zaustavili u organiziranju niza isporuka kokaina, heroina, hašiša, marihuane, ali i eksploziva i pištolja po čitavoj Europi.

“Nigdje ga nema”

“Dino je tip koji ima 50 hiljada eura kapitala, ali se ne ponaša raskalašeno. Ima sve živo, vile s bazenima, auta po 200 hiljada eura, ali ga nigdje nema. Nigdje ga se ne vidi”, eksplicitno je Muzaferovića u tajno snimljenom razgovoru opisao jedan od njegovih saradnika, piše Jutarnji.

Prije tri dana desecima hapšenja širom starog kontinenta okončana je međunarodna policijska akcija kodnoga imena “DM”, nazvana po Cezarovim inicijalima, a teške optužbe USKOK-a protiv njega trebale bi navodnog narkobosa, barem privremeno, staviti izvan ilegalnog biznisa. Naime, kada je u decembru 2022. uhapšen u Njemačkoj temeljem potjernice BiH, hrvatska policija i USKOK su već mjesec dana tajno snimali telefonske razgovore Muzaferovića i njegovih saradnika.

No, nakon njegovog hapšenja, budući da je završio u njemačkom zatvoru, tajne mjere nad njim su 10. januara ove godine obustavljene. Kako će se pokazati, samo nakratko, jer je policija dobila informaciju da Muzaferović ni u europskim zatvorima ne miruje, već skrivenim mobitelom nastavlja upravljati međunarodnom organizacijom trgovaca drogom. Već 23. januara policija i USKOK traže i dobijaju novi nalog za nastavljanje prisluškivanja Muzaferovića.

“Javio mi se Dino iz zatvora. Ima telefon. Rekao je samo da nastavimo punim gasom bez stajanja. Da prepušta sve meni i neka se borim”, rekao je 7. januara 2023. razgovarajući u svom automobilu M. M. (33), jedan od Muzaferovićevih saradnika, ne znajući da mu je u vozilu “buba”.

Tragikomično je da se taj Muzaferovićev saradnik tako pohvalio – svojoj majci. Potvrde da “Dino doista ima mobitel u zatvoru” postale su ubrzo još konkretnije kroz druge snimljene razgovore njegovih saradnika, u kojima jedan od njih priča drugome da je dobio broj, da ga je zvao, no da “ometači” u zatvoru stalno zuje i da se slabo čuje. U drugim razgovorima, ipak, supruga Muzaferovićeva brata kaže da je Dino njoj povjerio da se brine o iznajmljenim stanovima u kojima se skriva droga te da je odgovorna da sve funkcioniše dok njega nema.

Ubrzo su snimljeni i prvi Muzaferovićevi razgovori. “Jesi prodao ono iz Bosne?”, pitao je Muzaferović M. M.-a. “Jesam. Sve tri su otišle”, odgovara mu M. M., koji je i sam 5. marta završio iza rešetaka u Belgiji. “Stisni onoga Marokanca i neka ta pošiljka bude dobra”, kaže Muzaferović. Također, raspričali su se o Muzaferovićevu “pravnom” statusu, budući da je bilo pitanje kamo će biti izručen iz Njemačke.

Rimski zatvor

Naime, BiH je za njim raspisao međunarodnu potjernicu zbog uzgoja marihuane, a Italija, u kojoj će na kraju završiti, ga je tražila zbog odsluženja jedne stare kazne zbog manje količine kokaina.

“Ja mislim da će me izručit‘ u Bosnu, ne u Italiju, a onda ću ubrzo bit‘ na slobodi”, rekao je Muzaferović, dodajući da mu je u njemačkom zatvoru “k‘o u logoru”. No, Muzaferović nije dobro pogodio gdje će ga izručiti i 24. februara završio je iza rešetaka rimskoga zatvora. Ubrzo se međutim, svojim saradnicima javlja s novog, italijanskog broja.

