Connect with us

USK

Svi putevi vode u Krajinu: Turistički kapaciteti popunjeni, traži se krevet više

Published

on

Na području Općine Ključ svake godine se organizuje veliki broj kulturno – umjetničkih manifestacija i prezentacija u samom Ključu i Domu kulture, kao i Starom gradu Ključu – posljednjem utočištu bosanskog kralja Stjepana Tomaševića prije nego što će 25. maja 1463. godine predati Bosnu Osmanskom carstvu.

Kako je kazala članica Turističkog vijeća USK Azra Kujundžić, na Starom gradu održavaju se književne večeri, Ključ je domaćin regionalnog susreta ljubitelja vozila marke “alfa romeo” na događaju zvanom “alfijada”, dok je prelijepa rijeka Sana domaćin Ključke regate.

“Kapaciteti u Ključu su uglavnom popunjeni do zadnjeg mjesta kada se održavaju ovakve manifestacije. Rezervacije za ovu sezonu su već odavno uzele maha i možemo očekivati ponovo veliki broj turista, bilo da se radi o našoj dijaspori ili strancima. Naše rijeke posjećuje i veliki broj ribara iz evropskih zemalja. Udarni mjeseci za turizam su juli i august“, kazala je Kujundžić u izjavi za Fenu.

Nogometni klub “Ključ” ove godine će proslaviti 100. godišnjicu postojanja, a slavlje u augustu upotpunit će revijalna utakmica protiv sarajevskog “Željezničara” i koncert Halida Bešlića.

Općina Ključ, kao i većina općina na području Unsko – sanskog kantona, obiluje prelijepom prirodom, bogatom tradicijom i historijskim lokacijama. Najupečatljivija je zasigurno tvrđava Starog grada Ključa, poznata i kao Ključ na Sani ili kraljevski grad, koja se nalazi iznad lijeve obale Sane, smještena na nadmorskoj visini od 521 m, na mjestu gdje Sana ulazi u klisuru između Breščice (528 m) i Ljubinske planine (656 m).

Nakon dolaska Osmanlija, posljednji bosanski kralj Stjepan Tomašević je 1463. godine pokušao u Ključu naći utočište, ali je uhvaćen i zarobljen.

Biser je srednjovjekovne bosanske baštine i arhitekture, te predstavlja neprocjenjivo kulturno bogatstvo velike istorijske vrijednosti. Utvrđenje je pored visokih zidina zaštićeno visokim bedemima sa sjevera i dubokom provalijom sa juga, a prve fortifikacije datiraju iz 13. stoljeća.

Zanimljivo je da su iznad Ključa prvo utvrđenje izgradili Rimljani. Grad Ključ se prvi put spominje 1322. godine u povelji bana Stjepana II Kotromanića koji daruje Vukosavu Hrvatiniću župe Banicu (Mrenska župa) i Vrbanju, a u njima gradove Ključ i Kotor.

Stari grad Ključ proglašen je nacionalnim spomenikom Bosne i Hercegovine.

USK

Krajiška kompanija koja zapošljava mlade otvorila novi objekat

Published

on

By

Kompanija “Aras Consulting” d.o.o. svečano je otvorila novoizgrađeni objekt u naselju Vedro Polje, čime nastavlja svoj impresivan rast i doprinos lokalnoj privredi.

Na površini od oko 1.500 kvadratnih metara, objekt izgrađen prema savremenim standardima pruža prostor za preciznu obradu aluminija i čelika, gdje u dvije smjene radi 45 radnika.

Ova firma, osnovana prije samo četiri godine, izrasla je u jednu od najstabilnijih privrednih ćelija grada Bihaća, ostvarujući zavidne rezultate u oblasti CNC obrade. Njihovi proizvodi su već pronašli put do kupaca u Austriji, Njemačkoj i Švicarskoj, što je doprinijelo kontinuiranom rastu narudžbi, širenju mašinskog parka i povećanju broja zaposlenih, navodi Fena.

-Imamo ambiciozan i ostvariv plan razvoja, utemeljen na statusu koji smo postigli na inotržištu. Taj uspjeh duguje se kvalitetu naših proizvoda, poštivanju rokova isporuke i konkurentnim cijenama. Mnogo ulažemo u infrastrukturu i opremu, koristimo poticaje sa svih nivoa vlasti i okupljamo vrijedne i kvalitetne radnike koje adekvatno plaćamo. – izjavio je Amer Škiljan, direktor kompanije.

Poseban fokus “Aras Consultinga” je na mladim kadrovima, zbog čega su razvili blisku suradnju sa Srednjom mašinskom školom u Bihaću. Svake godine, veći broj učenika dolazi na praksu, stičući ključne vještine potrebne za zaposlenje. Ovaj pristup ne samo da jača lokalnu ekonomiju, već i pomaže u stvaranju stručne radne snage koja može odgovoriti na sve veće zahtjeve modernog tržišta.

Aras Consulting se bavi vrhunskom CNC obradom aluminija i čelika, a njihov kontinuirani rast dodatno svjedoči o kvaliteti i predanosti timu koji stoji iza ove uspješne kompanije.

Nastavi čitati

USK

Potvrđena presuda za zločine u prijedorskom selu Zecovi: Petorica dobila 59 godina zatvora

Published

on

By

Apelaciono vijeće Suda Bosne i Hercegovine potvrdilo je prvostepenu presudu kojom su Dušan Milunić i još četiri osobe osuđene na ukupno 59 godina zatvora, a šestorica oslobođena za zločine počinjene u prijedorskom selu Zecovi u julu 1992. godine, potvrđeno je za Detektor.