“Ovo ti je broj mobitela koji od sada koristim”, javio je Muzaferović svojim saradnicima u razgovoru s novog broja, tražeći da mu pokušaju u Italiji pronaći advokata koji mu može srediti kućni pritvor. Osim razgovora samog Muzaferovića, kojih je policija snimila više desetina, snimani su i međusobni razgovori njegovih saradnika, koji iz nekog razloga nisu baš puno pazili na to što pričaju na mobitele, a veliko iznenađenje su im predstavljale i “bube” u automobilima i stanovima. Snimljen je tako i razgovor u kojem M. M. govori o marihuani. “Ako se neko bude interesirao, da znaš da kod mene ima tona. Mogu ti odmah 500 kg isporučit‘”.

I Muzaferovićev saradnik M. M. nabavio mobitel u belgijskom zatvoru

Nakon dva mjeseca komunikacije s Muzaferovićem, i M. M. (33) uhapšen je u Antwerpenu u Belgiji pod vrlo zanimljivim okolnostima. Uhapšen je s Aleksandrom Ivkovićem, zvanim Aco Argentina iz Bileće, te Markom Zvijeri iz Trebinja, a na sebi su imali majice tima za hapšenje policije Kraljevine Nizozemske, policijske lisice, napunjene pištolje te crveno-plave policijske bljeskalice za stavljanje na krov vozila. Kako je novinare obavijestila policija, osumnjičeni su za pripremanje nekog nasilnog krivičnog djela, najvjerovatnije na području Nizozemske.

Međutim, na pitanje kojeg krivičnog djela, policija nije željela odgovoriti. No, da niko od navedenih nije “za zezanciju” može se iščitati iz onoga za što ih se od ranije tereti u BiH. Ivković je jedan od optuženika u postupku protiv dilerske grupe koja je u martu prošle godine u Prijedoru ubila načelnika tamošnje kriminalističke policije Radenka Bašića. Bašiću je nepoznati ubica prišao s leđa kada je išao na posao te mu iz blizine pucao u potiljak.

No, nedugo nakon toga, i to zahvaljujući Interpolu, koji je dostavio podatke sa šifriranih messengera Anom i Sky, BiH policija riješila je slučaj te uhapsila grupu u kojoj je bio i Ivković, no njega se ne tereti za konkretno ubistvo, već samo za prodaju droge. Marko Zvijer, ipak, bio je razlog protesta građana u Trebinju, nakon što ga je lokalni sud pustio iz pritvora.

No, iako je M. M. od marta u belgijskom zatvoru, i on je, kao i njegov navodni šef Muzaferović, u tamošnjem zatvoru nabavio mobitel te počeo zvati svoje saradnike u RH. Naravno, i ti razgovori su snimljeni. Tako su jednom snimili razgovor u četvero, pri čemu su s jedne strane bili brat Dine Muzaferovića Damir i jedna saradnica, a s druge u zatvorskoj ćeliji M. M. i Ivković.

Posljednja dvojica iz zatvora su davali instrukcije kako da utjeraju dug od nekoga čovjeka iz Pule koji im je bio dužan za drogu.

USK

Policija USK ima novi radarski sistem protiv prekršaja u saobraćaju

Published

on

By

Policija Unsko-sanskog kantona je počela koristiti novi sistem za borbu protiv prekršaja u saobraćaju.

Naime, iz kantonalnog MUP-a su saopćili da je u funkciji stacionarni radarski sistem sa OCR kamerama koje imaju mogućnost optičkog prepoznavanja znakova.

Ovim sistemom se registruje prekoračenje brzine, uz prepoznavanje registarskih tablica, neregistrovanih vozila te prati kretanje učesnika u saobraćaju.

Iz MUP-a USK su poručili vozačima da poštuju saobraćajne propise, tj. da čuvaju svoj i tuđe živote.

Nastavi čitati

BiH

Šta je bio plan agresora: Državni udar i postavljanje Fikreta Abdića koji bi potpisao kapitulaciju RBiH

Published

on

By

Na današnji dan 2. maja 1992. godine sprečavanjem jedinica tadašnje Jugoslavenske narodne armije (JNA) da zauzmu zgradu Predsjedništva BiH odbranjena je nezavisna i samostalna Bosna i Hercegovina.

Teritorijalna odbrana BiH je u aprilu 1992. godine uspješno blokirala kasarne JNA, no većih konfrontacija nije bilo. Prvog maja pojačano je granatiranje Sarajeva, a zabilježena su kretanja jedinica JNA i oko grada.

Tog dana agresorske snage su zauzele centar Vogošće, a napadnuti su Visoko i Breza. Odgovor TO BiH je bila blokada komande druge vojne oblasti JNA.

Vodstvo Republike BiH predvođeno predsjednikom Predsjedništva BiH Alijom Izetbegovićem je pokušavalo izbjeći otvorene sukobe JNA i TO BiH, no 2. maja 1992. godine situacija je eskalirala.

Pakleni plan agresora

Prva eskalacija se dogodila u podne 2. maja u Domu JNA u Sarajevu. Teritorijalci sa područja Starog Grada su ušli da pregovaraju sa načelnikom, no tada je došlo do pucnjave u kojoj je potpukovnik JNA Bogoje Božinovski ubio branioca Asafa Hadžića, a obračun je nastavljen sve do konačne predaje pripadnika JNA.

 

U isto vrijeme tri kolone JNA sa tenkovima, oklopnim transporterima i kamionima su se uputile prema centru grada. Kolona se probila do Skenderije, prešavši most, i nalazeći se svega stotinjak metara od zgrade Predsjedništva BiH.

Plan agresora je bio zauzeti ključne objekte u gradu, uključujući i zgradu predsjedništva, nakon čega bi odbrana grada, pa i same države bila gotovo nemoguća.

No na put su im stali hrabri branioci grada. Jedinice specijalne jedinice MUP-a RBiH, kao i Teritorijalci su se suprotstavili koloni, a preciznim antitenkovskim projektilima onesposobljena su oklopna vozila JNA.

Pukovnik Milan Šuput predaje se sarajevskim braniocima

Na Trgu Austrije, na Bistriku, gdje je bila komanda Druge vojne oblasti, odnosno komanda JNA za cijelu BiH i dijelove Hrvatske, tog dana bio je general JNA Milutin Kukanjac, koji je naredio da iz Vojne bolnice krene specijalna jedinica prema Skenderiji. No i taj napad je zaustavljen. Jedan od legendarnih branioca grada Nusret Šišić Dedo je sa improvizovanom protivoklopnom napravom pogodio jedno od borbenih vozila.

Veličanstveni otpor

S druge strane grada, iz komande JNA na Bistriku pukovnik Milan Šuput, koji je komandovao svim specijalnim jedinicama Druge armijske oblasti, krenuo s borbenim vozilima kroz Dobrovoljačku ulicu (danas Hamdije Kreševljakovića). Na mostu Čobanija prešli su Miljacku i stali pored zgrade Pošte.

Tada je zapaljena zgrada Pošte, čime je hiljade telefonskih priključaka ostalo bez funkcije. No, ponovo su agresorski vojnici zaustavljeni, pogođeno je borbeno vozilo, specijalci JNA su se zabarikadirali u podrumu BKC-a.

 

Nakon žestokih borbi koje su trajale do narednog jutra specijalci JNA zajedno sa pukovnikom Milanom Šuputom su se predali borcima TO BiH koje je predvodio Dževad Topić.Zarobljavanje predsjednika Predsjedništva Alije Izetbegovića

U isto vrijeme, u poslijepodnevnim satima 2. maja 1992. godine predsjednik Predsjedništva RBiH Alija Izetbegović se vratio u Sarajevo s mirovnih pregovora u Lisabonu. Nakon slijetanja na sarajevski aerodrom Izetbegović je zarobljen i sproveden u kasarnu u Lukavicu. Tada su uslijedile gotovo nadrealne scene kada se uživo za vrijeme emitiranja Dnevnika TV BiH saznalo za otmicu predsjednika.

https://www.youtube.com/watch?v=46eI4XcYK5U

Narednog dana, 3. maja vođeni su pregovori da se oslobodi predsjednik Izetbegović koji je trebao biti razmijenjen za generala Kukanjca i ostale članove komande JNA.