Prvostepenom presudom osuđeni su Dušan Milunić na 12, Ilija Zorić na 20, Zoran Stojnić na osam, Zoran Milunić na 14 i Ljubiša Četić na pet godina zatvora za zločine protiv čovječnosti zbog progona ubistvima, prisilnim preseljenjem i nečovječnim djelima. Istom presudom su Radovan Četić, Željko Grbić, Boško i Rade Grujičić, Uroš Grujčić te Rajko Gnjatović oslobođeni optužbi.

Advokat Dušana Milunića, Savan Zec, potvrdio je Detektoru da je Sud odbio žalbu Tužilaštva u cjelosti, a djelomično uvažio žalbe njegovog branjenika, kao i Odbrana Zorana Stojnića i Zorana Milunića u dijelu koji se odnosi na uračunavanje vremena provedenog u pritvoru u kaznu.

Zec je pojasnio da je Sud u prvostepenoj presudu u tom dijelu napravio grešku, na šta je ukazano i prilikom iznošenja žalbi.

Tužilaštvo BiH je početkom jula izjavilo žalbu zbog bitnih povreda odredaba krivičnog postupka i zakona, kao i pogrešno i nepotpuno utvrđenog činjeničnog stanja. Ove žalbene razloge, kao visinu sankcije i povrede prava na odbranu, između ostalog, navodile su i Odbrane Dušana Milunića, Zorana Stojnića, Ilije Zorića, Zorana Milunića i Ljubiše Četića.

Dušan Milunić je, u svojstvu komandira Rasavačke čete, proglašen krivim za prisilno preseljenje. Stojnić je proglašen krivim da je u toku akcije ubio jednog civila, a Zoran Milunić da je s drugima učestvovao u lišavanju života tri civila. Četić je osuđen po optužbi da je udarcima nanio teške duševne i fizičke patnje jednom civilu. Zorić je, prema presudi, s drugima došao do kuće u kojoj su bile žene i djeca, na koje su zapucali i usmrtili ih, osim tada petnaestogodišnjeg Zijada Bačića, koji se sakrio na konjska kola i preživio.

U januaru ove godine Sud BiH je izdao naredbe za raspisivanje međunarodnih potjernica za Dušanom Milunićem, Zorićem i Stojnićem, nakon što nisu pronađeni na adresama stanovanja, a po određivanju pritvora tokom izricanja prvostepene presude.

Tokom postupka koji je počeo u aprilu 2015. godine preminula su dvojica optuženih – Zdravko Antonić i Radomir Stojnić, pa su postupci protiv njih obustavljeni. Postupak u odnosu na Duška Zorića, koji je uhapšen u Njemačkoj zbog kršenja zakona o oružju, razdvojen je u decembru 2022.

Na ovu presudu ne postoji pravo žalbe.

Nastavi čitati

USK

Grad Bihać i Ambasada Italije otvorili sigurnu kuću vrijednu 500.000 KM

Published

on

By

U Bihaću je svečano otvorena sigurna kuća za ugrožene kategorije, izgrađena zahvaljujući sredstvima koje je osigurala italijanska nevladina organizacija IPSIA u BiH putem svojih partnera. Ovaj objekat, koji je jedan od četiri ovakve vrste u Bosni i Hercegovini, ujedno je i najveći te će služiti kao sigurno utočište za ranjive kategorije društva.
Projekat je realizovan u saradnji s Gradskom upravom Bihaća koja je osigurala zemljište, projektnu dokumentaciju, potrebne dozvole, kao i priključke za vodu i struju. Gradonačelnik Bihaća Elvedin Sedić, istakao je važnost ovog objekta za grad i zahvalio IPSIA-i na dugogodišnjoj saradnji.
– Sigurna kuća u Bihaću je jedna od četiri ovakva objekta u Bosni i Hercegovini i najveća u zemlji. Ona će u budućnosti postati sigurno mjesto za ranjive kategorije stanovništva. Ovaj objekat predstavlja krunu naše dugogodišnje saradnje sa IPSIA-om, organizacijom koja u Bihaću djeluje već više od 20 godina. Zahvaljujući podršci italijanskog naroda i Vlade Italije, ali i pomoći Gradske uprave, realizirali smo brojne projekte, a ovaj je među najvažnijima – izjavio je gradonačelnik Sedić.
Na otvaranju su prisustvovali predstavnici lokalne vlasti, Ministarstva sigurnosti BiH, Ambasade Italije i partnerskih nevladinih organizacija. Ukupna vrijednost projekta procijenjena je na oko 500.000 eura.
Ovaj objekat nije samo zgrada, već simbol nade, inkluzije i bolje budućnosti. Sigurna kuća će biti mjesto gdje će mladi i najugroženiji pronaći utočište, zaštitu, konkretnu podršku i priliku za lični razvoj – izjavila je Silvia Maraone iz IPSIA BiH.
Novoizgrađena sigurna kuća predana je na upravljanje Centru za socijalni rad Grada Bihaća, koji će u saradnji sa IPSIA-om finansirati njen rad u naredne dvije godine, nakon čega će objekat u potpunosti preći u nadležnost Grada.
Fena
Nastavi čitati

Najčitanije