Dogovor je uz posredovanje kanadskog generala McKenzieja postignut i uslijedila je razmjena. No prilikom razmjene došlo je do incidenta u ulici Dobrovoljačka gdje je ubijeno šest pripadnika JNA. Kasnije se pomenuti događaj koristio za propagandne svrhe, te je godinama predmet raznih manipulacija, no presudom međunarodnog krivični sud za bivšu Jugoslaviju u Hagu utvrđeno da je kolona JNA bila legitimni vojni cilj.

O samom incidentu je govorio i prvi svjedok događaja, general Kukanjac.

“Pošto se mnogo manipulisalo, lagalo, izmišljalo o tome kol'ko je stradalo u Dobrovoljačkoj ulici, vreme je jednom da se kaže tačno, a to mogu samo ja. U toj Dobrovoljačkoj ulici oni su napali sanitetsko jedno vozilo i poginuo je jedan vojnik, Tomović Zdravko iz Han Pijeska. Tri pukovnika: Sokić Miro, Radulović dr Budimir i Mihailović Boško. Jedan potpukovnik, Jovanić Boško i jedna žena, muslimanka Šuko Nurmela… Znači, šest osoba je stradalo od 261. Valjda su ovi u Beogradu izgubili strpljenje što mi nismo stradali, što ne stradamo. Te laži koje su prosute oko Dobrovoljačke nešto je najsramnije što se može čuti. Ja sam se borio da to obelodanim. Novosti nisu smele, Politika – ma ni govora. Televizija Srbije – ma ni govora. Radio Beograd – ma kakvi”, govorio je Kukanjac.

Mnogi smatraju da je agresor u konačnici imao za plan povezati sve ključne tačke, odnosno vojne objekte u gradu, zauzeti Predsjedništvo, izvršiti državni udar i postaviti Fikreta Abdića za novog predsjednika Predsjedništva BiH koji bi potpisao kapitulaciju RBiH, piše Klix.

No, hrabri branioci grada su uspjeli zaustaviti takve planove. Prema procjenama u napadu JNA na Sarajevo 2. maja poginulo je 35 agresorskih vojnika, a oko 200 ih je zarobljeno. Već 12. maja skinuta je maska sa tobožnje narodne armije, te je 2. vojna oblast JNA preimenovana u Vojsku Republike Srpske.

Neuspjehom i totalnim porazom tog sudbonosnog 2. maja agresor je shvatio da je zauzimanje grada nemoguća misija te je uslijedila totalna opsada i blokada grada koja je trajala 1.425 dana.

Nastavi čitati

USK

Fikret Kendić – Kenda iz Velike Kladuše treba pomoć dobrih ljudi!

Published

on

By

Velika Kladuša se danas ujedinjuje u humanitarnoj akciji kako bi pomogla sugrađaninu, Kendiću Fikretu, poznatijem kao Kenda, koji se bori s teškom bolešću – rakom pluća. Kendi je suočen s izazovom suočavanja s ovom bolešću u ranoj fazi, ali postoji nadanje u izlječenje putem imunoloških terapija koje su mu preporučene. Međutim, troškovi tih terapija su znatni – 40.000 KM.

Ova humanitarna akcija poziva sve građane Velike Kladuše i šire zajednice da se ujedine i pruže podršku Kendiju u njegovoj borbi protiv ove teške bolesti. Svaki dobrovoljni prilog je od velikog značaja i može napraviti razliku u Kendijevoj borbi.

Svi koji žele doprinijeti ovoj hvalevrijednoj inicijativi mogu to učiniti uplatom dobrovoljnog priloga na sljedeći bankovni račun:

Banka: ASA Banka
Broj računa: 134-570-10016741-23

Ovo je prilika da zajedno pokažemo solidarnost i podršku prema Kendi, pružajući mu nadu i olakšavajući mu put ka izlječenju. Svaka donacija, bez obzira na veličinu, ima veliki značaj i pomoći će Kendiju da dobije potrebne terapije i nastavi svoju hrabru borbu.

Pomozimo Kendi da pobijedi bolest!

Nastavi čitati

Najčitanije